Рішення від 31.01.2024 по справі 921/558/23

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

31 січня 2024 року м. ТернопільСправа № 921/558/23

Господарський суд Тернопільської області у складі судді Руденка О.В.

за участі секретаря судового засідання: Касюдик О.О.

розглянув справу

за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз"

до відповідача Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради

про стягнення 25 488 983,80 грн компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, 3 % річних у розмірі 606 707,65 грн, 3 445 751,55 грн інфляційних втрат

за участі представників сторін:

позивача: Онищук М.Б. - адвокат (в режимі відеоконференції).

відповідача: Решетуха А.В. - адвокат.

Суть справи: До Господарського суду Тернопільської області поступила позовна заява Акціонерного товариства "Укртрансгаз" до КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" про стягнення коштів.

Судом відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

В обґрунтування заявлених вимог, підтриманих в судовому засіданні повноважним представником, позивач посилається на не проведення Комунальним підприємством повної та своєчасної сплати коштів за отриманий природний газ, що зумовило виникнення спірної заборгованості, а також нарахування 3% річних та інфляційних втрат, сума яких заявлена до стягнення у судовому порядку.

Вимоги позивача, із посиланням на ч. 2 ст. 8 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення", мотивовані тим, що КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" у червні 2016 року та у червні, липні, вересні, жовтні, листопаді 2017 року здійснило відбір природного газу із газотранспортної системи без поданих будь-яким замовником послуг транспортування номінацій.

Представник відповідача у судовому засідання проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву №1725/18 від 18.09.2023. Так, зазначає, що у червні 2016 року та протягом червня, липня, вересня, жовтня, листопада 2017 року відносини КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" були врегульовані нормами чинного на той період законодавства, а також договорами: з НАК "Нафтогаз України" - постачальником природного газу; з АТ "Укртрансгаз" - оператором газотранспортної системи; з ПрАТ "Тернопільміськгаз" - оператором газорозподільної системи. Позивач, як оператор газотранспортної системи в спірний період здійснив для відповідача транспортування обсягів природного газу, які були визначені договорами постачання природного газу, укладеними між Комунальним підприємством та НАК "Нафтогаз України".

За твердженням КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго", обов'язок із подання номінацій законодавцем був покладений на НАК "Нафтогаз України", а сам відбір газу відповідачем був вчинений на договірній основі та не перевищував планові обсяги. На час виникнення спірних правовідносин статті 8 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" не існувало, а відтак посилання позивача на її приписи є неналежними та підставою для звернення із позовом до суду слугувати не можуть. При цьому відповідач вважає, що АТ "Укртрансгаз", як оператор газотранспортної системи алокацію фактичних обсягів газу, спожитого КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" в спірні періоди, мав здійснити на НАК "Нафтогаз України" й надалі вимагати від останнього відшкодування вартості цих обсягів газу, включивши їх у вартість послуг балансування.

Відповідач також стверджує, що господарський суд при розгляді справи №921/179/18 вже прийняв рішення, зокрема про стягнення заборгованості за послуги з балансування природного газу, надані АТ "Укртрансгаз" із ПАТ "Тернопільміськгаз" в 2016-2017 роках. У вартість послуг включено і вартість природного газу в обсязі 14331,479 тис. куб. метрів, який був спожитий КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" у червні 2016 року та червні, липні, вересні, жовтні і листопаді 2017 року, що є предметом спору у справі №921/558/23. Таким чином позивач має на меті двічі отримати компенсацію вартості природного газу, спожитого відповідачем в спірний період, і від самого відповідача, і від ПАТ "Тернопільміськгаз".

Крім цього, Комунальне підприємство зазначає, що судовими рішеннями різних інстанцій в рамках справи №921/692/19 було встановлено, що у червні 2016 року та червні, липні, вересні, жовтні і листопаді 2017 року постачальником природного газу для КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" було АТ "НАК "Нафтогаз України" і споживання газу відбулось в межах, передбачених відповідними укладеними договорами обсягів постачання та з дотриманням вимог чинного законодавства. Неналежне виконання покладених на АТ "НАК "Нафтогаз України" обов'язків не може мати наслідком покладення на відповідача, як теплопостачальної організації, що генерує теплову енергію, будь-яких додаткових зобов'язань.

Також відповідач просить застосувати строк позовної давності у даному спорі, оскільки вважає, що АТ "Укртрансгаз" дізналось, що природний газ в обсязі 14331,479 тис. куб. метрів був спожитий відповідачем в місяці споживання газу, тобто 2016-2017 роках, що підтверджується також діями цього Товариства щодо включення обсягів природного газу до алокації ПАТ "Тернопільміськгаз", а також рішеннями судів у справах №921/179/18 та №921/692/19. А тому, на думку відповідача, строк позовної давності за спірними зобов'язаннями сплив 30.11.2020.

Розгляд спору здійснювався в режимі відеоконференції із технічною фіксацією судового процесу в порядку ст.ст. 197, 222 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, судом зазначає про таке.

Зважаючи на зміст позовних вимог, доводи, міркування та заперечення учасників спірних правовідносин до предмета доказування у даному спору входять обставини: суті договірних відносин відповідача з ПАТ "НАК "Нафтогаз України"; постачання/відсутності постачання ПАТ "НАК "Нафтогаз України" відповідачу природного газу у червні 2016 року та червні, липні, вересні, жовтні, листопаді 2017 року та обсягу такого постачання; наявності чи відсутності номінацій, виставлених ПАТ "НАК "Нафтогаз України" на поставку природного газу відповідачу у спірному періоді; наявності чи відсутності підстав для стягнення вартості відібраного з газотранспортної системи природного газу без поданих постачальником номінацій; настання строку для оплати отриманих обсягів природного газу і правомірності нарахування для стягнення з відповідача процентів річних та інфляційних втрат, який здійснений позивачем.

Акціонерне товариство "Укртрансгаз" до 20.01.2020 виконувало функції оператора газотранспортної системи (оператор ГТС), тобто було суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників), що передбачено п. 19 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу".

КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" є споживачем, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини. Відповідач є захищеним споживачем природного газу у розумінні п. 10 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу".

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р "Деякі питання опалювального сезону 2016/17 року" було покладено обов'язок на ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та постачальників природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №357 "Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії" та з дотриманням принципу недискримінації.

При цьому слід зазначити, що Верховний Суд неодноразово, зокрема у постановах від 14.05.2018 у справі № 926/680/17 від 21.03.2018 у справі № 911/656/17 від 04.04.2018 у справі № 904/5094/17, від 15.03.2018 у справі № 922/345/17 висловлював правові позиції про те, що зазначеним вище нормативно-правовим актом на ПАТ "НАК Нафтогаз України" та постачальників природного газу було покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям ще на початку опалювального сезону.

Відповідач здійснює діяльність з виробництва теплової енергії на основі укладених договорів з учасниками ринку природного газу.

Так, між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" (постачальник) та КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" (споживач) було укладено такі договори на постачання природного газу:

- №3475/16-БО-30 від 15.12.2015, предметом якого є постачання природного газу в період з 01.01.2016 по 31.03.2016 (включно) обсягом до 6150 тис. куб. м. виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води бюджетним установам/організаціям та іншим споживачам;

- №3474/16-ТЕ-30 від 21.12.2015, предметом якого є постачання природного газу в період з 01.01.2016 по 31.03.2016 (включно) обсягом до 30850 тис. куб. м. виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню;

- №3476/16-РО-30 від 21.12.2015, предметом якого є постачання природного газу в період з 01.01.2016 по 31.03.2016 (включно) обсягом до 13 тис. куб. м. виключно для виробництва теплової енергії для релігійних організацій;

- №3919/1617-ТЕ-30 від 28.09.2016, предметом якого є постачання природного газу в період з 01.10.2016 по 31.03.2017 (включно) обсягом до 55,850 тис. куб. м. виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню;

- №3921/1617-РО-30 від 28.09.2016, предметом якого є постачання природного газу в період з 01.10.2016 по 31.03.2017 (включно) обсягом до 23 тис. куб. м. виключно для виробництва теплової енергії для релігійних організацій;

- №3920/1617-БО-30 від 27.12.2016, предметом якого є постачання природного газу в період з 01.12.2016 по 31.03.2017 (включно) обсягом до 7380 тис. куб. м. виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями;

- №38460/1718-ТЕ-30 від 13.09.2017, предметом якого є постачання природного газу в період з 01.10.2017 по 31.03.2018 (включно) обсягом до 54758 тис. куб. м. виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню;

- №8463/1718-РО-30 від 13.09.2017, предметом якого є постачання природного газу в період з 01.10.2017 по 31.03.2018 (включно) обсягом до 19 тис. куб. м. виключно для виробництва теплової енергії для релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності);

- №8461/1718-БО-30 від 13.09.2017, предметом якого є постачання природного газу в період з 01.10.2017 по 31.03.2018 (включно) обсягом до 10350 тис. куб. м. виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями.

На виконання зазначених правочинів відповідачем складені наступні акти приймання-передачі природного газу за червень 2016 року, за червень, липень, вересень, жовтень, листопад 2017 року 2017 року загалом на обсяг 14 331,479 тис. куб. м:

- на 296,388 тис. куб. м. вартістю 1 757 699,40 грн за червень 2016 року;

- на 858,704 тис. куб. м. вартістю 5 092 458,20 грн за червень 2017 року;

- на 17,166 тис. куб. м. вартістю 162 882 грн за червень 2017 року;

- на 333,274 тис. куб. м. вартістю 1 976 448,13 грн за липень 2017 року;

- на 14,548 тис. куб. м. вартістю 138 040,74 грн за липень 2017 року;

- на 453,464 тис. куб. м. вартістю 2 689 222,91 грн за вересень 2017 року;

- на 4,334 тис. куб. м. вартістю 41 123,76 грн за вересень 2017 року;

- на 3 053,758 тис. куб. м. вартістю 18 110 006,45 грн за жовтень 2017 року;

- на 297,200 тис. куб. м. вартістю 2 820 023,81 грн за жовтень 2017 року;

- на 0,201 тис. куб. м. вартістю 596 грн за жовтень 2017 року;

- на 7 429,871 тис. куб. м. вартістю 44 062 106,98 грн за листопад 2017 року;

- на 1 570,758 тис. куб. м. вартістю 14 904 357,19 грн за листопад 2017 року;

- на 1,813 тис. куб. м. вартістю 5 375,90 грн за листопад 2017 року.

Однак зазначені первинні документи бухгалтерського обліку були повернуті ПАТ "НАК "Нафтогаз України" відповідачу без підписання.

В свою чергу, дослідивши звіти про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ "Тернопільміськгаз", про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за червень 2016, червень-липень, вересень-листопад 2017 року, суд констатує відсутність підтвердженого обсягу номінацій для відповідача. Водночас цими звітами підтверджується використання КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" природного газу у спірному періоді.

Окрім цього, листами №26-4589/1.8-17 від 06.06.2017, №26-5400/1.2.1-17 від 06.07.2017, №26-6438/1.2-17 від 29.08.2017, №26-7320/1.2-17 від 06.10.2017, №26-7764/1.2-17від 30.10.2017 АК "Нафтогаз України" повідомила Тернопільську обласну державну адміністрацію про відсутність підтверджених номінацій для КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" на І декаду червня 2017 року, на І декаду липня 2017 року, І декаду вересня 2017 року, І декаду жовтня 2017 року, І декаду листопада 2017 року.

Натомість, відповідач листом №541/18 від 04.02.2022 повідомив позивача про те, що в червні 2016 року та в червні, липні, вересні, жовтні, листопаді 2017 року він здійснював споживання природного газу без поданих номінацій в загальному обсязі 14331,48 тис. куб. м.

Наведеним у сукупності, засвідчується споживання КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" природного газу у спірному періоді в обсязі 14331,48 тис. куб. м. При цьому слід зазначити, що дана обставина під час судового розгляду була підтверджена обома учасниками цього спору.

За розрахунком позивача, котрий також іншою стороною у справі не заперечується, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу у визначений період за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів загалом складає 91 760 341,47 грн.

Відтак, посилаючись на положення ч. 2 ст. 8 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення", позивач вказує на обов'язок КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами компенсувати АТ "Укртрансгаз" вартість відібраних у спірному періоді без номінацій обсягів природного газу.

Зважаючи на загальну вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу, щомісячній оплаті підлягає 1 274 449, 19 грн. На час звернення з позовом до суду, з огляду на зазначену вище законодавчу норму за період з 01.10.2021-01.06.2023 сплаті підлягають 25 488 983,80 грн. Неперерахування цих коштів позивачу слугувало підставою для його звернення до суду з даним позовом.

Дослідивши подані докази та наведені обґрунтування суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Правове регулювання взаємовідносин оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газорозподільних систем здійснюється Кодексом газотранспортної системи, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 №2496, а також положеннями Закону України "Про ринок природного газу", ЦК України та ГК України.

Регламентом функціонування газотранспортної системи України є Кодекс ГТС, який визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.

Згідно із статті 5 розділу 1 глави І Кодексу ГТС номінацією визнається попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу. Несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного від'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу.

За статтею 1 розділу 3 глави І Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій.

Пунктом 4 глави 3 розділу І Кодексу ГТС визначено, що експлуатацію газотранспортної системи здійснює виключно оператор газотранспортної системи.

Згідно з п. 9 гл. 1 розд. VІІІ Кодексу ГТС замовник послуг транспортування на підставі договору транспортування може замовити в оператора газотранспортної системи нижче наведені послуги, що є складовими послуги транспортування: доступ до потужності в точці входу або виходу з газотранспортної системи; замовлення фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтвердженої номінації; послугу балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи та які відбираються з неї.

Для отримання послуг із транспортування (фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою) замовник послуг транспортування подає оператору газотранспортної системи номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу в установленому цим розділом порядку (п. 1 гл. 1 розд. XI Кодексу ГТС).

Наведені вище положення Кодексу ГТС дають підстави дійти висновку, що укладання договору транспортування природного газу магістральними трубопроводами, а також подання та підтвердження номінацій є необхідною передумовою для відбору природного газу в межах газотранспортної системи.

Відповідно до Ліцензії НКРЕКП Серії АЕ № 194511 від 28.02.2013 АТ "Укртрансгаз" до 31.12.2019, тобто до часу створення та початку функціонування окремого суб'єкта на ринку природного газу України оператора ГТС, виконував функції оператора ГТС, який здійснював діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).

Частиною 1 ст.11 Закону України "Про ринок природного газу" передбачено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.

Кабінетом Міністрів України відповідно до ст. 11 Закону України "Про ринок природного газу" прийнято, зокрема, такі постанови: від 01.10.2015 №758 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)"; від 22.03.2017 №187 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу", які зобов'язували АТ НАК "Нафтогаз України" постачати природний газ виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів. До таких виробників належав і відповідач.

Разом з тим, 30.11.2016 набрав чинності Закон №1730-VIII, який визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, а згодом 29.08.2021 також набрав чинності Закон №1639-IX.

За змістом статті 1 Закону №1730-VIII заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, є, зокрема кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед постачальником природного газу, операторами газорозподільних систем, оператором газотранспортної системи та особою, що виконувала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні та/або у разі правонаступництва), а також послуги з його розподілу і транспортування.

Відповідно до статті 2 Закону №1730-VIII дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та інші енергоносії та послуги з розподілу і транспортування природного газу, теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію, послуги з її розподілу/передачі, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення.

Так, Законом №1639-IX внесені численні зміни до Закону №1730-VIII зокрема, розширивши сферу його дії, у тому числі шляхом викладення статті 2 в новій редакції та доповнено статтю 8 частиною другою.

Відповідно до частини другої 8 Закону №1730-VIII у редакції Закону №1639-ІХ, підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих номінацій, зобов'язані протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України "Про ринок природного газу", чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.

Аналіз наведених приписів Закону №1730-VIII та правових позицій, що викладені Верховним Судом у постанові від 04.05.2023 у справі №914/1940/22 дає суду підстави для висновку, що необхідними та визначальними умовами для застосування положень статті 8 цього Закону є: 1) учасниками процедури врегулювання заборгованості мають бути-підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно; 2) заборгованість складається з вартості об'ємів природного газу, відбір якого відбувався без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів; 3) період заборгованості - відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015-31.12.2019; 4) строк оплати настав з 01.10.2021.

Дослідженими в ході судового розгляду письмовими доказами засвідчується, що відбір природного газу відповідачем відбувся без поданих постачальником газу (ПАТ "НАК "Нафтогаз України") номінацій та за відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів у жовтні 2016 року, червні-липні, вересні - листопаді 2017 року. Вказані обставини також встановлено і у рішеннях судів зі справи №921/692/19 (щодо самого факту відбору природного газу та обсягів відібраного відповідачем природного газу з газотранспортної системи АТ "Укртрансгаз"), які в силу положень статті 75 ГПК України не підлягають повторному доведенню. Розрахунок вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу у визначених періодах позивачем здійснено за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів, які були чинні протягом періоду таких відборів та відповідачем не заперечується. Між сторонами також відсутні суперечності стосовно того, що КПТМ "Тернопільміськтеплокомуненерго" здійснювало відбір природного газу без поданих та підтверджених номінацій у спірний період у вказаному об'ємі. Однак, матеріали справи не містять доказів оплати відповідачем вартості відібраного без номінацій природного газу ні на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України", ані на користь АТ "Укртрансгаз".

З урахуванням наведеного в сукупності та зважаючи на правові позиції, що викладені з приводу аналогічних правовідносин у постанові Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 04.05.2023 у справі №914/1940/22, слід прийти до висновку, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення частини другої статті 8 Закону №1730-VIII у редакції Закону №1639-ІХ.

В свою чергу, враховуючи що визначені законодавцем щомісячні (з 01.10.2021 - 01.06.2023) строки оплати вартості відібраних без номінацій у 2016-2017 роках обсягів природного газу настали, однак суми компенсації в розмірі 25 488 983,80 грн відповідачем не оплачені, то суд вважає позовні вимоги Акціонерного товариства "Укртрансгаз" в цій частині цілком обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому, зважаючи на імперативно встановлені Законом №1730-VIII строки помісячної оплати, починаючи з 01.10.2021 року, судом критично оцінюються посилання відповідача на пропуск позовної давності АТ "Укртрансгаз" при зверненні до суду із цим позовом.

Внаслідок прострочення оплати вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу позивач нарахував відповідачу інфляційні втрати та 3% річних.

У контексті спірних правовідносин та з урахуванням встановлених обставин, суд зазначає, що згідно з пунктом 6 статті 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.

Тлумачення як статті 3 ЦК України загалом так і пункту 6 цієї статті, свідчить, що загальні засади (принципи) цивільного права мають фундаментальний характер й інші джерела правового регулювання, в першу чергу, акти цивільного законодавства, мають відповідати змісту загальних засад. Такі засади (принципи) є по своїй суті нормами прямої дії.

Принцип належного виконання полягає в тому, що виконання має бути проведене: належними сторонами; щодо належного предмету; у належний спосіб; у належний строк (термін); у належному місці (вказана позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01.03.2021 у справі №180/1735/16-ц).

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до частини другої статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно з розрахунком позивача інфляційні втрати з прострочених сум за загальний період прострочення з 01.11.2021 до 01.06.2023 складають 3 445 751,55 грн, 3% річних з складають 606 707,65 грн. Здійснивши відповідні перерахунки суд констатує, що проведені нарахування є арифметично вірними. Відтак, з урахуванням встановлених обставин щодо порушення відповідачем визначених у частині другій статті 8 Закону №1730-VIII у редакції Закону №1639-ІХ строків оплати вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, суд вважає підставними і позовні вимоги про стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат у заявлених розмірах.

При вирішенні цього спору суд зважає на пояснення Комунального підприємства про те , що іншим судом при розгляді справи №921/179/18 вже прийнято рішення, зокрема про стягнення заборгованості за послуги з балансування природного газу, надані АТ "Укртрансгаз" із ПАТ "Тернопільміськгаз" в 2016-2017 роках. Однак, слід при цьому врахувати, що зазначене судове рішення законної сили ще не набрало, а склад учасників спору у вищезазначеній справі, предмет та підстави позову різняться зі справою №921/558/23.

Інші долучені до матеріалів справи докази, доводи та заперечення учасників цього спору, були ретельно досліджені судом, однак наведених вище висновків суду вони не спростовують. В свою чергу, аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України". Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Судовий збір, в силу ст.129 ГПК України, покладається на відповідача.

Керуючись статтями 20, 42, 46, 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 238, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2.Стягнути з Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради (вул. Івана Франка, 16, м. Тернопіль, 46001, іден. код 14034534) на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (Кловський узвіз, 9/1, м. Київ, 01021, ідент. код 30019801) - 25 488 983 (двадцять п'ять мільйонів чотириста вісімдесят вісім тисяч дев'ятсот вісімдесят три) грн 80 коп. компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, 3% річних у розмірі 606 707 (шістсот шість тисяч сімсот сім) грн 65 коп., інфляційних втрат у сумі 3 445 751 (три мільйони чотириста сорок п'ять тисяч сімсот п'ятдесят одну) грн 55 коп. та витрати зі сплати судового збору в сумі 443 121 (чотириста сорок три тисячі сто двадцять одну) грн 65 коп.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, в порядку та строки встановлені ст.ст. 256-257 ГПК України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Повне рішення складено 14.02.2024.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Суддя О.В. Руденко