Справа №590/107/24
Провадження №3/590/96/24
13 лютого 2024 року смт. Ямпіль
Суддя Ямпільського районного суду Сумської області Деркач І.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Сімнадцятої прикордонної застави четвертої прикордонної комендатури НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянина України, працюючого на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії - техніка (зв'язку) 1 групи 1 відділення інспекторів прикордонної служби 1 відділення інспекторів прикордонної служби Сімнадцятої прикордонної застави четвертої прикордонної комендатури НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (з м.д. н. АДРЕСА_1 ), в/ч НОМЕР_3 , учасника бойових дій, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 , раніше до адміністративної відповідальності притягувався: 03.11.2023 за ч.3 ст.172-20 КУпАП,
за ч.3 ст.172-20 КУпАП,
установив:
12.02.2024 року до Ямпільського районного суду Сумської області від Сімнадцятої прикордонної застави четвертої прикордонної комендатури НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України надійшов матеріал про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії СхРУ №119792 від 10.02.2024 року: 09.02.2024 приблизно о 11-58 год., в умовах особливого періоду, під час воєнного стану, під час виконання службових обов'язків військової служби, під час несення служби в п/н «Чт» на території місця розосередження особового складу поблизу АДРЕСА_4 було виявлено сержанта ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова, агресивна поведінка). 09.02.2024 о 13-15 год. вищевказаного військовослужбовця було доставлено до КНП «Шосткинська центральна районна лікарня» Шосткинської міської ради для проведення медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння. За результатами медичного огляду ОСОБА_1 встановлено, що останній перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 11, 13, 16 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, ст.4 Дисциплінарного статуту ЗСУ, п.1 Контракту про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній служби України, чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
У судовому засіданні, 13.02.2024 ОСОБА_1 свою провину у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення визнав повністю у вчиненому щиро розкаявся.
Дослідивши матеріали справи, вважаю що вони підлягають поверненню для належного оформлення і подання до належного суду.
За вимогами ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з вимогами ст.278 КпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У відповідності до пункту 4 розділу 2 «Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення», протокол складається з дотриманням вимог щодо форми і змісту, встановлених статтею 256 КУпАП. Уповноважена посадова особа має право збирати докази відповідно до вимог статті 251 КУпАП.
Згідно пункту 6 розділу 2 «Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення», під час викладення обставин правопорушення у протоколі зазначаються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії (бездіяльність) вчинила (допустила) особа, стосовно якої складається протокол, які норми законодавства порушено, та робиться посилання на нормативний акт, який передбачає відповідальність за таке правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч.1 ст.276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Згідно рішення Конституційного Суду України № 5-рп/2015 від 26.05.2015 р., словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії СхРУ №119792 від 10.02.2024 року, слідує, що 09.02.2024 приблизно о 11-58 год., в умовах особливого періоду, піч час воєнного стану, під час виконання службових обов'язків військової служби, під час несення служби в п/н «Чт» на території місця розосередження особового складу поблизу н.п. Ромашкове Шосткинського району Сумської області було виявлено сержанта ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова, агресивна поведінка).
Таким чином, виходячи з місця, де було вчинено порушення, доходжу до висновку, що Ямпільський районний суд Сумської області не уповноважений розглядати цю справу.
Згідно з ч.1 ст.257 КУпАП, протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Однак, Сімнадцята прикордонна застава четвертої прикордонної комендатури НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, у порушення зазначених вимог направили протокол суду, який не уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Нормами діючого КУпАП питання зміни територіальної підсудності справи на стадії судового розгляду не врегульоване.
Також КУпАП не передбачає й механізму вирішення питань щодо направлення справи за підсудністю до іншого суду.
Водночас, відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Таким чином, вважаю за доцільне вказану справу повернути до Сімнадцятої прикордонної застави четвертої прикордонної комендатури НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України для подання до належного суду.
Керуючись ст. 256, 276, 278, 283 КУпАП,
постановив:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.3 ст.172-20 КУпАП повернути до Сімнадцятої прикордонної застави четвертої прикордонної комендатури НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України для належного оформлення та подання до суду, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: І.М. Деркач