Постанова від 12.02.2024 по справі 157/2098/23

Справа № 157/2098/23

Провадження №3/157/164/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2024 року місто Камінь-Каширський

Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., з участю особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Камінь-Каширського РВП ГУНП України у Волинській області, щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацевлаштований

за ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),

ВСТАНОВИВ:

У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 627098 від 1 листопада 2023 року зазначається, що 22 серпня 2023 року близько 19 години ОСОБА_1 ухилився від виконання обов'язків, передбачених ст. 150 Сімейного кодексу України, щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що виразилося у тому, що 22 серпня 2023 року близько 19 години у с. Осівці по вул. Центральна останній керував мотоциклом марки «Viper», реєстраційний номер НОМЕР_1 , не маючи права керування транспортними засобами і перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, однак не досяг шістнадцятирічного віку, у зв'язку з чим на підставі ч. 3 ст. 184 КпАП України до адміністративної відповідальності притягується його батько ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що у зазначений у протоколі про адміністративне правопорушення день та час його син мотоциклом не керував, а їхав на мотоциклі в якості пасажира, а також пояснив, що не обізнаний з внесенням до протоколу виправлень, зазначений підпис біля застереження про внесення виправлення у протокол йому не належить та запис «згідний» написано не ним, після 1 листопада 2023 року поліцейські йому не надавали будь-яких протоколів для ознайомлення. Крім того, пояснив і те, що на момент підписання протоколу про адміністративне правопорушення, цей протокол був заповнений не у повному обсязі, а тому він не знав, у чому конкретно його звинуватили, та на прохання поліцейського підписав цей протокол за відсутності у ньому повних відомостей.

Відповідно до ст. 7 КпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Виходячи з системного аналізу положень ст. ст. 254-259 Глави 19 КУпАП, законною підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення є складений відносно особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у встановленому порядку з дотриманням вимог закону протокол про адміністративне правопорушення.

За змістом ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється в межах протоколу про адміністративне правопорушення.

У протоколі про адміністративне правопорушення, у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП, зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, імя по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.

Відповідно до п. 7 - 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, що затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено. Протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. При складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «місце складання протоколу» - населений пункт або географічна точка; у графі «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол» - прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень); у графі «склав цей протокол про те, що громадянин(ка)» - прізвище, ім'я та по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (повністю, без скорочень); у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла)); у графі «чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності» - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності впродовж року (за наявності); у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол); у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).

З матеріалів справи вбачається, що зазначений протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 627098 від 1 листопада 2023 року щодо ОСОБА_1 вже надходив до суду, при цьому у протоколі дії останнього були кваліфіковані за ч. 2 ст. 184 КпАП України, та ухвалою судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 16 листопада 2023 роки цей протокол було повернуто до Камінь-Каширського РВП для належного оформлення. У цій ухвалі було зазначено судом, що поліцейським, який склав цей протокол про адміністративне правопорушення, не було долучено належних доказів на підтвердження того факту, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, раніше на протязі року вчиняла будь-яке з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.

На виконання цієї ухвали суду жодних доказів при повторному надісланні до суду зазначеного протоколу про адміністративне правопорушення додано не було, а як вбачається із змісту цього протоколу, до нього внесено виправлення, а саме змінено кваліфікацію дій ОСОБА_1 на ч. 3 ст. 184 КпАП України.

Внесення зазначеного виправлення призвело фактично до зміни, оскільки у вину ОСОБА_1 ставилося вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КпАП України (ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, вчинене повторно), а згідно з протокол про адміністративне правопорушенн, що повторно надійшов до суду з тією ж серією та номером, і з тією ж датою складення, але вже за ч. 3 ст. 184 КпАП України, у вину поставлено вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу, що тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Належних доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 ознайомлений з такими виправленнями, а фактично із зміною обвинувачення, суду не надано, а останній заперечив той факт, що він з такими виправленнями був ознайомлений поліцейським, та заперечив факт належності йому у протоколі відповідно підпису біля застереження про виправлення.

Отже, поліцейським порушено вимоги п. 7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, згідно з яким не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.

Крім того, згідно з дослідженим у судовому засіданні відеозаписом, зміст оголошено ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення в частині викладення фабули обвинувачення не узгоджується із зазначеним у цьому протоколі формулюванням обвинувачення, оскільки наведене у протоколі обвинувачення ОСОБА_1 не було оголошене поліцейським в повному об'ємі.

Наведені обставини свідчать про те, що твердження ОСОБА_1 щодо надання йому для підписання вперше протоколу про адміністративне правопорушення не у повному заповненому обсязі, є обґрунтованими.

З огляду на вищенаведене у сукупності, суд дійшов висновку, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складений без дотримання вимог законодавства, та з внесенням до цього протоколу виправлень не у спосіб, що передбачений законодавством, що, як наслідок, потягнуло за собою порушення права особи на захист, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо останнього належить закрити на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1, ч. 2 ст. 284 КпАП України, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: О. В. Антонюк