Постанова від 13.02.2024 по справі 300/3618/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2024 рокуЛьвівСправа № 300/3618/23 пров. № А/857/20912/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2023 року (суддя Чуприна О.В., м. Івано-Франківськ) у справі № 300/3618/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у поновленні виплати 01 лютого 2022 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01 лютого 2022 року здійснити нарахування ОСОБА_2 щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та виплатити різницю у недоотриманій пенси із цих підстав із 01.02.2022 по теперішній час.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2023 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, просить рішення суду скасувати і позовні вимоги задовольнити повністю.

В апеляційній скарзі зазначає, що судом зазначається, що позивач отримує пенсію по інвалідності на підставі статті 23 Закону № 2262-ХІІ, така призначена з 05.06.2020, вказане підтверджується протоколом за пенсійною справою №0903007161 (МВС) від 28.10.2020. У даній справі для суду є очевидним те, що так як позивачу пенсію призначено з 25.07.2019 то положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на ОСОБА_1 не розповсюджується, а відтак і не підлягають застосуванню правові висновки, сформовані Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019, ухваленого в зразковій адміністративній справі №160/8324/19 (№Пз/9901/20/19).

Проте, такі висновки є помилковими.

Окрім цього, судом акцентовано, що 14.07.2021 Кабінету Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 за №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Згідно пунктом 1 Постанови № 713, установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

При цьому апелянт зазначає, що судом помилково визначено момент первинного призначення пенсії - 25.07.2019 року, так як первинно пенсію призначено по інвалідності (особа з інвалідністю III групи) - із 12.03.2013 в розмірі 40% грошового забезпечення і вимоги Закону № 2262-ХІІ до нього застосовано власне цього нормативно-правового акту. Відповідно до матеріалів пенсійної справи (Атестат № 352). Таким чином, аргументи суду є помилковими, адже у зв'язку із закінченням терміну інвалідності виплату пенсії було призупинено із 31.01.2017 року, і відновлено із повторним оглядом Обласним МСЕК і визначення йому 3 групи інвалідності (повторно). За таких обставин, у буквальному розумінні 25.07.2019 року виплату пенсії по інвалідності - відновлено, а первинно призначено пенсію - із 12.03.2013 року.

Окрім цього, на думку суду, ОСОБА_1 також не відноситься до переліку осіб із числа працівників органів внутрішніх справ (міліції), визначених в пункті 1 Постанови №103, так як пенсія (на думку суду) за правилами Закону №2262-ХІІ після 01.01.2018 призначена вперше з 25.07.2019. Вищенаведені помилкові аргументи суду, і виступили підставою припущення на неможливості застосування у спірних правовідносинах правових висновків, викладених Верховним Судом в постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, на яку посилається позивач, при застосуванні норм Постанови № 713, оскільки такі стосуються пенсій працівників органів внутрішніх справ, яким пенсії вже призначені станом на 01.01.2018 (у відношенні до міліціонерів).

При цьому, суд встановив, що на виконання приписів Постанови №713 встановлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону - згідно перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 01.08.2021 року на виконання Постанови КМУ№713 від 14.07.2021 року за пенсійною справою № 0903006679 - була призначена доплата на виконання вимог зазначеної постанови, що підтверджено розпорядженням ПФУ (додаток 5 до позову). Однак, суд хоча і не заперечує цей факт, тим не менше при винесенні рішення - такі обставини не прийнято.

Окремо апелянт зазначає, що у рішенні Верховного Суду від 22.11.2022 у справі № 420/2473/22, зазначено зокрема: колегія суддів не погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі №420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення (п.47). Оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату в розмірів 2000 грн. відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 (п.48).

У мотивувальній частині рішення, колегією суду визначено, що висновок суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, тому його постанова підлягає скасуванню. Резолютивною частиною судом касаційну скаргу ОСОБА1 задоволено.

Скасовано постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.06.2022, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.04.2022 у справі №420/2473/22 - залишено в силі.

14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлена щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

У постанові Верховного Суду від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а зазначено, зокрема: розглядаючи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.06.2022 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.10.2022 до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, постановив. Касаційну скаргу ОСОБА1 задовольнити. Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30 червня 2022 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2022 року у справі №600/870/22-а, скасувати. Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у поновленні виплати з 01 грудня 2021 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відновити ОСОБА1 з 01 грудня 2021 року нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

У пункті 44 Постанови суд зазначає, що відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорції у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних міркувань.

Згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 з 12.03.2013 призначено пенсію, як особі з інвалідністю, в розмірі 40% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та з 31.01.2017 позивача було знято з обліку та припинено виплату пенсії у зв'язку із закінченням терміну інвалідності.

У подальшому позивач звернувся із заявою від 25.07.2019 про призначення пенсії по інвалідності, і з 25.07.2019 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФ України в області та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановляючи рішення суд першої інстанції виходив з того, що згідно із статтею 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяким інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт «а» статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт «а» статті 13).

У період з 25.07.2019 позивачу призначена та виплачувалася пенсія по інвалідності (особа з інвалідністю III групи), в розмірі 40% грошового забезпечення відповідно до статті 23 Закону №2262-ХІІ. Загальний розмір пенсії на момент призначення (25.07.2019) становив 2 606,60 гривень.

З 01.08.2021 ГУ ПФ України в області позивачу відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» призначило щомісячну доплату в розмірі 1 247,40 гривень до визначеного при призначенні розмір пенсії 2 606,60 гривень.

Попри це, позивач звертався до ГУ ПФ України в області із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 відповідно до Постанови №988 за прирівняною посадою поліцейського, тобто з врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії, а саме довідки за №22/6-5209 від 01.09.2021. Проте відповідач відмовив в перерахунку пенсії. Вказана відмова відповідача була предметом судового розгляду і рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2021 у справі №300/5323/21, серед іншого, суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до складеної Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України довідки за №22/6-5209 від 01.09.2021 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням посадового окладу в розмірі 2 900 гривень, окладу за спеціальним званням майор поліції в розмірі 2 000 гривень, надбавки за стаж служби в поліції (30%) в розмірі 1 470 гривень, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби 55,30 %) в розмірі 3 522, 61 гривень та премії (40,26%) в розмірі 3 982,76 гривень, з урахуванням виплачених сум.

На виконання вказаного судового рішення ГУ ПФ України в області в січні 2022 року провело перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого з 01.02.2022 основний розмір пенсії становив 5 550,15 гривень (фактично виплачений 5 550,15 гривень).

З урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» позивачу з 01.03.2022 проведено індексацію пенсії, у зв'язку із чим загальний розмір пенсії становив 6 327,17 гривень.

Вважаючи, що перерахунок пенсії, здійснений на виконання рішення суду у справі №300/5323/21, проведений відповідачем з метою відновлення належного розміру пенсії, право на отримання якого виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, ОСОБА_1 звернувся з заявою про нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713 до відповідача із заявою від 31.05.2023.

Листом №5304-5265/Н-02/8-0900/23 від 14.06.2023 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області надало відповідь, відповідно до якої повідомило, що з 01.07.2023 була встановлена доплата щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713, однак, так як у зв'язку з виконанням рішення суду у справі №300/5323/21, внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії збільшився більше ніж на 2 000,00 гривень, тому право на встановлення щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713 позивач витратив.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції вважав, що так як позивачу пенсію призначено з 25.07.2019 то положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на ОСОБА_1 не розповсюджуються, а, відтак, і не підлягають застосуванню правові висновки, сформовані Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019, ухваленого в зразковій адміністративній справі №160/8324/19 (№Пз/9901/20/19).

Разом з тим, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2021 у справі №300/5323/21, серед іншого, встановлено таке: "Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Відтак, саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ».

Поряд з вказаним, правовідносини із нарахування і виплати пенсії колишнім співробітникам МВС України, військовослужбовцям та прирівняних до них осіб, наповнилися додатковим правовим регулюванням.

Так, 14.07.2021 Кабінету Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 за №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Згідно пунктом 1 Постанови №713, установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року №2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Пунктом 2 Постанови №713 передбачено, установити, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 3854 гривень, таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року №656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ (пункт 3 Постанови №713).

При цьому суд першої інстанції вважав, що оскільки ОСОБА_1 не відноситься до переліку осіб із числа працівників органів внутрішніх справ (міліції), визначених в пункті 1 Постанови №103, так як йому пенсія за правилами Закону №2262-ХІІ після 01.01.2018 призначена вперше з 25.07.2019, відтак, є неможливим застосування у спірних правовідносинах правових висновків, викладених Верховним Судом в постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, на яку посилається позивач, при застосуванні норм Постанови №713, оскільки такі стосуються пенсій працівників органів внутрішніх справ, яким пенсії вже призначені станом на 01.01.2018 (у відношенні до міліціонерів), тому вимоги позивача є безпідставними.

Проте суд апеляційної інстанції з такими доводами суду першої інстанції не погоджується.

Постановляючи рішення суд першої інстанції помилково вважав, що вперше позивачу призначено пенсію - 25.07.2019 року, оскільки матеріалами справи підтверджується, що первинно пенсію призначено по інвалідності (особа з інвалідністю III групи) - із 12.03.2013 в розмірі 40% грошового забезпечення і вимоги Закону № 2262-ХІІ При цьому у зв'язку із закінченням терміну інвалідності виплату пенсії було припинено із 31.01.2017 року, і відновлено із повторним оглядом Обласним МСЕК і визначення йому 3 групи інвалідності (повторно). За таких обставин, у буквальному розумінні 25.07.2019 року виплату пенсії по інвалідності - відновлено, а первинно призначено пенсію - із 12.03.2013 року.

При цьому колегія суддів вважає за необхідне врахувати рішення Верховного Суду від 22.11.2022 у справі № 420/2473/22 де зазначено, зокрема: колегія суддів не погоджується із висновком суду апеляційної інстанції про те, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату в розмірів 2000 грн. відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 (п.48).

Як уже зазначалось вище 14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлена щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Верховний Суд у постановою від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а касаційну скаргу позивача задовольнив. Скасував рішення першої та апеляційної інстанцій. Та прийняти нову постанову, якою визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у поновленні виплати з 01 грудня 2021 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відновити позивачу з 01 грудня 2021 року нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

При цьому у пункті 44 Постанови Верховний Суд вказав, що відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорції у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

За таких обставин у суду першої інстанції не було достатньо правових підстав для відмови у задоволенні позову.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги заслуговують на увагу, суд першої інстанції не вірно встановив обставини справи, не правильно застосував норми матеріального та процесуального права, відтак рішення суду першої інстанції слід скасувати, а позовні вимоги задовольнити.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що при поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1073,60 грн., що стверджується квитанцією до платіжної інструкції від 16.06.2023 (а.с.1) та за подання апеляційної скарги - 1610,40 грн., що стверджується квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № 0.0.3272874256.1.

Керуючись ст. 139, ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 317, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2023 року у справі №300/3618/23 скасувати.

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 у поновленні виплати 01 лютого 2022 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) з 01 лютого 2022 року здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з 01.02.2022 із урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 1073,60 грн. та за подання апеляційної скарги - 1610,40 грн., а всього 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М. А. Пліш

судді А. Р. Курилець

О. І. Мікула

Повне судове рішення складено 13.02.2024