Постанова від 13.02.2024 по справі 140/4528/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2024 рокуЛьвівСправа № 140/4528/21 пров. № А/857/2195/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Гудима Л.Я., Ніколіна В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

суддя (судді) в суді першої інстанції - Дмитрук В.В.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Луцьк,

дата складання повного тексту рішення - не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

28 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просила: визнати протиправною бездіяльність щодо неналежного оформлення довідки від 04.03.2021 № 22/6-1194 про грошове забезпечення годувальника, ОСОБА_2 , за відповідною посадою, станом на листопад 2019 року, для перерахунку пенсії з 01.12.2019, в частині не врахування до неї також і інших додаткових видів грошового забезпечення, які брались до уваги при первинному обчисленні та наступних перерахунках пенсії, у відповідності до положень Закону України «Про внесення змін до статті 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу ОВС та деяких інших осіб» та його Прикінцевих положень від 15.06.2004 № 1769-ІV та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; зобов'язання відкликати з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку № 22/6-1194 від 04.03.2021 про грошове забезпечення годувальника, ОСОБА_2 , за відповідною посадою, станом на 19.11.2019, для перерахунку пенсії з 01.12.2019; зобов'язати оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення годувальника, ОСОБА_2 за відповідною посадою, станом на листопад 2019 року, у відповідності до статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови КМ України від 11.11.2015 № 988, з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови КМ України № 45 від 13.02.2008, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, встановлених законодавством, в тому числі, які бралися до уваги при первинному обчисленні та наступних перерахунках пенсії, у відповідності до положень Закону України «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу ОВС та деяких інших осіб» та його Прикінцевих положень від 15.06.2004 № 1769-ІV та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а саме: посадовий оклад - 2400,00 грн, оклад за спеціальним званням - 1800,00 грн, надбавка за стаж служби (50%) - 2100,00 грн, надбавка за слідчу роботу (25%), 100% надбавка, надбавка за особливі умови служби (50%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (56%), доплата від попереднього розміру пенсії (35%), надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (39,96%), надбавка за безперервну службу (90%), премія (115,54%) та індексація 887,09 грн, для проведення 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 01.12.2005 отримує пенсію в разі втрати годувальника, ОСОБА_2 , яка їй призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24.09.2020 у справі 140/9882/20 Міністерством внутрішніх справ України була виготовлена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України довідка від 04.03.2021 № 22/6-1194 про розмір грошового забезпечення годувальника, ОСОБА_2 за відповідною посадою станом на 19.11.2019 для перерахунку пенсії з 01.12.2019. Відповідно до цієї довідки розмір грошового забезпечення згідно з Постановою № 988 становить 19 005,20 грн, в тому числі: посадовий оклад - 2 400,00 грн; оклад за спеціальним званням - 1 800,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2 100,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (39,96%) - 2 517,48 грн, премія (115,54%) - 10 187,72 грн. Вказує, що у цю довідку не були включені інші додаткові види грошового забезпечення, які брались до уваги з 01.12.2005 при обчисленні пенсії та її наступних перерахунках. Зазначає, що звернулась із заявою до МВС України, в якій просила відкликати з Головного управління Пенсійного фонду України довідку від 04.03.2021 № 22/6-1194, оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення годувальника, ОСОБА_2 за відповідною посадою станом на листопад 2019 року, у відповідності до ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови КМ України від 11.11.2015 № 988, з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 № 45, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які брались до уваги при первинному обчисленні пенсії по втраті годувальника та при наступних перерахунках пенсії. Проте, відповідач повідомив про відсутність підстав для вчинення дій, зазначених у заяві, оскільки рішення Волинського оружного адміністративного суду від 24.09.2020 у справі 140/9882/20 виконано у повному обсязі, тому підстав для відкликання довідки з Головного управління Пенсійного фонду України та внесення у довідку будь-яких інших видів грошового забезпечення немає. Вважає, що відмова відповідача у відкликанні довідки та у підготовці та наданні до органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 є протиправною, оскільки без такої довідки неможливий перерахунок та виплата пенсії у належному розмірі.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії закрито.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 08 липня 2021 року про закриття провадження у справі №140/4528/21 скасовано та справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2021 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що у довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу повинні включатись усі складові (основні та додаткові), що передбачені Постановою № 988 та виплачувались за відповідною прирівняною посадою станом на 19.11.2019. Натомість, Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 не передбачено встановлення та виплати надбавки, надбавки за особливі умови служби, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, надбавки за безперервну службу, доплати до попереднього розміру пенсії. Відтак, правових підстав для включення даних додаткових видів грошового забезпечення до довідки від 04.03.2021 № 22/6-1194 не було, оскільки останні не входять до складу грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на 19.11.2019. Таким чином, дії відповідача по виготовленню та видачі довідки від 04.03.2021 № 22/6-1194 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та є правомірними.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким адміністративний позов задовольнити повністю.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, зазначає, що відповідачем протиправно не включено до довідки від 04.03.2021 № 22/6-1194 інші додаткові види грошового забезпечення, які брались до уваги при обчисленні пенсії та її наступних перерахунках. Вказує, що суд першої інстанції не провів аналізу абз. 7 пункту 5 Порядку № 45 від 13.02.2008 на предмет його відповідності ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ у взаємозв'язку із нормами Основного Закону. Вважає, що відповідачем порушено її право власності на надбавки, які вона отримувала при призначенні пенсії.

Суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження) (п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу з наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 з 01.12.2005 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника, яка їй призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24.09.2020 у справі № 140/9882/20 визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника, станом на 19 листопада 2019 року відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із обов'язковим зазначенням відомостей про розмір основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для здійснення обчислення і перерахунку основного розміру пенсії з 01 грудня 2019 року; зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника, станом на 19 листопада 2019 року відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

На виконання рішення суду, Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України видано довідку від 04.03.2021 № 22/6-1194 про розмір грошового забезпечення, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою, яку ОСОБА_2 займав на день звільнення, станом на 19.11.2019, згідно з Постановою КМ України № 988 від 11.11.2015, становить 19 005,20 грн, в тому числі: посадовий оклад - 2 400,00 грн; оклад за спеціальним званням - 1 800,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2 100,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (39,96%) - 2 517,48 грн, премія (115,54%) - 10 187,72 грн.

07.04.2021 ОСОБА_1 звернулась із заявою до Міністерства внутрішніх справ України через Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області», в якій просила відкликати з Головного управління Пенсійного фонду України довідку від 04.03.2021 № 22/6-1194, оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення годувальника, ОСОБА_2 за відповідною посадою станом на листопад 2019 року, у відповідності до ст.43, 63 Закону № 2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови КМ України від 11.11.2015 № 988, з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 № 45, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які бралися до уваги при первинному обчисленні пенсії по втраті годувальника та при наступних перерахунках пенсії, а саме: посадовий оклад -2 400,00 грн, оклад за спеціальним званням - 1 800,00 грн, надбавка за стаж служби (50%) -2 100,00 грн, надбавка за слідчу роботу (25%), 100% надбавка, надбавка за особливі умови служби (50%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (56%), доплата від попереднього розміру пенсії (35%), надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (39,96%), надбавка за безперервну службу (90%), премія (115,54%) та індексація 887,09 грн, для проведення 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

Проте, відповідач повідомив про відсутність підстав для вчинення дій, зазначених у заяві, оскільки рішення Волинського оружного адміністративного суду від 24.09.2020 у справі 140/9882/20 виконано у повному обсязі. Вказано, що підстав для відкликання довідки з Головного управління Пенсійного фонду України та внесення у довідку будь-яких інших видів грошового забезпечення не має.

07.04.2021 позивач з аналогічною заявою звернулась до Міністерства внутрішніх справ України. На її заяву Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України повідомив, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24.09.2020 у справі № 140/9882/20 направлено довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області для проведення перерахунку пенсії, інші надбавки і виплати, вказані в заяві Постановою № 988 не передбачені та для виплати поліцейським не встановлювалися, а тому не можуть бути враховані при обчисленні пенсії.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з обгрунтованістю такого висновку суду першої інстанції з наступних підстав.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій врегульовано статтею 63 цього Закону, частинами першою, другою якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII.

Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 (далі - Постанова № 988).

Пунктом 1 Постанови № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Також пунктом 3, 4 цієї Постанови затверджено, зокрема, схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови № 988 наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Розділу ІІ Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Розділу ІІ Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 Розділу ІІ Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Розділу ІІ Порядку № 260).

Таким чином, Кабінет Міністрів України постановою № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (яка набрала чинності 02.12.2015 року), та постановою «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» за № 947 від 18.11.2015 року (чинною до 24.09.2016) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11.

Ця постанова набрала чинності з 02.12.2015 та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто, з 07.11.2015.

Таким чином, позивач, як отримувач пенсії в разі втрати годувальника - колишнього працівника міліції, з 01.01.2016 набула право на перерахунок розміру призначеної їй пенсії на підставі статті 63 Закону №2262-XII та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018.

При цьому, до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу повинні включатись усі складові (основні та додаткові), що передбачені Постановою № 988 та виплачувались за відповідною прирівняною посадою станом на 19.11.2019.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзаців 1 - 6 пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00) Європейський Суд з прав людини, практика якого згідно з частиною 2 статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» застосовується судами з Конвенцією як джерело права, дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

Як вірно встановлено судом першої інстанції, довідка від 04.03.2021 № 22/6-1194 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, видана Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України та є чинною.

Як слідує з довідки від 04.03.2021 № 22/6-1194, до складу грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії включено як основні, так і додаткові види грошового забезпечення.

Так, згідно з довідкою від 04.03.2021 № 22/6-1194 розмір грошового забезпечення за посадою, яку ОСОБА_2 займав на день звільнення, станом на 19.11.2019, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, становить 19 005,20 грн, в тому числі: посадовий оклад - 2 400,00 грн; оклад за спеціальним званням - 1 800,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2 100,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (39,96%) - 2 517,48 грн, премія (115,54%) - 10 187,72 грн.

Зі змісту позовної заяви та апеляційної скарги слідує, що позивач не погоджується з діями відповідача щодо не включення до довідки від 04.03.2021 № 22/6-1194 про розмір грошового забезпечення, зокрема, надбавки за слідчу роботу (25%), 100% надбавки, надбавки за особливі умови служби (50%), надбавки за виконання особливо важливих завдань (56%), доплати від попереднього розміру пенсії (35%), надбавки за безперервну службу (90%) та індексації 887,09 грн, які були передбачені у грошовому атестаті при призначенні пенсії та її подальших перерахунках.

Однак, постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 не передбачено встановлення та виплати надбавки, надбавки за особливі умови служби, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, надбавки за безперервну службу, доплати до попереднього розміру пенсії.

Таким чином, обгрунтованим є висновок суду першої інстанції про відсутність правових підстав для включення даних додаткових видів грошового забезпечення до довідки від 04.03.2021 № 22/6-1194, оскільки останні не входять до складу грошового забезпечення за прирівняною посадою станом на 19.11.2019.

Вказане узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 12.12.2018 у справі № 802/2196/17-а щодо неврахування для перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами).

Отже, дії відповідача по виготовленню та видачі довідки від 04.03.2021 № 22/6-1194 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ґрунтується на вимогах чинного законодавства та є правомірними.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів також враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2021 року у справі № 140/4528/21 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. Б. Заверуха

судді Л. Я. Гудим

В. В. Ніколін

Повне судове рішення складено 13 лютого 2024 року.