Постанова від 12.02.2024 по справі 500/2738/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2024 рокуЛьвівСправа № 500/2738/23 пров. № А/857/18391/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

судді-доповідача Іщук Л. П.,

суддів Обрізка І.М., Шинкар Т.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2023 року (головуючий суддя Дерех Н.В., м. Тернопіль) у справі № 500/2738/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління Служби безпеки України в Тернопільській області про визнання дій протиправними, скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії, відшкодувати моральну шкоду, встановлення фактів та стягнення компенсації,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Управління Служби безпеки України в Тернопільській області, в якому просить: визнати дії УПФУ в Тернопільській області протиправними; скасувати Розпорядження на зняття виплат від 25.10.2022; зобов'язати негайно відновити пенсійні виплати; повернути невиплачені позивачу з 25.10.22 кошти на особистий рахунок в Ощадбанку; стягнути з відповідача на користь позивача моральну шкоду еквівалентну 50 прожиткових мінімумів в Україні станом на 2023 рік особи, що втратила працездатність, що дорівнює 104650 гривень.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області його повідомлено про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 5 листопада 2014 року №637 у разі надходження до Пенсійного фонду України або до його територіальних органів інформації від Адміністрації Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Національної поліції, Державної міграційної служби, Міністерства фінансів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформації, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що особа повернулась до покинутого місця постійного проживання, або особою подано документи, що містять недостовірні відомості для призначення (відновлення, продовження виплати) пенсії, виплата пенсії продовжується після особистого звернення особи, проходження ідентифікації у порядку, визначеному в абзаці четвертому цього пункту, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Вказує, що доказів на підтвердження наявності передбачених ч. 1 ст. 49 Закону України №1058-IV підстав для припинення пенсії відповідачем не надано. Наголошує, що Розпорядженням на зняття виплат від 25.10.2022 позивача позбавили щомісячних пенсійних виплат, які отримувались ним в місті Бережани.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2023 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо припинення з 01 листопада 2022 року виплати ОСОБА_1 призначеної пенсії. Визнано протиправним та скасовано Розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 25.10.2022 на зняття з пенсійної виплати ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 листопада 2022 року шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ “Державний ощадний банк України”. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду в частині задоволення позову, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подало апеляційну скаргу, в якій покликається на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що позивач особисто не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою відповідного зразка про поновлення пенсійної виплати, згідно бази даних ІКІС ПФУ Підсистеми “Звернення” дані щодо звернення ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії відсутні. Вважає, що підстави для відновлення виплати призначеної пенсії за віком та виплати заборгованості, що виникла з 01 листопада 2022 року, відсутні.

Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Управління Служби Безпеки України в Тернопільській області надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що внаслідок військової агресії російської федерації проти України, через яку наша держава втратила ефективний контроль над частиною своїх територій, постали проблеми здійснення соціальних виплат на цих територіях, а також були виявлені канали фінансування тероризму (у тому числі, наповненню бюджетів самопроголошених республік «лнр/днр») через механізм нарахування пенсійних виплат внутрішньо-переміщеним особам із числа військових та цивільних пенсіонерів. Також зазначено, що в ході здійснення відповідних заходів, Управлінням здобуто відомості щодо осіб, у тому числі щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які, перебуваючи на обліку в ГУ ПФУ в Тернопільській області, продовжують отримувати пенсію, однак тривалий час (більше 10 місяців) знаходяться на тимчасово окупованих територіях Луганської/Донецької областей та АР Крим. Зазначає, що відповідно до витягу №69/5/2-2023 від 31.07.2023 з Інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України, позивач 06.03.2020 о 07:17 перетнув кордон за паспортом громадянина України НОМЕР_1 у напрямку «виїзд» через пункт пропуску «Новотроїцьке» («Бугас») Донецької області пішим переходом та з тих пір на підконтрольні Україні території не повертався. Також вказує, що у 2020 році позивач в'їжджав на підконтрольні Україні території і загальний строк перебування становив 9 днів (в'їзд 16.02.2020 - повернувся того ж дня, в'їзд 27.02.2020 - виїзд 06.03.2020). У 2019 році перетинав пункт пропуску «Новотроїцьке» («Бугас») Донецької області 6 разів, загальний строк перебування на підконтрольній території України становить 33 дні. Окрім того зазначає, що самовільний виїзд та тривале перебування вказаних осіб, а щодо позивача - то більше 3-х років поспіль на окупованій рф території, унеможливлює отримання органами пенсійного забезпечення України достовірної інформації щодо їх можливої смерті та, відповідно, виплати їм пенсії. Звертає увагу, що інформація про адресу перебування позивача, а саме, АДРЕСА_1 , яка зазначена в електронній справі та в довідці про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи, не відповідає фактичним обставинам.

Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), апеляційний суд відповідно до вимог пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Оскільки рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову не оскаржується, суд апеляційної інстанції не надає правової оцінки спірним правовідносинам у цій частині.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 отримує пенсія за віком з 01.10.2002 - безстроково, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 на момент зняття його з пенсійних виплат мав статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою від 15.12.2016 №6101-75, де зазначено зареєстроване місце проживання позивача: АДРЕСА_2 , та фактичне місце перебування: АДРЕСА_1 .

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області 25.10.2022 прийнято Розпорядження, згідно якого ОСОБА_2 знято з пенсійної виплати з 01.11.2022 (причина закриття “9” до з'ясування) на підставі даних листа Управління Служби безпеки України в Тернопільській області №69/5/2-1859 від 17.10.2022 (вх.№2776/6 від 18.10.2022).

14.03.2023 рішенням управління соціального захисту населення Тернопільської районної військової адміністрації про скасування довідок про облік внутрішньо переміщених осіб №01-15/401, скасовано дію Довідки №6101-75 від 15.12.2016 щодо позивача та внесено відповідні відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 04.05.2023 за №1900-0502-8/19106 повідомлено позивача про те, що у зв'язку з одержанням листа від Управління СБУ в Тернопільській області з інформацією про те, що позивач знаходиться на тимчасово окупованих територіях Луганської/Донецької областей або АР Крим, з 01.11.2022 виплату пенсії припинено. Одночасно проінформовано, що 27.10.2022 на адресу, зазначену в довідці про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи, було направлено лист-запрошення до відділу обслуговування громадян №1 (сервісний центр). Даним листом відповідачем також повідомлено позивача, що для поновлення виплати пенсії, йому слід звернутися до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісний центр) територіального органу Пенсійного фонду України, з собою мати паспорт громадянина України, довідку про присвоєння РНОКПП та діючу довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Позивач 22.05.2023 через електронну пошту звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою щодо відновлення його конституційного права на пенсійні виплати у найкоротший термін.

Згідно інформації з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб №2 від 11.05.2023, довідка ОСОБА_1 про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи скасована.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що жодного рішення про призупинення виплати пенсії позивачу з підстав, визначених статтею 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, відповідачем не приймалось. Суд першої інстанції зазначив, що Розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 25.10.2022 на зняття з пенсійної виплати ОСОБА_2 не є Рішенням територіального органу Пенсійного фонду України, однак воно потягнуло за собою негативний наслідок для позивача, а саме, припинення пенсійних виплат, відтак суд першої інстанції прийшов до висновку, що вказане розпорядження є протиправним і підлягає скасуванню.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1).

Згідно пункту 1.1 Порядку заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший; заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання; заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається заявником -до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - веб-портал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-І, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно пункту 1.6 Порядку внутрішньо переміщені особи подають заяви з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 201.4 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі - постанова КМУ № 637).

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови КМУ № 637 під час звернення внутрішньо переміщеної особи із заявою про призначення, відновлення чи продовження виплати пенсії та документом, що посвідчує особу, територіальні органи Пенсійного фонду України ідентифікують особу заявника, фіксують місце і час її звернення, порівнюють отримані дані з даними, що обробляються в базах даних Пенсійного фонду України, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб у порядку, який затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики.

Згідно абзацу 4 пункту 1 постанови КМУ № 637 способами фізичної ідентифікації внутрішньо переміщених осіб, які одержують пенсію через поточний рахунок в установах акціонерного товариства “Державний ощадний банк України”, є: особисте звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України; авторизація в особистому електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг; ідентифікація особи за допомогою відеоконференцзв'язку, проведеного територіальними органами Пенсійного фонду України із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг; ідентифікація одержувачів пенсій в установах акціонерного товариства “Державний ощадний банк України”; посвідчення в установленому порядку за зверненням одержувача, який тимчасово проживає за кордоном, відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що фізична особа є живою, шляхом видачі відповідного документа. Документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою, разом із письмовою заявою особи про продовження виплати пенсії, складеною в довільній формі, надсилається рекомендованими поштовими відправленнями або поштовими відправленнями з оголошеною цінністю територіальному органу Пенсійного фонду України за місцем її перебування на обліку. Заява про продовження виплати пенсії разом із сканованою копією документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою, яка відповідає оригіналу документа та придатна для сприйняття її змісту (повинна містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), може бути подана через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису; одержання Пенсійним фондом України інформації про зміну місця проживання внутрішньо переміщеної особи протягом останніх шести місяців шляхом інформаційного обміну між Пенсійним фондом України та державним підприємством “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики”.

У разі надходження до Пенсійного фонду України або до його територіальних органів інформації від Адміністрації Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Національної поліції, Державної міграційної служби, Міністерства фінансів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що особа повернулась до покинутого місця постійного проживання, або особою подано документи, що містять недостовірні відомості для призначення (відновлення, продовження виплати) пенсії, виплата пенсії продовжується після особистого звернення особи, проходження ідентифікації у порядку, визначеному в абзаці четвертому цього пункту, з урахуванням даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та за відсутності підстав, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (абз 12 п. 1 постанови КМУ № 637).

Пенсійний фонд України та його територіальні органи мають право звертатися до Адміністрації Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Національної поліції, Державної міграційної служби, Міністерства фінансів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з метою підтвердження чи спростування інформації про повернення особи до покинутого місця постійного проживання або поданих нею для призначення (відновлення, продовження виплати) пенсії документів, зокрема, з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів (абз. 13 п. 1 постанови КМУ № 637).

Згідно з частинами першою та другою статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Апеляційним судом встановлено, що Управлінням СБ України в Тернопільській області, із урахуванням отриманої у встановленому законодавством порядку інформації щодо виїзду позивача 06.03.2020 на окуповані території та неповернення після того на підконтрольні території України, прийнято рішення №69/5/2-1859 від 17.10.2022 щодо ініціювання розгляду питання про призупинення пенсійних виплат, зокрема, громадянину ОСОБА_1 до моменту його особистого звернення та проходження ідентифікації.

25.10.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області прийнято Розпорядження від 25.10.2022, згідно якого ОСОБА_1 знятий з пенсійної виплати з 01.11.2022 (причина закриття “9” до з'ясування) за даними листа Управлінням Служби безпеки України в Тернопільській області №69/5/2-1859 від 17.10.2022.

Виходячи з аналізу наведених норм та встановлених обставин, колегія суддів не вбачає протиправності у діях відповідача, оскільки такі узгоджуються з наведеним правовим регулюванням спірних правовідносин.

04.05.2023 листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №1900-0502-8/19106 повідомлено позивача про те, що з 01.11.2022 виплату пенсії припинено, а також проінформовано, що 27.10.2022 на адресу, зазначену в довідці про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи, було направлено лист-запрошення до відділу обслуговування громадян №1 (сервісний центр).

У зазначеному листі також вказано, що для поновлення виплати пенсії позивачу слід особисто звернутися до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісний центр) територіального органу Пенсійного фонду України, з собою мати: паспорт громадянина України, довідку про присвоєння РНОКПП та діючу довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Після отримання вказаного листа позивач звернувся через електронну пошту із заявою від 22.05.2023 про відновлення пенсійної виплати, однак в матеріалах справи відсутні докази особистого звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України чи звернення за допомогою інших способів фізичної ідентифікації внутрішньо переміщених осіб, які визначені у абзаці 4 пункту 1 постанови КМУ № 637.

Виходячи з аналізу правових норм та обставин даної справи, а також з врахуванням відсутності у матеріалах справи доказів звернення ОСОБА_1 до територіальних органів Пенсійного фонду України для проходження ідентифікації внутрішньо переміщеної особи, апеляційний суд прийшов до висновку про безпідставність висновків суду першої інстанції про зобов'язання відповідача відновити позивачу виплату призначеної пенсії за віком та виплатити заборгованість, що виникла з 01 листопада 2022 року.

Апеляційний суд висновує, що відповідач, приймаючи Розпорядження на зняття виплат від 25.10.2022, діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позову.

Таким чином, судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального права, що відповідно до частини першої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття постанови про відмову у задоволенні позову.

Щодо розподілу судових витрат, то такий відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст. 311, ст. 315, ст. 317, ст. 321, ст. 325, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області задовольнити.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2023 року у справі № 500/2738/23 скасувати та ухвалити постанову про відмову у задоволенні позову.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Л. П. Іщук

судді І. М. Обрізко

Т. І. Шинкар