Справа № 320/24605/23 Суддя (судді) першої інстанції: Войтович І.І.
13 лютого 2024 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Беспалова О.О.,
Грибан І.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2023 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, які полягають у відмові провести позивачу, без обмеження максимальним розміром, виходячи з 80% від відповідних сум грошового забезпечення та складових, нарахування підвищення розміру пенсії на коефіцієнт збільшення 1,197 (індексацію) у відповідності до правових приписів постанови Кабінет Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без врахування положень передбачених пунктом 10 цієї постанові починаючи з 01 березня 2023 року.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести, без обмеження пенсії максимальним розміром, виходячи з 80% від відповідних сум грошового забезпеченню з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 640/37499/21, нарахування та виплату підвищення розміру пенсії на коефіцієнт збільшення 1,197 (індексацію) у відповідності до правових приписів постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без врахування положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, починаючи з 01 березня 2023 року, з урахуванням вже проведених виплат.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2023 року відмовлено у відкритті провадження у справі № 320/24605/23 на підставі пункту 4 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постановляючи таку ухвалу, суд першої інстанції виходив з того, що у провадженні Київського окружного адміністративного суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Не погоджуючись з такою ухвалою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції, стверджуючи, що предмет та підстави позову у справі № 320/8693/23 є відмінним від предмету та підстав, що заявлені у даному позові.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.01.2024 було відкрито апеляційне провадження за вказаною апеляційною скаргою позивача, встановлено строк для подання відзиву на неї та призначено судовий розгляд справи у судове засідання на 13.02.2024.
У строк, установлений судом, відзив на апеляційну скаргу не надходив.
Учасники справи у судове засідання 23.01.2024 не прибули, про причини неявки суд не повідомили, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.
За таких обставин колегія суддів, керуючись пунктом 2 частини першої статті 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду - скасуванню з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та не чинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Колегія суддів звертає увагу на те, що предметом поданої позовної заяви позивача є визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання вчинити дії.
Так, зі змісту прохальної частини позовної заяви вбачається позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, які полягають у відмові провести позивачу, без обмеження максимальним розміром, виходячи з 80% від відповідних сум грошового забезпечення та складових, нарахування підвищення розміру пенсії на коефіцієнт збільшення 1,197 (індексацію) у відповідності до правових приписів постанови Кабінет Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без врахування положень передбачених пунктом 10 цієї постанові починаючи з 01 березня 2023 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести, без обмеження пенсії максимальним розміром, виходячи з 80% від відповідних сум грошового забезпеченню з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 640/37499/21, нарахування та виплату підвищення розміру пенсії на коефіцієнт збільшення 1,197 (індексацію) у відповідності до правових приписів постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без врахування положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, починаючи з 01 березня 2023 року, з урахуванням вже проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» відповідачем проведено індексацію його пенсії в розмірі 1500,00 грн, при цьому, загальний розмір нарахованої до виплати пенсії з 01.03.2023 не збільшився на суму цієї індексації, оскільки під час її перерахунку Головним управлінням застосовано обмеження пенсії максимальним розміром.
У свою чергу, у провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 320/8693/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про:
- визнання протиправними дій відповідача, які полягають у відмові виплачувати позивачу нараховане збільшення розміру пенсії на коефіцієнт 1,14 (індексацію) у відповідності з правовими приписами постанови Кабінет Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», починаючи з 01.03.2022;
- зобов'язання відповідача провести виплату нарахованої позивачу пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з коефіцієнтом 1,14 (індексацію) у відповідності з правовими приписами постанови Кабінет Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», починаючи з 01.03.2022.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», позивач має право на індексацію призначеної йому пенсії з 01.03.2022. Проте відповідач при перерахунку пенсії позивача на виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2022 у справі № 640/37499/21 неправомірно не застосовує таку індексацію.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 03.01.2024 у справі № 320/8693/23 позов ОСОБА_1 задоволено повністю.
За правилами пункту 4 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Умовами застосування цієї підстави для відмови у відкритті провадження є: тотожність спору (підстави, предмет позову та сторони мають співпадати).
Необхідно зауважити на тому, що відповідно до наведеної норми тотожними визнаються позови, у яких збігаються сторони, предмет і підстава, тобто коли позови повністю збігаються за складом учасників адміністративного процесу, вимогами та обставинами, що обґрунтовують звернення до суду. Нетотожність хоча б одного із цих чинників не перешкоджає повторному зверненню до суду заінтересованих осіб за вирішенням спору.
Предмет позову - це матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої він просить ухвалити судове рішення.
Верховний Суд у постанові від 09.10.2018 у справі N 809/487/18 зазначив, що підстави адміністративного позову - це фактичні та юридичні обставини публічно-правового спору, які обґрунтовують можливість подання такого позову, це факти, які відповідно до норм матеріального права вказують на наявність (відсутність) між позивачем та відповідачем спірних правовідносин. Відтак, для встановлення тотожності підстав позову визначальне значення має коло обставин та фактів, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги. Не є зміною підстав адміністративного позову викладення одних і тих же обставин, але в іншій стилістичній формі або із зазначенням обставин, які були відомі заявникові під час подання ним первісної заяви, але були названі ним інакше.
Колегія суддів звертає увагу, що предметом розгляду адміністративної справи № 320/8693/23 були дії відповідача щодо виплати нарахованої позивачеві пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з коефіцієнтом 1,14 (індексацію) у відповідності з правовими приписами постанови Кабінет Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», починаючи з 01.03.2022.
У той час як предметом розгляду даної справи є дії відповідача щодо виплати нарахованої позивачеві пенсії без обмеження максимальним розміром, виходячи з 80% від відповідних сум грошового забезпечення та складових, нарахування підвищення розміру пенсії на коефіцієнт збільшення 1,197 (індексацію) у відповідності до правових приписів постанови Кабінет Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», без врахування положень передбачених пунктом 10 цієї постанові починаючи з 01 березня 2023 року.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про наявність у провадженні Київського окружного адміністративного суду справи про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, - є безпідставним.
Надаючи оцінку всім доводам апелянта, судова колегія також приймає до уваги рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».
Відповідно до ст. 6 КАС України, ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
В Рішенні від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
У Рішенні від 27 вересня 2010 року по справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» зазначено, що ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
На підставі вище зазначеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції належним чином наведені обставини не досліджено, відповідної оцінки їм не надано, у зв'язку з чим безпідставно відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі та порушено права позивача на доступ до суду.
Відповідно до ст. 320 КАС України у редакції, чинній на момент розгляду колегією суддів апеляційної скарги, підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Отже, апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню, ухвала Київського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2023 року - скасуванню, а справа направлення для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 286, 308, 311, 315, 320, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2023 року - скасувати та направити справу для продовження розгляду до Київського окружного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя А.Б. Парінов
Судді О.О. Беспалов
І.О. Грибан