м. Черкаси
12 лютого 2024 року Справа № 580/7120/21
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Гаращенка В.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Черкаська виправна колонія (№62)» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати вчинити дії,-
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій заявник просить:
- накласти штраф на керівника державної установи «Черкаська виправна колонія (№ 62)», код ЄДРПОУ 08564854, в розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на дату, на яку накладатиметься штраф, половину суми штрафу стягнути на користь позивача.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що відповідач не виконує рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.11.2021 у справі № 580/7120/21, яке набрало законної сили, тому на думку заявника керівник установи повинен понести відповідальність за невиконання рішення суду.
Ухвалою суду від 02.05.2023 заяву ОСОБА_1 задоволено частково та встановлено судовий контроль за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.11.2021, шляхом зобов'язання Державної установи “Черкаська виправна колонія (№62)” подати суду звіт про виконання рішення суду протягом тридцяти календарних днів з дня отримання копії даної ухвали.
07.06.2023 року до суду від Державної установи “Черкаська виправна колонія (№62)” надійшов звіт про виконання рішення суду від 29.05.2023 року №15/238 у справі №580/7120/21.
У звіті зазначено, що отримавши рішення суду, державна установа “Черкаська виправна колонія (№62)” звернулася листом до державної установи “Генеральна дирекція ДКВС України” №8/151 від 31 травня 2022 року про виділення коштів за КПКВК 3601020 КЕКВ 2210 в сумі 61794,05 грн. для оплати ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні за належні до видачі предмети речового майна.
Генеральна дирекція ДКВС України розглянувши лист, надала відповідь за №1046 від 20.06.2022 року, запропонувавши виплату грошової компенсації здійснювати за рахунок власних надходжень установи.
Відповідно до Положення, виправна колонія є бюджетною неприбутковою установою, а враховуючи, що державна установа законсервована, доходів установа немає, окрім оренди державного майна, а саме за 2022 рік установа отримала за рахунок власних надходжень в сумі 18786,49 грн. у тому числі: за оренду державного майна - 16040,29 грн. та відшкодування податку на землю - 2746,20 грн., що свідчить про неможливість оплати по рішеннях судів.
17 квітня 2023 року державна установа звернулася до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, направивши лист №8/177, просила виділити кошти за КПКВК 3601020 КЕКВ 2800 в сумі 61794,05 грн. для виконання судового рішення.
Ухвалою суду від 14.09.2023 відмовлено у прийнятті звіту Державної установи “Черкаська виправна колонія (№62)” від 28.08.2023 №15/331 про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.11.2021 року по справі №580/7120/21. Встановлено новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.11.2021 у справі №580/7120/21 та зобов'язано Державну установу “Черкаська виправна колонія (№62)” подати до Черкаського окружного адміністративного суду звіт у шістдесятиденний строк з дня отримання даної ухвали.
Згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи, листом від 11 вересня 2023 року за № 8/344, державною установою направлено до Державного департаменту з питань виконання кримінальних покарань Пропозиції щодо мінімально необхідної нагальної потреби у додатковому фінансуванні за КПКВК 3601020 «Виконання покарань установами і органами Державної кримінально-виконавчої служби України», де за твердженням відповідача врахована сума по оплаті за рішеннями судів, в тому числі фінансування по ОСОБА_1 .
Інших відомостей про виконання судового рішення та вимог ухвали суду від 14 вересня 2023 року матеріали справи не містять.
Згідно зі статтею 129 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України передбачає, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі № 420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 13.10.2021 у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 у справі № 360/4705/20 неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення з поважних причин.
Крім того, оскільки Державна установа “Черкаська виправна колонія (№62)” є бюджетною неприбутковою установою, суду не надано належних доказів звернення до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області із заявою та пакетом документів для встановлення відповідних даних з метою безспірного списання коштів з Державної установи “Черкаська виправна колонія (№62)” на виконання виконавчого листа Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/7120/21.
На підставі викладеного, враховуючи, що Державною установою “Черкаська виправна колонія (№62)” не надано доказів повного виконання рішення та не надано звіту про виконання рішення суду у справі №580/7120/21, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту.
Щодо вимог про накладення штрафу на керівника установи, суд виходить з такого.
Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідного бюджетного асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а (К/9901/1598/18) та від 13.06.2018 у справі № 757/29541/14-а (К/9901/12146/18).
Крім того, Верховний Суд України в постановах (справи №21-1044а15, №21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а) неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Отже, для з'ясування наявності причин невиконання судового рішення саме з вини керівника Державної установи “Черкаська виправна колонія (№62)” необхідно перевірити та встановити, що відсутність бюджетних асигнувань для виконання судового рішення зумовлена саме його пасивною поведінкою та невиконанням покладених на нього посадових обов'язків.
За наведених фактичних обставин, враховуючи, що в матеріалах справи відсутні докази вини керівника установи у відсутності бюджетних асигнувань для виконання рішення суду, суд вважає безпідставним накладення на керівника штрафу за невиконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 382 КАС України, суд
У задоволенні вимог заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника Державної установи “Черкаська виправна колонія (№62)” - відмовити.
Встановити новий строк для подання звіту про виконання у повному обсязі рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.11.2021 року у справі №580/7120/21 та зобов'язати Державну установу “Черкаська виправна колонія (№62)” подати до Черкаського окружного адміністративного суду звіт у тридцятиденний строк з дня отримання даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО