Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
13 лютого 2024 р. Справа № 520/31323/23
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо застосування усередненого показника середньої заробітної плати у розмірі 7405,03 грн.;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Харківській області зробити обчислення пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру усередненого показника середньої заробітної плати за 2020 - 2022 роки, який становить 12444,64 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, на думку позивача, вчинено протиправні дії щодо застосування пенсійним органом при обчисленні пенсії усередненого показника середньої заробітної плати у розмірі 7405,03 грн.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу до його Електронного кабінету в підсистемі "Електронний суд" та ним отримана, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Представником відповідача надіслано до суду відзив на позов, в якому він заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві, зазначивши наступне. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком 16.02.2019 року як працюючий пенсіонер. На момент призначення пенсію обчислено при загальному страховому стажі 38 років 4 місяці 9 днів (страховий стаж зараховано по 31.01.2019 року), із середньомісячної заробітної плати 7825.79грн. (6188.89 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2016-2018) * 1.26449 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), коефіцієнт стажу - 0.38333.
Розрахунок пенсії станом на 16.02.2019 р. - середньомісячний заробіток для обчислення 7825.79 грн., розмір пенсії за віком (ст.27) (7825.79 * 0,38333) 2999.86 грн., доплата за понаднормовий стаж (за 3 роки) 44.91 грн., загальний розмір пенсії 3044.77 грн. З 01.03.2023 року згідно заяви від 01.03.2023 року про перерахунок пенсії відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 42 проведено перерахунок пенсії від стажу. Пенсію обчислено при загальному страховому стажі 41 рік 1 місяць 9 днів (страховий стаж зараховано по 31.12.2021 року), із середньомісячної заробітної плати 9363.59 грн. (7405.03 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2016-2018)* 1.26449 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), коефіцієнт стажу - 0.41083.
Розрахунок пенсії станом на 01.03.2023 р. - середньомісячний заробіток для обчислення 9363.59 грн., розмір пенсії за віком (ст. 27) (9363.59 * 0,41083) 3846.84 грн., доплата за понаднормовий стаж (за 6 років) 125.58 грн., загальний розмір пенсії 3972.42 грн.
29.08.2023 року ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії згідно ч. 4 статті 42 відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Рішенням відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 04.09.2023 року №204650003477 відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав в проведені перерахунку. Пенсію обчислено та перераховано з додержанням вимог чинного законодавства. Отже, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Як підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з 16.02.2019 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
29.08.2023 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до ч. 1 ст. 40, ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно доданого розрахунку та нарахувати пенсію, яка була розрахована за допомогою пенсійного калькулятора (а.с. 43 - 50).
Рішенням відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 04.09.2023 року №204650003477 відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав в проведені перерахунку (а.с. 32).
В обґрунтування відмови зазначено, що відповідно до індивідуальних відомостей, про застраховану особу заявнику зараховано стаж по 31.12.2021. До заяви надано військовий квиток, та диплом про навчання, які зараховані до стажу роботи. Враховуючи вищезазначене, відсутні підстави в проведенні перерахунку пенсії згідно заяви від 29.08.2023.
Вказане рішення надіслано позивачу листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 19.09.2023, в якому також зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком 16.02.2019 року як працюючий пенсіонер. На момент призначення пенсію обчислено при загальному страховому стажі 38 років 4 місяці 9 днів (страховий стаж зараховано по 31.01.2019 року), із середньомісячної заробітної плати 7825.79грн. (6188.89 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2016-2018) * 1.26449 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), коефіцієнт стажу - 0.38333.
Розрахунок пенсії станом на 16.02.2019 р. - середньомісячний заробіток для обчислення 7825.79 грн., розмір пенсії за віком (ст.27) (7825.79 * 0,38333) 2999.86 грн., доплата за понаднормовий стаж (за 3 роки) 44.91 грн., загальний розмір пенсії 3044.77 грн. З 01.03.2023 року згідно заяви від 01.03.2023 року про перерахунок пенсії відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 42 проведено перерахунок пенсії від стажу. Пенсію обчислено при загальному страховому стажі 41 рік 1 місяць 9 днів (страховий стаж зараховано по 31.12.2021 року), із середньомісячної заробітної плати 9363.59 грн. (7405.03 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2016-2018)* 1.26449 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), коефіцієнт стажу - 0.41083.
Розрахунок пенсії станом на 01.03.2023 р. - середньомісячний заробіток для обчислення 9363.59 грн., розмір пенсії за віком (ст. 27) (9363.59 * 0,41083) 3846.84 грн., доплата за понаднормовий стаж (за 6 років) 125.58 грн., загальний розмір пенсії 3972.42 грн.
29.08.2023 року ОСОБА_1 звернувся з заявою про перерахунок пенсії згідно ч. 4 статті 42 відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Рішенням відділу перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 04.09.2023 року №204650003477 відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав в проведені перерахунку. Пенсію обчислено та перераховано з додержанням вимог чинного законодавства (а.с. 31).
Аналогічне зазначено представником відповідача у відзиві на позов.
Зміст позовної заяви свідчить, що позивач вважає, що відмова пенсійного органу у перерахунку пенсії є протиправно та такою, що порушує його права, оскільки пенсійним органом протиправно застосовано показник середньої заробітної плати у розмірі 7405,03 грн. З посиланням на пункт 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою КМУ від 20 лютого 2019 р. № 124, зазначив, що при розрахунках розміру його пенсії у 2023 році пенсійний орган повинен застосовувати показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2019-2021 роки, який становить 12444,64 грн.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі по тексту - Закон №1058-IV).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно зі ст.10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
За приписами ч.ч. 1, 2 ст.40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з ч.ч. 2, 4 ст.42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно із пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
З аналізу наведених норм вбачається, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Частиною 3 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз зазначених норм законодавства свідчить, що переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством.
Суд звертає увагу, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з 16.02.2019 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, що підтверджено даними пенсійної справи позивача.
Тобто, позивач отримує один і той же вид пенсії з моменту призначення - з 16.02.2019.
Відповідно до частини 4 статті 42, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Отже, показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку.
29.08.2023 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до ч. 1 ст. 40, ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно доданого розрахунку та нарахувати пенсію, яка була розрахована за допомогою пенсійного калькулятора (а.с. 43 - 50).
Оскільки пенсія за віком призначена позивачу з 16.02.2019 року відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яку він наразі отримує, 29.08.2023 позивач звертався до пенсійного органу із заявою про здійснення перерахунку пенсії, в 2023 році не здійснювалося переведення позивача з одного виду пенсії на інший, отже у пенсійного органу не виникає обов'язку застосувати при обчисленні пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три останні роки, тобто за 2020, 2021, 2022 роки.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеними в постановах від 10.04.2019 року у справі № 336/372/16-а, від 15.05.2020 року у справі №334/13/16-а, від 17.05.2021 року у справі №185/1473/17.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно, розподіл судових витрат згідно положень статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром 3 під., 2 пов., м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.