про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
13 лютого 2024 року Справа № 480/942/24
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Опімах Л.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Сумської міської ради про визнання протиправною бездіяльності Сумської міської ради щодо неприйняття рішення з питання розгляду по суті клопотання (заяви) ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 (біля земельної ділянки № НОМЕР_1 з кадастровим номером 5910136300:06:001:0493), для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), та зобов'язання Сумської міської ради розглянути по суті клопотання (заяву) ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 (біля земельної ділянки № НОМЕР_1 з кадастровим номером 5910136300:06:001:0493), для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та прийняти відповідне рішення.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вивчивши зміст позовної заяви та дослідивши додані до неї матеріали, суддя вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. За змістом п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Із поданого заявником позову та доданих до нього матеріалів вбачається, що спір між сторонами виник з питання неприйняття Сумською міською радою рішення за заявою позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,1 га за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 (біля земельної ділянки № НОМЕР_1 з кадастровим номером 5910136300:06:001:0493), для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). При цьому судом встановлено, що з указаного предмету спору позивач уже звертався до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою. Так, ухвалою від 20 грудня 2023 року суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії (справа № 480/13379/23). Позовна заява у цій справі в частині обгрунтування вимог по суті спору є ідентичною за змістом та відповідає позовній заяві у справі № 480/13379/23. Додані до позовної заяви документи також є аналогічними доданим до позовної заяви у справі № 480/13379/23.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Отже, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд з'ясував, що в провадженні цього суду вже є адміністративна справа про спір між тими ж сторонами, про той самий предмет і з тих же підстав, у зв'язку з чим повинен відмовити у відкритті провадження у справі, оскільки не допускається розгляд двох однакових справ у різних провадженнях.
Суд визнає наявність підстав для відмови у відкритті провадження у цій справі, оскільки між сторонами новий спір не виник, а має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, який не вирішений в судовому порядку, а перебуває у провадженні цього суду, а тому на підставі п. 4 ч. 1 ст. 170 КАС України у відкритті провадження в адміністративній справі необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 170, 248, 256, 293, 295 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя Л.М. Опімах