Ухвала від 12.02.2024 по справі 440/13090/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

12 лютого 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/13090/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні клопотання Первинної організації працівників Державної екологічної інспекції Центрального округу Професійної спілки працівників державних установ України про залучення третьої особи у справі №440/13090/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій він з урахуванням уточненої позовної заяви уточненої позовної заяви від 29 вересня 2023 року /том 1 а.с. 134-143/, зазначив як відповідача Державну екологічну інспекцію Центрального округу та заявив вимоги визнати протиправним наказ Державної екологічної інспекції Центрального округу №08/09.1-14 від 28.08.2023 «Про вчинення дисциплінарного проступку ОСОБА_1 » про притягнення до дисциплінарної відповідальності та скасувати наказ Державної екологічної інспекції Центрального округу №08/09.1-14 від 28.08.2023 «Про вчинення дисциплінарного проступку ОСОБА_1 » про притягнення головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) тваринного світу та біоресурсів Управління державного екологічного нагляду (контролю) у Полтавській області - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/13090/23, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

05 лютого 2024 року до суду надійшло клопотання Первинної організації працівників Державної екологічної інспекції Центрального округу Професійної спілки працівників державних установ України про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.

Вирішуючи клопотання Первинної організації працівників Державної екологічної інспекції Центрального округу Професійної спілки працівників державних установ України про залучення третьої особи у справі №440/13090/23 , суд дійшов наступних висновків.

Частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Частинами 4, 5 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

З аналізу наведених норм статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що підставою для залучення особи до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, є можливість впливу рішення суду, що буде ухвалене за результатами розгляду такої справи, на права, свободи, інтереси або обов'язки особи, яка не є стороною у справі, при цьому суд в ухвалі зазначає, на які саме права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

У клопотанні заявник зазначає про те, що ОСОБА_1 є засновником, членом та профорганізатором Первинної організації працівників Державної екологічної інспекції Центрального округу Професійної спілки працівників державних установ України, входить до складу керівних органів профспілки, вказана Первинна організація з початку дисциплінарного провадження приймала у ньому активну участь та має намір і надалі приймати активну участь в оскарженні наказу Державної екологічної інспекції Центрального округу про притягнення головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) тваринного світу та біоресурсів Управління державного екологічного нагляду (контролю) у Полтавській області - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, що є предметом оскарження у цій справі. Заявник посилається на приписи статей 53, 54 Кодексу адміністративного судочинства України.

Статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) урегульовано участь у судовому процесі органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Так, відповідно до частини 1 статті 53 КАС України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із позовними заявами в інтересах інших осіб і брати участь у цих справах. При цьому Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, державні органи, органи місцевого самоврядування повинні надати адміністративному суду документи та інші докази, які підтверджують наявність визначених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб.

За приписами частини 1 статті 54 КАС України, органи та особи, які визначені у статті 53 цього Кодексу і звертаються до адміністративного суду в інтересах інших осіб, мають процесуальні права й обов'язки особи, в інтересах якої вони діють, за винятком права закінчувати справу примиренням.

Отже, органи та особи, які визначені у статті 53 КАС України і звертаються до адміністративного суду в інтересах інших осіб, мають процесуальні права й обов'язки особи, в інтересах якої вони діють (за винятком права закінчувати справу примиренням), а не процесуальні права й обов'язки третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.

Тобто правовий статус, права та обов'язки органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, які визначені у статті 53 КАС України, не є ідентичними правовому статусу, правам та обов'язкам третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.

Доводи заявника про те, що ОСОБА_1 є засновником, членом, профорганізатором та входить до складу керівних органів профспілки самі по собі не є підставою для залучення Первинної організації працівників Державної екологічної інспекції Центрального округу Професійної спілки працівників державних установ України до участі у справі як третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, адже в силу приписів статті 49 КАС України підставою для залучення до участі у справі особи, яка не є стороною у справі, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, може бути виключно можливість впливу судового рішення у цій справі на права, інтереси або обов'язки Первинної організації працівників Державної екологічної інспекції Центрального округу Професійної спілки працівників державних установ України.

КАС України не передбачено такої підстави для залучення особи до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, як забезпечення представництва цією особою інтересів позивача.

Первинною організацією працівників Державної екологічної інспекції Центрального округу Професійної спілки працівників державних установ України у своєму клопотанні не зазначено, на які саме права чи обов'язки цієї Первинної організації та яким чином може вплинути рішення суду у даній справі №440/13090/23, предметом оскарження у якій є наказ Державної екологічної інспекції Центрального округу №08/09.1-14 від 28.08.2023 "Про вчинення дисциплінарного проступку ОСОБА_1 ", яким до позивача застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

Таким чином, клопотання Первинної організації працівників Державної екологічної інспекції Центрального округу Професійної спілки працівників державних установ України про залучення третьої особи у справі №440/13090/23 необґрунтоване, а тому задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 229, 248, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання Первинної організації працівників Державної екологічної інспекції Центрального округу Професійної спілки працівників державних установ України про залучення третьої особи у справі №440/13090/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправним та скасування наказу.

Копію ухвали направити учасникам справи та до Первинної організації працівників Державної екологічної інспекції Центрального округу Професійної спілки працівників державних установ України.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя С.С. Сич