Ухвала від 12.02.2024 по справі 300/640/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення позовної заяви в частині позовних вимог

"12" лютого 2024 р. справа № 300/640/24

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 30.01.2024 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення процентного розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 з 83% до 70%, на підставі довідки про грошове забезпечення, починаючи з 01.04.2019; визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не нарахування та невиплати з 01.07.2022 року доплати до пенсії ОСОБА_1 , передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000,00 грн.; зобов'язати відповідача з 01.04.2019 провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» про грошове забезпечення №757 від 08.06.2021, виходячи з 83%, з урахуванням виплачених сум; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.07.2022 року провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 , на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 757 від 08.06.2021 року, виходячи з 83% грошового забезпечення, з урахуванням індексацій та надбавок, доплат, щомісячної надбавки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713, у розмірі 2000,00 грн., з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.02.2024 позовну заяву залишено без руху через її невідповідність вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано позивачу десятиденний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення її недоліків у спосіб: подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду:

-заяву про поновлення строку із зазначення причин пропуску строку звернення до суду із позовом в частині вимог: про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення процентного розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 з 83% до 70%, на підставі довідки про грошове забезпечення, починаючи з 01.04.2019 та зобов'язання відповідача з 01.04.2019 провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» про грошове забезпечення №757 від 08.06.2021, виходячи з 83%, з урахуванням виплачених сум, за період з 01.04.2019 по 29.07.2023. Надати докази поважності причин пропуску такого строку; про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не нарахування та невиплати з 01.07.2022 року доплати до пенсії ОСОБА_1 , передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000,00 грн. та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.07.2022 року провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 , на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 757 від 08.06.2021 року, виходячи з 83% грошового забезпечення, з урахуванням індексацій та надбавок, доплат, щомісячної надбавки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713, у розмірі 2000,00 грн., з урахуванням раніше виплачених сум, стосуються відновлення порушеного права на отримання належного розміру пенсії з 01.07.2022, за період з 01.07.2022 по 29.07.2023. Надати докази поважності причин пропуску такого строку;

- документ про сплату судового збору в розмірі 2422,40 грн. або документ, який підтверджує підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону.

06.02.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача від 06.02.2024 про усунення недоліків, в якій представник позивача просила суд поновити пропущений строк звернення до суду. Згідно вказаної заяви від 06.02.2024 представник позивача зазначила, що у зв'язку з введенням воєнного стану позивач не мав можливості своєчасно звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та до суду з цим позовом. Початок перебігу строку звернення до суду з цим позовом необхідно відраховувати з моменту коли позивач отримав листа-відповіді ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 17.01.2024. До заяви від 06.02.2024 представник позивача долучила квитанцію від 06.02.2024 про сплату судового збору.

Досліджуючи обставини виконання позивачем вимог ухвали від 05.02.2024 щодо зазначення поважних причин пропуску строку звернення до суду в частині вищевказаних позовних вимог, суд вказує на таке:

За правилами частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною другою статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З аналізу зазначених положень процесуального закону, законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.

Отже, у даній категорії справ процесуальний закон визнав строк в шість місяців достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.

Позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зменшило процентний розмір грошового забезпечення для виплати пенсії ОСОБА_1 з 83% до 70%, на підставі довідки про грошове забезпечення, починаючи з 01.04.2019. Також відповідачем не проведено виплату доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 № 713 у розмірі 2000,00 грн., з 01.07.2022.

Натомість, позивач звернувся з цим позовом до суду лише 30.01.2024, в тому числі, з вимогами: про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення процентного розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 з 83% до 70%, на підставі довідки про грошове забезпечення, починаючи з 01.04.2019 та зобов'язання відповідача з 01.04.2019 провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» про грошове забезпечення №757 від 08.06.2021, виходячи з 83%, з урахуванням виплачених сум, стосуються відновлення порушеного права на отримання належного розміру пенсії з 01.04.2019, за період з 01.04.2019 по 29.07.2023; про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не нарахування та невиплати з 01.07.2022 року доплати до пенсії ОСОБА_1 , передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000,00 грн. та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.07.2022 року провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 , на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 757 від 08.06.2021 року, виходячи з 83% грошового забезпечення, з урахуванням індексацій та надбавок, доплат, щомісячної надбавки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713, у розмірі 2000,00 грн., з урахуванням раніше виплачених сум, стосуються відновлення порушеного права на отримання належного розміру пенсії з 01.07.2022, за період 01.07.2022 по 29.07.2023.

Вирішуючи питання поважності причин пропуску строку звернення до суду, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.10.2020 у справі № 9901/32/20 вказала:

"...правовий інститут строків звернення до адміністративного суду за захистом свого порушеного права не містить вичерпного, детально описаного переліку причин чи критеріїв їх визначення. Натомість закон запроваджує оцінні, якісні параметри визначення таких причин - вони повинні бути поважними, реальними або, як згадано вище, непереборними і об'єктивно нездоланними на час плину строків звернення до суду. Ці причини (чи фактори об'єктивної дійсності) мають бути несумісними з обставинами, коли суб'єкт звернення до суду знав або не міг не знати про порушене право, ніщо правдиво йому не заважало звернутися до суду, але цього він не зробив і через власну недбалість, легковажність, байдужість, неорганізованість чи інші подібні за суттю ставлення до права на доступ до суду порушив ці строки.

Інакшого способу визначити, які причини належить віднести до поважних, ніж через зовнішню оцінку (кваліфікацію) змісту конкретних обставин, хронологію та послідовність дій суб'єкта правовідносин перед зверненням до суду за захистом свого права, немає. Під таку оцінку мають потрапляти певні явища, фактори та їх юридична природа; тривалість строку, який пропущений; те, чи могли і яким чином певні фактори завадити вчасно звернутися до суду, чи перебувають вони у причинному зв'язку із пропуском строку звернення до суду; яка була поведінка суб'єкта звернення протягом цього строку; які дії він вчиняв, і чи пов'язані вони з готуванням до звернення до суду".

Таким чином, поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами. За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Отже, незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.

Що стосується посилання позивача на введення Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 на всій території України воєнного стану як поважної причини пропуску строку звернення до суду з цим позовом.

Суд погоджується з позивачем про те, що введення воєнного стану в Державі свідчить про бойові дії на території України, які можуть створити значні перешкоди для реалізації особою права на звернення до суду. Проте, як загальновідомо, бойові дії на території Івано-Франківської області як з початку введення воєнного стану не велися. Запровадження воєнного стану лише по факту не може бути підставою для визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду. Так, необхідні відповідні обґрунтування, що в цей час в особи через воєнні дії були об'єктивні перешкоди для звернення до суду особисто чи через представника. Таких обґрунтувань позивач не навів та не надав доказів щодо таких обставин.

Вищевказані доводи суду відповідають висновкам Верховного Суду, викладеним в постанові від 29.09.2022 в справі № 500/1912/22, згідно яких сам факт запровадження воєнного стану в Україні (це ж стосується й запровадження карантину тощо), без обґрунтування неможливості звернення до суду саме позивачем у встановлені строки, у зв'язку із запровадження такого, не може безумовно вважатись поважною причиною для поновлення цих строків.

Щодо висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 24.12.2020 у справі №510/1286/16-а, про те, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу Пенсійного фонду України відповіді (листа-відповіді, листа-роз'яснення) на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів (про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку), на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок, то суд вказує на таке:

Пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує. Така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення пенсії чи був здійснений її перерахунок, з яких складових вона складається, як обрахована та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових. Отже, з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів. Винятком з цього правила є випадок, коли така особа без зайвих зволікань, в розумний строк після отримання пенсійної виплати, демонструючи свою необізнаність щодо видів та розміру складових призначеної (перерахованої) їй пенсії звернулась до пенсійного органу із заявою про надання їй відповідної інформації. В такому випадку особа вважається такою, що дізналась про порушення її прав при отриманні від пенсійного органу відповіді на подану нею заяву.

Реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.

Так, представник позивача зазначив, що про порушення свого права на доплату в сумі 2000,00 грн. та зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення дізнався з відповіді пенсійного органу від 17.01.2024, однак позивач не надав суду жодних доказів на підтвердження відсутності об'єктивної можливості дізнатися про порушене право на отримання доплати до пенсії, а відтак звернутись до суду раніше.

Суд критично оцінює доводи представника позивача про те, що про порушення своїх прав та інтересів ОСОБА_1 не міг дізнатися до 17.01.2024. Такий висновок обґрунтований тим, що позивач не був обмежений у можливостях як письмового звернення до пенсійного органу, так і самостійного виявлення невиплати спірної суми, наприклад шляхом доступу до особистого електронного кабінету на офіційному сайті Пенсійного фонду України.

Вищевказані висновки відповідають позиції Восьмого апеляційного адміністративного суду, викладеній в постанові від 14.06.2023 в справі № 500/784/23, від 22.06.2023 в справі № 260/513/23, від 23.06.2023 в справі № 260/528/23, від 23.06.2023 в справі № 460/2502/23, від 23.06.2023 в справі № 260/997/23.

Окрім цього, Верховний Суд в ухвалі від 01.08.2023 про відмову у відкритті касаційного провадження в справі № 460/3079/23 за касаційною скаргою на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.05.2023, досліджував питання щодо застосування строків звернення до суду з позовом про зобов'язання нарахувати та виплатити доплату до пенсії в сумі 2000 грн., яка передбачена постановою КМУ № 713.

Так, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.05.2023 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати до пенсії в сумі 2000 грн., яка передбачена постановою КМУ № 713, з 07 серпня 2022 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії в сумі 2000 грн., яка передбачена постановою КМУ № 713, з 07 серпня 2022 року. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено. Адміністративний позов ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року по 06 серпня 2022 року залишено без розгляду.

Верховний Суд в ухвалі від 01.08.2023 про відмову у відкритті касаційного провадження в справі № 460/3079/23 зазначив:

“…Колегія суддів звертає увагу скаржника, що Верховний Суд у постанові від 31 березня 2021 року у справі № 240/12017/19 дійшов наступних висновків щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України у спорах цієї категорії:

1) для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

2) пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.

З огляду на вищевказане, Суд зазначає, що оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції у справі № 460/3079/23 є законним, обґрунтованим та таким, що прийняте у відповідності до усталеної практики Верховного Суду у подібних правовідносинах.

Колегія суддів також вказує, що мотиви суду апеляційної інстанції, якими він керувався при перегляді рішення суду першої інстанції у справі № 460/3079/23, у повній мірі відповідають позиціям, наведеним у постановах Верховного Суду від 21 лютого 2020 року № 340/1019/19, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21 та у постанові Великої Палати Верховного Суду у постанові від 24 грудня 2020 року у справі № 510/1286/16-а, про що суд апеляційної інстанції і зазначив в оскаржуваній постанові…”.

Таким чином, мотиви і аргументи, які вказані представником позивача в заяві від 06.02.2024 не можуть розцінюватися як поважні причини пропуску строку звернення до суду з позовом в частині вимог: про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення процентного розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 з 83% до 70%, на підставі довідки про грошове забезпечення, починаючи з 01.04.2019 та зобов'язання відповідача з 01.04.2019 провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» про грошове забезпечення №757 від 08.06.2021, виходячи з 83%, з урахуванням виплачених сум, за період з 01.04.2019 по 29.07.2023; про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не нарахування та невиплати з 01.07.2022 року доплати до пенсії ОСОБА_1 , передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000,00 грн. та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.07.2022 року провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 , на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 757 від 08.06.2021 року, виходячи з 83% грошового забезпечення, з урахуванням індексацій та надбавок, доплат, щомісячної надбавки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713, у розмірі 2000,00 грн., з урахуванням раніше виплачених сум, стосуються відновлення порушеного права на отримання належного розміру пенсії з 01.07.2022, за період з 01.07.2022 по 29.07.2023.

За таких обставин, позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині вищевказаних вимог підлягає поверненню на підставі частини другої статті 123, пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись частиною другою статті 123, пунктом 1 частини четвертої статті 169, статтями 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення процентного розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 з 83% до 70%, на підставі довідки про грошове забезпечення, починаючи з 01.04.2019 та зобов'язання відповідача з 01.04.2019 провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» про грошове забезпечення №757 від 08.06.2021, виходячи з 83%, з урахуванням виплачених сум, за період з 01.04.2019 по 29.07.2023; визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не нарахування та невиплати з 01.07.2022 року доплати до пенсії ОСОБА_1 , передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000,00 грн. та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.07.2022 року провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 , на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 757 від 08.06.2021 року, виходячи з 83% грошового забезпечення, з урахуванням індексацій та надбавок, доплат, щомісячної надбавки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713, у розмірі 2000,00 грн., з урахуванням раніше виплачених сум, стосуються відновлення порушеного права на отримання належного розміру пенсії з 01.07.2022, за період з 01.07.2022 по 29.07.2023, - повернути позивачу.

Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.