ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"12" лютого 2024 р. справа № 300/7773/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Поляк Марія Володимирівна, до Військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог - Військова частина НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Адвокат Поляк Марія Володимирівна в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог - Військова частина НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною щодо нерозгляду рапорту позивача про звільнення з військової служби на підставі пп. "Г" п.4 ч.4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" за сімейними обставинами, у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю та зобов'язання розглянути вищевказаний рапорт.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 03.06.2022 ОСОБА_1 проходить військову службу у Збройних Силах України у складі військової частини НОМЕР_2 на посаді помічника гранатометника. Представниця позивача зазначає, що він має право на звільнення від проходження військової служби за мобілізацією за сімейними обставинами, у зв'язку з здійсненням постійного догляду за особою з інвалідністю І групи - ОСОБА_2 , що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду від 28.09.2023. Відтак, позивачем 18.05.2023 подано рапорт про звільнення від проходження військової служби на підставі п.п. «Г» п.2 ч.4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за сімейними обставинами, за вищевказаних підстав, однак такий рапорт повернуто на доопрацювання. В подальшому позивач повторно звернувся з рапортом про звільнення з військової служби за сімейними обставинами, у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю І групи на ім'я командира 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 . Вказаний рапорт був підписаний та погоджений командиром 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 , старшим лейтенантом ОСОБА_3 , командиром 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 - старшим лейтенантом ОСОБА_4 та командиром військової частини НОМЕР_2 - майором ОСОБА_5 . Надалі військовою частиною НОМЕР_2 направлено рапорт старшого солдата ОСОБА_1 від 06.10.2023 з додатками командиру Військової частини НОМЕР_3 для прийняття рішення по суті, що підтверджується листом №2472 від 15.10.2023. Проте, такий рапорт не розглянуто та відповідного рішення про звільнення його від проходження військової служби не прийнято. Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач змушений звернутися до суду із даним позовом
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Вказана ухвала отримана відповідачем 20.12.2023 шляхом надіслання поштового відправлення, що підтверджується трекінгом АТ "Укрпошта" (а.с. 60-61).
Також вказана ухвала від 12.12.2023 направлялася на Міністерство оборони України для вручення Військовій частині НОМЕР_2 , та отримана 25.12.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.62).
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд зазначає, що відповідачем не було надано у строк, встановлений судом, відзиву на позовну заяву.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлені такі обставини.
Відповідно військового квитка серії НОМЕР_4 ОСОБА_1 04.03.2022 призваний до лав Збройних Сил України (а.с. 11-14).
Як вбачається з матеріалів справи, з 03.06.2022 позивач проходить військову службу у складі військової частини НОМЕР_2 напосаді помічника гранатометника.
Згідно з довідкою про склад сім'ї та зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб та землекористування від 12.05.2023 №524, складеною старостою Вербовецького старостинського округу, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , але фактично проживає без реєстрації по АДРЕСА_1 в будинку ОСОБА_2 , інваліда І гр. Б. (а.с.33).
Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 04.10.2023 №978 Вербовецького старостинського округу, особа з інвалідністю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , неодружений та потребує постійного стороннього догляду, який здійснював до призову в ЗСУ позивач ОСОБА_1 (а.с.34).
Згідно із рішенням від 31.05.2023 №80-1 виконкому Косівської міської ради вирішено призначити та зареєструвати гр. ОСОБА_1 помічником ОСОБА_2 , який є дієздатною фізичною особою для допомоги у здійсненні його прав та виконанні обов'язків терміном на 1 рік (а.с.36).
Відповідно до посвідчення №79 від 01.06.2023 виконкому Косівської міської ради ОСОБА_1 є помічником фізичної дієздатної особи ОСОБА_2 (а.с.35).
18.05.2023 ОСОБА_1 звернувся до командира 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 із рапортом на звільнення з військової служби на підставі абз.6 пп. «Г» п. 2 ч. 4 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» через сімейні обставини, у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю І групи ОСОБА_2 (а.с.15).
06.10.2023 ОСОБА_1 повторно звернувся до командира 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти військової частини НОМЕР_2 із рапортом на звільнення з військової служби на підставі аб.6 пп. «Г» п. 2 ч. 4 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» через сімейні обставини, у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю І групи ОСОБА_2 (а.с. 16).
До вказаного рапорту було додано
-нотаріально посвідчена копія військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 ;
- копія паспорта ОСОБА_1 НОМЕР_5 ;
- нотаріально посвідчена копія картки платника податків ОСОБА_1
- нотаріально посвідчена копія паспорта ОСОБА_2 , серії НОМЕР_6 ;
- нотаріально посвідчена копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 , серії НОМЕР_7 ;
-нотаріально посвідчена копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_8 ;
- нотаріально посвідчена копія свідоцтва про народження ОСОБА_6 , серії НОМЕР_9 ;
- нотаріально посвідчена копія свідоцтва про смерть ОСОБА_7 , серії НОМЕР_10 ;
- нотаріально посвідчення копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , серії НОМЕР_11 ;
-нотаріально посвідчена копія довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААТ №474510 на особу з інвалідністю 3 групи ОСОБА_6 ;
- копія індивідуальної програми реабілітації інвалідів №1029 ОСОБА_6 ;
- посвідчена копія довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААТ №222447 на особу з інвалідністю 1 групи ОСОБА_2 ;
- висновок лікарсько-консультативної комісії КНП «Косівська ЦРЛ» за №256 від 12.05.2023 про необхідність постійного стороннього догляду за ОСОБА_2
- довідка №524 від 12.05.2023 видана Вербовецьким старостинським округом Косівської міської ради Косівського району Івано-Франківської області;
- акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї №1524 від 12.05.2023, виданий Вербовецьким старостинським округом Косівської міської ради Івано-Франківської області;
- нотаріально посвідчена копія посвідчення помічника фізичної дієздатної особи №79 від 01.06.2023;
- рішення виконавчого комітету Косівської міської ради Івано-Франківської області №80-1 від 31.05.2023;
- нотаріально посвідчена заява ОСОБА_2 , зареєстрована в нотаріальному реєстрі №1945 від 30.08.2023;
- довідка Косівської районної державної адміністрації Івано-Франківської області Управління соціального захисту населення № 872084110 від 28.09.2023;
- акт встановлення факту здійснення догляду від 28.09.2023;
- довідка Косівської міської ради Косівського району Івано-Франківської області від 29.09.2023 №1724.
Водночас, на рапорті від 06.10.2023 міститься відмітка щодо клопотання по суті рапорту та підпис командира в/ч НОМЕР_12 до командира в/ч НОМЕР_3 (а.с. 16 на звороті).
Крім того, згідно із супровідним листом від 15.10.2023 №2472 в/ч НОМЕР_2 направила документи на звільнення старшого солдата ОСОБА_1 до командира в/ч НОМЕР_3 (а.с.41).
Надалі представниця позивача ОСОБА_8 звернулася до Міністерства оборони Украхїни з проханням перенаправити адвокатський запит №1847 від 24.10.2023 та адвокатський запит №1848 від 24.10.2023 в інтересах позивача адресатам (а.с.42-43).
Зі змісту адвокатських запитів вбачається, що представник позивача зверталася із запитом щодо стану розгляду рапорту Лаврука Н.В.(а.с.44-45).
На переконання позивача, відповідач допустив протиправну бездіяльність, не розглянувши його рапорту по суті, у зв'язку із чим ОСОБА_1 вимушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на таке.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 год 30 хв 24.02.2022.
На час розгляду справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Зокрема, ч. 4 ст. 26 Закону №2232-XII визначено підстави звільнення військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів під час дії воєнного стану.
Підпунктом «г» пункту 2 частини 4 вказаної статті передбачено звільнення з військової служби через ряд сімейних обставин або інших поважних причин (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), зокрема - наявність дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.
Так, позивач виявив своє небажання продовжувати проходити військову службу та подав рапорт від 06.10.2023 про звільнення з військової служби на підставі абзацу 6 пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи.
Відповідно до ч. 7 статті 26 Закону №2232-ХІІ звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби, врегульовано нормами Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232- XII), а також нормами Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008).
Пунктом 233 Положення № 1153/2008 передбачено, що військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються:
- підстави звільнення з військової служби;
- думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;
- районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Абзацом другим пункту 12 Положення № 1153/2008 визначено, що право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Статтею 14 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV передбачено, що із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника.
Отже, подання рапорту «по команді» означає направлення його в порядку підпорядкування прямому командиру, який, після розгляду та задоволення, передає його далі своєму безпосередньому командиру з відміткою про власне клопотання з відповідного питання. І так далі до командира військової частини або іншої посадової особи, що наділена правом вирішувати питання по суті.
Водночас, згідно з абзацами другим та тринадцятим п. 14.10 Розділу ХІV Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України № 170 від 10.04.2009 (далі - Інструкція № 170), звільнення з військової служби через сімейні обставини або інші поважні причини здійснюється за наявності оригіналів документів, що підтверджують таку підставу звільнення.
Документи на звільнення військовослужбовців направляються безпосередньо до посадових осіб, які мають право їх звільнення з військової служби. Наказ по особовому складу про звільнення цих військовослужбовців повинен бути виданий і доведений до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем взяття громадянина на військовий облік та до військової частини за місцем проходження військової служби в строки, що забезпечуватимуть вчасне здавання справ і посад і розрахунок військовослужбовців, а також виконання строків звільнення, визначених Президентом України.
Пунктом 1.5 розділу І Інструкції № 170 визначено, що для встановлення, зміни, призупинення, або припинення правових відносин з громадянами України, які реалізуються наказами посадових осіб по особовому складу, у Генеральному штабі Збройних Сил України, Командуванні об'єднаних сил Збройних Сил України, видах Збройних Сил України, окремих родах сил Збройних Сил України, окремих родах військ Збройних Сил України, органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах, організаціях, (далі - військові частини), оформляються відповідні подання.
Пункт 12.11 розділу XII Інструкції № 170 визначає, що перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби, зазначено у додатку 19 до Інструкції.
Зокрема, відповідно до п. 5 Додатку 19 Інструкції № 170, при поданні до звільнення з військової служби за підставами: через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 2013 року № 413 та визначено підпунктом «г» пунктів 1, 2 частини четвертої, підпунктом «ґ» пункту 2 частини п'ятої, підпунктом «г» пункту 2 частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», подаються:
- копія аркуша бесіди;
- копія рапорту військовослужбовця;
- документи, що підтверджують наявність сімейних обставин або інших поважних причин;
- копія розрахунку вислуги років військової служби (при набутті права на пенсійне забезпечення за вислугою років).
Відповідно до пункту 234 Положення №1153/2008 перед звільненням військовослужбовців уточнюються дані про проходження ними військової служби, документально підтверджуються періоди служби, що підлягають зарахуванню до вислуги в календарному та пільговому обчисленні, проводиться розрахунок вислуги років військової служби.
Отже, документи на звільнення військовослужбовців направляються безпосередньо до посадових осіб, які мають право їх звільнення з військової служби .
Згідно із підпунктом 2 пункту 225 Положення № 1153/2008 звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п'ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", зокрема, у військових званнях до підполковника (капітана 2 рангу) включно за всіма підставами - командирами корпусів та командувачами військ оперативних командувань і посадовими особами, які відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прирівняні до них.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що розгляд рапорту про звільнення зі служби відбувається за встановленою процедурою, яка включає, зокрема, підготовку подання, перевірку документів, що підтверджують наявність сімейних обставин або інших поважних причин. Також уточнюються дані про проходження особою військової служби, документально підтверджуються періоди служби, що підлягають зарахуванню до вислуги в календарному та пільговому обчисленні, проводиться розрахунок вислуги років військової служби.
Водночас, суд звертає увагу, що вищенаведеними нормативно-правовими актами не встановлено чітких строків розгляду рапорту про звільнення з військової служби.
Однак, відповідно до п. 2.1.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України 07.04.2017 №124, (далі - Інструкція з діловодства у Збройних Силах України), рапорт (заява) - письмове звернення військовослужбовця (працівника) до вищої посадової особи з проханням (надання відпустки, матеріальної допомоги, поліпшення житлових умов, переведення - звільнення тощо) чи пояснення особистого характеру.
Згідно з п. 3.11.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, документи, в яких не зазначено строк виконання, повинні бути виконані не пізніше ніж за 30 календарних днів з моменту реєстрації документа у військовій частині (установи), до якої надійшов документ.
Військовою частиною НОМЕР_3 не надано суду доказів щодо вжитих заходів з розгляду письмового звернення (рапорту) ОСОБА_1 .
Відтак, суд виснує, що відповідачем не вчинено жодних дій щодо поданого позивачем рапорту про його звільнення з військової служби у зв'язку із необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю 1 групи ОСОБА_2 , що має прямі ознаки бездіяльності військової частини НОМЕР_3 .
Так, за своєю правовою природою бездіяльність - пасивна форма поведінки особи, що полягає у невчиненні нею конкретних дій, які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах; так і характеризується свідомим і вольовим актом поведінки особи.
Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо нерозгляду рапорту позивача від 06.10.2023 про звільнення з військової служби.
За викладених обставин, позовні вимоги позивача належить задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_3 щодо нерозгляду рапорту старшого солдата ОСОБА_1 про звільнення з військової служби на підставі пп. «Г» п.4 ч.4 ст.26 Закону України «Про військову службу та військовий обов'язок», у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю та зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 розглянути рапорт старшого солдата ОСОБА_1 про звільнення від проходження військової служби на підставі пп. «Г» п.4 ч.4 ст.26 Закону України «Про військову службу та військовий обов'язок».
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, позов слід задовольнити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно із п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», відтак, розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється, .
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_3 щодо нерозгляду рапорту старшого солдата ОСОБА_1 про звільнення з військової служби на підставі пп. «Г» п.4 ч.4 ст.26 Закону України «Про військову службу та військовий обов'язок», у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 ( АДРЕСА_2 ) розглянути рапорт старшого солдата ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_13 , АДРЕСА_1 ) про звільнення від проходження військової служби на підставі пп. «Г» п.4 ч.4 ст.26 Закону України «Про військову службу та військовий обов'язок».
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Гомельчук С.В.