Рішення від 07.02.2024 по справі 916/4171/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"07" лютого 2024 р.м. Одеса Справа № 916/4171/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Петренко Н.Д.

за участю секретаря судового засідання Кафланової А.С.

розглянувши справу № 916/4171/23 в порядку спрощеного позовного провадження

за позовом: заступника керівника Приморської окружної прокуратури міста Одеси Одеської області /ЄДРПОУ 03528552, адреса - 65062, м. Одеса, вул. Черняховського, 6, e-mail: prokuratura3@od.gp.gov.ua/ в інтересах держави в особі:

1. Південного офісу Державної аудиторської служби України /ЄДРПОУ 40477150, адреса - 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, e-mail: 151500@dasu.gov.ua/;

2. Одеської обласної ради /ЄДРПОУ 25042882, адреса - 65032, м. Одеса, пр-т. Шевченка, 4, e-mail: orada_kanc@odessa.gov.ua/

до відповідача: комунального некомерційного підприємства "Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф" Одеської обласної ради" /ЄДРПОУ 20991240, адреса - 65026, м. Одеса, вул. Гаванна, 1, e-mail: med-katastrof@ukr.net/

про стягнення суми чистого прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності у розмірі 191 400,00 грн

за участі представників сторін:

від прокурора: прокурор Ейсмонт І.С.;

від позивача1: не з'явився, повідомлений належним чином, надано заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача /вх. № 38998/23 від 31.10.2023/;

від позивача2: не з'явився, повідомлений належним чином, причини неявки невідомі;

від відповідача: не з'явився, повідомлений належним чином, причини неявки невідомі.

ВСТАНОВИВ:

25.09.2023 заступник керівника Приморської окружної прокуратури міста Одеси Одеської області звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою /вх. № 4725/23/ в інтересах держави в особі: Південного офісу Державної аудиторської служби України, Одеської обласної ради до комунального некомерційного підприємства "Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф" Одеської обласної ради" з вимогами про стягнення з КНП "Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф" Одеської обласної ради" на користь загального фонду обласного бюджету по ККД 21010300 "частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних та їх об'єднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету (комунальної власності АР Крим, області, міст Києва та Севастополя)" на рахунок UA 298999980334199855000015744, отримувач ГУК в Од.обл./м. Одеса/21010300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37607526, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат)." без зазначення суми стягнення.

Ухвалою суду від 27.09.2023 залишено без руху позовну заяву заступника керівника Приморської окружної прокуратури міста Одеси Одеської області в інтересах держави в особі: Південного офісу Державної аудиторської служби України, Одеської обласної ради /вх. № 4725/23 від 25.09.2023/; зобов'язано прокурора надати суду у десятиденний строк з дня отримання ухвали суду, заяву про усунення недоліків, встановлених при поданні позовної заяви.

Згідно довідки про доставку електронного листа прокуратура отримала вказану ухвалу 28.09.2023.

Таким чином прокурор зобов'язаний був усунути недоліки позовної заяви, встановлені в ухвалі суду від 27.09.2023, у строк до 09.10.2023 включно.

03.10.2023 на адресу суду надійшла заява прокурора про усунення недоліків /вх. № 34738/23/ на виконання вимог ухвали суду від 27.09.2023. Так, до заяви прокурором додано позовну заяву, в якій прохальна частина викладена в наступній редакції:

"стягнути з КНП "Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф" Одеської обласної ради" суму чистого прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності у розмірі 191,4 тис. грн на користь загального фонду обласного бюджету по ККД 21010300 "частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних та їх об'єднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету (комунальної власності АР Крим, області, міст Києва та Севастополя)" на рахунок UA 298999980334199855000015744, отримувач ГУК в Од.обл./м. Одеса/21010300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37607526, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат).".

Також 05.10.2023 на адресу суду надійшла заява прокурора /вх. № 35042/23/ про залучення до матеріалів справи доказів надіслання учасникам справи позовної заяви з уточненням прохально частини позову.

Ухвалою суду від 09.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/4171/23; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку ст.ст.247-252 ГПК України без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.

13.10.2023 на адресу суду надійшло клопотання Приморської окружної прокуратури міста Одеси Одеської області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін /вх. № 36213/23/ у справі № 916/4171/23.

Ухвалою суду від 13.10.2023 задоволено клопотання Приморської окружної прокуратури міста Одеси Одеської області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін /вх. № 36213/23 від 13.10.2023/ у справі № 916/4171/23; судове засідання для розгляду справи по суті з повідомленням сторін по справі № 916/4171/23 призначено на 22.11.2023 о 14:30 год.

16.10.2023 на адресу суду надійшли пояснення позивача /вх. № 36696/23 та вх. № 37661/23 від 23.10.2023/, в яких вказано, що оскільки за період з січня 2021 року по вересень 2022 року позивачем контрольні заходи в КП «Автобаза санітарного транспорту» не проводилися, то не перевірялися питання виконання п. 3.7 Статуту КП «Автобаза санітарного транспорту» в частині перерахування до обласного бюджету частини (30%) отриманого прибутку у 2020 році, надходження та використання обігових коштів на рахунки КП «Автобаза санітарного транспорту», тощо. На кінець ревізійного періоду 30.09.2022 КП «Автобаза санітарного транспорту» мало статус окремої юридичної особи в стані припинення. Станом на 16.10.2023 КП «Автобаза санітарного транспорту» перебуває у стані припинення.

31.10.2023 на адресу суду надійшла заява позивача про розгляд справи за відсутності представника Південного офісу Державної аудиторської служби України /вх. № 38998/23/.

22.11.2023 о 14:30 год судове засідання не відбулось, у зв'язку з оголошенням системою цивільної оборони у м. Одеса та Одеській області повітряної тривоги.

Ухвалою суду від 22.11.2023 судове засідання для розгляду справи по суті з повідомленням сторін по справі № 916/4171/23 призначено на 14.12.2023 о 12:30 год.

14.12.2023 о 12:30 год судове засідання не відбудеться через несанкціоноване втручання внаслідок хакерської атаки в роботу інформаційних (автоматизованих) електронних комунікаційних мереж і ресурсів суду. Було відключено користувачів суду від Комп"ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" та інших мереж суду /наказ керівника апарату суду від 30.11.2023 № 56/.

З 08.12.2023 на підставі наказу Голови суду № 46 від 07.12.2023 "Про введення особливого режиму роботи Господарського суду Одеської області" відновлено роботу в КП "ДСС" та електронній комп'ютерній мережі суду. Відновлено розгляд справ у судових засіданнях з 15.12.2023.

У зв'язку із чим, ухвалою суду від 12.12.2023 судове засідання для розгляду справи по суті з повідомленням сторін по справі № 916/4171/23 призначено на 22.12.2023 о 14:30 год.

22.12.2023 о 14:30 год судове засідання не відбулось, у зв'язку з оголошенням системою цивільної оборони у м. Одеса та Одеській області повітряної тривоги.

Ухвалою суду від 22.12.2023 призначено судове засідання для розгляду справи № 916/4171/23 по суті на 07.02.2024 о 13:45 год.

У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити у повному обсязі.

Сторони до судового засідання не з'явилися, повідомлені належним чином, причини неявки невідомі.

До повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб-учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Ухвала Господарського суду Одеської області від 09.10.2023 у справі № 916/4171/23 направлялась учасникам справи в порядку, визначеному положеннями Господарського процесуального кодексу України, зокрема відповідачу, за адресою, вказаною в позовній заяві (65026, м. Одеса, вул. Гаванна, 1, яка є його місцезнаходженням, що підтверджується Витягом в Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), про що свідчить відтиск штампу вихідної кореспонденції на зворотньому боці другої сторінки цих ухвал з зазначенням адреси відповідача, рекомендованим листом з повідомленням про вручення з позначкою на конверті „Судова повістка".

Порядок вручення судових рішень визначено у статті 242 ГПК України, за змістом пункту 4 частини шостої якої днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

24.10.2023 на адресу суду повернуто рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, яке направлялося на адресу відповідача, з відміткою про отримання направлення 18.10.2023 /том 1 а.с. 144/.

Також необхідно зазначити, що за змістом ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.

Ухвалу Господарського суду Одеської області від 09.10.2023 було оприлюднено у Єдиному державному реєстрі судових рішень, а тому відповідач, обізнаний про розгляд справи № 916/4171/23, міг ознайомитися з текстом цієї ухвали.

Також, згідно довідки про доставку електронного листа, копія ухвали суду від 09.10.2023 доставлена до електронної скриньки відповідача 09.10.2023 /e-mail: med-katastrof@ukr.net/ (том 1 а.с. 124 зворот). Згідно довідки про доставку електронного документу, ухвала суду від 09.10.2023 доставлена до електронного кабінету відповідача 01.11.2023.

Оскільки відповідач по справі не надав суду відзив на позовну заяву у строк, встановлений судом, суд в порядку ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вислухавши прокурора, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

Як встановлено у судовому засіданні при безпосередньому дослідженні доказів, на виконання п. 4.19 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на III квартал 2020 року (в частині державних фінансових аудитів) та Порядку проведення Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами державного фінансового аудиту діяльності суб?єктів господарювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 № 252, проведено державний фінансовий аудит діяльності КП «Автобаза санітарного транспорту» /далі - КП «АСТ»/ за період 01.10.2018 по 31.12.2020.

За результатами контрольного заходу складено аудиторський звіт від 21.01.2021 № 04-14/02.

Контрольним заходом встановлено, що в 2018-2019 роках керівником КП «АСТ» не забезпечено належного виконання статутних завдань в частині перерахування відповідної частки отриманого прибутку, що призвело до недоотримання обласним бюджетом грошових коштів у загальній сумі 903,5 тис. грн.

Південний офіс Держаудитслужби вказує, що виявлене порушення підприємством усунуто та 18.02.2021 вказану суму перераховано до обласного бюджету.

Також Південним офісом Держаудитслужби на виконання Плану проведення заходів державного фінансового контролю на IV квартал 2022 року проведена планова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради» (надалі- КНП «ООЦЕМД та МК» ООР) за період з 01.08.2020 по 30.09.2022.

Південний офіс Держаудитслужби вказує, що в ході ревізії не перевірялося виконання п. 3.7 Статуту КП «АСТ» в частині перерахування до обласного бюджету частини (30%) отриманого прибутку у 2020 році, надходження та використання обігових коштів на рахунку КП «АСТ» тощо, оскільки на кінець ревізійного періоду 30.09.2022 КП «Автобаза санітарного транспорту» мало статус окремої юридичної особи в стані припинення.

Прокурор вказує, що ним досліджено звіти про фінансові результати підприємства за 2020 і 2021 роки та встановлено, що за підсумками роботи у 2020 році згідно звіту про сукупний дохід КП «АСТ» отримало чистий фінансовий результат в сумі 638 тис. грн, тоді як у 2021 році прибуток підприємством не отримувався, а тому 2021 рік є збитковим.

Відповідно до п. 1.1. Статуту КП «АСТ», затвердженого розпорядженням обласної ради від 06.06.2016 № 292/2016-ОР (в новій редакції), підприємство є об?єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, інтереси яких представляє Одеська обласна рада (далі - Власник) в межах повноважень, визначених законодавством України.

Постійний контроль за виконанням статутних завдань підприємства та контроль за забезпеченням збережений та ефективності використання майна підприємства здійснює управління обласної ради з майнових відносин (далі -уповноважений орган Власника) (п. 1.2).

Згідно з п. 1.5 Статуту підприємство є юридичною особою з моменту державної реєстрації, має відокремлене майно на праві повного господарського відання, укладає від свого імені угоди, які у випадках, зазначених нижче, повинні бути узгоджені з уповноваженим органом Власника, набуває майнові та особисті немайнові права, може бути позивачем та відповідачем у судах. Підприємство має самостійний баланс, основний та інші рахунки, може мати рахунки в українських банках та у випадках, передбачених законодавством, в іноземних банках.

У своїй діяльності, з урахуванням п. 1.6. Статуту, підприємство керується законодавством України, рішеннями Одеської обласної ради, наказами уповноваженого органу Власника, цим Статутом та затвердженими відповідним чином планами роботи.

Згідно з нормами п. 1.7. вказаного Статуту підприємство є прибутковим, діє на принципах повного господарського розрахунку, самоокупності та самофінансування.

Відповідно до п. 1.16 Статуту підприємство веде оперативний, бухгалтерський, статистичний облік та звітність у порядку, установленому діючим законодавством. Звітний рік встановлюється з 1 січня по 31 грудня.

Розділом 2 Статуту визначено мету створення та предмет діяльності підприємства.

Як зазначено у п. 2.1 Статуту, підприємство створене з метою ефективного активів Власника, наданих йому при створенні та набутих при подальшій роботі, у тому числі для задоволення потреб шляхом систематичного здійснення виробничої та іншої господарської діяльності з метою отримання прибутку в порядку, передбаченому законодавством.

Основними завданням підприємства відповідно до п 2.2 Статуту є задоволення потреб установ охорони здоров?я Одеської області та міста Одеси в автотранспортних послугах; забезпечення потреб закладів охорони здоров?я, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селиш, міст області, в транспортних послугах; здійснення господарської діяльності для досягнення мети діяльності Підприємства.

Згідно з п. 2.3 предметом діяльності підприємства, крім іншого, є: надання послуг у галузі охорони здоров?я (перевезення хворих машинами швидкої медичної допомоги з реанімаційним обладнанням, або без цього; з супроводжувальним медичним персоналом, або без нього); перевезення пацієнтів службами екстреної та невідкладної медичної допомоги автомобільним транспортом; надання транспортних послуг фізичним та юридичним особам за договірними цінами та тарифами на їх замовлення та інша діяльність у сфері охорони здоров?я людини.

Підприємство, з урахуванням п. 2.5 Статуту, може здійснювати за дорученням Власника інші функції для виконання його основної статутної діяльності.

Відповідно до п. 2.6 Статуту підприємство на договірних засадах формує свою господарську, фінансову та іншу діяльність з виконання планових завдань, узгоджених уповноваженим органом Власника, в рамках затверджених планів є вільним у обранні предмету господарських відносин та визначенні своєї відповідальності як сторони, що укладає договір чи приймає на себе інше зобов'язання, за винятком обмежень, встановлених цим Статутом та законодавством.

Розділом 3 Статуту, крім іншого, передбачено, що майно підприємства належить на праві спільної власності територіальним громадам сіл, селиш, міст області та закріплене за підприємством на праві господарського відання. Майно Підприємства складають матеріальні та нематеріальні активи, основні фонди та оборотні засоби, а також інші цінності, вартість яких відображена на його самостійному балансі. Джерелами формування майна Підприємства є, зокрема: грошові та матеріальні внески власника; дохід від господарської діяльності; капітальні вкладення і дотації з бюджетів; майно, придбане в інших суб?єктів господарювання, організацій та громадян у встановленому законодавством порядку та інші джерела, не заборонені чинним законодавством України (п.п. 3.2 - 3.4).

Як вбачається з п. 1.16 Статуту звітний рік встановлюється з 1 січня по 31 грудня.

По закінченню звітного року у відповідності до п. 3.7 Статуту Підприємство перераховує власнику 30% отриманого прибутку.

За результатами фінансово-господарської діяльності у 2020 році КП «АСТ» отримало прибуток в сумі 638 тис. грн, тому, відповідно до положень Статуту підприємства (п. 3.7) у 2021 році до обласного бюджету підлягали б перерахуванню 30 % отриманого прибутку, що дорівнює 191,4 тис. гривень.

Однак, грошові кошти в сумі 191,4 тис. грн у 2021 році з боку КП «АСТ» до обласного бюджету не перераховано. Докази зворотного матеріали справи не містять.

На запит прокурора № 52-4419вих-22 головою ліквідаційної комісії КП «АСТ» надано відповідь від 22.07.2022 за № 403, згідно з якою, до обласного бюджету вказану суму коштів підприємство ще не сплатило у зв??язку із тим, що на початку року всі дії керівництва підприємства були зосередженні на виконанні рішення Одеської обласної ради № 130-VIII від 16.04.2021, а з 24.02.2022 у зв?язку із широкомасштабним вторгненням в Україну збройних сил Російської Федерації підприємство почало відчувати постійний брак коштів.

Згідно з п. 4.1.1 Статуту винятковою компетенцією власника є прийняття рішення про реорганізацію або ліквідацію підприємства

Судом встановлено, що 16.04.2021 Одеською обласною радою прийнято рішення № 130-VIII «Про припинення КП «АСТ» шляхом приєднання до комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради» (надалі- КНП «ООЦЕМД та МК» ООР).

Згідно з п. 1.1 Статуту КНП «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради», затвердженого рішенням обласної ради № 130-VI, комунальне некомерційне підприємство правонаступником всього майна, прав та обов?язків КП «Автобаза санітарного транспорту» Одеської обласної ради» на підставі рішення Одеської обласної ради від 16.04.2021 № 130-VIII.

КНП «ООЦЕМД та МК» ООР є неприбутковим закладом охорони здоров?я - унітарним комунальним некомерційним підприємством, а також є об?єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селиш, міст області, інтереси яких представляє Одеська обласна рада (далі - Власник) в межах повноважень, визначених законодавством України.

Контроль за забезпеченням збереження та ефективного використання майна Підприємства, з урахуванням п. 1.3 Статуту здійснює управління обласної ради з майнових відносин (надалі - уповноважений орган Власника).

Основною метою діяльності Підприємства відповідно до п.3.1 Статуту є здійснення та забезпечення медичної практики - надання населенню Одеської області екстреної медичної допомоги, консультативної медичної допомоги з виїздом на місце та інших медичних послуг, в порядку та обсягом, що встановлені законодавством, відповідно до затверджених Міністерством охорони здоров?я України протоколів і стандартів.

За розпорядженням Одеської обласної ради від 26.08.2022 № 503/2022-ОР основні засоби, матеріальні активи, нематеріальні активи та виробничі запаси КП «АСТ» фактично передано до КНП «ООЦЕМД та МК» ООР (код ЄДРПОУ 20991240), яке є правонаступником КП «АСТ».

Рішенням Одеської обласної ради від 07.09.2022 № 462-VII затверджено передавальний акт КП «АСТ».

Також, відповідно до інформації голови ліквідаційної комісії КП «АСТ» від 27.10.2022 за №515, яку скеровано на запит окружної прокуратури, станом на 03.09.2022 поточний розрахунковий рахунок підприємства UA 033348510000000002600740985 закрито, кошти в сумі 257365,91 грн перераховані на рахунок підприємства правонаступника.

Відповідно до наказу в.о. генерального директора КНП «ООЦЕМД та МК» ООР від 28.02.2023 №107-ц «Про введення в дію змін до структури та штатного розпису «Автобаза санітарного транспорту» є структурним підрозділом КНІЇ «ООПЕМД та МК», який виконує свою діяльність в штатному режимі.

Отже, у зв?язку з тим, що рішенням Одеської обласної ради № 462-VII затверджено передавальний акт КП «АСТ», поточний розрахунковий рахунок цього підприємства закрито, а залишок коштів в сумі 257 365,91 грн перераховані на рахунок підприємства правонаступника та на теперішній час КП «АСТ» фактично є структурним підрозділом КНП «ООЦЕМД та МК» Одеської обласної ради, як правонаступника всього майна, прав та обов?язків КП «АСТ» згідно рішення обласної ради № 130-VIII, тому лише КНП «ООЦЕМД та МК» Одеської обласної ради уповноважено сплатити до обласного бюджету грошові кошти в сумі 191,4 тис. грн за результатами господарсько-фінансової діяльності КП «АСТ».

Відповідно до листа Одеської обласної ради від 31.08.2023 за № 3601/0/03-14/23/2221 від 31.08.2023, адресованого генеральному директору КНП «ООЦЕМД та МК», Одеська обласна рада резюмує, що КНП, як правонаступник КП «АСТ» на підставі рішення від 16.04.2021 № 130-VIII, мало здійснити оплату заборгованості КП «АСТ» за 2021 на користь власника.

Згідно окремого розрахунку заборгованості, наданого КНП «ООЦЕМД та МК» Одеської обласної ради на додаток до листа від 23.08.2023 № 1932, сума виниклого зобов?язання перед бюджетом складає 191,4 тис. грн, яка розрахована наступним чином: 638000 х30%=191400,00 тис. грн.

Однак, грошові кошти в сумі 191,4 тис. грн до обласного бюджету у 2022 році відповідачем, як правонаступником КП «АСТ», станом на теперішній час не сплачено, у зв'язку із чим суд приходить до висновку, що права інтереси позивача2 порушені, що призвело до звернення прокурора до суду за захистом.

Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 55 ГК України суб?єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов?язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов?язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб?єктами господарювання є, зокрема, господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Установчими документами суб?єкта господарювання, з урахуванням положень ст. 57 ГК України, є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб?єкта господарювання (ч. 1). В установчих документах повинні бути зазначені найменування суб?єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом (ч. 2). Статут суб?єкта господарювання повинен містити утворення статутного капіталу відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, розмір і порядок та інших фондів, порядок розподілу прибутків і збитків, про органи управління і контролю, їх компетенцію, про умови реорганізації та ліквідації суб?єкта господарювання, а також інші відомості, пов'язані з особливостями організаційної форми суб?єкта господарювання, передбачені законодавством. Статут може містити й інші відомості, що не суперечать законодавству (ч. 4). Статут (положення) затверджується власником майна (засновником) суб?єкта господарювання чи його представниками, органами або іншими суб?єктами відповідно до закону (ч. 5).

Відповідно до вимог ст. 62 ГК України підприємством є самостійний суб?єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб?єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами (ч. 2). Підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності (ч. 2).

Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту або модельного статуту. Підприємства незалежно від форми власності, організаційно-правової форми, а також установчих документів, на основі яких вони створені та діють, мають рівні права та обов?язки (ч. 3). Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків та може мати печатку (ч. 4).

Згідно з нормами ст. 63 ГК України, яка визначає види та організаційні форми підприємств, залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні можуть діяти підприємства таких видів, крім іншого, комунальне підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади та в Україні можуть діяти також інші види підприємств, передбачені законом (ч. 1). Залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного капіталу в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні (ч. 3). Унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний капітал, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який призначається (обирається) засновником (наглядовою радою такого підприємства у разі її утворення), керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об?єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника (ч. 4). Особливості правового статусу унітарних і корпоративних підприємств встановлюються цим Кодексом, іншими законодавчими актами (ч. 6).

Відповідно до вимог ст. 65 ГК України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.

Згідно з ч. 1 ст. 71 ГК України облік і звітність підприємства здійснюються відповідно до вимог ст. 19 цього Кодексу та інших нормативно-правових актів.

Нормами ст. 19 ГК України передбачено, крім іншого, що держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб?єктів господарювання у таких сферах, зокрема, фінансових, кредитних відносин, валютного регулювання та податкових відносин - за додержанням суб?єктами господарювання кредитних зобов?язань перед державою і розрахункової дисципліни, додержанням вимог валютного законодавства, податкової дисципліни.

Відповідно до ст. 78 ГК України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління (ч. 1). Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами (ч. 2). Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство) (ч. 3). Найменування комунального унітарного підприємства повинно містити слова "комунальне підприемство" та вказівку на орган місцевого самоврядування, до сфери управління якого входить дане підприємство (ч. 5).

Відповідно до вимог ст. 59 ГК України припинення суб?єкта господарювання здійснюється відповідно до закону.

У ході розгляду справи судом не виявлено норм права, на які посилався позивач, що не підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Матеріали справи не містять доказів, які були б відхилені судом.

За правилами ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Проаналізувавши встановлені обставини в їх сукупності, враховуючи, що станом на день ухвалення рішення грошові кошти КНП «Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф» Одеської обласної ради, як правонаступником майна, прав та обов?язків КП «АСТ» до обласного бюджету не переховано, що призводить до порушення економічних інтересів держави, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги заступника керівника Приморської окружної прокуратури міста Одеси Одеської області в інтересах держави в особі: Південного офісу Державної аудиторської служби України, Одеської обласної ради підлягають задоволенню, так як обґрунтовані та доведені.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивач при пред'явленні позову сплатив судовий збір у розмірі 2871,00 грн., що вбачається із платіжної інструкції № 2011 від 11.09.2023.

Таким чином, враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог прокурора у повному обсязі, судовий збір у розмірі 2871,00 грн. підлягає стягненню з відповідача.?

Керуючись ст. ст. 4, 5, 74-75, 129, 237-241, 247-252 ГПК України суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги заступника керівника Приморської окружної прокуратури міста Одеси Одеської області в інтересах держави в особі: Південного офісу Державної аудиторської служби України, Одеської обласної ради - задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з комунального некомерційного підприємства "Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф" Одеської обласної ради" /ЄДРПОУ 20991240, адреса - 65026, м. Одеса, вул. Гаванна, 1, e-mail: med-katastrof@ukr.net/ суму чистого прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності у розмірі 191 400,00 грн /сто дев'яносто одна тисяча чотириста гривень 00 копійок/ на користь загального фонду обласного бюджету по ККД 21010300 "частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних та їх об'єднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету (комунальної власності АР Крим, області, міст Києва та Севастополя)" на рахунок UA 298999980334199855000015744, отримувач ГУК в Од.обл./м. Одеса/21010300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37607526, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат).".

3. Стягнути з комунального некомерційного підприємства "Одеський обласний центр екстреної медичної допомоги і медицини катастроф" Одеської обласної ради" /ЄДРПОУ 20991240, адреса - 65026, м. Одеса, вул. Гаванна, 1, e-mail: med-katastrof@ukr.net/ на користь Одеської обласної прокуратури /ЄДРПОУ 03528552, адреса - 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3/ судовий збір у розмірі 2 871,00 грн /дві тисячі вісімсот сімдесят одна гривня 00 копійок/.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 12 лютого 2024 р.

Суддя Н.Д. Петренко