Постанова від 12.02.2024 по справі 590/108/24

Справа № 590/108/24

Провадження 3/590/97/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2024 року смт. Ямпіль

Суддя Ямпільського районного суду Сумської області Деркач І.М., розглянувши матеріали, що надійшли від військового коменданта тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця Російської Федерації, місце служби: військова частина НОМЕР_1 , зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,

за ч.3 ст.172-20 КУпАП,

встановив:

12.02.2024 до Ямпільського районного суду Сумської області від військового коменданта тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов матеріал про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП

Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії КИС/Ш №036 від 07.02.2024 року: 07.02.2024 о 15-00 год, в умовах воєнного стану, на території тимчасового розташування в/ч НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) було виявлено солдата ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, незв'язна мова, почервоніння очей), в результаті чого посадовими особами тимчасової військової комендатури солдату ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу «АлКонт-U8300» (№83013618), на що він відмовився. В подальшому, 07.02.2024 о 16-15 год. солдату ОСОБА_1 було запропоновано пройти медичний огляд в наркологічному відділенні КНП «Шосткинська центральна районна лікарня» Шосткинської міської ради на стан алкогольного сп'яніння, на що він відмовився, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку, що згаданий протокол та додані до нього матеріали підлягають поверненню до військового коменданта тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення з наступних підстав.

За вимогами ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно з вимогами ст.278 КпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

У відповідності до пункту 4 розділу 2 «Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення», протокол складається з дотриманням вимог щодо форми і змісту, встановлених статтею 256 КУпАП. Уповноважена посадова особа має право збирати докази відповідно до вимог статті 251 КУпАП.

Згідно пункту 6 розділу 2 «Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення», під час викладення обставин правопорушення у протоколі зазначаються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії (бездіяльність) вчинила (допустила) особа, стосовно якої складається протокол, які норми законодавства порушено, та робиться посилання на нормативний акт, який передбачає відповідальність за таке правопорушення.

Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно пункту 14 розділу 2 «Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення». До протоколу, що надсилається до суду, долучаються матеріали, які підтверджують факт вчинення військовослужбовцем адміністративного правопорушення. Обов'язок щодо збирання доказів, оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення та представлення інтересів СЗРУ в судах покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол, у взаємодії зі співробітниками підрозділу власної безпеки СЗРУ.

Однак, в порушення вищевказаних вимог до протоколу про адміністративне правопорушення серії КИС/Ш №474 від 20.09.2023 додано висновок щодо результатів медичного огляду з метою встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів від 07.02.2024 №28, однак, у вказаному висновку прізвище, ім'я та по-батькові особи, відносно якої він складений, азначено як « ОСОБА_2 ».

Крім того, протокол про адміністративне правопорушення серії КИС/Ш №036 від 07.02.2024 року містить в собі виправлення, а саме в даті вчинення правопррушення, тобто було виправлено з «06.02.2024 року» на «07.02.2024 року».

Також, супровідний лист (вих.№66 від 07.02.2024 року), доданий до матеріалів про скоєння військового адміністративного правопорушення військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 солдатом ОСОБА_1 , передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, не містить підпису військового коменданту тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 .

При цьому, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що згідно пункту 4 розділу 2 «Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення», не допускаються закреслення чи виправлення записів, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після підписання протоколу особою, щодо якої він складений.

Крім того, оскільки, основним документом, на підставі якого проводиться розгляд справи, є протокол про адміністративне правопорушення, то уточнення даних, які в ньому зазначені, не можуть вноситись іншими документами, в тому числі рапортами.

За змістом ст.278 КУпАП при виявленні недоліків у протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на дооформлення.

Наведені вище обставини мають суттєве значення для правильного вирішення справи, оскільки неправильне та неточне оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення унеможливлює визнання судом належними та допустимими здобутих по справі доказів в розумінні вимог статті 251 КУпАП.

Крім того, відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 протоколи про адміністративні правопорушення повертаються для належного дооформлення вмотивованою постановою відповідному правоохоронному органу, якщо такі складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП.

За таких обставин, враховуючи існуючу необхідність в усуненні зазначених недоліків, суддя вважає, необхідним повернути протокол разом із матеріалами на доопрацювання для належного оформлення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 256, 278, 283 КУпАП,

постановив:

Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП повернути для належного оформлення до військового коменданта тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: І.М. Деркач