печерський районний суд міста києва
Справа № 757/487/24-к
30 січня 2024 року м. Київ
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Офісу Генерального прокурора щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення від 04.01.2024 №1/1-1781,
09 січня 2024 року до слідчого судді надійшла скарга ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Офісу Генерального прокурора щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення від 04.01.2024 №1/1-1781.
Учасники процесу до судового засідання не з'явилися.
Прокурор надіслав заяву про розгляд справи у його відсутність, щодо скарги заперечував та просив у її задоволенні відмовити.
Тому, слідчий суддя розглянув скаргу у відсутність заявника на підставі ст. 26 КПК України та у відсутність слідчого, прокурора на підставі ч. 3 ст. 306 КПК України.
Дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_3 звернувся із заявою від 04.01.2024 до Офісу Генерального прокурора, в якій просив внести відомості до ЄРДР про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 382 КК України та розпочати досудове розслідування.
Проте, такі відомості на час розгляду скарги до ЄРДР не внесені.
Відповідно до положень ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
За змістом цієї норми, обов'язок прийняти та зареєструвати заяву або повідомлення про кримінальні правопорушення покладено на слідчого, прокурора та інших службових осіб, що уповноважені на їх прийняття.
Кримінально-процесуальним законодавством не встановлено порядок та зміст викладу відомостей про кримінальні правопорушення в заявах або повідомленнях. Проте, надаючи оцінку таким відомостям, прокурор, слідчий, за змістом ст. 214 КПК України, повинні переконатися у наявності в них даних, що вказують на об'єктивні ознаки підготовки, вчинення, приховування кримінального правопорушення.
З наданих прокурором заперечень вбачається, що 05.01.2024 до Офісу Генерального прокурора надійшла заява ОСОБА_3 від 04.01.2024 №1/1-1781, яка зареєстрована за №3605-24 про можливе вчинення слідчим Державного бюро розслідувань кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 366, та ч. З ст. 382 КК України.
Прокурор вказує, що зі змісту заяви вбачається, що заявник вважає, що слідчий Державного бюро розслідувань ОСОБА_4 , після скасування судом постанови про закриття кримінального провадження не надіслав йому повідомлення про відновлення досудового розслідування, витяг з ЄРДР та не виконав ухвалу слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 01.12.2022 (справа №757/33472/22-к), оскільки йому не було надіслано копію витягу з ЄРДР з внесеними усіма відомостями із заяви про вчинення кримінального правопорушення від 07.11.2022.
Також прокурор зазначає, що відповідно до матеріалів, долучених до заяви ОСОБА_3 , встановлено, що ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 01.12.2022 у справі №757/33472/22-к зобов'язано компетентних посадових осіб Офісу Генерального прокурора внести відомості до ЄРДР за його заявою від 07.11.2022 №1/1-434-ВАКС про вчинення кримінального правопорушення та розпочати досудове розслідування, про що поінформувати заявника. Зазначеним судовим рішенням не зобов'язано службових осіб Державного бюро розслідувань вчиняти будь-які дії.
На думку прокурора, згідно із заявою ОСОБА_3 від 07.11.2022 №1/1-434-ВАКС ним пропонувалося внести відомості до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора за ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України.
Опрацюванням відомостей ЄРДР Офісом Генерального прокурора установлено, що 21.12.2022 до ЄРДР Офісом Генерального прокурора внесено відомості та розпочато 3 кримінальні провадження на виконання ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 01.12.2022 у справі №757/33472/22.
Зокрема, кримінальні провадження №42022000000001781 за ч. 4 ст. 358 КК України з наступною фабулою: «Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 01.12.2022 у справі №757/33472/22-к, зобов'язано компетентних посадових осіб Офісу Генерального прокурора внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення від 07.11.2022 за №1/1-434-ВАКС про вчинення прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Г Генерального прокурора кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України»; №42022000000001782 за ч. 2 ст. 366 КК України з наступною фабулою: «Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 01.12.2022 у справі №757/33472/22-к, зобов'язано компетентних посадових осіб Офісу Генерального прокурора внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення від 07.11.2022 за №1/1-434-ВАКС про вчинення прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366 КК України»; №42022000000001783 за ч. 2 ст. 367 КК України, з наступною фабулою: «Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 01.12.2022 у справі №757/33472/22-к, зобов'язано компетентних посадових осіб Офісу Генерального прокурора внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення від 07.11.2022 за № 1/1-434-ВАКС про вчинення прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України».
Зазначені кримінальні провадження Офісом Генерального прокурора 23.12.2022 передано для здійснення досудового розслідування до Державного бюро розслідувань.
Таким чином Офісом Генерального прокурора встановлено, що ухвала слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 01.12.2022 у справі № 757/33472/22-к виконана.
Водночас надання учасникам кримінального провадження процесуальних документів під час досудового розслідування здійснюється в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законом.
Пунктами 1, 2 Розділ IV Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 №298 передбачено, що відомості з Реєстру надаються в порядку та у випадках, встановлених КПК України, у вигляді витягу за формою, наведеною у додатку 6 до цього Положення.
Витяг з Реєстру - згенерований програмними засобами ведення Реєстру документ, який засвідчує факт реєстрації в Реєстрі відомостей про кримінальне правопорушення, отриманих за визначеними у пункті 3 цієї глави параметрами, які є актуальними на момент його формування.
Згідно з п.п. 4, 5 зазначеного Положення Реєстратори самостійно формують (отримують) витяг з Реєстру в межах унесеної інформації та посвідчують його своїм підписом. Надання витягу з Реєстру на всіх стадіях кримінального провадження, а також копії інформації, яка міститься у Реєстрі, у конкретному кримінальному провадженні до закінчення досудового розслідування здійснюється Реєстраторами, уповноваженими на здійснення досудового розслідування та нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у ньому.
Відповідно до норм ч. 1 ст. 2 КК України підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.
За змістом ст. 214 КПК України підставою для початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР.
Відповідно до ч. 4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Разом із тим, зміст ч. 1 ст. 214 КПК України не передбачає обов'язку прокурора вносити до ЄРДР всі прийняті та зареєстровані ними заяви, зокрема ті, що не містять у собі відомостей про склад кримінального правопорушення, передбаченого КК України.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КК України кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом кримінального правопорушення.
Крім того, приписи ст. 214 КПК України перебувають у взаємозв'язку з нормами ч. 1 ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до ЄРДР.
Вищезазначені положення закону дають підстави для висновку про те, що реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення та можуть об'єктивно свідчити про вчинення особою кримінального правопорушення.
Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події кримінального правопорушення, а саме час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення. Якщо ж у заявах чи повідомленнях такі дані відсутні, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до ЄРДР.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшов подібного висновку в узагальненні «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» від 12.01.2017 за №9-49/0/4-17 де вказав, що КПК України передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень про кримінальні правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень.
Початок досудового розслідування без законних на те підстав є порушенням засад верховенства права, законності та інших засад кримінального провадження, передбачених ст. 7 КПК України.
Водночас, нормами ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до висновку Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, зробленого у постанові від 30.09.2021 у справі №556/450/18, за змістом ст. 214 КПК України підставою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та початку досудового розслідування є подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або самостійне виявлення слідчим, прокурором з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення. Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається. Разом із цим слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
Таким чином, підставою для початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких вноситься до ЄРДР.
Поряд з цим, приписами ч. 1 ст. 24 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» передбачено, що з метою запобігання і виявлення правопорушень у діяльності працівників Державного бюро розслідувань у складі центрального апарату Державного бюро розслідувань та його територіальних управлінь діють підрозділи внутрішнього контролю.
Підрозділи внутрішнього контролю територіальних управлінь підпорядковуються керівнику підрозділу внутрішнього контролю у складі центрального апарату Державного бюро розслідувань.
Згідно з ч. 2 ст. 24 цього ж Закону підрозділ внутрішнього контролю Державного бюро розслідувань наділений повноваженнями щодо перевірки інформації, що міститься у зверненнях фізичних осіб, щодо причетності працівників Державного бюро розслідувань до вчинення правопорушень.
Відповідно до ч. 4 ст. 24 згаданого Закону у разі виявлення інформації про можливе вчинення працівником Державного бюро розслідувань кримінального правопорушення підрозділ внутрішнього контролю Державного бюро розслідувань негайно повідомляє про це Генерального прокурора чи його заступника.
З урахуванням вказаного прокурор зазначає, що заява ОСОБА_3 від 04.01.2024 не містила жодних даних, що можуть свідчити про вчинення слідчим Державного бюро розслідувань ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 366, ч. З ст. 382 КК України, а у ній викладено власні міркування заявника про те, що слідчим Державного бюро розслідувань не виконано ухвалу слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 01.12.2022 у справі № 757/33472/22-к, хоча вказаною ухвалою на службових осіб органів Державного бюро розслідувань не покладалося обов'язку вчиняти процесуальні дії та будь-яких фактичних даних із заяви ОСОБА_3 , які б свідчили про наявність у діях згаданої службової особи Державного бюро розслідувань ознак кримінального правопорушення, що охоплюються його поняттям, визначеним у ст. 11 КК України, не встановлено, а тому вона за своїм змістом та суттю не є повідомленням про кримінальне правопорушення.
На підставі ст. 24 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» заява ОСОБА_3 від 04.01.2024 № 1/1-1781 Офісом Генерального прокурора листом від 09.01.2024 №31/3-2244вих-24 направлена для розгляду та перевірки викладеної у ній інформації до Державного бюро розслідувань, про що одночасно повідомлено заявника.
З урахуванням вказаного, прокурор зазначає, що скарга ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Офісу Генерального прокурора щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР є безпідставною та просить у її задоволенні відмовити.
Відповідно до ст. 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
З урахуванням наведеного вище, оскільки ОСОБА_3 не вказано конкретних фактів, які б могли свідчити про наявність ознак вчинення кримінального правопорушення, які можуть стати підставою для невнесення відомостей до ЄРДР, враховуючи заперечення, надані прокурором, слідчий суддя вважає за необхідне відмовити у задоволенні скарги.
Керуючись ст. 303, 305- 307, 309 КПК України, слідчий суддя,
У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Офісу Генерального прокурора щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення від 04.01.2024 №1/1-1781 - відмовити.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1