Ухвала від 06.02.2024 по справі 161/6630/23

Справа № 161/6630/23 Провадження №11-кп/802/164/24 Головуючий у 1 інстанції: ОСОБА_1

Доповідач: ОСОБА_2

ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2024 року місто Луцьк

Волинський апеляційний суд у складі:

головуючого судді - ОСОБА_2 ,

суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

з участю

секретаря судового засідання - ОСОБА_5 ,

прокурора - ОСОБА_6 ,

захисника - ОСОБА_7 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали кримінального провадження № 22023030000000013 за апеляційною скаргою захисника обвинуваченої ОСОБА_8 - адвоката ОСОБА_7 на вирок Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 жовтня 2023 року щодо ОСОБА_8

ВСТАНОВИВ:

Згідно вироку суду першої інстанції ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку села Хлібодарівка Волноваського району Донецької області, громадянку України, з вищою освітою, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судиму,

визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК України, призначивши покарання у виді позбавлення волі на строк 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією усього належного їй на праві приватної власності майна.

На підставі ст.55 КК України, позбавлено ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, органах державного управління та контролю, підприємствах та організаціях державної чи комунальної власності на строк 3 (три) роки.

На підставі ст.54 КК України позбавлено ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 15 рангу посадової особи місцевого самоврядування.

Строк відбування покарання ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постановлено рахувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з моменту фактичного затримання.

Обраний в порядку ч.6 ст.193 КПК України відносно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою - залишено без змін.

Обвинувачену ОСОБА_8 визнано винуватою та засуджено за вчинення дій, які виразилися у державній зраді, тобто в умисно вчиненому громадянином України діянні на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, що виразилося у переході на бік ворога в період збройного конфлікту, наданні іноземній державі або її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинених в умовах воєнного стану.

Так, Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено 24.08.1991 року «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України.

Положеннями статей 1 та 2 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюються на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканою.

Відповідно до ч.1 ст.17, ч.1 ст.65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій.

До системи адміністративно - територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема і Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.

Згідно з вимогами ст.ст.72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.

Незалежність України визнали держави світу, серед яких і російська федерація.

Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 року російська федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.

Відповідно до пунктів 3, 8 Меморандуму про підтримку миру та стабільності в Співдружності Незалежних Держав від 10.02.1995 року, що укладений між державами СНД, серед яких є Україна та російська федерація, держави підтвердили непорушність існуючих кордонів один одного та зобов'язалися виступати проти будь-яких дій, що підривають їхню непорушність, а також вирішувати усі суперечки, що виникають з питань кордонів і територій, тільки мирними засобами. Держави також зобов'язалися не підтримувати на території інших держав-учасниць сепаратистські рухи, а також сепаратистські режими, якщо такі виникнуть; не встановлювати з ними політичних, економічних та інших зв'язків; не допускати використання ними територій і комунікацій держав-учасниць Співдружності; не надавати їм економічної, фінансової, військової та іншої допомоги.

Відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань згідно із Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі, Україна та російська федерація уклали 31.05.1997 Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (ратифікований Законом України від 14.01.1998 року № 13/98-ВР та Федеральним Законом російської федерації від 02.03.1999 року № 42-ФЗ). Відповідно до статей 2 - 3 зазначеного Договору, російська федерація зобов'язалася поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та зобов'язалася будувати відносини одна з одною на основі принципів взаємної поваги, суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або погрози силою, у тому числі економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов'язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.

Відповідно до опису і карти державного кордону, які є додатками до Договору між Україною та російською федерацією про українсько-російський державний кордон від 28.01.2003 року (ратифікований російською федерацією 22.04.2004 року), територія Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, Донецької і Луганської областей відноситься до території України.

Незважаючи на вищевикладене, 21.02.2022 року російською федерацією визнано так звані «донецьку народну республіку» та «луганську народну республіку» незалежними державами, попередньо впроваджуючи в період 2013-2022 років, із застосуванням засобів масової інформації, ідеї єдиного російського народу та відсутності української нації, вчиняючи неоголошені та приховані вторгнення на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств рф, організовуючи та підтримуючи терористичну діяльність, направлену на окупацію Донецької та Луганської областей та порушення територіальної цілісності України.

Надалі «президент» російської федерації оголосив 24.02.2022 року про рішення розпочати так звану спеціальну військову операцію в Україні.

Після цього збройними силами російської федерації, які діяли за наказом військово-політичного керівництва рф, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромах, військовим штабам і складам Збройних Сил України, а також підрозділами збройних сил та інших військових формувань рф 24.02.2022 року здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна через державний кордон України, який проходить територіями Автономної Республіки Крим, Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської, Миколаївської, Сумської, Чернігівської та інших областей, і здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, окупували частину вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час і призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

У свою чергу, указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, дія якого неодноразово продовжувалася та який триває по даний час.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Наведені вище факти розв'язання та ведення рф агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, захоплення державних установ, організацій та військових частин, із 27.02.2014 року широко висвітлювались більшістю засобів масової інформації іноземних держав, у зв'язку з чим були достовірно відомі ОСОБА_8 .

Встановлено, що станом на 24.02.2022 року ОСОБА_8 постійно проживала на території Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області у селі Діанівка та обіймала посаду головного спеціаліста відділу освіти Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області, тобто була посадовою особою органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно з ст.2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню; постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації; сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.

Статтею 11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що громадяни України, які вперше приймаються на службу в органи місцевого самоврядування, у день прийняття відповідного рішення складають Присягу посадових осіб місцевого самоврядування. Особа, яка відмовилася від складення Присяги, вважається такою, що не вступила на посаду, а рішення про її призначення, обрання чи затвердження вважається таким, що втратило юридичну силу.

В період з 11.03.2022 року по даний час Хлібодарівська сільська територіальна громада Волноваського району Донецької області, та ряд інших селищних, міських і сільських територіальних громад Волноваського району Донецької області перебувають під окупацією збройних сил російської федерації, що зафіксовано відповідним Переліком затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 року № 75.

Під час указаної окупації, представники органів місцевого самоврядування та органів державної влади на місцях були примусово та незаконно відсторонені від виконання покладених на них обов'язків.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

У свою чергу, громадянка України ОСОБА_8 , відповідно до вимог ст.68 Конституції України, зобов'язана неухильно додержуватися Конституції України та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів.

Всупереч указаним правовим нормам, починаючи з 11.03.2022 року та не пізніше 05.07.2022 року, тобто після повної окупації Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області військовослужбовцями збройних сил російської федерації, головний спеціаліст відділу освіти Хлібодарівської сільської територіальної громади ОСОБА_8 , маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення факту збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, а відтак усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, водночас підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів російської федерації, які передбачають перебування України у сфері її впливу, а також з корисливих мотивів та хибного почуття кар'єризму, вирішила використати факт встановлення окупаційної влади на території Волноваського району у своїх особистих інтересах, з власної ініціативи, зраджуючи Присязі посадової особи місцевого самоврядування, перейшла на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, що виразилось у добровільному поступленні на службу до незаконного органу влади окупаційної адміністрації держави-агресора - «адміністрації Волноваського району донецької народної республіки», на так звану посаду «голови Кіровської сільської адміністрації Волноваського району днр».

Надалі, з метою представлення окупаційній владі своєї особистої прихильності, формування в населення Волноваського району думки невідворотності встановлення та утвердження російської окупації частини території України, як єдиної законної влади на цій території, просуваючи ідеї проросійської спрямованості, незворотного і стабільного існування на теренах Донецької області влади рф та ідей «російського світу», ОСОБА_8 , перебуваючи 05.07.2022 року та 13.09.2022 року на окупованій території Волноваського району Донецької області, більш точний час та місце досудовим розслідуванням не встановлено, приймала особисту участь в зустрічах голови так званої «адміністрації Волноваського району днр» з головами так званих сільських та селищних «адміністрацій», де обговорювались питання забезпечення життєдіяльності району, а також 11.07.2022 року прийняла участь в зустрічі так званого «заступника директора ГУБ днр Вода Донбаса» з псевдо головами сільських та селищних «адміністрацій», де обговорювались питання відновлення водопостачання у Волноваському районі.

Діючи у такий спосіб та використовуючи своє попереднє становище представника органу владних повноважень Хлібодарівської територіальної громади Волноваського району, а надалі незаконно обійнявши адміністративну посаду так званого «голови Кіровської сільської адміністрації Волноваського району днр» та приймаючи участь спільно з представниками держави-агресора, та її окупаційної адміністрації в «робочих нарадах органів влади днр», що відбувалося у кабінетах та залах, в яких розміщені державний прапор і державний герб рф, а також прапор «днр», з подальшим поширенням окупаційною владою відомостей про такі заходи в інформаційному просторі на окупованих територіях та території російської федерації, ОСОБА_8 вчинила умисні дії на користь і на боці ворога, з метою утвердження окупаційної влади, переконання мешканців Волноваського району у втраті законною українською владою будь якого контролю над цими територіями та створення в них хибного уявлення незворотного і стабільного існування на теренах Донецької області влади рф, а також належного функціонування незаконної «адміністрації Волноваського району донецької народної республіки», «Кіровської сільської адміністрації», та відповідно підтверджуючи легітимність такої псевдо влади.

Таким чином, обвинувачена ОСОБА_8 своїми діями, які виразилися у державній зраді, тобто в умисно вчиненому громадянином України діянні на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, що виразилося у переході на бік ворога в період збройного конфлікту, наданні іноземній державі або її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинених в умовах воєнного стану, вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.111 КК України.

У поданій на вирок суду апеляційній скарзі захисник вважає вирок неправосудним та незаконним, таким, що порушує засади кримінального провадження, прийнятим за істотного порушенням вимог кримінального процесуального закону та неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність, за невідповідності призначеного судом покарання ступеню тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченої. Просить вирок скасувати, кримінальне провадження щодо ОСОБА_8 закрити на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України у зв'язку з встановленою відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.

Обвинувачена ОСОБА_8 належним чином повідомлялася про час та місце апеляційного розгляду матеріалів даного кримінального провадження шляхом опублікування оголошення про виклик на офіційному веб-сайті судової влади України, а також шляхом розміщення повістки у виданні «Урядовий кур'єр».

З урахуванням викладеного та вимог кримінального процесуального закону щодо розумності строків апеляційного розгляду колегією суддів прийнято рішення про розгляд апеляційної скарги за відсутності обвинуваченої ОСОБА_8 .

Заслухавши доповідача, який доповів суть вироку та виклав доводи апеляційної скарги, захисника який підтримав подану ним апеляційну скаргу, просив її задовольнити, прокурора, який відносно задоволення апеляційної скарги заперечив, просив вирок суду залишити без зміни, перевіривши матеріали кримінального провадження, колегія суддів доходить такого висновку.

Відповідно до ст.370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об'єктивно з'ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст.94 цього Кодексу.

Вмотивованим є рішення в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.

За правилами, визначеними у ч.1 ст.94 КПК України, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Розглянувши в порядку спеціального судового розгляду, за відсутності обвинуваченого (in absentia), кримінальне провадження щодо ОСОБА_8 , суд першої інстанції дійшов законного, обґрунтованого та вмотивованого висновку про доведеність пред'явленого їй обвинувачення у вчиненні державної зради, тобто в умисно вчиненому громадянином України діянні на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, що виразилося у переході на бік ворога в період збройного конфлікту, наданні іноземній державі або її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинених в умовах воєнного стану.

Так в ході судового розгляду встановлено, що винність ОСОБА_8 у вчиненому повністю стверджуються зібраними в провадженні та перевіреними в судовому засіданні доказами, яким суд дав правильну юридичну оцінку, зокрема:

- протоколу огляду від 11.01.2023 року з доданим диском вбачається, що слідчий слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_9 , з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провела огляд публікації, що поширена на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яка розміщена о 14 годині 29 хвилин ІНФОРМАЦІЯ_3 за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в ході якого зафіксовані відомості щодо проведення 05.07.2022 року наради голови т.зв. «адміністрації» Волноваського району ОСОБА_10 з головами сільських та селищних т.зв. «адміністрацій» району, з приводу ціноутворення, строків відновлення і подачі електро-, газо- і водопостачання, строків відновлення домоволодінь, транспортного сполучення з селами, зв'язку, інтеренету, відкриття аптечних пунктів, підготовки до осінньо-зимового періоду, в якій міститься фотозображення та текстовий запис. На одному з фотозображень зображено ОСОБА_8 , яка присутня на вказаній зустрічі та перебуває поруч з іншими представниками окупаційної адміністрації. Вказана інформація свідчить про те, що ОСОБА_8 займає посаду голови сільської ради при незаконно створеній т.зв. «адміністрації» Волноваського району, тим самим перейшовши на бік ворога - держави-агресора. В залі, де відбувалася нарада, присутні державні символи держави-агресора. Папку із збереженою інтернет-сторінкою публікації та відеофайлом записано на оптичний диск «Axent DVD-R», який відповідно до ст.105 КПК України долучено до протоколу як невід'ємний додаток.;

- з протоколу огляду від 11.01.2023 року з доданим диском встановлено, що слідчий слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_9 , з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провела огляд публікації, що поширена на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яка розміщена об 11 годині 30 хвилин ІНФОРМАЦІЯ_5 за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». У ході даного огляду зафіксовано проведення 13.09.2022 року голови т.зв. «адміністрації» Волноваського району ОСОБА_10 наради з головами сільських і селищних окупаційних адміністрацій району, в якій міститься фотозображення та текстовий запис. На одному з фотозображень зображено ОСОБА_8 , яка присутня на цій зустрічі з іншими представниками окупаційної адміністрації. Вказана інформація свідчить про те, що ОСОБА_8 займає посаду голови сільської ради при незаконно створеній т.зв. «адміністрації» Волноваського району, тим самим перейшовши на бік ворога - держави-агресора. В залі, де відбувалася нарада, присутні державні символи держави-агресора. Папку із збереженою інтернет-сторінкою публікації та відеофайлом записано на оптичний диск «Philips DVD-R», який відповідно до ст.105 КПК України долучено до протоколу як невід'ємний додаток;

- протоколом огляду від 12.01.2023 року з доданим диском, зафіксовано, що слідчий слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_9 , з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провела огляд сторіки « ОСОБА_11 » у соціально орієнтованій мережі Інтерент ресурсу, за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_7 ». Даним оглядом зафіксовано відомості, опубліковані обвинуваченою щодо себе, а саме: ім'я та прізвище - ОСОБА_11 ; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце роботи - «Кировская сельская администрация с 2022 года, Глава Кировской сельской администрации». В ході огляду також зафіксовані фотозображення обвинуваченої. Вказані відомості свідчать про те, що з початком військового вторгнення та окупації територіальних громад Волноваського району Донецької області, ОСОБА_8 з 2022 року займає посаду голови окупаційного незаконно створеного орагну - Кіровської сільської адміністрації, тим самим перейшовши на бік ворога - держави-агресора. Крім того, опублікування вказаної інформації свідчить про добровільність дій обвинуваченої, оскільки остання жодним чином не приховує цього. Папку із збереженою інтернет-сторінкою публікації та відеофайлом записано на оптичний диск «hp DVD-R16x», який відповідно до ст.105 КПК України долучено до протоколу як невід'ємний додаток;

- з протоколу огляду від 12.01.2023 року з доданим диском, вбачається, що слідчий слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_9 , з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провела огляд публікації, що поширена на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яка розміщена о 17 годині 34 хвилини ІНФОРМАЦІЯ_8 за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_6 », в ході якого зафіксовані відомості про проведення 11.07.2022 року наради з т.зв. «заместителем директора» т.зв. «ГУБ ДНР Вода Донбаса» ОСОБА_12 на якій були присутні голови сільських і селищних окупаційних адміністрацій, в тому числі голова перейменованого окупантами населеного пункту «села Кировское», з приводу відновлення водопостачання, в якій вміщено фото зображення та текстовий запис. З фотозображень вбачається, що на двох з них зображено ОСОБА_8 , яка присутня на цій зустрічі та перебуває поруч з іншими представниками т.зв. «адміністрації», що свідчить про очолення обвинуваченою т.зв. «Кіровської сільської адміністрації Волноваського району» та перехід нею на бік ворога - держави-агресора. В залі, де відбувалась нарада, присутні державні символи держави-агресора, портрети її політичного керівництва. Папку із збереженою інтернет-сторінкою публікації та відеофайлом записано на оптичний диск «Axent DVD-R», який відповідно до ст.105 КПК України долучено до протоколу як невід'ємний додаток;

- з протоколу огляду від 20.01.2023 року з доданим додатком №1 вбачається, що заступник начальника слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_13 , з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провів огляд офіційного інтернет-ресурсу «федеральної податкової служби рф» («федеральная налоговая служба рф») за мережевою адресою « ІНФОРМАЦІЯ_9 » та сервісів, які розміщені на даному інтернет-ресурсі, яким встановлено, що в розділі «сведения из реестров» наявний підкаталог «предоставление сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП в электронном виде», де під час введення запиту «Кировская сельская администрация» відображаються відомості щодо даного органу окупаційної влади, в тому числі, зазначено «руководитель юридического лица: ОСОБА_8 ». В ході огляду інформації, яка міститься у «Выписка из Единого государственного реестра юридических лиц» (додаток №1 до протоколу огляду від 20.01.2023 року) також встановлено факт реєстрації по законодавсту рф т.зв. «Кировская сельськая администрация», у якій наявний розді «Свединия о лице, имеющем право без доверености действовать от имени юридического лица» у якому в рядку №19 під назвою «Фамилия» зазначено «Шкред ОСОБА_14 », а в рядку № 21 під назвою «Должность» зазначено «Руководитель юридического лица». Вказана інформація свідчить про те, що «федеральной налоговой службой рф» по законодавсту рф 30.11.2022 року зареєстровано юридичну особу «Кировская сельськая администрация», а її керівником призначено ОСОБА_8 ;

- протоколом огляду від 22.01.2023 року з доданим диском та додатком №1, зафіксовано, що заступник начальника слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_13 , з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провів огляд офіційного інтернет-ресурсу «донецкая народная республіка официальный сайт» за мережевою адресою « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та нормативних актів, які розміщені на даному інтернет-ресурсі. Оглядом встановлено, що в розділі, де вміщені нормативні акти «днр», наявний т.зв. «указ главы донецкой народной республики № 45 от 03.03.2022 года (действующая редакция по состоянию на 22.07.2022 г.)», в якому викладено наступне: «В связи с освобождением территорий, ранее временно находившихся под. контролем Украины (далее - осводожденные населенные пункты), в целях обеспечения законности и порядка, нормальной жизнедеятельности, а также функционирования предприятий, учреждений, организаций и иных объектов на территории освобожденных населенных пунктов постановляю: включить в зону влияния и ответственности: 1.7 Администрации Волновахского района: 1.7.42 Поселок Кировское». З наявних відомостей вбачається, що «(подпункт 1.7 пункта 1 введен Указом Главы ДНР № 377 от 12.07.2022 г.)». Крім цього, в даному «указі» міститься пунк 3 із наступним змістом: «3. Главам местных администраций, определенных в пунктах 1 и 2 настоященого Указа, обеспечить по согласованию с Администрацией Главы Донецкой Народной Республики создание территориальных органов (сельських/поселковых администраций (при необходимости), назначение их руководитилей, утверждение положении об этих органах и выполнение иных мероприятий, направленных на поддержание нормальной жизнедеятельности освобожденных населенных пунктов». Дана інформація, яка викладена у вказаному «указі» свідчить про те, що 12.07.2022 с. Кіровське (с. Діанівка) Волноваського району Донецької області включено до складу територій, що підконтрольні т.зв. «днр», а також, що «голові адміністрації Волноваського району» доручено створення сільських адміністрацій, в тому числі с. Кіровське (с. Діанівка), керівником якого призначено ОСОБА_8 . Файл з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_11 » та папку із збереженою інтернет-сторінкою публікації записано на оптичний диск «HP 16X DVD-R», який відповідно до ст.105 КПК України долучено до протоколу як невід'ємний додаток;

- протоколом огляду від 22.01.2023 року з доданим диском та додатком №1, встановлено, що заступник начальника слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_13 , з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провів огляд офіційного інтернет-ресурсу «донецкая народная республіка официальный сайт» за мережевою адресою « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та нормативних актів, які розміщені на даному інтерент-ресурсі. У ході даного огляд виявлено «Указ Главы Донецкой Народной Республики №377 от 12.07.2022 года | О внесении изменений в Указ Главы Донецкой Народной Республики от 03 марта 2022 года № 45», зміст якого відчить про те, що с. Кіровське (с. Діанівка) Волноваського району Донецької області включено до складу територій, що підконтрольні т.зв. «днр». Файл з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_12 » та папку із збереженою інтернет-сторінкою публікації записано на оптичний диск «HP 16X DVD-R», який відповідно до ст.105 КПК України долучено до протоколу як невід'ємний додаток.

- з протоколу огляду від 17.01.2023 року з доданим диском, вбачається, що заступник начальника слідчого відділу УСБУ у Волинській області ОСОБА_13 , з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, провів огляд інформації, яка розміщена на інтернет-сторінці «Rusprofile.ru» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за посиланням: « ІНФОРМАЦІЯ_14 », де під час введення запиту «Кировская сельская администрация» отримані відомості щодо указаного органу окупаційної влади, в тому числі, що його керівником з 30.11.2022 року є ОСОБА_8 . Папку із збереженою інтернет-сторінкою публікації записано на оптичний диск «HP DVD-R 16x», який відповідно до ст.105 КПК України долучено до протоколу як невід'ємний додаток;

- Інформацією ВКІБ УСБУ у Волинській області №9/390 від 14.04.2023 року та №9/321 від 23.03.2023 року встановлено, що ОСОБА_8 на даний час знаходиться на тимчасово окупованій території України (Волноваський район, Донецької області), лінію розмежування не перетинала, переховується від органів досудового розслідування з метою унеможливлення притягнення до кримінальної відповідальності;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 26.11.2022 року з доданою фототаблицею №1, вбачається, що свідок ОСОБА_15 , на запитання, чи впізнає вона когось з осіб зображених на фотознімках, заявила, що, по формі обличчя, кольору волосся, формі очей, губ та ямочці на щоках, на фотографії №3 зображена мешканка міста Волноваха, Донецької області - ОСОБА_8 , яка перейшла на сторону окупаційної влади та зайняла посаду в окупаційному органі влади. Згідно з додатком до вказаного протоколу на фотокартці під №3 зображена ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

- з протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 11.01.2023 року з доданою фототаблицею №1, вбачається, що свідок ОСОБА_16 , на запитання, чи впізнає він когось з осіб зображених на фотознімках, заявив, що, по формі обличчя, кольору волосся, формі очей, губ та ямочці на щоках, на фотографії №3 зображена мешканка міста Волноваха, Донецької області - ОСОБА_8 , яка перейшла на сторону окупаційної влади та зайняла посаду в окупаційному органі влади. Згідно з додатком до вказаного протоколу на фотокартці під №3 зображена ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Наявність у ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянства України підтверджується копією особової картки з фотокарткою, яка досліджена безпосередньо у судовому засіданні, з якої вбачається, що останній Волноваським відділом ГУ ДМС у Донецькій області 27.09.2021 року видано паспорт громадянина України № НОМЕР_1 .

Згідно листа голови Хлібодарівської сільської територіальної громади Волноваського району Донецької області № 01-22-8 від 20.01.2023 року вбачається, що громадянка ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 24.02.2022 року перебувала на посаді головного спеціаліста відділу освіти Хлібодарівської сільської територіальної громади, займана посада відповідає сьомій категорії посад в органах місцевого самоврядування (15 ранг).

Окрім письмових доказів в судовому засіданні було допитано свідка ОСОБА_16 , який суду пояснив, що він є внутрішньо переміщеною особою і до моменту окупації Волноваського району Донецької області постійно там проживав. Підтвердив, що обвинувачена обіймає посаду в окупаційній адміністрації, про що особисто бачив публікації на телеграм-каналі та інших електронних виданнях окупаційної влади. Крім цього, пояснив, що цим дуже пишається чоловік обвинуваченої у своїх телефонних розповідях і пропонував йому допомогу ОСОБА_8 в працевлаштуванні в разі повернення до Волновахи.

Крім того свідок ОСОБА_15 суду пояснила, що вона є внутрішньо переміщеною особою і до моменту окупації Волноваського району Донецької області постійно там проживала. Ствердила, що обвинувачена обіймає посаду в окупаційній адміністрації, про що особисто бачила публікації на телеграм-каналі та інших електронних виданнях окупаційної влади.

Відповідно до ст.84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.

Оцінивши в сукупності та взаємозв'язку представлені стороною обвинувачення письмові докази, безпосередньо досліджені в судовому засіданні та правильно оцінені за визначеними у ст.94 КПК України критеріями, а також допитавши свідка, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про винуватість ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.111 КК України.

Що стосується доводів сторони захисту про те, що ОСОБА_8 може діяти не з власної волі, вимушено заподіюючи шкоду національній безпеці України, та, що через розгляд справи у її відсутності (in absentia) неможливо фактично з'ясувати мотив та мету вчиненого, то на думку апеляційного суду вони є неспроможними з огляду на наступне.

Відповідно до ч.5 ст.374 КПК України, у зазначеному рішенні суд обґрунтував, що в цьому кримінальному провадженні стороною обвинувачення були здійснені всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав підозрюваної чи обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя з урахуванням установлених законом особливостей для кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження (in absentia).

У ряді складів кримінальних правопорушень, у тому числі, передбаченого ч.2 ст.111 КК України, важливе значення має добровільність (якщо особа здійснювала відповідні дії не добровільно, а під примусом (байдуже яким), склад правопорушення відсутній).

Наведеними вище доказами у їх сукупності та взаємозв'язку, зокрема дослідженими судом публікаціями, здобутими в результаті оглядів мережі Інтернет, уповноваженими на це суб'єктами досудового розслідування, установлено, що з початком військового вторгнення рф на територію України та окупації територіальних громад Волноваського району Донецької області, окупаційною владою держави-агресора незаконно створено відповідні територіальні псевдо-органи та окупаційні адміністрації населених пунктів, один з яких - т.зв. «Кіровську сільську адміністрацію Волноваського району», яку очолила обвинувачена ОСОБА_8 , а саме зайняла посаду голови окупаційного незаконно створеного органу, тим самим перейшла на бік ворога в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану, та бере учать в організованих окупаційною владою «нарадах» з приводу різного роду організаційних питань.

Зазначене та показання свідка ОСОБА_16 про те, що чоловік ОСОБА_8 у телефонних розповідях пишається новою посадою обвинуваченої і її службою окупаційній владі, а також пропонував допомогу останньої в працевлаштуванні в разі повернення сім'ї свідка до міста Волновахи, факт висвітлення у соціально орієнтованій мережі «Вконтакте» інформації про зайняття посади т.зв. «глава Кировской сельской администрации» є свідченнями невимушеності поведінки ОСОБА_8 та відсутності будь-якого примусу щодо неї, а відтак, і цілковитої добровільності її дій.

На свідомість і добровільність дій обвинуваченої ОСОБА_8 також вказує характер таких дій та їх тривалість, оскільки остання не складає своїх повноважень голови окупаційного незаконно створеного органу - Кіровської сільської адміністрації, не вчиняє жодних дій в дотриманні законних інтересів української держави, а навпаки продовжує здійснювати «владні повноваження», вже як керівник окупаційної влади, при цьому керуючись матеріальним та процесуальним правом держави-агресора подала свою кандидатуру на зайняття керівної посади, що передбачає свідоме складання документів та добровільне подання персональних особистих даних про себе та членів своєї сім'ї, і протягом тривалого часу здійснює свої «владні повноваження» на цій посаді.

Вищезазначене є беззаперечним свідченням невимушеності її поведінки, відсутності будь-якого примусу щодо неї, а відтак, і цілковитої добровільності її дій. Окрім того воєнний напад росії на Україну, що почався 24.02.2022 року, окупація території Донецької області та встановлення на цій території окупаційних органів влади, мали відкритий характер, а тому ОСОБА_8 , будучи громадянкою України та посадовою особою органу місцевого самоврядування, станом на 24.02.2022 року обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу освіти Хлібодарівською сільської ради територіальної громади, з огляду на її вік та достатній життєвий досвід, очевидно усвідомлювала суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачала їх суспільно-небезпечні наслідки і бажала їх настання, тобто діяла з прямим умислом.

На думку колегії суддів суд першої інстанції, оцінивши докази у їх сукупності, правильно встановив фактичні обставини кримінального правопорушення, обґрунтовано дійшов висновку про доведеність винуватості ОСОБА_8 у висунутому їй обвинуваченні за ч.2 ст.111 КК України, а саме у вчиненні умисних дій, які виразилися у вчиненні державної зради, тобто в умисно вчиненому громадянином України діянні на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, що виразилося у переході на бік ворога в період збройного конфлікту, наданні іноземній державі або її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинених в умовах воєнного стану.

Пред'явлене ОСОБА_8 обвинувачення є конкретним і зрозумілим, не має недоліків, які б могли перешкодити суду ухвалити законне і обґрунтоване рішення.

Враховуючи зазначене апеляційна скарга захисника до задоволення не підлягає.

Керуючись ст.ст.376, 404, 407 КПК України, Волинський апеляційний суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу захисника обвинуваченої ОСОБА_8 - адвоката ОСОБА_7 залишити без задоволення, а вирок Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23 жовтня 2023 року щодо ОСОБА_8 - без зміни.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Касаційна скарга на ухвалу може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом трьох місяців з дня її проголошення.

Головуючий

Судді: