Постанова від 09.02.2024 по справі 120/14464/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/14464/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Маслоід О.С.

Суддя-доповідач - Сушко О.О.

09 лютого 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Залімського І. Г. Мацького Є.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Вінницькій області на ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2023 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Ресурс» до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2023 року позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Разом з позовом позивач подав заяву про забезпечення позову, в якій просив: зобов'язати Головне управління ДПС У Вінницькій області видалити записи про анулювання ліцензій Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗ-РЕСУРС» реєстраційні номери: 02280314201900012 з терміном дії до 01.07.2024 року за адресою місця торгівлі: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд. 114-З; 02280314201900013 з терміном дії до 01.07.2024 року за адресою місця торгівлі: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Сергія Зулінського, буд. 21-В; 02280314201900014 з терміном дії до 01.07.2024 року за адресою місця торгівлі: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Мечнікова, буд.1; 02310314201900363 з терміном дії до 20.12.2024 року за адресою місця торгівлі: Вінницька область, м. Хмільник, вул. Івана Богуна, буд.79; 02140314202100073 з терміном дії до 18.11.2026 року за адресою місця торгівлі: Вінницька область, Немирівський район, м. Немирів, вул. Горького, буд. 4-В; 02110314201900011 з терміном дії з 01.07.2019 року до 01.07.2024 року за адресою місця торгівлі: Вінницька область, Вінницький район, село Селище, вул. Центральна, 2-А з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2023 року заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Ресурс" про забезпечення позову задоволено.

Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану ухвалу та відмовити в задоволенні заяви про забезпечення позову.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань одним з видів діяльності позивача є роздрібна торгівля пальним (КВЕД 47.30).

Позивач провадить господарську діяльність з роздрібної торгівлі пальним на підставі таких дозвільних документів та за наступними адресами: ліцензії з реєстраційним номером 02280314201900012 з терміном дії до 01.07.2024 року за адресою місця торгівлі: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, буд. 114-З; ліцензії з реєстраційним номером 02280314201900013 з терміном дії до 01.07.2024 року за адресою місця торгівлі: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Сергія Зулінського, буд. 21-В; ліцензії з реєстраційним номером 02280314201900014 з терміном дії до 01.07.2024 року за адресою місця торгівлі: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Мечнікова, буд.1; ліцензії з реєстраційним номером 02310314201900363 з терміном дії до 20.12.2024 року за адресою місця торгівлі: Вінницька область, м. Хмільник, вул. Івана Богуна, буд.79; ліцензії з реєстраційним номером 02140314202100073 з терміном дії до 18.11.2026 року за адресою місця торгівлі: Вінницька область, Немирівський район, м. Немирів, вул. Горького, буд. 4-В; ліцензії з реєстраційним номером 02110314201900011 з терміном дії з 01.07.2019 року до 01.07.2024 року за адресою місця торгівлі: Вінницька область, Вінницький район, село Селище, вул. Центральна, 2-А.

У зв'язку із встановленням факту відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та/або провадження діяльності, які зазначені у ліцензіях, відповідачем видано розпорядження про анулювання вищевказаних ліцензій позивача на роздрібну торгівлю пальним.

Обґрунтовуючи заяву про забезпечення позову, позивач зазначив, що можливість здійснення позивачем господарської діяльності напряму залежить від наявності та чинності відповідної ліцензії, оскільки основним видом діяльності є роздрібна торгівля пальним. Анулювання ліцензії, призводить до зупинення господарської діяльності підприємства позивача, що тягне за собою такі наслідки як втрата прибутку від здійснення господарської діяльності, неможливість виплати заробітної плати персоналу та невиплата певних щомісячних прямих витрат по місцю здійснення діяльності. Зазначає, що оскільки правомірність винесеного розпорядження про анулювання ліцензії щодо позивача підлягає дослідженню лише під час судового вирішення справи, то невжиття заходів забезпечення адміністративного позову може мати наслідком заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, що відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.

Приймаючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції прийшов до висновку, що невжиття заявлених заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, а також ускладнити чи унеможливити поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся.

Суд вважає, що обрані позивачем види заходів забезпечення позову повністю узгоджується з приписами частини другої статті 151 КАС України, є співмірними із заявленими позовними вимогами і відповідають меті інституту забезпечення адміністративного позову.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, обставинам справи та доводам скаржника, колегія суддів вважає за необхідне зауважити наступне.

Відповідно до положень статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з приписами статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта: 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку. Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен врахувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками невжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття адміністративним судом, в провадженні якого знаходиться справа або до якого має бути поданий позов, певних процесуально-правових заходів щодо охорони прав, свобод та інтересів позивача, які б гарантували виконання рішення суду у разі задоволення позову; для задоволення судом заяви про забезпечення позову заявник має обґрунтувати необхідність задоволення такої заяви, подати докази наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу забезпечення позову, а також довести, що незадоволення заяви призведе хоча б до одного із наслідків, передбачених частиною другою статті 150 КАС України.

Згідно ч.2 ст.151 КАС України, заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

З аналізу вказаних норм вбачається, що прийняття рішення про забезпечення позову доцільно та можливе лише в разі наявності достатньо обґрунтованого припущення, що невжиття заходів забезпечення може у майбутньому ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду чи привести до потреби докладати значні зусилля та витрати для відновлення прав та інтересів позивача або є очевидними ознаками протиправності оскаржуваного рішення та порушення прав позивача цим рішенням.

Забезпечення позову в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього та тимчасового судового захисту.

Заявник, обґрунтовуючи необхідність забезпечення позову наголошує, що оскільки правомірність винесених розпоряджень про анулювання ліцензій щодо ТОВ «ГАЗ-РЕСУРС» підлягає дослідженню лише під час судового вирішення справи, то невжиття заходів забезпечення адміністративного позову може мати наслідком заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, що відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову. Заходи забезпечення адміністративного позову відповідають предмету адміністративного позову та, водночас, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті.

За результатом апеляційного розгляду, колегія суддів, враховуючи співмірність вимог заяви про забезпечення позову із подальшими позовним вимогами та обставинам справи, приходить до висновку, що невжиття заходів забезпечення адміністративного позову в даному випадку може мати наслідком заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам заявника, трудового колективу товариства, що відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову. Крім того, у разі невжиття заходів забезпечення позову можливе настання негативних наслідків, для виправлення яких позивачу буде необхідно докласти значних зусиль.

Крім того, необхідно врахувати, що оскільки правомірність винесених відповідачем розпоряджень, буде досліджуватись судом, під час розгляду справи, невжиття заходів забезпечення позову призведе до зупинення господарської діяльності ТОВ «ГАЗ-РЕСУРС» та можливе подальше звільнення працівників.

Підсумовуючи вище викладене, враховуючи встановлені у справі обставини, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що заходи забезпечення позову до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №560/14464/23 відповідають предмету адміністративного позову та, водночас, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження, а відтак, відсутні підстави для її задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Вінницькій області залишити без задоволення, а ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2023 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Залімський І. Г. Мацький Є.М.