01 лютого 2024 року м.Дніпросправа № 160/5172/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Баранник Н.П.,
суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року у справі № 160/5172/23 (суддя Бондар М.В., справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 державну пенсію в повному розмірі з 01.01.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримував пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 до 31.12.2021. Відповідач повідомив, що з 01.01.2022 позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсія по інвалідності призначена в розмірі відшкодування збитків, про що позивач дізнався отримавши виписку з пенсійної справи, крім того в виписці вказано що страховий стаж 24 роки 10 місяців і 16 днів є неповним, а відсоток втрати працездатності складає 60% і основний розмір пенсії від середнього розміру заробітку обчислюється саме з відсотків втрати працездатності, з чим позивач не погоджується. ОСОБА_1 вважає, що має право на отримання державної пенсії, при наявному пенсійному і страховому стажі 24 роки, що становить 54% пенсії від середнього заробітку, а тому вважає, що має всі законні права на отримання пенсії в повному розмірі.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови, викладеної у листі від 18.07.2023 №21242-15345/С-01/8-0400/23 здійснити з 01.01.2022 перерахунок пенсії ОСОБА_1 в повному розмірі відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.06.2022.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Із рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач, була подана апеляційна скарга. В скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
В апеляційній скарзі вказує, що судом першої інстанції не прийнято до уваги, що позивач в теперішній час отримує пенсію по інвалідності третьої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків (60 %), категорії 1, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і не отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що є обов'язковою умовою для застосування при розрахунку ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач подав письмовий відзив на апеляційну скаргу відповідача. У відзиві вказав, що вважає рішення суду законним і обґрунтованим та не вбачає підстав для його скасування.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує з 01.01.2022 пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.
Відповідно до довідки обласного МСЕК №3 від 16.02.2011, позивачу встановлена ІІІ група інвалідності; 60% втрати працездатності, захворювання пов'язано з виконанням обов'язку військової служби з ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.
20.06.2022 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії в повному розмірі, відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ.
Листом від 18.07.2023 №21242-15345/С-01/8-0400/23 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача, що з 01.01.2022 його переведено на пенсію по інвалідності третьої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків (60%), категорії 1 відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Загальний розмір пенсійної виплати позивача з 01.03.2022 складає 11683,77 грн, у тому 10768,87 грн - основний розмір пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків (17948,12 грн Ч 60 %); 284,70 грн - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі з інвалідністю III групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1; 580,20 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи (1934,00 грн Ч 30 %); 50,00 грн - цільова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи. Відповідач зазначає, що проводити перерахунок пенсії позивача згідно з частиною другою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» недоцільно, оскільки це веде до зменшення розміру пенсійної виплати.
30.08.2022 позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії в повному розмірі відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 22.09.2022 №24000-24754/С-03/8-2800/22 Пенсійний фонд України повідомив, що відповідно до пункту 2 статті 56 Закону №796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи, зокрема, у чоловіків не менш як 20 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1 чоловіки - 10 років і більше, - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону № 1058-IV. Статтею 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може братися за періоди роботи на територіях радіоактивного забруднення. При цьому, при обчисленні пенсії згідно з частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» частина пенсії за період страхового стажу до 01.01.2004 може бути обчислена із заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, але зазначена частина обмежується максимальним розміром, встановленим статтею 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1783, та складатиме 168,00 грн. (150 грн. х 1,12).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 є протиправною. Водночас, позовна вимога про зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 державну пенсію в повному розмірі з 01.01.2022 не підлягала задоволенню, оскільки вона є передчасною.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України № 1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Частиною 1статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цьогоЗаконув солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Пунктом 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про прокуратуру" та цього Закону, призначається одна пенсія за вибором особи.
Нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.91, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон № 796-XII) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до положень статті 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Отже, законодавцем надано право особі обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058-IV або спеціальним Законом № 796-XII.
Відповідно до частини 2 статті 56 Закону № 796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини 2статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини 2статті 27 Закону № 1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Частиною 2 статті 42 Закону № 1058-IVвстановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Зміни у частину 2 статті 56 Закону № 796-XII внесені згідно із Законом № 2148-VIII від 03.10.2017, який набрав чинності з 11.10.2017, та пов'язують збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений частиною 2 статті 56 цього Закону, з призначенням пенсії на умовах, визначених частиною 2 статті 27 Закону № 1058-IV.
Таким чином, у зв'язку із набранням чинності Законом № 2148-VIII (11.10.2017), по-іншому врегульовано правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням осіб, які мають право на пільгову пенсію за нормами Закону № 796-XII.
Колегія суддів звертає увагу, що спірні відносини виникли у червні та серпні 2022 року, коли позивач звернувся до відповідача з відповідними заявами.
Відповідно до цієї правової норми у редакції, що діяла на час її реалізації, умовою призначення надбавки за понаднормативний стаж є призначення пенсії на умовах частини 2статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач, щодо якого не дотримано цієї умови, не має права на отримання надбавки за понаднормативний стаж.
Вказане відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 06 вересня 2023 року у справі № 300/2091/21, від 29.08.2022 у справі № 300/1390/19, від 12.12.2022 у справі № 280/656/20 у подібних правовідносинах.
Оскільки матеріалами справи не підтверджено, що позивач виявив бажання перейти на пенсію за віком на умовах частини 2 статті 27 Закону № 1058-IV, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач у зв'язку із зміною правового регулювання спірних правовідносин обґрунтовано відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії, передбаченого положеннями частини 2статті 56 Закону № 796-XII.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Враховуючи наведене, є підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.311, п.2 ч.1 ст.315, 317, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року у справі №160/5172/23 - скасувати та ухвалити нове судове рішення.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий - суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш
суддя А.А. Щербак