Постанова від 06.02.2024 по справі 160/15166/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2024 року м. Дніпросправа № 160/15166/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Прокопчук Т.С., Кругового О.О.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПУЛЬС-КОМПАНІ» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2023 р. (суддя: Дєєв М.В) в адміністративній справі №160/15166/23 за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПУЛЬС-КОМПАНІ», про стягнення суми адміністративно - господарських санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просило стягнути з ТОВ «ІМПУЛЬС-КОМПАНІ» суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 р. у розмірі 131 448,86 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначило, що відповідно до статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» за 2 робочі місця, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайняті такими особами, відповідач повинен був до 15 квітня 2023 р. самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2023 р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, позовну заяву Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю задоволено.

Рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку відповідачем, який посилаючись на порушення норм матеріального права просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Скаргу обгрунтовує тим, що позивач замість застосування до нього адміністративно - господарських санкцій повинен був направити інформацію до територіального органу Держпраці, який передусім в межах наданих йому Законом повноважень провів перевірку ТОВ «ІМПУЛЬС-КОМПАНІ» на предмет дотримання ним нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. В разі проведення перевірки було б зафіксовано середньооблікову кількість штатних працівників, необхідну для визначення нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та зафіксовано факт зайняття такими особами відповідних посад.

Відзив на апеляційну скаргу від позивача до суду не надходив.

Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним обґрунтованим. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно складеного Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті ТОВ «ІМПУЛЬС-КОМПАНІ» у зв'язку з невиконанням ним у 2022 р. нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, його середньооблікова кількість штатних працівників у 2022 р. становила - 61 особа, тому кількість робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, відповідно до вимог статті 19 Закону №875-ХІІ становить - 2 особи, проте фактично працевлаштовано - 0 осіб з інвалідністю.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для стягнення з відповідача на користь держави в особі позивача суми адміністративно-господарських санкцій, оскільки відповідач не надав доказів вжиття ним всіх можливих заходів по працевлаштуванню осіб з інвалідністю у 2022 р. відповідно до нормативів, встановлених Законом №875-ХІІ, зокрема у вигляді надання до центру зайнятості звітів за формою №3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991 р. №875-XII в редакції до змін, внесених Законом №2682-IX від 18.10.2022 р., підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 18 Закону № 875-XII в редакції після змін, внесених Законом №2682-IX від 18.10.2022 р., підприємства , установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 Закону № 875-XII визначено, що Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію: про працевлаштованих осіб з інвалідністю; про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю; необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.

Отримана від Пенсійного фонду України інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, є підставою для проведення перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування.

Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.

Постановою Кабінету міністрів України №466 від 05 червня 2019 р. затверджено Порядок перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю.

У постанові від 21 листопада 2022 р. по справі №400/3957/21 Верховний Суд зазначив, що саме Держпраці та її територіальні органи уповноважені на проведення перевірок виконання суб'єктами господарювання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема, за інформацією, що надається територіальним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від Пенсійного фонду України. За наслідками такої перевірки, у разі підтвердження невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у суб'єкта господарювання виникає обов'язок сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю передчасно, не маючи встановлених актом перевірки органами Держпраці доказів про недотримання ТОВ «ІМПУЛЬС-КОМПАНІ» нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 р. звернулося з позовом про стягнення з нього адміністративно господарських санкцій.

Неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права призвело до ухвалення ним незаконного рішення, що є підставою для його скасування, як це передбачено статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, та прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПУЛЬС-КОМПАНІ» - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2023 р. в адміністративній справі №160/15166/23 - скасувати та ухвалити нове рішення.

У задоволенні позовних вимог Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПУЛЬС-КОМПАНІ» про стягнення суми адміністративно - господарських санкцій - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 06 лютого 2024 р. і касаційному оскарженню не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя Т.С. Прокопчук

суддя О.О. Круговий