Ухвала від 05.02.2024 по справі 120/17430/23

УХВАЛА

м. Вінниця

05 лютого 2024 р. Справа № 120/17430/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Тютюн О.В.,

представника позивача: Корнійчука С.А.,

представника відповідача: Щербатого А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали адміністративної справи

за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Меблевик"

до: Виконавчого комітету Томашпільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області

про: визнання нечинним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Меблевик" до Виконавчого комітету Томашпільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області про визнання нечинним та скасування рішення.

За змістом позовних вимог позивач просить суд:

- визнати нечинним та скасувати рішення Виконавчого комітету Томашпільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області від 03.07.2023 року №370 «Про створення комісії та затвердження Положення про комісію з обстеження земельних ділянок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам»;

- зобов'язати Виконавчий комітет Томашпільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області опублікувати резолютивну частину рішення суду у виданні, в якому був або мав бути офіційно оприлюднений нормативно-правовий акт, невідкладно після набрання рішенням законної сили.

Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначає, що у власності ТОВ "Мебливик" перебуває нерухоме майно разом із будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , частина нерухомого майна накладається на земельну ділянку за кадастровим номером 0523955100:01:002:1024. Позивач має правовстановлюючі документи на нерухоме майно.

Рішенням Томашпільської селищної ради від 13.07.2023 р. за №3036 «Про затвердження акта за результатами звернення заяви гр. ОСОБА_1 », вирішено, протягом 10 календарних днів усунути порушення земельного законодавства встановлені цим актом.

Також, Актом про визначення розміру збитків від 18 липня 2023 року за період 2021-2023 роки, розмір збитків склав: 78928.59 грн., оскільки на думку відповідача позивач без правовстановлюючих документів використовує земельну ділянку за кадастровим номером: 0523955100:01:002:1003.

Рішенням Виконавчого комітету Томашпільської селищної ради від 03.07.2023 року №370 затверджено склад комісії та Положення про комісію з обстеження земельних ділянок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам на території Томашпільської селищної ради.

Представник позивача зазначає, що на офіційному вебсайті відповідача відсутні дані, щодо прийняття вказаного рішення Виконавчим комітетом Томашпільської селищної ради в порядку та спосіб, що визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Також, відсутній проект аналізу регуляторного впливу вказаного рішення та висновок Державної регуляторної служби України щодо відповідності останнього вимогам чинного законодавства.

За вказаних обставин, на переконання позивача, рішення Виконавчого комітету Томашпільської селищної ради від 03.07.2023 року №370 є протиправним та таким, що винесене з порушенням Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284 та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 04.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

05.02.2024 року представником позивача подано клопотання про залучення до участі в справі співвідповідача: Томашпільську селищну раду, код ЄДРПОУ:04326218.

Обгрунтовуючи подане клопотання, представник позивача зазначив, що у вказаній справі відповідачем є виконавчий комітет Томашпільської селищної ради.

Однак, як встановлено, виконавчий комітет Томашпільської селищної ради не створений Томашпільською селищною радою, як юридична особа. Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам,органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (ст.43 ч.3 КАС України).

Сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом (ст.46 ч.1, ч.4 КАС України).

Юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді (стаття 80 ЦК України). Юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до Єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення (частина перша статті 89 ЦК України). Філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза місцем її знаходження та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення (частини перша-третя статті 95 ЦК України). Від імені юридичної особи - філії як відокремленого підрозділу, створеної на підставі положення, має право виступати керівник відокремленого підрозділу, який призначається юридичною особою. Між керівником юридичної особи - філії як відокремленого підрозділу і юридичною особою, яка є засновником такого підрозділу, існують відносини представництва, і його повноваження підтверджуються довіреністю юридичної особи. Ураховуючи цивільно-правове становище філій та представництв недопустимою є самостійна і безпосередня участь відокремлених підрозділів у певних процесуальних відносинах, оскільки це суперечить цивільно-правовій природі відокремленого підрозділу як складової частини юридичної особи, що його створила. Виходячи з результатів аналізу наведених норм права філія як відокремлений підрозділ та представництво, які не є юридичними особами, не наділені цивільною процесуальною дієздатністю і не можуть бути стороною у адміністративному процесі, тому справи, в яких відповідачем виступає така філія чи представництво, не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства у зв'язку з відсутністю сторони у адміністративному процесі, до якої пред'явлено позов, а отже, неможливістю вирішення спору. Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 червня 2021 року у справі №760/32455/19 (провадження № 61-16459сво20).

Оскільки згідно Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Томашпільська селищна рада мала б створити та зареєструвати у встановленому законом порядку виконавчий комітет як юридичну особу, однак таких дій не вчинила, то представник вважає, що наявні підстави для залучення до участі в справі співвідповідача - Томашпільську селищну раду.

В підготовчому засіданні 05.02.2024 року представник позивача підтримав заявлене клопотання та просив задовольнити.

Представник відповідача щодо вирішення клопотання поклався на розсуд суду.

Визначаючись щодо заявленого клопотання суд виходить з такого.

Відповідно до ч.3 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Судом встановлено, що позов позивачем подано до Виконавчого комітету Томашпільської селищної ради і виходячи з заявлених позовних вимог саме Виконавчий комітет Томашпільської селищної ради повинен відповідати за позовом.

При цьому, щодо доводів представника позивача, що Виконавчий комітет Томашпільської селищної ради не зареєстрований як юридична особа, суд зазначає, що відповідно до визначення термінів, наведеного в ч. 1 ст. 4 КАС України, відповідач в адміністративній справі - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача ( п. 9 ); в свою чергу, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг ( п. 7 ).

Таким чином, в розумінні КАС України суб'єктом владних повноважень є не лише орган державної влади чи місцевого самоврядування зі статусом юридичної особи, але й без такого, а також їх посадові та службові особи.

В свою чергу, відповідно до статуту Томашпільської територіальної громади, виконавчими органами ради (далі: виконавчі органи) є виконавчий комітет селищної ради (далі: виконавчий комітет), управління, відділи та інші утворені радою виконавчі органи. Повноваження виконавчих органів визначаються законодавством та положеннями про них, затвердженими відповідними рішеннями ради. Виконавчі органи можуть бути наділені правами юридичної особи за рішенням ради. Виконавчі органи утворюються, реорганізуються та ліквідуються селищною радою за поданням селищного голови ( стаття 2.16.1 ).

Статтею 2.16.2 статуту визначено, що Виконавчий комітет ради є її виконавчим і розпорядчим органом, який створюється селищною радою на період її повноважень у порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Виконавчий комітет має свою печатку. Очолює виконавчий комітет селищний голова. Уразі його відсутності або неможливості виконання ним своїх обов'язків роботу виконавчого комітету організує заступник. Основною формою роботи виконавчого комітету ради є його засідання. Засідання виконавчого комітету скликаються селищним головою, а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - першим заступником селищного голови з питань діяльності виконавчого органу ради в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць, і є правомочними, якщо в них бере участь більше половини від загального складу виконавчого комітету. Виконавчий комітет є підзвітним і підконтрольним Раді. Селищний голова звітує перед радою про роботу виконавчого комітету в порядку, встановленому законодавством України. Рішення виконавчого комітету з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою. У разі незгоди селищного голови з рішенням виконавчого комітету, він може зупинити його дію своїм розпорядженням та винести це питання на розгляд відповідної ради.

Таким чином, суд констатує, що Виконавчий комітет Томашпільської селищної ради не зареєстрований як юридична особа, а утворений Томашпільською селищною радою суто як колегіальний орган, що приймає рішення як суб"єкт владних повноважень без статусу юридичної особи. Проте, така форма діяльності не свідчить про неможливість Виконавчого комітету Томашпільської селищної ради бути відповідачем в адміністративній справі.

Відповідно до частин 1 та 3 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій. Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Згідно з положеннями Статуту Томашпільської територіальної громади та Регламенту Виконавчого комітету вбачається, що Виконавчий комітет Томашпільської селищної ради має адміністративну процесуальну правоздатність та дієздатність.

Підсумовуючи, суд зазначає, що виходячи з предмету спору, заявлених позовних вимог та приймаючи до уваги положення п. 1, 2, 7, 9, 18 ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 5, ч. 1, 3 ст. 43 КАС України саме Виконавчий комітет Томашпільської селищної ради є належним відповідачем за даним позовом. В той же час, суд не вбачає підстав для залучення до участі в справі Томашпільської селищної ради як співвідповідача.

Керуючись ст.ст. 48, 248, 256 КАС України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника позивача про залучення до участі в справі співвідповідача Томашпільську селищну раду Тульчинського району Вінницької області відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна