м. Вінниця
12 лютого 2024 р. Справа № 120/12817/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Ю.М., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області протиправно відмовлено в розрахунку пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ з урахуванням довідок ГУ ДПС у Вінницькій області від 30.09.2022 №53/10-01-27, від 30.09.2022 №328/10-01-27, від 30.09.2022 №329/10-01-27.
Ухвалою від 23.08.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Крім того, встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позовну заяву.
19.10.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого ГУ ПФУ у Вінницькій області заперечує проти заявлених позовних вимог. Так, представник відповідача зазначає, що не погоджується з вимогами позивача щодо врахування довідок ГУ ДПС у Вінницькій області від 30.09.2022 №53/10-01-27, від 30.09.2022 №328/10-01-27, від 30.09.2022 №329/10-01-27, оскільки подані довідки не відповідають вимогам Порядку №622 та Постанови №15.
Так, оплата праці державних службовців регулюється постановою Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці працівників державних органів» від 18 січня 2017 року № 15 (далі - Постанова №15). Як зазначає представник відповідача, в довідці від 30.09.2022 №328/10-01-27 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, вказаний посадовий оклад 8200,00 грн. Такий посадовий оклад не відповідає «Схемі посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2022 році» визначених у Постанові №15. Також, у довідці №328/10-01-27 вказана надбавка «за спеціальне звання» - 600,00 грн, в той час, коли відповідно до пункту 5 Порядку № 622 та Постанови № 15 передбачено зазначення саме «надбавки за ранг». Аналогічно згідно Закону №889 не передбачено встановлення особам, що перебувають на посадах, віднесених до категорій посад державного службовця, надбавок за спеціальне звання. Вказаний в довідці №328/10-01-27 розмір надбавки за вислугу років не відповідає розміру, визначеному підпунктом 2 пункту 4 Наказу Міністерства соціальної політики України «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад» №750, порядку його обчислення.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримував пенсію за віком, призначену згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.
30.09.2022 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
За результатами розгляду вказаної заяви, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення № 023830001534 від 05.10.2022, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком за відсутності необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України.
Вважаючи вищезазначене рішення відповідача протиправним, ОСОБА_1 оскаржив його в судовому порядку.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 22.05.2023 по справі № 120/10105/22 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №023830001534 від 05.10.2022. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону Про державну службу від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 30.09.2022 та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Листом від 04.07.2023 ГУ ПФУ у Вінницькій області повідомило, що рішення суду не містить зобов'язального характеру щодо врахування довідок про заробітну плату державного службовця для призначення пенсії, тому виконання рішення суду призводить до зменшення розміру пенсії.
Не погоджуючись із відмовою відповідача у розрахунку розміру пенсії із урахуванням довідок ГУ ДПС у Вінницькій області від 30.09.2022 №53/10-01-27, від 30.09.2022 №328/10-01-27, від 30.09.2022 №329/10-01-27, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог суд виходив із наступного.
Частиною першою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII), яким визначено певні особливості пенсійного забезпечення державних службовців, зокрема, згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, втратив чинність Закон України Про державну службу від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу, якими передбачено право державних службовців, за певних умов, на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі, стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до вимог п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 (далі - Порядок № 622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 5 Порядку № 622 визначено, що форма довідки про заробітну плату, яка подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Таким чином, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України №889-VIII, пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї. При цьому, розмір пенсії обраховується органами пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа, або його правонаступником.
Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 (далі - Постанова № 1-3), зокрема:
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Згідно ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Отже, здійснюючи переведення позивача з одного виду пенсії на інший відповідач повинен враховувати документи про страховий стаж, заробітну плату та додаткові документи, що є у пенсійній справі.
Як встановлено судом рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 22.05.2023 по справі № 120/10105/22 зобов'язано ГУ ПФУ у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 30.09.2022 та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Разом із тим, відповідач у листі від 04.07.2023 повідомив, що рішення суду не містить зобов'язального характеру щодо врахування довідок про заробітну плату державного службовця для призначення пенсії, тому такі довідки не враховано, а переведення на пенсію згідно з Закону України «Про державну службу» є недоцільним, оскільки призводить до зменшення розміру пенсії.
Суд зазначає, що в межах розгляду справи №120/10105/22 суд дійшов висновку, що позивач за період з 08.04.1997 (день складання присяги державного службовця) по 18.09.2001 (день звільнення з податкових органів за рішенням суду), з 10.06.2002 (поновлення в податкових органах) по 01.05.2016 (набрання чинності Закону №889) набув стажу державної служби понад 10 років та продовжував працювати на державній службі до 01.10.2019. З огляду на викладене, суд зазначив, що позивач набув право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону Про державну службу від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 30.09.2022.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що обставини наявності у позивача станом на 01.05.2016 більше 10 років стажу державної служби не підлягають доказуванню в межах розгляду даної справи, адже є такими, що встановлені рішення суду від 22.05.2023 по справі № 120/10105/22, яке набрало законної сили.
Окрім того, обґрунтовуючи правомірність дій щодо неврахування довідок про заробітну плату позивача, відповідач посилається на те, що вказані довідки не відповідають Порядку №622.
Однак, суд не погоджується із таким твердженням відповідача, що оскільки довідки від 30.09.2022 №53/10-01-27, від 30.09.2022 №328/10-01-27 та від 30.09.2022 №329/10-01-27 видані за формами затвердженими Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, про що містять відповідні відмітку.
З приводу доводів ГУ ПФУ у Вінницькій області про те, що складові грошового забезпечення, що зазначені у довідках та розмір посадового окладу не відповідають вимогам чинного законодавства, суд зазначає, що в межах розгляду даної справи, суд не може ставити під сумнів, видані ГУ ДПС у Вінницькій області довідки та вдаватись до оцінки схем посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2022 році та встановлювати відповідність найменувань складових грошового забезпечення, що включені у довідки, видані уповноваженим органом.
При цьому, суд зазначає, що довідка від 30.09.2022 №53/10-01-27 та довідка від 30.09.2022 №329/10-01-27 містять відмітку про те, що вони видані на підставі особистих рахунків, які зберігаються в архіві ГУ ДПС у Вінницькій області за 2020, 2021 роки. У свою чергу у довідці від 30.09.2022 №328/10-01-27 зазначено, що така довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та виплачену заробітну плату за вересень 2022 року.
Більше того, суд в цьому випадку враховує, що право позивача на отримання (переведення) пенсії державного службовця визначено саме за рішенням суду від 22.05.2023 по справі № 120/10105/22, яке набрало законної сили, та за яким відповідач мав обов'язок перевести позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з дня звернення із заявою про переведення на таку пенсію, тобто з 30.09.2022. При цьому, відповідні довідки про заробітну плату були подані позивачем при зверненні до ГУ ПФУ у Вінницькій області із заявою від 30.09.2022, про що свідчить наявна в матеріалах справи розписка-повідомлення від 30.09.2022.
Таким чином, враховуючи вище викладене, а також беручи до уваги встановлені рішенням суду від 22.05.2023 по справі № 120/10105/22 обставини про наявність у позивача права на переведення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з дня звернення із відповідною заявою (30.09.2022), суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на виплату пенсії, з врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 30.09.2022 №328/10-01-27 та довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 30.09.2022 №53/10-01-27 та від 30.09.2022 №329/10-01-27.
Як наслідок, з метою захисту порушених прав позивача, відповідача належить зобов'язати провести перерахунок та виплату позивачу пенсії державного службовця з урахуванням заробітної плати, яка відображена у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 30.09.2022 №328/10-01-27 та довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 30.09.2022 №53/10-01-27 та від 30.09.2022 №329/10-01-27, виданих Головним управління ДПС у Вінницькій області з 30.09.2022.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд також при прийнятті рішення враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема, у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість основних доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та дій і докази, надані стороною позивача, суд приходить до переконання про наявність підстав для задоволення позову.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат, пов'язаних з розглядом справи, судом не встановлено, питання про розподіл судових витрат у цій справі не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо неврахування при обчисленні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" заробітної плати, яка відображена у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 30.09.2022 №328/10-01-27 та довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 30.09.2022 №53/10-01-27 та від 30.09.2022 №329/10-01-27, виданих Головним управління ДПС у Вінницькій області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 30.09.2022 провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням заробітної плати, яка відображена у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 30.09.2022 №328/10-01-27 та довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 30.09.2022 №53/10-01-27 та від 30.09.2022 №329/10-01-27, виданих Головним управління ДПС у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005; код ЄДРПОУ 13322403).
Рішення суду сформовано: 12.02.2024.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна