Постанова від 12.02.2024 по справі 490/5204/23

12.02.24

33/812/38/24

Справа № 490/5204/23

Провадження № 33/812/38/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2024 року м. Миколаїв

Миколаївський апеляційний суд у складі:

головуючого судді Шаманської Н.О.

за участю секретаря Чумаченко К.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 28 вересня 2023 року, якою

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовець, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень в дохід держави, а також позбавлено права керування транспортними засобами строком на один рік

УСТАНОВИВ:

Постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 28 вересня 2023 року ОСОБА_1 визнано винним у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень в дохід держави, а також позбавлено права керування транспортними засобами строком на один рік.

Згідно постанови Центрального районного суду м. Миколаєва від 28 вересня 2023 року та протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 034928 від 26 травня 2023 року, 13 травня 2023 року о 22 год. 55 хв. м. Миколаєві, вул. Садова, буд. 9, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом “Nisan Navaro”, реєстраційний номер НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння, що встановлено медичним висновком №407 від 13 травня 2023 року, чим порушив п.2.9а Правил дорожнього руху України, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.

Не погодившись із зазначеним рішенням суду, ОСОБА_1 28 грудня 2023 року подав на нього апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначав, що працівниками поліції порушено процедуру складання протоколу про адміністративне правопорушення. Під час медичного огляду ОСОБА_1 була порушена процедура його проведення. В порушення вимог Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», йому не було вручено висновок щодо результатів медичного огляду. Всупереч вимог ст. 265-2 КУпАП документи на автомобіль не вилучались, тимчасове затримання транспортного засобу шляхом блокування або відправки його на спеціальний майданчик не відбулося.

У судове засідання ОСОБА_1 та його представник не з'явились, захисник Ліпенцева К. В. була повідомлена належним чином про час та місце судового розгляду, заяв чи клопотань від учасників справи не надходило.

Дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить до наступного.

Згідно положень статті 245 КУпАП завданнями провадження у справі про адміністративне правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

За правилами статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (частини 1, 2 статті 251 КУпАП).

Окремим видом адміністративних правопорушень (проступків) є правопорушення на транспорті, в тому числі порушення, вчиненні під час дорожнього руху.

Пунктом 2.9.а Правил дорожнього руху (далі - Правила) водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

За частиною 1 статті 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані наркотичного сп'яніння є адміністративним правопорушенням та тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Підстави та порядок виявлення у водіїв транспортних засобів, в тому числі наркотичного сп'яніння, передбачені статтею 266 КУпАП та Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом МВС України, МОЗ України від 9 листопада 2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція №1452).

Процедуру направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду визначає Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року за №1103 (далі - Порядок).

Відповідно до п.п.2,3,4,6,7,8 вказаного Порядку огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.

Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.

Проведення лабораторних досліджень в медичному закладі є обов'язковим для визначення факту перебування особи в стані наркотичного сп'яніння або під впливом лікарських засобів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п.п.16,17,20 Розділу III Інструкції висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду.

Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку.

При цьому, висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.

Судом встановлено, що 13 травня 2023 року о 22 год. 55 хв. м. Миколаєві, вул. Садова, буд. 9, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом “Nisan Navaro”, реєстраційний номер НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння, що підтверджується медичним висновком №407 від 13 травня 2023 року, чим порушив п.2.9а Правил дорожнього руху України.

26 травня 2023 року працівником поліції складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 034928 згідно якого ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9а ПДР України та вчинив правопорушення, за яке ч.1 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до вимог ст.251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є доказом в справі про адміністративне правопорушення.

До протоколу долучено відеозйомку подій 13 травня 2023 року, з якої вбачається, що ОСОБА_1 запропоновано проїхати до медичного закладу для проходження медичного огляду на стан сп'яніння на що він погодився.

З відеозапису здійсненого у лікарні, куди був доставлений ОСОБА_1 , вбачається, що його медичний огляд полягав у проходженні тесту на стан алкогольного сп'яніння та відбору сечі на предмет визначення стану наркотичного сп'яніння. Медичний огляд ОСОБА_1 проводився лікарем-наркологом у Комунальному некомерційному підприємстві «Миколаївський обласний центр психічного здоров'я» Миколаївської обласної ради у встановленому законом порядку.

Згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КНП «МОЦПЗ» МОР за №407 від 13 травня 2023 року при медичному огляді встановлено, що ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп'яніння (канабіноїдного).

Медичний огляд ОСОБА_1 здійснено лікарем, діагноз якого ґрунтується на підставі не тільки візуального спостереження особи, а й дослідження біологічного середовища.

ОСОБА_1 під час проведення огляду у медичному закладі добровільно здав біологічний матеріал - сечу, яка була направлена на аналіз. Жодних доказів того, що він не погоджуючись з таким діагнозом звертався з заявою про контрольне дослідження біологічного середовища не надано.

Апеляційний суд вважає, що вищевказаний висновок зроблений лікарем КНП «МОЦПЗ» МОР в межах наданих повноважень, відповідає вимогам Інструкції, містить необхідні дані, щодо особи, стосовно якої проводився медичний огляд, часу та місця його проведення.

Щодо доводів апеляційної скарги про невручення ОСОБА_1 висновку щодо результатів медичного огляду слід зазначити наступне.

13 травня 2023 року після відібрання у ОСОБА_1 біологічного матеріалу для проведення аналізу, працівниками поліції було повідомлено його про необхідність з'явитися до лікарні за адресою: вул. 2-а Екіпажна,4Г, м. Миколаїв для вручення висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Зазначене підтверджується його підписом на повідомленні про запрошення до підрозділу поліції (а.с.3) та вбачається з відеозапису подій, який міститься у матеріалах справи. За такого, ОСОБА_1 знав про дату складення висновку та мав можливість з'явитись для його отримання.

Що стосується доводів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про те, що його не відсторонили від керування транспортним засобом і в матеріалах справи немає будь-яких даних про його відсторонення, то слід зазначити, що ст.266 КУпАП України в частині відсторонення водія від керування транспортним засобом не містить вимоги щодо долучення до матеріалів справи будь-яких даних, які б підтверджували цей факт.

Крім того, слід зазначити, що не відсторонення працівниками поліції від керування транспортним засобом не звільняє водія від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, якщо така вина у вчиненні правопорушення доведена у встановленому законом порядку.

Не заслуговують на увагу й доводи апеляційної скарги щодо відсутності у Висновку щодо результатів медичного огляду відомостей щодо кількісного визначення наркотичного засобу, оскільки такі відомості зазначаються у акті медичного огляду, складеного за результатами лабораторного дослідження, які і є підставою для складання Висновку.

Отже саме Висновок щодо результатів медичного огляду є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Оцінка доказів, відповідно до ст.252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення, та ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.

Письмові докази, наявні в матеріалах адміністративного провадження, в повній мірі дозволяють встановити обставини, які мають значення для розгляду даної справи щодо ОСОБА_1 , а переконливих підстав для сумнівів з приводу обставин, які наведено у письмових доказах, не встановлено.

З огляду на наведене, судом першої інстанції правильно встановлено, що ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. «а» п.2.9 Правил дорожнього руху України, оскільки керував транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння.

Що ж стосується інших доводів, наведених в апеляційній скарзі, зокрема про порушення працівниками поліції процедури огляду на стан наркотичного сп'яніння та при складенні протоколу про адміністративне правопорушення, то вони також не спростовують належності та допустимості наведених вище доказів та не містять в собі достатніх даних для висновку про незаконність та необґрунтованість оскаржуваного судового рішення, в тому числі через його невідповідність нормам чинного законодавства, порушення яких призвело або могло призвести до неправильного застосування норм процесуального або матеріального права, як про це зазначається в апеляційній скарзі.

Отже, суд першої інстанції в межах наданих йому матеріалів справи про адміністративне правопорушення провів судовий розгляд, дослідив надані йому докази, з'ясував обставини, що підлягали з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення та постановив законну та обґрунтовану постанову.

Тому підстав для скасування постанови Центрального районного суду м. Миколаєва від 28 вересня 2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП суд апеляційної інстанції не вбачає.

Керуючись ст.294 КУпАП, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 28 вересня 2023 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.

Суддя Миколаївського

апеляційного суду Н.О.Шаманська