Справа № 686/3800/24
Провадження № 3/686/1699/24
12 лютого 2024 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Козак О.В., розглянувши матеріали, які надійшли Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя: АДРЕСА_1 , начальник лабораторії «Поділля Техавто» Хмельницький,
за ч.1 ст. 127-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
07.02.2024 року до Хмельницького міськрайонного суду від Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області надійшов протокол ААД №121483 про адміністративне правопорушення від 31.01.2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 127-1 КУпАП.
Згідно вказаного протоколу, 08.01.2024 року в РСЦ ГСЦ МВС України в Хмельнцькій області визнано недійсним протокол №10572-00307-23 перевірки технічного стану т/з Mercedes-Benz 3080 н.з. НОМЕР_1 від 18.10.2023 року виданий начальником лаборатої ТОВ «Поділля Техавто» в м. Хмельницькому по вул. Пілотська, 23, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану т/з, так як в ньому було встановлено 19 сидячих місць, а в свідоцтві про реєстрацію НОМЕР_2 зазначено 18, чим порушено вимоги ПКМУ №512, ст.ст. 29, 33, 35 ЗУ «Про дорожній рух» та вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 127-1 КУпАП.
Згідно п.2 ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню до органу, який склав протокол про адміністративне правопорушення для доопрацювання.
Згідно ч.1 ст.127-1 КУпАП, видача документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оскільки, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №121483 не зазначено суть адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.127-1 КУпАП, а саме: яке порушення порядку проведення перевірки технічного стану ТЗ допустив ОСОБА_1 18.10.2023 року, та які ним порушено положення постанови Кабінету Міністрів України №512, а також ст.ст. 29,33,35 Закону України «Про дорожній рух».
Враховуючи наведене, протокол ААД №121483 про адміністративне правопорушення від 31.01.2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 127-1 КУпАП не відповідає вимогам ст.256 КУпАП та підлягає поверненню для доопрацювання, під час якого слід усунути вищевказані недоліки.
Керуючись ст. ст. 251, 256, 278 КУпАП, суддя, -
Справу про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 127-1 КУпАП повернути до Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області, для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: