Справа № 148/295/24
Провадження №2-а/148/10/24
про залишення позовної заяви без руху
12 лютого 2024 року м. Тульчин
Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Штифурко Л.А., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до інспектора сектору реагування патрульної поліції Тульчинського районного відділу поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в суд з вищезазначеною позовною заявою.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з формою та змістом позовної заяви встановлено, що вона не відповідає вимогам, передбаченим ст. 161 КАС України, оскільки до позовної заяви не додано документу про сплату судового збору або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Разом з тим позивачем при зверненні до суду з даною позовною заявою судовий збір не сплачено.
Згідно з ч. 5 ст. 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача, зокрема, про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору.
Разом із позовною заявою позивачем подано клопотання про звільнення його від сплати судового збору, в якому він просить звільнити його від сплати судового збору на підставі ст. 288 КУпАП.
Суд, вивчивши та дослідивши документи додані до клопотання та матеріали справи, дійшов висновку про таке.
Питання щодо сплати судового збору у справах про адміністративне правопорушення досліджувалось Великою Палатою Верховного Суду 18 березня 2020 в рамках справи № 543/775/17, провадження № 11-1287апп18 (ЄДРСРУ № 88952415).
Так, Верховний Суд України в постанові від 13 грудня 2016 року (провадження № 21-1410а16) зазначав, що у справах про оскарження постанов у справах про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, статей 2-4 Закону № 3674-VI позивач звільняється від сплати судового збору. КУпАП дає вичерпний перелік осіб, які можуть мати статус позивача у справах про оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення і на цій підставі не повинні сплачувати судовий збір при зверненні до суду першої інстанції.
Разом з тим Велика Палата Верховного Суду вважала за необхідне відступити від такого висновку, вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Отже, згідно правової позиції, викладеної в постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 по справі № 543/775/17, яка є обов'язковою для врахування в силу ч. 5 ст. 242 КАС України, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень ст.ст. 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати ст.ст. 2-5 Закону України "Про судовий збір", які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Отже, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2024 рік" встановлено, що з 01 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 3028,00 грн.
Крім того, відповідно ч.1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Так, за приписами частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.
Згідно ч.1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Отже, наведеними правовими нормами КАС України та Закону України "Про судовий збір" встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб'єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору.
Оскільки позивачем ОСОБА_1 належних та допустимих доказів для звільнення від сплати судового збору не представлено, його клопотання про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.
За подання даного адміністративного позову позивач має сплатити судовий збір на загальних підставах.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків, а саме для сплати судового збору у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 та надання суду підтверджуючого документу.
Судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами:
Отримувач коштів : ГУК у Він.обл./м.Тульчин/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37979858
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО) : 899998
Рахунок отримувача: UA518999980313101206000002810
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: судовий збір за позовом ОСОБА_1 , Тульчинський районний суд Вінницької області.
На підставі викладеного та керуючись ч. ч.1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, -
постановив:
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - залишити без задоволення.
Позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора Сектору реагування патрульної поліції Тульчинського районного відділу поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення указаних в ухвалі недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення копії ухвали.
Роз'яснити, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява повертається позивачу.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Л.А.Штифурко