Ухвала від 12.02.2024 по справі 713/311/24

Справа № 713/311/24

Провадження №2-а/713/13/24

УХВАЛА

іменем України

12.02.2024 м. Вижниця

Суддя Вижницького районного суду Осокін А.Л.., дослідивши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Берегометської селищної ради про визнання незаконним рішенням та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ :

До Вижницького районного суду надійшов вищевказаний адміністративний позов.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суддею встановлено наступне.

Стаття 20 КАС України визначає розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів.

Згідно пунктів 1-3 частини 1 статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що предметом даного спору є рішення Берегометської селищної ради Вижницького району про визнання незаконним рішенням та зобов'язання вчинити дії, яка була винесена посадовою особою ради.

Вказане означає, що даний позов за предметною юрисдикцією не може бути розглянутий Вижницьким районним судом як адміністративним.

Європейський суд з прав людини у рішеннях, пов'язаних із застосуванням статті 6 Конвенції, вказує, що словосполучення встановлений законом поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття суд, встановлений законом у частині першій статті 6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…). З огляду на це не вважається судом, встановленим законом орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Повноваження складу суду належить сприймати і як компетентність у розумінні наявності права на розгляд у суді відповідно до предмета спору, вирішення справ судом певної інстанції та судом, який має повноваження на розгляд справ у межах територіальної юрисдикції, визначеної КАС України, що забезпечує право на розгляд справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Нормами Кодексу адміністративного судочинства України законодавець не врегулював питання передачі справи до іншого суду, якщо позовна заява подана з порушенням правил предметної підсудності.

Разом з тим, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Виходячи із приписів частини 6 статті 7 КАС України, щодо застосування судом закону за аналогією, правила щодо передачі адміністративного позову з одного суду до іншого суду в даному випадку мають визначатись з урахуванням норм, які визначають передачу справ за територіальною підсудністю.

Зі змісту ч. 8 ст. 29 КАС України вбачається, що передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

За таких обставин, належним судом, предметна юрисдикція якого поширюється на даний спір, та який відповідно до законодавства уповноважений здійснювати розгляд справи є Чернівецький окружний адміністративний суд, а тому з метою дотримання правил предметної підсудності, суддя вважає за необхідне направити матеріали справи до зазначеного суду.

Керуючись ст.ст.20, 29, 30, 293-295 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали адміністративної справи ОСОБА_1 до Берегометської селищної ради Вижницького району про визнання незаконним рішенням та зобов'язання вчинити дії - направити за підсудністю до Чернівецького окружного адміністративного суду.

Копію ухвали направити позивачу та його представнику для відома.

Ухвала може бути оскаржена до сьомого апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Андрій ОСОКІН