Справа № 202/21612/23
Провадження № 1-кс/202/1066/2024
05 лютого 2024 року м. Дніпро
Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Індустріального районного суду м. Дніпропетровська клопотання слідчого СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_3 , про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади та додані до клопотання матеріали кримінального провадження, внесеного до 06.10.2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023052110000104, у відношенні:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, українка, яка працює на посаді адміністратора Територіального сервісного центру № 1244 (на правах відділу, м. Кам'янське, Дніпропетровська область) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , заміжня, має на утриманні неповнолітню доньку - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , раніше не судима,
підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України, -
Слідчий звернувся до суду з даним клопотанням в якому посилається на те, що слідчим відділом з розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Дніпропетровській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023052110000104 від 06.10.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.364, ч.3 ст.368 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням здійснюється прокурорами Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_8 , отримавши згоду на участь в організованій ним злочинній групі від адміністраторів Територіального сервісного центру № 1244 (на правах відділу, м. Кам'янське, Дніпропетровська область) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , залучивши до складу групи свою дружину - ОСОБА_10 , вчиняли злочинні дії з отримання неправомірної вигоди від громадян, які зверталися до ТСЦ № 1244 для отримання державних реєстраційних дій.
До скоєння даних злочинів встановлено причетність:
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, українця, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , одруженого, не судимого;
ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянки України, українки, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , заміжньої, не судимої;
ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянки України, українки, працюючої на посаді адміністратора Територіального сервісного центру № 1244 (на правах відділу, м. Кам'янське, Дніпропетровська область) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , не судимої;
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, українки, працюючої на посаді адміністратора Територіального сервісного центру № 1244 (на правах відділу, м. Кам'янське, Дніпропетровська область) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , заміжньої, на утриманні неповнолітня донька - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не судимої.
«30» січня 2024 року в порядку ст. ст. 276-278 КПК України ОСОБА_5 оголошено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на початку листопада 2023 року, більш точна дата та час у ході проведення досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_8 маючи на меті отримання прибутку незаконним шляхом, керуючись корисним мотивом, вирішив організувати злочинну групу з метою вимагання та отримання неправомірної вигоди від громадян за адміністративні послуги, які надавались Територіальним сервісним центром № 1244 (на правах відділу, м. Кам'янське, Дніпропетровська область) регіонального сервісного центру Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ у Дніпропетровській та Запорізькій областях (далі - ТСЦ № 1244) щодо проведення реєстраційних дій з транспортними засобами.
Будучи добре обізнаним з нормативними актами, які регламентують роботу територіальних сервісних центрів МВС України, ОСОБА_8 усвідомлюючи, що без залучення до організованої групи службових осіб, уповноважених на здійснення реєстраційних дій з транспортними засобами, вчинення запланованих ним злочинних дій з отримання неправомірної вигоди від громадян буде неможливим, вирішив залучити до організованої групи адміністраторів ТСЦ № 1244.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_8 на початку листопада 2023 року, більш точна дата та час у ході проведення досудового розслідування не встановлено, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_4 , де здійснював свою діяльність ТСЦ № 1244, зустрівся з адміністраторами даного ТСЦ ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , яким запропонував отримувати неправомірну вигоду від громадян, які звертались до ТСЦ № 1244 для отримання послуг, пов'язаних із проведенням реєстраційних дій з транспортними засобами. ОСОБА_9 та ОСОБА_5 погодились на пропозицію ОСОБА_8 увійти до створеної ним організованої групи та в якості виконавців злочину та за грошову винагороду вчиняти, дії, пов'язані з використанням наданих ним повноважень.
Отримавши згоду ОСОБА_9 та ОСОБА_5 на участь в організованій ним злочинній групі, ОСОБА_8 також залучив до складу групи свою дружину - ОСОБА_10 , яка як пособник мала надавати йому допомогу у вчиненні злочинних дій.
Згідно розробленого плану, відомого всім учасникам групи та схваленого ними, та розподілу ролей у вчиненні злочинів ОСОБА_8 як організатор групи здійснював керівництво даною групою, мав підшукувати громадян, які бажали отримати адміністративні послуги в ТСЦ № 1244 без очікування в загальній черзі або отримати їх з порушенням встановленого порядку, та отримувати від них неправомірну вигоду, яку в подальшому розподіляв між іншими членами організованої групи у відповідності до функцій та ролей кожного учасника; шляхом маніпуляцій із реєстрацією в системі керування чергою за допомогою онлайн-сервісу ГСЦ МВС України та терміналу, розташованого в ТСЦ № 1244, мав забезпечити штучний дефіцит талонів електронної черги, встановленої Порядком реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та експертною службою МВС, затвердженого Наказом МВС України № 777 від 05.11.2020, з метою створення умов, за яких громадяни вимушені були звертатись до ОСОБА_8 як посередника та надавати йому неправомірну вигоду для вирішення питання щодо проведення реєстраційних дій з транспортними засобами та надання допомоги в отриманні талонів електронної черги.
Окрім того, з метою надання вигляду законності своєї діяльності та полегшення вчинення злочинів, які будуть вчинятись організованою групою, ОСОБА_8 в будівлі, розташованій за адресою: АДРЕСА_4 , де фактично здійснював свою діяльність ТСЦ № 1244, орендував приміщення (кабінет) загальною площею 11 м2, яке облаштував копіювальною та комп'ютерною технікою для надання ним та ОСОБА_10 послуг громадянам, які будуть до нього звертатись за допомогою у вчиненні реєстраційних дій з транспортними засобами. В подальшому ОСОБА_8 , реалізуючи свій злочинний намір, з метою незаконного надання громадянам послуг з укладання договорів комісії та договорів купівлі-продажу транспортних засобів виготовив печатку ФОП ОСОБА_11 РНОКПП НОМЕР_1 та від імені останнього без його відома став здійснювати незаконну діяльність щодо правочинів з транспортними засобами. Для цієї мети ОСОБА_8 у невстановлений слідством спосіб незаконно отримав дублікат електронного ключа «Алмаз-1К» ФОП ОСОБА_11 РНОКПП НОМЕР_1 , логін та пароль до нього для забезпечення можливості здійснювати реєстрацію укладених ним від імені останнього фіктивних договорів комісії та купівлі-продажу транспортних засобів на веб-порталі Головного сервісного центру МВС України.
На ОСОБА_10 згідно розподілу ролей покладались наступні функції: приймання від громадян, які звернулись до ОСОБА_8 для отримання посередницьких послуг щодо вчинення реєстраційних дій з транспортним засобом, документів та формування відповідного пакету з них для подальшого подання адміністраторам ТСЦ, залученим до організованої групи, для проведення реєстраційних дій з транспортним засобом; ведення обліку отриманих в якості неправомірної вигоди від громадян грошових коштів; ведення обліку записів громадян по талонах електронної черги, які отримувались ОСОБА_8 ; надання консультативних послуг громадянам, які звернулись по допомогу в проведенні реєстраційних дій; виконання функцій ОСОБА_8 у разі його відсутності.
Згідно розподілу ролей між учасниками організованої групи на адміністраторів ТСЦ № 1244 ОСОБА_9 та ОСОБА_5 покладались наступні функції: шляхом використання наданого службового становища надавати громадянам, яких направляв ОСОБА_8 , послуг, пов'язаних з проведенням реєстраційних дій з транспортними засобами; реєстрація фіктивних договорів купівлі-продажу транспортних засобів, які укладав ОСОБА_8 від імені ФОП ОСОБА_11 ; проведення маніпуляцій в системі керування електронної черги ГСЦ МВС України з метою надання громадянам, які надавали неправомірну вигоду, можливості отримати адміністративні послуги одразу, без необхідності очікування в електронній черзі; шляхом використання службового становища забезпечувати ОСОБА_8 та ОСОБА_10 інформацією з державних інформаційно-аналітичних баз, до яких вони мали доступ у зв'язку з виконанням службових обов'язків.
Стійкість утвореної ОСОБА_8 групи, до складу якої входили ОСОБА_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , забезпечувалась спрямованістю умислу всіх учасників на незаконне збагачення, що свою чергу вимагало чіткого узгодження дій всіх учасників для досягнення цієї мети, та налагодження безперервного процесу отримання неправомірної вигоди від громадян шляхом створення відповідних умов.
У силу наявних знань та навичок в сфері професійної діяльності, пов'язаної із наданням публічних послуг, ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 повністю усвідомлювали значення своїх дій та їх правові наслідки, а також були обізнані з нормами нормативно-правових актів, вимоги яких вони порушували.
Так, відповідно до Положення «Про Територіальний сервісний центр МВС», затвердженого Наказом МВС України № 1646 від 29.12.2015, ТСЦ МВС є структурним підрозділом територіального органу МВС - регіонального сервісного центру МВС.
Основними функціями ТСЦ МВС, серед іншого, є:
-надання платних та безоплатних послуг;
-здійснення комплексу заходів, пов'язаних з проведенням державної реєстрації (перереєстрації) та зняття з обліку призначених для експлуатації на вулично - дорожній мережі загального користування транспортних засобів усіх типів;
-проведення реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів з видачею свідоцтв про реєстрацію, тимчасових реєстраційних талонів та номерних знаків на транспортні засоби, здійснення обміну реєстраційних документів та номерних знаків на транспортні засоби, зняття з обліку зареєстрованих транспортних засобів;
-внесення до Єдиного державного реєстру МВС інформації про накладення або зняття встановлених у визначеному законодавству порядку обмежень щодо транспортних засобів або їх власників;
-здійснення прийому фізичних або юридичних осіб і розгляд звернень громадян з усіх питань, що належить до повноважень ТСЦ МВС;
-забезпечення присутності адміністраторів при укладанні та оформленні безпосередньо в ТСЦ МВС договорів, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортні засоби.
Посади працівників Головного сервісного центру МВС, в тому числі працівників територіальних сервісних центрів регіональних сервісних центрів ГСЦ МВС, відносяться до посад державної служби категорії «В».
Відповідно до посадових інструкцій, затверджених начальником РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях від 02.11.2023, ОСОБА_5 та ОСОБА_9 як адміністратори ТСЦ № 1244 виконують покладені на них обов'язки, зокрема:
-здійснюють обробку електронних заяв суб'єктів звернення, поданих за допомогою електронного кабінету водія функціональної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг;
-приймають документи від фізичних та юридичних осіб, здійснюють їх розгляд, перевірку та опрацювання з метою надання адміністративних послуг, віднесених до компетенції територіального сервісного центру МВС;
-здійснюють процедуру державної реєстрації, перереєстрації транспортних засобів відповідно до вимог законодавства. Оформлюють та видають реєстраційні документи та номерні знаки;
-відповідають за повноту, якість та своєчасність внесення інформації до Єдиного державного реєстру транспортних засобів. Для здійснення будь-яких дій в реєстрі використовують відповідний кваліфікований електронний підпис;
-мають печатку адміністраторів ТСЦ, несуть відповідальність за її використання та зберігання;
-дотримуються Законів України «Про державну службу», «Про запобігання корупції». Правил внутрішнього службового розпорядку та інших нормативно-правових актів, які регулюють питання службової діяльності ТСЦ МВС;
-розглядають заяви, звернення, запити, листи фізичних та юридичних осіб з питань, що належать до компетенції ТСЦ МВС. Виконують інші доручення безпосереднього керівника ТСЦ МВС та керівника РСЦ ГСЦ МВС, які відповідають завданням і функціям систем сервісних центрів МВС.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну службу» державна служба - це публічна, професійна діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави. Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу.
Згідно ст. 18 КК України та п. 1 Примітки до ст. 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Таким чином, з огляду на положення вимог вищезазначених нормативних актів ОСОБА_5 та ОСОБА_9 є службовими особами та суб'єктами кримінального правопорушення, передбаченого ст. 368 КК України.
Відповідно до п.п. 1, 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Окрім того, в ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» зазначено, що державним службовцям заборонено використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб.
Виконавши всі підготовчі дії та, розподіливши між собою ролі, члени організованої групи перейшли до реалізації свого злочинного плану.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей. причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій. Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ про проведення державної реєстрації (перереєстрації), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Так, 19.12.2023 близько о 12.00 годині громадянин ОСОБА_12 з метою безперешкодної та швидкої перереєстрації у ТСЦ № 1244 на себе за договором купівлі-продажу транспортного засобу «ЗАЗ- Daewoo Lanos», 2006 року випуску, зателефонував ОСОБА_8 , достовірно знаючи про те, що останній має вплив на службових осіб ТСЦ №1244 та домовився про зустріч.
ОСОБА_8 , діючи умисно, маючи умисел, направлений на вимагання та одержання неправомірної вигоди для себе та учасників створеної ним організованої групи, переслідуючи мету незаконного збагачення, із корисливих спонукань, повідомив у телефонній розмові ОСОБА_12 , що йому за допомогу у перереєстрації транспортного засобу йому треба надати неправомірну вигоду у сумі 3500 гривень. На вказану вимогу ОСОБА_12 вимушено погодився, оскільки усвідомлював, що без допомоги осіб, залучених до схеми вимагання у громадян неправомірної вигоди за реєстраційні дії з транспортним засобом, він не зможе зареєструвати придбаний ним автомобіль.
19.12.2023 ОСОБА_12 на вказівку ОСОБА_8 через месенджер «Viber» на мобільний номер дружини ОСОБА_8 - ОСОБА_10 НОМЕР_2 відправив копії документів, необхідні для здійснення державних реєстраційних дій з транспортним засобом. Після чого ОСОБА_8 призначив зустріч ОСОБА_12 на 08:20 годин 21.12.2023.
У подальшому, 21.12.2023 ОСОБА_12 близько 08.10 годин прибув до ТСЦ № 1244, де біля кабінету ОСОБА_8 зустрівся з ним. ОСОБА_8 , доводячи свій злочинний умисел до кінця, висунув ОСОБА_12 вимогу передати йому неправомірну вигоду в сумі 3500 гривень за вчинення в його інтересах дій, пов'язаних з перереєстрацією транспортного засобу, на що останній передав йому зазначену суму неправомірної вигоди.
Після цього ОСОБА_8 передав ОСОБА_5 пакет документів, який сформувала ОСОБА_10 та на підставі якого ОСОБА_5 , діючи у складі організованої групи за вказівкою ОСОБА_8 , будучи службовою особою, використовуючи надану їй владу, близько 10.05 години оформила договір купівлі продажу та здійснила державну реєстрацію права власності ОСОБА_12 на транспортний засіб «ЗАЗ- Daewoo Lanos», 2006 року випуску. У подальшому ОСОБА_8 розподілив отримані від ОСОБА_12 грошові кошти між всіма членами організованої групи.
Таким чином, ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 368 КК України, а саме, одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду дій з використанням наданої їй влади, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, вчинене організованою групою.
Підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень дають наступні докази: матеріалами проведених нсрд відповідно до яких фігуранти ОСОБА_8 , ОСОБА_10 обговорюють злочинні плани та реалізовують злочинні дії організованої групи спільно з ОСОБА_9 та ОСОБА_13 ; протоколами обшуків проведених в Територіальному сервісному центрі № 1244 та за місцями проживання фігурантів під час проведення яких вилучено мобільні телефони, комп'ютерна техніка, грошові кошти, печатки у т.ч. ФОП ОСОБА_11 РНОКПП НОМЕР_1 , дублікат електронного ключа «Алмаз-1К», медичні довідки та ін.; протоколом допиту свідків ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_12 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 .
Свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час судового розгляду клопотання, немає.
Згідно п.5 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
На підставі наказу ГСЦ МВС № 2/29/87-кп від 17.11.2023 ОСОБА_5 , адміністратора територіального сервісного центру № 1244 (на правах відділу, м. Кам'янське) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Дніпропетровській області (філія ГСЦ МВС) переведено на рівнозначну посаду адміністратора територіального сервісного центру № 1244 (на правах відділу, м.Кам'янське, Дніпропетровська область) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), та з 28.11.2023 стаж державної служби становить 4 роки 5 місяців 10 днів.
Відповідно до посадової інструкції, затвердженої начальником РСЦ ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях від 02.11.2023, ОСОБА_5 , як адміністратор ТСЦ № 1244 виконує покладені на неї обов'язки, зокрема:
-здійснює обробку електронних заяв суб'єктів звернення, поданих за допомогою електронного кабінету водія функціональної підсистеми єдиної інформаційної системи МВС або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг;
-приймає документи від фізичних та юридичних осіб, здійснює їх розгляд, перевірку та опрацювання з метою надання адміністративних послуг, віднесених до компетенції територіального сервісного центру МВС;
-здійснює процедуру державної реєстрації, перереєстрації транспортних засобів відповідно до вимог законодавства. Оформлює та видає реєстраційні документи та номерні знаки;
-відповідає за повноту, якість та своєчасність внесення інформації до Єдиного державного реєстру транспортних засобів. Для здійснення будь-яких дій в реєстрі використовує відповідний кваліфікований електронний підпис;
-має печатку адміністратора ТСЦ, несе відповідальність за її використання та зберігання;
-дотримується Законів України «Про державну службу», «Про запобігання корупції». Правил внутрішнього службового розпорядку та інших нормативно-правових актів, які регулюють питання службової діяльності ТСЦ МВС;
-розглядає заяви, звернення, запити, листи фізичних та юридичних осіб з питань, що належать до компетенції ТСЦ МВС. Виконує інші доручення безпосереднього керівника ТСЦ МВС та керівника РСЦ ГСЦ МВС, які відповідають завданням і функціям систем сервісних центрів МВС.
Відповідно до ч.1 ст.154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється у вчиненні тяжкого злочину.
З матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що підозрювана ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді адміністратора Територіального сервісного центру № 1244 (на правах відділу, м. Кам'янське, Дніпропетровська область) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), може вплинути на інших працівників та адміністраторів Територіального сервісного центру № 1244, які ще не допитані у кримінальному провадженні, а також інших невстановлених осіб, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Також підозрювана ОСОБА_5 працюючи на посаді адміністратора Територіального сервісного центру № 1244 (на правах відділу, м.Кам'янське, Дніпропетровська область) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), може продовжити вчиняти аналогічні правопорушення.
На думку сторони обвинувачення відносно ОСОБА_5 необхідно застосувати захід забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади адміністратора Територіального сервісного центру № 1244 (на правах відділу, м. Кам'янське, Дніпропетровська область) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), у зв'язку з чим, слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся до суду з даним клопотанням.
Прокурор в судовому засіданні вимоги клопотання підтримав в повному обсязі на наполягав на їх задоволенні, обґрунтувавши доводами, що наведені у ньому.
Захисник ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання та просив відмовити у задоволенні клопотання, посилаючись на необґрунтованість підозри та недоведеність ризиків. Просив відмовити у задоволенні клопотання.
Підозрювана ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання та просила відмовити в його задоволенні, підтримавши доводи свого захисника.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши документи по даних матеріалах, заслухавши думку прокурора, підозрюваного та його захисника, слідчий суддя виходить з наступного.
З доданих до клопотання матеріалів вбачається, що СУ ГУНП в Дніпропетровській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023052110000104 від 06.10.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст.364, ч.3 ст.368 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 368 КК України, підтверджується наступними доказами, а саме: матеріалами проведених нсрд відповідно до яких фігуранти ОСОБА_8 , ОСОБА_10 обговорюють злочинні плани та реалізовують злочинні дії організованої групи спільно з ОСОБА_9 та ОСОБА_13 ; протоколами обшуків проведених в Територіальному сервісному центрі № 1244 та за місцями проживання фігурантів під час проведення яких вилучено мобільні телефони, комп'ютерна техніка, грошові кошти, печатки у т.ч. ФОП ОСОБА_11 РНОКПП НОМЕР_1 , дублікат електронного ключа «Алмаз-1К», медичні довідки та ін.; - протоколом допиту свідків ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_12 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 .
Слідчий суддя вважає, що в судовому засіданні стороною обвинувачення надано достатньо доказів щодо обґрунтованості підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 368 КК України, яке згідно ст. 12 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів.
Відповідно до ч. 1 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст.131 КПК України, заходом забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
При цьому положення ч. 2 ст. 157 КПК України зобов'язують слідчого суддю при вирішення питання про відсторонення від посади враховувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Слідчий суддя відзначає, що обґрунтована підозра передбачає існування фактів чи інформації, які б переконали об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити кримінальне правопорушення.
Обґрунтованість підозри залежить від усіх обставин, проте факти, що в сукупності дають підстави для підозри не мають бути такого ж рівня як ті, що необхідні для обвинувачення або навіть винесення вироку.
Тож на даному етапі провадження слідчий суддя не вирішує ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не оцінює докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінальних правопорушень, а визначає лише чи є причетність підозрюваної особи до вчинення злочинів вірогідною та достатньою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження.
Слідчий суддя вважає, що незалежно від подальшої доведеності підозри ОСОБА_5 чи кримінально-правової кваліфікації його діяння на сьогодні є достатні підстави стверджувати, що він може бути причетним до інкримінованого йому кримінального правопорушення.
Слідчий суддя, із врахуванням обставин передбачених ч. 2 ст. 157 КПК України вважає, що прокурором доведено наявність у кримінальному провадженні підстав, які із врахуванням етапу досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваної ОСОБА_5 , як відсторонення її від займаної посади, оскільки саме перебування її на посаді адміністратора Територіального сервісного центру № 1244 (на правах відділу, м. Кам'янське, Дніпропетровська область) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС) сприяло вчиненню інкримінованого їй кримінального правопорушення, а внаслідок перебування на зазначеній посаді під час досудового розслідування існує ризик того, що підозрювана може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Слідчий суддя також враховує доводи сторони захисту, викладені на користь підозрюваної ОСОБА_5 , але вважає, що у даному випадку ці доводи не перевищують суспільного інтересу у справі, який полягає у повному та неупередженому досудовому розслідуванні кримінального провадження у встановлені законом строки, а також забезпечення запобіганню процесуальних ризиків.
При цьому, слідчий суддя також враховує, що негативні наслідки відсторонення від посади ОСОБА_5 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, не перевищують необхідність досягнення завдань у даному кримінальному правопорушенні.
Враховуючи викладене, а також те, що кримінальне правопорушення у вчиненні якого обґрунтовано підозрюється ОСОБА_5 , вчинене з використанням свого службового становища, а також що остання обіймає посаду, під час перебування на якій вчинила інкриміноване кримінальне правопорушення, слідчий суддя доходить до висновку про задоволення клопотання.
Керуючись ст.ст. 110, 131, 132, 154-158, 369-372 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання задовольнити.
Відсторонити підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади адміністратора Територіального сервісного центру № 1244 (на правах відділу, м. Кам'янське, Дніпропетровська область) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській та Запорізькій областях (філія ГСЦ МВС), строком на 2 місяці, тобто по 05.04.2024 року включно.
На ухвалу може бути подана апеляція безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1