Рішення від 16.10.2023 по справі 160/16258/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2023 року Справа № 160/16258/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради в особі Управління - служби у справах дітей про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними та незаконними дії суб'єкта владних повноважень - управління - служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради (далі - УССД, відповідач) щодо: взяття на облік дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ), як дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах; внесення відомостей про дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) до ЄІАС «Діти»; внесення інформації про дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) до реєстру житла дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах;

- зобов'язати управління - службу у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради: скасувати наказ № 192 від 25.10.2022 «Про взяття на облік дитини, яка перебуває в складних життєвих обставинах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 »; виключити з обліку дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ), як дитину, яка перебуває у складних життєвих обставинах; виключити відомості про дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) із ЄІАС «Діти»; виключити інформацію про дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) із реєстру житла дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах.

В обгрунтування позову зазначено, що наказ № 192 від 25.10.2022 «Про взяття на облік дитини, яка перебуває в складних життєвих обставинах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 » прийнято на підставі повідомлення відділення поліції №2 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області №43.2/5444 від 18.10.2022 стосовно анонімного звернення жінки про неналежні умови для проживання позивача, її чоловіка та їх малолітньої доньки. А також на підставі спільного комісійного виходу Управління - служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, Відділу Дніпровського міського центру соціальних служб в Індустріальному районі міста Дніпра, інспектора СЮП ВП ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області, за результатами якого складено Акт оцінки потреб сім'ї/особи № 153 від 20.10.2022.

Проте, позивач зазначає, що постановою Дніпровського апеляційного суду від 03.05.2023 року по справі № 202/9030/22 скасовано постанову судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 28.11.2022 року про визнання винною і притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП, а провадження у справі закрито на підставі п.1 ч.1 ст.247 КупАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення.

Предметом розгляду справи №202/9030/22 був протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №520434 від 20.10.2022 року, відповідно до якого встановлено, що 20.10.2022 року приблизно о 10 годині 30 хвилин ОСОБА_1 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , не виконала обов'язки щодо виховання своєї малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , антісанітарні умови проживання, дитина недоглянута та занедбана, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.

Ухвалою суду від 17.07.2023 позовну заяву залишено без руху на підставі ст.169 КАС України зі встановленням строку для усунення виявлених недоліків.

Позивачем усунуто виявлені недоліки позовної заяви шляхом надання відповідних документів.

Ухвалою суду від 16.08.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного провадження. Запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого заперечує проти задоволення позовних вимог. В обгрунтування відзиву посилається на приписи Законів України "Про звернення громадян", "Про запобігання та протидію домашньому насильству", "Про охорону дитинства" і "Про органи і служби у справах дітей та соціальні установи для дітей", Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорсткого поводження (затверджений постановою Кабинету Міністрів України від 01.06.2020 № 585), Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини (затверджений постановою Кабинету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини").

Відповідач вважає оспорюваний наказ № 192 від 25.10.2022 «Про взяття на облік дитини, яка перебуває в складних життєвих обставинах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 » законним та обгрунтованим.

Відповідач зазначає, що 18.10.2022 керівником відділу поліції №2 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області прийнято рішення щодо розгляду анонімного звернення про неналежні умови для проживання позивача, її чоловіка та їх малолітньої доньки.

За результатом спільного виходу посадових осіб Управління - служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, Відділу Дніпровського міського центру соціальних служб в Індустріальному районі міста Дніпра, інспектора СЮП ВП ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області, в родину позивача, складено Акт оцінки потреб сім'ї/особи № 153 від 20.10.2022.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що за наслідком Акта оцінки потреб сім'ї/особи № 153 від 20.10.2022 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №520434 від 20.10.2022 року, відповідно до якого встановлено, що 20.10.2022 року приблизно о 10 годині 30 хвилин ОСОБА_1 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , не виконала обов'язки щодо виховання своєї малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , антісанітарні умови проживання, дитина недоглянута та занедбана, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.

Відповідач зазначає, що 02.02.2023 представниками Управління - служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, відділу Дніпровського міського центру соціальних служб в Індустріальному районі міста Дніпра, завідувачем відділу надання соціальних послуг вдома та соціальним працівником Комунальної установи "Дніпровський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Дніпровської міської ради здійснено вихід в родину позивача, складений акт обстеження умов проживання, який батьки відмовилися підписувати.

Також, відповідач вказує, що 05.05.2023 отриманий лист ВДМЦСС в Індустріальному районі міста Дніпра від 05.05.2023 вих.№2/04-08-1858 щодо загрози життю і здоров'ю малолітньої ОСОБА_2 через те, що батьки не впускають до квартири (з березня місяця 2023) та виявили бажання спілкуватись тільки через адвоката. Також ВДМЦСС не має можливості продовжити угоду про соціальний супровід без згоди батьків.

З огляду на викладене та з посиланням на п.15 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, відповідач зазначає, що не встановлено порушень чинного законодавства України Лівобережною адміністрацією Дніпровської міської ради в особі управління-служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради про взяття на облік дитини, як дитини, яка перебуває в складних життєвих обставинах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та оцінюючи надані сторонами докази, суд виходить з наступного.

Відповідно до Положення про Лівобережну адміністрацію Дніпровської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 24.02.2021 №71/4 (у редакції рішення міської ради від 22.02.2023 №45/34) Адміністрація є виконавчим органом Дніпровської міської ради, який утворюється Дніпровською міською радою і діє на правах департаменту.

Згідно п.1.3 Положення Адміністрація є правонаступником адміністрації Індустріального району Дніпровської міської ради та адміністрації Самарського району Дніпровської міської ради у зв'язку з їх реорганізацією шляхом приєднання.

За приписами п.1.4 Положення Адміністрація як виконавчий орган Дніпровської міської ради є органом опіки та піклування на території районів.

Відповідно до ст.3 постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 №866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини» (зі змінами) органами опіки та піклування є районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об'єднаних територіальних громад (далі - органи опіки та піклування), які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім'ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей. (Абзац перший пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів № 585 від 01.06.2020)

Безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, а також стосовно здійснення передбачених законодавством заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей покладаються на служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад (далі - служби у справах дітей).

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 «Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах» (із змінами), затверджено Порядок забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження (далі - Порядок).

Відповідно до п.1 Порядку визначено механізм взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, закладів освіти, охорони здоров'я, соціального захисту населення, інших закладів та установ під час забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, під час виявлення, розгляду звернень та повідомлень про таких дітей, забезпечення їх безпеки, а також надання необхідної допомоги з урахуванням потреб.

Пунктом 2 цього Порядку зазначено що терміни вживаються в якому значенні: загроза життю або здоров'ю дитини - обставини, що можуть призвести чи призвели до тяжких наслідків для життя, стану здоров'я та розвитку дитини, зокрема тяжкої, у тому числі невиліковної хвороби, тілесних ушкоджень або заподіяння шкоди нормальному фізичному, психічному розвитку дитини, у зв'язку з чим вона потребує допомоги.

Обставини можуть бути розцінені як загроза життю або здоров'ю дитини виходячи з її індивідуальних особливостей і потреб залежно від віку, статі, стану здоров'я, інвалідності, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної належності та етнічного походження за результатами проведення оцінки рівня її безпеки та складення відповідного акта згідно з додатком 10 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866, зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 р. № 585 (далі - оцінка рівня безпеки дитини).

Перелік обставин, які можна розцінювати як загрозу життю або здоров'ю дитини, не є вичерпним.

Складні життєві обставини, в яких перебуває дитина, - умови, що негативно впливають на життя дитини, стан її здоров'я та розвиток (інвалідність, тяжка хвороба, безпритульність, перебування у конфлікті із законом, залучення до найгірших форм дитячої праці, залежність від психотропних речовин, інші види залежності, жорстоке поводження, зокрема домашнє насильство, у тому числі у разі, коли кривдником є дитина, ухиляння батьків, осіб, які їх замінюють, від виконання своїх обов'язків, обставини стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф, воєнних дій чи збройних конфліктів тощо), установлені за результатами оцінювання потреб дитини та її сім'ї у соціальних послугах;

Згідно з підпунктом 3 пункту 5 Порядку суб'єкти під час виконання своїх професійних чи службових обов'язків забезпечують виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у випадку встановлення або отримання інформації про наявність (у тому числі ймовірну) загрози життю або здоров'ю дитини, у тому числі пов'язаної з незабезпеченням дитини належним харчуванням, необхідною медичною допомогою, відповідним для її віку доглядом.

Факт перебування дитини у складних життєвих обставинах установлюється за результатами оцінювання її потреб за формою, затвердженою Мінсоцполітики, у разі підтвердження умов чи обставин, що негативно впливають на життя, стан здоров'я, розвиток дитини та призводять до неналежного рівня задоволення її індивідуальних потреб відповідно до віку, статі, стану здоров'я, інвалідності, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної належності та етнічного походження.

Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку координацію діяльності щодо виявлення та захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, а також безпосереднє ведення їх справ здійснюють служби у справах дітей районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення), сільських, селищних рад (далі - служби у справах дітей).

Сільські, селищні, міські голови, а також старости сіл і селищ, визначених за рішенням місцевої ради, несуть персональну відповідальність за забезпечення виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, випадків жорстокого поводження з ними, виникнення безпосередньої загрози життю або здоров'ю дитини, надання таким дітям допомоги в межах повноважень і своєчасне інформування про них відповідних суб'єктів.

Суб'єкти, юридичні та фізичні особи, яким стало відомо про дитину, яка перебуває в складних життєвих обставинах внаслідок жорстокого поводження з нею або наявності загрози її життю чи здоров'ю, зобов'язані невідкладно, у строк, що не перевищує однієї доби, звернутися/ повідомити (в усній та (або) в письмовій формі, в тому числі із застосуванням засобів електронної комунікації) органам Національної поліції та службі у справах дітей за місцем виявлення та (або) проживання (перебування) такої дитини. У разі коли відсутня можливість звернутися до органів Національної поліції та служби у справах дітей, юридичні та фізичні особи, яким стало відомо про дитину, яка постраждала від жорстокого поводження з нею або життю чи здоров'ю якої загрожує небезпека, зобов'язані негайно звернутися до інших суб'єктів.

Відповідно до пункту 15 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, служба у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, під час прийняття рішення про взяття її на облік отримала інформацію про дитину, її законних представників, а також складні життєві обставини дитини та її сім'ї, необхідну для забезпечення її соціального захисту, на підставі якої видано наказ про взяття дитини на облік (долучений до матеріалів).

Відповідно до п. п. 3, 4, 5 п. 15 Порядку служба у справах дітей:

- вносить інформацію про дитину, яка перебуває у складних життєвих обставинах, до журналу обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, згідно з додатком та до банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім'ї потенційних усиновителів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів (далі - єдиний банк даних) шляхом заповнення електронної обліково-статистичної картки дитини, що ведеться за формою, встановленою Мінсоцполітики;

- звертається до органу соціального захисту населення для організації оцінювання потреб дитини та її сім'ї у соціальних послугах протягом п'яти робочих днів після виявлення дитини, якщо таке оцінювання не проводилось, у тому числі після оцінки рівня безпеки дитини;

- формує особову справу дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, до якої, зокрема, друкується дублікат картки (у паперовому вигляді) із зазначенням дати виготовлення, який підписується оператором єдиного банку даних, засвідчується підписом керівника, а також додаються копії усіх наявних документів, що стосуються дитини (документи, отримані відповідно до підпункту 1 пункту 15 цього Порядку додаються до особової справи обов'язково).

Відповідно до Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», Типового положення про притулок для дітей служби у справах дітей, затвердженого постановоюКабінету Міністрів України від 09.06.1997 № 565, Типового положення про центр соціально-психологічної реабілітації дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 28.01.2004 №87, притулки для дітей та центри соціально-психологічної реабілітації дітей є закладами соціального захисту, у яких надається комплексна соціальна, психологічна, педагогічна, медична, правова та інші види допомоги:

- дітям з сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах і не в змозі подолати їх за допомогою власних можливостей, якщо батьки з певних причин (через тривалу хворобу, інвалідність тощо) не можуть забезпечити належного утримання та догляду за дитиною, ухиляються від виконання батьківських обов'язків, вживають алкоголь, наркотичні засоби).

Закон України «Про охорону дитинства» (далі Закон № 2402-ІІІ) визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.

Статтею 8 Закону № 2402-ІІІ кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Статтею 11 Закону України «Про охорону дитинства» встановлено, що сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім'ї разом з батьками або в сім'ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права і обов'язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Згідно з ч.1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства»: «Виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці».

Відповідно до статті 23-1 Закону № 2402-ІІІ усі дії щодо дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, спрямовуються на захист прав та інтересів дитини, усунення причин таких обставин і забезпечення безпечних умов її утримання та виховання, надання їй та її батькам комплексу необхідних послуг та соціальної допомоги.

Статтею 150 Сімейного кодексу України визначено обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини:

1. Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод

інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.

2. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

3. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

4. Батьки зобов'язані поважати дитину.

З огляду на вищевикладене та згідно матеріалів справи встановлено, що підтверджується відзивом відповідача, останній не надав жодної оцінки та не врахував у своїх діях по відношенню до позивача постанову Дніпровського апеляційного суду від 03.05.2023 року по справі № 202/9030/22, якою скасовано постанову судді Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 28.11.2022 року про визнання винною і притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП, а провадження у справі закрито на підставі п.1 ч.1 ст.247 КупАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення.

Предметом розгляду справи №202/9030/22 був протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №520434 від 20.10.2022 року, відповідно до якого встановлено, що 20.10.2022 року приблизно о 10 годині 30 хвилин ОСОБА_1 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , не виконала обов'язки щодо виховання своєї малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , антісанітарні умови проживання, дитина недоглянута та занедбана, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.

Постанова Дніпровського апеляційного суду від 03.05.2023 року по справі № 202/9030/22 набрала законної сили 03.05.2023 року.

Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Оспорюваний наказ № 192 від 25.10.2022 «Про взяття на облік дитини, яка перебуває в складних життєвих обставинах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 » прийнято до ухвалення постанови Дніпровським апеляційним судом від 03.05.2023 року по справі №202/9030/22.

Отже, всі обставини та документи, складені відповідачем відносно позивача до ухвалення постанови суду від 03.05.2023 року втратили чинність.

А відтак, оспорюваний наказ протиправно відповідачем не переглянуто та не скасовано.

Разом з тим, оцінюючи позицію відповідача, викладену у відзиві, та додані до нього документи, суд встановив наступне.

Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.

Згідно ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (стаття 73 КАС України).

У силу ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст.94 КАС України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Оцінюючи аргументи відповідача у відзиві та додані до нього документи, суд звертає увагу, що 05.05.2023 (після постанови Дніпровського апеляційного суду від 03.05.2023) отриманий лист ВДМЦСС в Індустріальному районі міста Дніпра від 05.05.2023 вих.№2/04-08-1858 щодо загрози життю і здоров'ю малолітньої ОСОБА_2 через те, що батьки не впускають до квартири (з березня місяця 2023) та виявили бажання спілкуватись тільки через адвоката. Також ВДМЦСС не має можливості продовжити угоду про соціальний супровід без згоди батьків.

З огляду на викладене та з посиланням на п.15 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що не встановлено порушень чинного законодавства України Лівобережною адміністрацією Дніпровської міської ради в особі управління-служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради про взяття на облік дитини, як дитини, яка перебуває в складних життєвих обставинах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З доданих до відзиву копій актів виходу в сім'ю від 05.05.2023 та від 09.05.2023 вбачається, що посадовим особам відповідача двері в квартиру не відчинили. Отже, відповідачем не встановлено неналежних умови для проживання позивача, її чоловіка та їх малолітньої доньки.

Згідно копії акту виходу в сім'ю від 16.05.2023 посадовим особам відповідача двері в квартиру відчинила особа, яка не повідомила свої персональні дані. При цьому, посадовими особами відповідача не встановлено неналежних умови для проживання позивача, її чоловіка та їх малолітньої доньки.

Згідно копії акту обстеження умов проживання від 08.06.2023 за результатом виходу посадових осіб відповідача комісією обстежені умови проживання позивача, її чоловіка та малолітньої дитини у присутності адвоката. Визначено, що засідання комісії відбудеться 29.06.2023.

За наслідком складання акту обстеження умов проживання від 08.06.2023 відповідачем не встановлено порушень позивача та не встановлено неналежних умови для проживання позивача, її чоловіка та їх малолітньої доньки.

Результати засідання комісії 29.06.2023 відповідачем не надані.

Копію листа про надання інформації, адресовану голові комісії з питань захисту прав дитини при Лівобережній адміністрації Дніпровської міської ради суд при розгляді справи не враховує як належний, достатній, допустимий доказ, оскільки не містить реквізитів, а саме: дати та номеру складання. Отже, неможливо встановити, складений лист до чи після постанови Дніпровського апеляційного суду від 03.05.2023 року по справі № 202/9030/22 та чи врахований при її ухвалені.

З аналогічних підстав суд не приймає як доказ копії фотознімків, які додані відповідачем до відзиву.

Щодо аргументів відповідача стосовно відвідування доньки позивача закладу дошкільної освіти, суд враховує наступне.

Статтею 8 Закону України "Про дошкільну освіту" визначено, що сім'я зобов'язана сприяти здобуттю дитиною освіти у дошкільних та інших навчальних закладах або забезпечити дошкільну освіту в сім'ї відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти. Відвідування дитиною закладу дошкільної освіти не звільняє сім'ю від обов'язку виховувати, розвивати і навчати її в родинному колі. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність перед суспільством і державою за розвиток, виховання і навчання дітей, а також збереження їх життя, здоров'я, людської гідності.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про дошкільну освіту" визначено право (а не обов'язок) на здобуття дошкільної освіти у закладах дошкільної освіти.

Відтак, суд не приймає як крітерій складних життєвих обставин та неналежного виховання позивачем своєї доньки для відомостей та інформації у відповідних реєстрах - не відвідування останньою дошкільного навчального закладу.

Щодо не переоформлення спадщини, стаття 1223 Цивільного кодексу України встановлює право (не обов'язок) на спадкування.

Відтак, суд також не приймає як крітерій складних життєвих обставин та неналежного виховання позивачем своєї доньки для відомостей та інформації у відповідних реєстрах - зауваження відповідача щодо не оформлення спадщини позивачем.

Отже, оспорюваний наказ відповідача № 192 від 25.10.2022 підлягає скасуванню за викладених у рішенні вище підстав, а інше рішення щодо встановлення неналежних умови для проживання позивача, її чоловіка та їх малолітньої доньки після 03.05.2023 року відповідачем не приймалось, відповідних доказів суду не надано.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відтак, позовні вимоги про зобов'язання відповідача: виключити з обліку дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ), як дитину, яка перебуває у складних життєвих обставинах; виключити відомості про дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) із ЄІАС «Діти»; виключити інформацію про дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) із реєстру житла дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах - також підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністравтиний позов ОСОБА_1 до Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради в особі Управління - служби у справах дітей про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління - служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради щодо: взяття на облік дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ), як дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах; внесення відомостей про дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) до ЄІАС «Діти»; внесення інформації про дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) до реєстру житла дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах.

Зобов'язати Управління - службу у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради: скасувати наказ № 192 від 25.10.2022 «Про взяття на облік дитини, яка перебуває в складних життєвих обставинах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 »; виключити з обліку дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ), як дитину, яка перебуває у складних життєвих обставинах; виключити відомості про дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) із ЄІАС «Діти»; виключити інформацію про дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) із реєстру житла дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В.Кадникова