Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"09" лютого 2024 р.м. ХарківСправа № 922/5180/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Усатої В.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Харківського обласного центру зайнятості (вул. Громадського Олега, 1А, м. Харків, 61068) в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості (вул. Шевченка, 137А, м. Харків, 61013)
до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
про стягнення коштів
без виклику учасників справи
Харківський обласний центр зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить:
Стягнути з відповідача, ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , суму коштів виплачених як допомога по частковому безробіттю за період з 12.03.2020 по 30.11.2020 у розмірі 17 610 грн. 67 коп. та судові витрати у сумі 2684 грн. 00 коп. на користь Харківського обласного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 03491277, вул. Громадського Олега, 1А, м. Харків, 61068, р/р UА648201720355489001017099650 Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172).
Згідно з вимогами частини 6 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, що не є підприємцем, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
На виконання вищевказаних вимог процесуального закону, Господарським судом 08.12.2023 через систему "Електронний суд" сформовано запит до Єдиного державного демографічного реєстру щодо зареєстрованого місця проживання (перебування) ОСОБА_1 та отримано відповідь №356140, в якій зазначено, що 07.09.2023 ОСОБА_1 знято з реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно ч. 10 ст. 176 ГПК України якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Подальший виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/5180/23. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Також цією ухвалою постановлено здійснити повідомлення відповідача про розгляд справи шляхом оголошення на офіційному вебсайті судової влади України. Відповідачеві, згідно ст. 251 ГПК України, встановлено строк 15 днів з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов. Роз'яснено, що у разі ненадання відзиву на позов у встановлений судом строк, справа згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України буде розглянута за наявними в ній матеріалами. Також, роз'яснено сторонам, що відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Разом з цим, у зв'язку з відсутністю відомостей про реєстрацію ОСОБА_1 після 07.09.2023, Господарський суд Харківської області 12.12.2023 звернувся до Департаменту реєстрації Харківської міської ради із запитом щодо надання актуальної інформації стосовно його місця реєстрації ОСОБА_1 ..
Окрім того, ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.12.2023 витребувано у Міністерства соціальної політики України (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601) відомості щодо перебування на обліку (реєстрації) в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб та місце реєстрації на підконтрольній Україні території щодо ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ; останнє (відоме) місце реєстрації: АДРЕСА_2 ). Постановлено, у разі встановлення факту перебування ОСОБА_1 на обліку (реєстрації) в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, витребувати у Міністерства соціальної політики України наступні відомості: дані про фактичне місце проживання особи на дату звернення; адресу, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону.
28.12.2023 від Департаменту реєстрації Харківської міської ради до суду надійшла відповідь на запит за вх. № 35857 та за вх. № 35887 разом з інформаційною довідкою з Реєстру територіальної громади міста Харкова, в якій міститься інформація про зняття з реєстрації ОСОБА_1 з 07.09.2023 за адресою: АДРЕСА_2 .
08.01.2024 від Департаменту реєстрації Харківської міської ради до суду повторно надійшла відповідь на запит за вх. № 462 з інформацією про зняття з реєстрації ОСОБА_1 .
09.01.2024 від Міністерства соціальної політики України електронною поштою до суду надійшла відповідь на запит за вх. № 584. Проте, згідно акту відділу документального забезпечення контролю (канцелярія) від 09.01.2024, під час перевірки документів, що надійшли електронною поштою від Мінсоцполітики у справі № 922/5180/23, вх.№584, було виявлено недоліки, а саме: відсутній КЕП у повідомленні.
16.01.2024 від Міністерства соціальної політики України поштою до суду надійшла відповідь на запит за вх. № 1336, в якій зазначено, що станом на 04 січня 2024 року в ЄІБД ВПО наявна така інформація про запитувану особу: ОСОБА_1 (громадянин України, чоловік); особа була зареєстрована та фактично проживала: р- АДРЕСА_2 ; адреса листування та фактичного проживання: АДРЕСА_3 з 01.05.2022; ел.пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; телефон: НОМЕР_2 ; знято з обліку: 24.04.2023 (самостійно через дію).
Суд звертає увагу, що для належного повідомлення відповідача про розгляд справи, на офіційному веб-сайті судової влади України здійснено повідомлення про відкриття провадження у справі № 922/5180/23.
Також суд зазначає, що ухвала суду про відкриття провадження у справі від 12.12.2023 була направлена судом на останню відому адресу реєстрації відповідача. Проте, вказана ухвала була повернута на адресу суду з позначкою пошти "Адресат відсутній за вказаною адресою".
Зважаючи на вказане, суд зазначає, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25.06.2018 у справі № 904/9904/17.
При цьому, суд зауважує, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Однак, відповідач своїм правом, наданим відповідно до ст.251 Господарського процесуального кодексу України не скористався, відзив на позов не надав.
В той же час, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що матеріали справи містять достатньо доказів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив наступне.
10 червня 2020 року Фізична особа-підприємець Борисенко Олександр Васильович звернувся до Харківського міського центру зайнятості (правонаступник - Харківська філія Харківського обласного центру зайнятості) із заявою про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, у зв'язку з зупиненням діяльності з 12 березня 2020 року відповідно до статті 47-1 Закону та Порядку.
На підставі поданої Фізичною особою-підприємцем Борисенко Олександром Васильовичем заяви та доданих до неї документів: засвідченої копії наказу про зупинення діяльності від 12.03.2020; відомості про фізичну особу - підприємця, який є застрахованою особою, щодо якого виконуються вимоги ч.3 ст.47 Закону України «Про зайнятість населення» за період з 12.03.2020 по 31.03.2020, за період з 01.04.2020 по 30.04.2020, за період з 01.05.2020 по 31.05.2020, за період з 01.06.2020 по 30.06.2020, за період з 01.07.2020 по 31.07.2020, за період з 01.08.2020 по 31.08.2020, за період з 01.09.2020 по 30.09.2020, за період з 01.10.2020 по 31.10.2020 та за період з 01.11.2020 по 30.11.2020 (далі - Відомості); довідки про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2019 по 29.02.2020 у повному обсязі, Харківським обласним центром зайнятості 12.06.2020 прийнято рішення про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину (наказ від 12.06.2020 №542).
Відповідно до п. 15 Порядку та наданих Фізичною особою-підприємцем Борисенко Олександром Васильовичем Відомостей за період з 12.03.2020 по 30.11.2020, на рахунок фізичної особи-підприємця платіжними дорученнями від 01.09.2020 №2503, від 21.07.2020 №4231, від 26.08.2020 №12833, від 22.09.2020 №17413, від 22.10.2020 №20067, від 25.11.2020 №21250 та від 18.12.2020 №24998 перераховано допомогу по частковому безробіттю в сумі 24 110 грн. 67 коп.
З метою здійснення перевірки відомостей та документів, поданих Відповідачем для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, керуючись п. 21 Порядку, Позивачем направлено запит щодо сплати єдиного внеску платниками, які отримали допомогу по частковому безробіттю, на який 22.10.2021 отримано лист Головного управління ДПС у Харківській області №26840/5/20-40-24-16-17 від 18.10.2021.
З листа Головного управління ДПС у Харківській області №26840/5/20-40-24-16-17 від 18.10.2021 встановлено, що Відповідачем на дату звернення до Харківського міського центру зайнятості 10.06.2020 для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину було надано недостовірні відомості щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме в доданій до заяви довідки про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наданої на підставі звітних відомостей за період з 01.09.2019 по 29.02.2020, значиться інформація про сплату ЄСВ в повному обсязі, тоді як відповідно до листа ГУ ДПС у Харківській області за вказаний період ЄСВ на дату звернення (10.06.2020) Відповідачем не було сплачено ЄСВ в повному обсязі (за вересень 2019 - лютий 2020 року ЄСВ було сплачено 13.04.2021), про що складений акт №8518 від 22.11.2021.
Таким чином, позивач зазначає, що внаслідок подання недостовірних відомостей щодо сплати ЄСВ у довідці доданої до заяви про надання допомоги по частковому безробіттю від 10.06.2020, Фізичною особою-підприємцем Борисенко Олександром Васильовичем незаконно отримано допомогу по часткового безробіттю на період карантину в сумі 24110 грн. 67 коп.
На підставі вищевказаних обставин, Харківським міським центром зайнятості було прийнято наказ від 24.11.2021 №827 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю на період карантину ФО-П Борисенку Олександру Васильовичу» щодо вжиття заходів по поверненню коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю на період карантину Відповідачем за період з 12.03.2020 по 30.11.2020 в сумі 24 110 грн. 67 коп.
З метою врегулювання спору в досудовому порядку, фізичній особі-підприємцю Борисенку Олександру Васильовичу 26.11.2021 направлено лист-претензію про повернення коштів в добровільному порядку, рекомендованим листом з повідомленням, який повернувся у зв'язку з закінченням терміну зберігання.
Разом з цим, ФО-П Борисенко О.В. звернувся до центру зайнятості з заявою про надання можливості йому сплачувати заборгованість частинами.
Так, 13.12.2021 ФО-П Борисенком О.В. було сплачено 4500,00 грн. та 23.02.2022 - 2000,00 грн.
Позивач вказує, що залишок суми незаконно отриманої допомоги по частковому безробіттю на період карантину становить 17 610 грн. 67 коп., яка Відповідачем на рахунок Позивача не повернута, чим завдано шкоду Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
На підставі вказаного позивач звернувся до суду з відповідним позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму коштів виплачених як допомога по частковому безробіттю за період з 12.03.2020 по 30.11.2020 у розмірі 17 610 грн. 67 коп.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним вище обставинам, суд виходить з наступного.
Наказом Міністерства економіки України від 24 жовтня 2022 року №4132 "Про реорганізацію державних органів Державної служби зайнятості" прийнято рішення реорганізувати Харківський міський центр зайнятості (позивач) шляхом приєднання до Харківського обласного центру зайнятості (61068, Харківська область, м. Харків, вул. Громадського Олега, 1А, код згідно з ЄДРПОУ 03491277), та установлено, що Харківський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових та немайнових прав Харківського міського центру зайнятості.
Відповідні відомості про перебування Харківського міського центру зайнятості у стані припинення та про створення Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
У відповідності до Положення про Харківську філію Харківського обласного центру зайнятості, затвердженого директором Харківського обласного центру зайнятості № 863 від 15.12.2022, Харківська філія Харківського обласного центру зайнятості є відокремленим підрозділом регіонального центру зайнятості. Харківська філія Харківського обласного центру зайнятості виконує завдання та функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, визначені законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Про зайнятість населення".
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)" № 540-ІХ від 30.03.2020 доповнено Закон України "Про зайнятість населення" статтею 47-1 "Допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2". Дана норма Закону набула чинності 02.04.2020.
Відповідно до ст. 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" та п. 21 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації, встановлених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306 (в редакції постанови КМУ від 03.06.2020 № 453), у разі виявлення факту подання роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, яка є застрахованою особою, недостовірних документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги, кошти, отримані роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, яка є застрахованою особою, повертаються до Фонду в повному обсязі у розмірі виплаченої такій особі допомоги.
Згідно з ч. 1 ст. 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" (в редакції, що діяла на момент подання документів ФОП), допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричинені коронавірусом SARS-СоV-2 (далі - допомога по частковому безробіттю на період карантину), надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (СOVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця або фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою.
Сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину надається роботодавцям, у тому числі фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, із числа суб'єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину.
Допомога по частковому безробіттю на період карантину надається у разі сплати роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Згідно з ч. 2 ст. 47-1 Закону України "Про зайнятість населення", для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, звертається до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подає такі документи:
1) заяву у довільній формі;
2) копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;
3) відомості про працівників та/або фізичну особу - підприємця, який є застрахованою особою (прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний державний орган і мають відмітку в паспорті), у яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно з цією статтею;
4) довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Пунктом 23 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації, встановлених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, передбачено, що Центр зайнятості має право перевіряти відомості, подані роботодавцем/фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти перерахування роботодавцю коштів Фонду для виплати працівникам/фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою, допомоги по частковому безробіттю на період карантину в разі відмови або перешкоджання роботодавцем/фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, у проведенні перевірки, виявлення фактів подання Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
Центр зайнятості контролює цільове використання коштів, що перераховуються роботодавцю для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину, шляхом проведення відповідної перевірки протягом 90 календарних днів після останньої виплати такої допомоги працівникам та має право отримувати від роботодавця необхідні пояснення з відповідних питань, у тому числі в письмовій формі.
Відповідно до п. 19 Порядку, фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, несе відповідальність за достовірність документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, та цільове використання коштів Фонду відповідно до законодавства.
Згідно з абз. 2 п. 21 вказаного Порядку, у разі виявлення факту подання фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, недостовірних документів відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, кошти, отримані фізичною особою - підприємцем, який є застрахована особою, повертаються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в повному обсязі у розмірі виплаченої такій особі допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 47-1 Закону України "Про зайнятість населення", допомога по частковому безробіттю на період карантину надається у разі сплати роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Отже, статтею 47-1 Закону України "Про зайнятість населення" та Порядком було встановлено вичерпний перелік підстав для набуття права на допомогу по частковому безробіттю на період карантину, зокрема, надання звітності про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Відповідно до абз. 2 п. 21 та п. 22 вищевказаного Порядку, у разі виявлення факту подання фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, недостовірних документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, кошти, отримані фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, повертаються до Фонду в повному обсязі у розмірі виплаченої такій особі допомоги по частковому безробіттю на період карантину. Кошти для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину не надаються роботодавцям/фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, якими не дотримано вимоги статті 47-1 Закону та Порядку.
З огляду на викладене вбачається, що у зв'язку з поданням недостовірних відомостей щодо сплати ЄСВ у довідці, доданої до заяви про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину від 10.06.2020, фізичною особою-підприємцем Борисенко Олександром Васильовичем було незаконно отримано допомогу по частковому безробіттю на період карантину у загальному розмірі 24 110 грн. 67 коп.. Після часткового повернення відповідачем коштів, залишок неповернутої допомоги по частковому безробіттю на період карантину складає 17 610, 67 грн.
У відповідності до приписів ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.1 ст. 77 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, приймаючи до уваги те, що відповідач не вчинив необхідних дій щодо повернення в повному обсязі грошових коштів, отриманих в якості допомоги по частковому безробіттю на період карантину, доказів протилежного суду не надав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення 17 610, 67 грн, є правомірними, обґрунтованими та такими, що підтверджуються матеріалами справи і тому підлягають задоволенню.
Як зазначає позивач, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Борисенко Олександр Васильович припинив підприємницьку діяльність 13.07.2022 на підставі власного рішення (номер запису про припинення підприємницької діяльності № 2004800060003148383).
У Постанові від 13.02.2019 у справі № 910/8729/18, Верховний Суд наголосив, що за змістом ст. ст. 51, 52, 598-609 ЦК України, ст. ст. 202-208 ГК України, ч. 8 ст. 4 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-ІУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», у випадку припинення підприємницької діяльності ФОП (із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію такого припинення) її зобов'язання (господарські зобов'язання) за укладеними договорами не припиняються, а продовжують існувати, оскільки вона, як фізична особа не перестає існувати та відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.
З огляду на викладене, Верховний Суд дійшов висновку, що спори, які виникли з господарського договору, стороною якого є ФОП, належать до господарської юрисдикції відповідно до суб'єктного складу та змісту правовідносин сторін, як таких, що виникли з господарського договору, зобов'язання за яким у відповідача із втратою його статусу, як ФОП - не припинились.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, враховуючи задоволення заявлених позовних вимог, судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 124, 129 Конституції України, ст. 4, 11, 12, 13, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247-252 ГПК України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Харківського обласного центру зайнятості (вул. Громадського Олега, 1А, м. Харків, 61068; код ЄДРПОУ 03491277; р/р UА648201720355489001017099650 Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172) суму коштів виплачених як допомога по частковому безробіттю за період з 12.03.2020 по 30.11.2020 у розмірі 17 610, 67 грн. та судові витрати у сумі 2684,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ст.ст. 256, 257 ГПК України, рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення, з урахуванням приписів п.п. 17.5 п.17 Перехідних положень ГПК України.
Позивач: Харківський обласний центр зайнятості (вул. Громадського Олега, 1А, м. Харків, 61068; код ЄДРПОУ 03491277).
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Повне рішення складено "09" лютого 2024 р.
Суддя В.В. Усата
справа № 922/5180/23