09 лютого 2024 р.Справа № 440/3392/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Бегунца А.О.,
Суддів: Рєзнікової С.С. , Мельнікової Л.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду клопотання відповідача, ОСОБА_1 про зупинення провадження по справі №440/3392/23
за позовом Керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області, Департамента культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради
до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9
про зобов'язання вчинити певні дії,
Керівник Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , в якій просив зобов'язати відповідачів протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з Департаментом культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради охоронний договір на щойно виявлений об'єкт історії та архітектури місцевого значення - "Дохідний будинок ( АДРЕСА_1 , на умовах і в порядку, що визначені постановою Кабінети Міністрів України від 28.12.2001 №1768.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від у справі 440/3392/23 у задоволенні позову керівника Полтавської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 про зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Ухвалами Другого апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2023 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Заступника керівника Полтавської обласної прокуратури на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19.09.2023 року по справі №440/3392/23 та призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження без виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач, ОСОБА_1 звернулась до суду апеляційної інстанції із клопотанням про зупинення провадження у справі. В обґрунтування наданого клопотання зазначила, що мобілізована та перебуває у складі ЗС України, що переведені на воєнний стан.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, розглянувши вказане клопотання, колегія суддів вважає, що провадження по справі підлягає зупиненню, виходячи з наступного.
Положеннями статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України розмежовано підстави, за яких суд має право зупинити провадження, а також, з настанням яких суд зобов'язаний вчинити таку процесуальну дію.
Перелік визначених підстав є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Пунктом 5 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зупинення провадження у справі - це врегульована законом і оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї з передбачених в законі обставин, які заважають здійснювати її розгляд.
Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з'ясувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.
Визначаючи наявність підстав, за яких провадження у справі підлягає обов'язковому зупиненню, суд повинен, зокрема, ураховувати, що така підстава для зупинення провадження у справі стосуються обставин, від яких залежить можливість її розгляду, і які передбачені статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до змісту положень п. 5 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України, зупинення провадження у справі має тимчасовий характер та обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Виходячи із загальних засад адміністративного судочинства, зупинення провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлено неможливістю гарантувати забезпечення процесуальних прав сторони у зв'язку із її перебуванням у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
При цьому, відповідно до положень частини 1 статті 236 КАС України, зупинення провадження із вищенаведених підстав мають імперативний характер.
Так, Указом Президента України від 24.02.2022, № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні запроваджено воєнний стан з 5:30 год. 24.02.2022 терміном на 30 діб, який продовжено Указами Президента України та діє по теперішній час.
Вищевказаним Указом, зокрема, визначено Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності (частина друга статті 1 Закону України "Про Збройні Сили України" 06.12.1991 №1934-XII.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про Збройні Сили України" від 06.12.1991 за № 1934-XII до структури Збройних Сил України входять органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Згідно з ст. 11 Закону України від 06.12.1991 за № 1934-XII Збройні Сили України провадять свою діяльність, у тому числі на засадах постійної бойової та мобілізаційної готовності.
Тобто, Збройні Сили України постійно переведені на воєнний стан.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністертсва оборони України від 15.09.2023 №244, капітана ОСОБА_1 призвана на військову службу за призовом під час мобілізації, на особоливий період, Полтавським об'єднаним міським центром комплектування та соціальної підтримки, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" призначена на посаду ординатора лабараторного віділення, ВОС-9043003, а тому, в силу приписів п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, наявні підстави для зупинення провадження по справі.
Окрім того, колегія суддів звертає увагу на предмет спору в цій справі, який полягає у необхідності укладання протягом одного місяця з дня набрання рішенням суду законної сили охоронного договору на щойно виявлений об'єкт історії та архітектури місцевого значення - "Дохідний будинок ( АДРЕСА_1 , на умовах і в порядку, що визначені постановою Кабінети Міністрів України від 28.12.2001 №1768, тобто спір стосується житлових прав військовослужбовця, яка, при цьому, мобілізована на військову службу, відтак позбавлена можливості ефективно брати участь в судовому процесі.
Зважаючи на викладене, з метою забезпечення принципу змагальності сторін та надання їм можливості реалізувати процесуальні права, суд, у зв'язку із введенням воєнного стану в Україні, перебуванням відповідача на посаді ординатора лабараторного віділення, ВОС-9043003 Полтавського об'єднаного міського центру комплектування та соціальної підтримки, яка перебуває у складі Збройних Сил України та на даний час переведена на штати воєнного часу, що виключає можливість подальшого розгляду справи, в силу приписів п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, вважає за необхідне зупинити провадження по вказаній справі до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Керуючись ст. 236, 321, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Клопотання відповідача, ОСОБА_1 - задовольнити.
Зупинити провадження у справі №440/3392/23 за позовом керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 до припинення перебування ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведена на воєнний стан.
Зобов'язати відповідача повідомити про усунення обставин, які стали підставою для зупинення провадження у справі, з долученням копій підтверджуючих документів.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Бегунц А.О.
Судді Рєзнікова С.С. Мельнікова Л.В.