Рішення від 08.02.2024 по справі 580/10281/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2024 року справа № 580/10281/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Золотоніського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Золотоніського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії відповідача від 26.05.2023, що оформлена карткою обстеження та медичного огляду № 864 про визначення придатності/непридатності до військової служби в Збройнийх Силах України від 26.06.2023 щодо позивача;

- зобов'язати відповідача провести позивачу повторний огляд військово-лікарською комісією на визначення придатності до військової служби в Збройнийх Силах України з урахуванням медичних документів, які підтверджують дійсні діагнози позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно з карткою обстеження та медичного огляду № 864 про визначення придатності/непридатності до військової служби в Збройних Силах України від 26.05.2023 Золотоніського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_1 проведено медичний огляд та винесено рішення - «Тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до 26.07.2023» на підставі статтей 24, 83Б, та 78В графи II Додатку № 3 до Положення введеного в дію наказом Міністра оборони України 2008 р. № 402. В оскаржуваній постанові ВЛК відповідача, яка оформлена карткою обстеження та медичного огляду з визначенням придатності до військової служби в ЗС України наявні всі висновки лікарів, але огляд проводився формально, без дослідження кожного медичного висновку лікарів, документації, діагнозів, які перебували у позивача. Усі обстеження, які додаються прямо суперечать висновку військово-лікарської комісії. Дослідження МРТ шийного відділу хребта від 29.05.2023 показало, що у позивача наявні МР-ознаки дегенеративно-дистрофічних змін шийного відділу хребта з порушенням статики у вигляді випрямлення фізіологічного лордозу, правобічної сколіотичної деформації; кила диску С5/С6; протрузія диску С6/С7; дегенеративний нерівномірний форамінальний стеноз на рівні С5-С7 та вторинний стеноз хребтового каналу на рівні С5-С6; прояви спондилоартрозу, спондильозу; фізіологічний кіфоз та вісь хребта S-подібно (шийний відділ хребта). Дослідження МРТ грудного відділу хребта доводе наявність МР-картини дегенеративно- дистрофічних змін грудного відділу хребта з порушенням статики у вигляді S-подібного сколіозу; помірних артрозних змін реберно-хребцевих з'єднань; протрузій дисків Th2/Th3, ТЬЗ/ТМ, Th4/Th5, Th5/Th6, ThlO/ ТЫ 1; прояв спондилоартрозу та спондильозу; дегенеративного нерівномірного форамінального стенозу на рівні Th2-Th4 та ThlO-Thll; різнокаліберних хрящових вузлів Шморля в Th6-Thl2 хребцях. Разом з тим, МРТ поперекового відділу хребта показало: МР-ознаки дегенеративно-дистрофічних змін попереково-крижового відділу хребта з порушенням статики; протрузії дисків L3/L4, L4/L5; кила диску L5/S1; помірні прояви спондилоартрозу, спондильозу; дегенеративний нерівномірний форамінальний стеноз на рівні L4-S1; дегенеративні зміни в Thl2-Ll хребцях по типу Modicl; різнокаліберні хрящові вузли Шморля в L1-S1 хребцях; гемангіома в L1 та ретролістез L5. З огляду на зазначені діагнози, лікар підтвердив клінічний діагноз, зокрема, наявна вертеброгенна люмбалгія з помірним, стійким больовим с-м; ретролістез тіла L5; нестабільність тіла L5.; екструзії МХД С5-С6 та L5-S1.; протрузії МХД С6-С7 Th2-Th6, ThlO-Thll, L3/L4 та L4/L5; розповсюдженний спондилоартроз та спондильоз хребта; стан після резекції латерального меніску правого колінного суглобу; кістозна перебудова латерального виростку стегнової та великогомілкової кістки та хондромаляція надколінника II ст (консультативний висновок лікаря від 08.06.2023. Таким чином, зважаючи на встановлені Позивачу діагнози, у відповідності до гр. П ст. 64 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, Позивач являється непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку. 22.08.2023 позивачем направлено скаргу на висновок Військово-лікарської комісії Золотоніського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до Центральної військово-лікарської комісії ЗС України з вимогою скасування даного висновку та проведення повторної військово-лікарської експертизи, з метою визначення вірного ступеня придатності позивача до військової служби з урахуванням вищеперерахованих медичних документів, які підтверджують дійсні діагнози останнього. Листом від 22.09.2023 № 598/9956 Центральної військово-лікарської комісії ЗС України повідомлено, що за результатами розгляду копій медичних документів Позивача комісія вирішила, що постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби при Золотоніському РТЦК та СП прийнята вірно, згідно чинного законодавства України. Підстав для скасування постанови не виявлено. Не погоджуючись з прийнятими рішеннями позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного від 11.12.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

26.05.2023 відповідач у складі голови ВЛК Кузьменка та секретаря ВЛК Щеблікіної Г.Ю. визнали позивача тимчасово непридатним до військової служби з лікуванням (динамічного спостереження) на термін до 26.07.2023 на підставі гр. II ст. 24, 83Б, та 78В, що підтверджується карткою обстеження та медичного огляду № 864 про визначення придатності/непридатності до військової служби в Збройнийх Силах України від 26.06.2023.

Згідно з карткою обстеження та медичного огляду № 864 про визначення придатності/ непридатності до військової служби в Збройних Силах України від 26.05.2023 Золотоніського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_1 проведено медичний огляд та винесено рішення - «Тимчасово непридатний до військової служби. Потребує лікування (динамічного спостереження) на термін до 26.07.2023» на підставі статтей 24, 83Б, та 78В графи II Додатку № 3 до Положення введеного в дію наказом Міністра оборони України 2008 р. № 402.

Відповідач направив позивача в Черкаську обласну лікарню для консультативного висновку до лікарів з метою визначення придатності/непридатності до військової служби.

Консультативним висновком спеціаліста нейрохірурга від 09.08.2023 встановлено: М42.10 Остеохондроз, спондильоз хребта, гіполордоз, сколіоз ШВХ, 8-подібний сколіоз ГВХ, ретролістез Ь5, кила МХД С5-С6, протрузії МХД С6-С7 з компресією дурального мішка, Тн2-Тн6, ТнІО- ТнИ, Ь3-Ь5, кила МХД Ь5-81, гемангіома тіла ІЛ хребця, полірадикулярний больовий синдром, нестійкої ремісії, помірні вертебростатичні та вертебродинамічні порушення.

Консультативним висновком спеціаліста невролога від 09.08.2023 встановлено: М42.10 Остеохондроз, спондильоз хребта, гіполордоз, сколіоз ШВХ, сколіоз ГВХ, ретролістез Ь5, кила МХД С5-С6, протрузії МХД С6-С7 з компресією дурального мішка, Тн2-Тн6, ТнЮ-ТнІІ, Ь3-Ь5, кила МХД Ь5431, форамінальний стеноз на рівні М-вІ, полірадикулярний з ангіодистонічними проявами синдром, н/ремісія, помірні вертебростатичні порушення, 090.8 ВСД, помірний астено-вегето-невротичний синдром. Назначені такі рекомендації: нагляд та лікування невролога, протипоказане перевантаження та переохолодження хребта та тривале перебування у вертикальному положенні.

Після отримання консультативних висновків 22.08.2023 позивачем направлено скаргу на висновок Військово-лікарської комісії Золотоніського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до Центральної військово-лікарської комісії ЗС України з вимогою скасування даного висновку та проведення повторної військово-лікарської експертизи, з метою визначення вірного ступеня придатності позивача до військової служби з урахуванням вищеперерахованих медичних документів, які підтверджують дійсні діагнози останнього.

Листом від 22.09.2023 № 598/9956 Центральної військово-лікарської комісії ЗС України повідомлено, що за результатами розгляду копій медичних документів позивача комісія вирішила, що постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби при Золотоніському РТЦК та СП прийнята вірно, згідно чинного законодавства України. Підстав для скасування постанови не виявлено.

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з частинами другою, третьою статті 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-XII).

Відповідно до частини сьомої статті 1 Закону № 2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XIІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800.

Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів. (пункт 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402.

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402.

Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема, контроль за лікувально-оздоровчою роботою серед допризовників, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти); розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України; проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.

ЦВЛК має право, серед іншого, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах.

Пунктом п. 3.8 глави 3 Розділу ІІ Положення № 402 встановлено, що за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: «Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «Обмежено придатний до військової служби»; «Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний до військової служби».

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: «Придатний до військової служби»; «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»; «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Відповідно до підпункту б пункту 6.1. глави 6 розділу II Положення № 402, направлення на медичний огляд проводиться військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.

Зокрема, абзацом 4 пункту 2.4.5 розділу І Положення № 402 визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до ЦВЛК.

Позивач скористався своїм правом на звернення до ЦВЛК перегляду рішення ВЛК від 26.05.2023.

22.08.2023 позивачем направлено скаргу на висновок Військово-лікарської комісії Золотоніського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до Центральної військово-лікарської комісії ЗС України з вимогою скасування даного висновку та проведення повторної військово-лікарської експертизи, з метою визначення вірного ступеня придатності позивача до військової служби з урахуванням вищеперерахованих медичних документів, які підтверджують дійсні діагнози останнього.

Листом від 22.09.2023 № 598/9956 Центральної військово-лікарської комісії ЗС України повідомлено, що за результатами розгляду копій медичних документів позивача комісія вирішила, що постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби при Золотоніському РТЦК та СП прийнята вірно, згідно чинного законодавства України. Підстав для скасування постанови не виявлено.

Разом з тим, суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 по справі № 810/5009/18.

Суд зазначає, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суд у від 13.06.2018 № 806/526/16.

Отже, суд не може самостійно на власний розсуд надавати оцінку діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності для проходження військової служби, оскільки це не входить до повноважень суду, а означені питання є дискреційними повноваженнями військово- лікарської комісії.

Відтак, враховуючи те, що позивачем не доведено та в ході розгляду даної справи судом не було встановлено допущених з боку військово-лікарської комісії Золотоніського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури прийняття постанови від 26.05.2023, що оформлена карткою обстеження та медичного огляду № 864 про визначення придатності/непридатності до військової служби, а ЦВЛК вирішила, що постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби при Золотоніському РТЦК та СП прийнята вірно, згідно чинного законодавства України та підстав для скасування останньої не виявлено, тому, суд доходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову відповідно до ст. 139 КАС України розподіл понесених позивачем судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ