Ухвала від 09.02.2024 по справі 420/7207/23

Справа № 420/7207/23

УХВАЛА

09 лютого 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення від 05.06.2023 по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.06.2023 № 420/7207/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.12.19 перерахунок пенсії у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_1 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії № 33/36-6751 від 03.03.2023, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області», та провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 01.12.19 по день проведення перерахунку.

Зазначене судове рішення набрало законної сили 06.07.2023, у зв'язку із чим 22.08.2023 Одеським окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист.

26.01.2024 до суду від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю в адміністративній справі № 420/7207/23 в порядку статті 382 КАС України.

В обґрунтування заяви зазначено, що на даний час рішення суду не виконано. При цьому в усному порядку свою відмову працівники пенсійного управління пояснюють тим, що судом винесено неправильне рішення про перерахунок пенсії позивачці за період з 01.12.2019, а тому вони його виконувати не будуть. На зауваження позивача про те, що відповідач мав право подати апеляційну скаргу на рішення суду, якщо він з ним незгоден, останній ніяк не відреагував. У зв'язку із цим позивач вважає за необхідне звернутись до суду із заявою про встановлення судового контролю в адміністративній справі від 06.04.2023 по справі № 420/3032/23.

Ухвалою суду від 29.01.2024 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали обґрунтовані пояснення та докази вчинення дій, спрямованих на виконання рішення суду від 05.06.2023 № 420/7207/23.

08.02.2024 до суду від ГУ ПФУ в Одеській області на виконання вищезазначеної ухвали надійшли матеріали, згідно з якими Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.06.2023 по справі №420/7207/23, ОСОБА_1 02.02.2024 здійснено перерахунок та виплату пенсії з 27.01.2023 у зв'язку із втратою годувальника з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення в розмірах та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії № 33/36-6751 від 03.03.2023, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області».

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 становитиме 7640,22 грн, на підтвердження чого надано копії перерахунків пенсії. Сума доплати за період з 27.01.2023 по 29.02.2024 з урахуванням фактично виплачених сум складає 45461,99 грн та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації, на підтвердження чого надано копію розрахунків на доплату пенсії. Інформація про виконання рішення по справі № 420/7207/23 ГУ ПФУ в Одеській області внесена до реєстру судових рішень.

Також ГУ ПФУ в Одеській області повідомлено, що Кабінетом Міністрів України бюджет Пенсійного фонду України на 2024 року не затверджено, а тому пенсійне управління на сього діє на підставі тимчасового розпису доходів і видатків ПФУ на 1 квартал 2024 р., якими не передбачені кошти на виплати за рішенням суду.

Станом на 02.02.2024 за рахунок виділеного ПФУ фінансування ГУ ПФУ в Одеській області здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набранням рішеннями законної сили по 20.09.2020 включно.

З огляду на викладене, погашення заборгованості, нарахованої на виконання рішення суду, здійснюватиметься в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

06.02.2024 до суду від представника позивача надійшли заперечення проти поданої пенсійним управлінням звітності щодо виконання судового рішення, згідно з якими 05.02.2024 на електронну пошту представника позивача надійшов звіт про виконання рішення суду в справі № 420/7207/23, в якому відповідач доповідає суду, що начебто виконав рішення суду, перерахувавши ОСОБА_1 пенсію, проте виплачувати її буде лише з 01.03.2024. Зазначає, що відповідач виконав рішення суду лише частково, перерахувавши позивачці розмір пенсії не з 01.12.2019, як зазначено в рішенні суду, а з 27.01.2023. Такий звіт про виконання рішення суду не може бути прийнятий судом, оскільки не відновлює порушених прав людини, за захистом яких вона зверталася до суду.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача, з огляду на наступне.

Суд відхиляє доводи заявника щодо невірної дати проведення перерахунку пенсії позивачки, оскільки ОСОБА_1 отримує пенсію по втраті годувальника з 27.01.2023 року, а в період з 01.12.2019 по 26.01.2023 пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не отримувала. Отже перерахунок пенсійним управлінням проведено у відповідності до фактичних обставин та без порушень прав пенсіонера.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.

Для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою КМУ від 22 серпня 2018 р. № 649.

Відповідно до абз. 3 ч. 2 Порядку №649, термін «рішення» вживається у такому значенні - рішення суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо рішень», на виконання яких стягувачу нараховано пенсію, що фінансується за рахунок коштів державного бюджету та залишається невиплаченою, або рішення суду про стягнення коштів.

Отже за умови нарахування невиплаченої пенсії боржником за чинним законодавством її виплата пенсіонерові може бути здійснена за наявності відповідного фінансування, що забезпечується центральним органом виконавчої влади - Пенсійним фондом України.

Згідно з пп. 4 п. 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 (в редакції Постанови № 1279), Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України.

Аналіз наведеного дає підстави для висновку, що виплати пенсій здійснюються пенсійними управліннями виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління Пенсійного фонду не має.

При цьому, невиконання судового рішення пенсійними органами в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Одним із правових засобів забезпечення безумовного дотримання принципу res judicata, зокрема, здійснення визначеного статтею 129-1 Конституції України контрольного повноваження суду щодо виконання судового рішення, є визнання права особи-позивача, на користь якої ухвалено рішення суду, «подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду».

Це суб'єктивне право особи, на чию користь прийнято судове рішення у справі, розгляд якої завершений, зобов'язати відповідача виконати таке рішення (якщо воно, на думку заявника, не виконане або неналежно виконане добровільно) у повному обсязі та усунути допущені (на думку заявника) при виконанні цього рішення нові порушення прав, захищених (поновлених) судовим рішенням, яке підлягає виконанню.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31.07.2018 по справі № 235/7638/16-а.).

При викладених вище обставинах суд враховує, що дійсно відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачці лише 02.02.2024, у зв'язку із чим остання почне отримувати перераховану пенсію з 01.03.2024, розмір якої становитиме 7640,22 грн, а доплата за період з 27.01.2023 по 29.02.2024 у розмірі 45461,99 грн обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної справи та буде виплачена після надходження відповідних коштів. Отже сукупність наданих відповідачем доказів на виконання судового рішення свідчить про відсутність станом на час вирішеного порушеного заявником питання об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності заходу судового контролю в порядку ст. 382 КАС України рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 05.06.2023 по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Суддя І.В. Завальнюк