Рішення від 09.02.2024 по справі 120/13130/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

09 лютого 2024 р. Справа № 120/13130/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вільчинського О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Вінницької міської ради та голови виконавчого комітету Вінницької міської ради Моргунова Сергія Анатолійовича про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до виконавчого комітету Вінницької міської ради (далі - виконавчий комітет Вінницької МР, відповідач 1); голови виконавчого комітету Вінницької міської ради Моргунова Сергія Анатолійовича (далі - голова виконавчого комітету Вінницької МР Моргунов С.А., відповідач 2) про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням виконавчого комітету Вінницької МР №720 від 06.04.2023 було внесено зміни до рішення виконавчого комітету Вінницької МР №194 від 27.01.2022 «Про затвердження порядку надання муніципальних пільг на оплату послуг лазень жителям Вінницької міської територіальної громади з низьким рівнем доходів, які не мають комунальних зручностей за рівнем проживання» зі змінами. Зауважує, що вартість послуг комунальної лазні для певної категорії громадян зросла до 50 грн., проти 22 грн., що діяли до цього часу. Вважає, що відповідачем при прийняті спірного рішення, не проведено належної оцінки рівня підняття доходів малозабезпечених верств населення, які користуються пільговим тарифом лазні. Крім того, не було надано та не враховано економічно обґрунтованої можливості сплати, цими малозахищеними верствами населення, значно вищої ціни послуги лазні в порівнянні з попередньою.

Ухвалою судді Вінницького окружного адміністративного суду від 30.08.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено останню до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Крім того, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.

15.09.2023 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що посадові особи виконавчого комітету Вінницької МР діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.

Крім того, відповідач звертає увагу, що рішеннями виконавчого комітету Вінницької міської ради (до відання якого підпункту 1 пункту «а» частини першої статті 34 Закону №6280/97-ВР належать власні (самоврядні) повноваження встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення) не передбачено проведення оцінки рівня доходів жителів Вінницької міської територіальної громади з низьким рівнем доходів, які користуються пільговим тарифом лазні.

Зміна пільгової вартості тарифів на послуги лазні КП «Комбінат комунальних підприємств» з квітня 2023 року згідно з оскаржуваним рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 06.04.2023 №780 відбулася внаслідок підняття загальної вартості (тарифу) згідно з рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 30.03.2023 N691 «Про встановлення тарифів на послуги лазні, що надаються КП «Комбінат комунальних підприємств», яке позивачем не оскаржується.

21.09.2023 відповідачем 2 до суду подано клопотання, в якому останній просив відмовити в задоволенні позову.

Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п. 10 ч. 1 ст. 4, ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до частини 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 27.01.2022 №194 затверджено Порядок надання муніципальних пільг на оплату послуг лазень жителям Вінницької міської територіальної громади з низьким рівнем доходів, які не мають комунальних зручностей за місцем проживання (далі - Порядок надання муніципальних пільг) та затверджено тарифи на послуги лазні, що надаються КП «Комбінат комунальних підприємств».

Тарифи на послуги лазні КП «Комбінат комунальних підприємств» з урахуванням податку на додану вартість, згідно рішення виконавчого комітету міської ради від 27.01.2022 №194, були затверджені у такому розмірі: загальний зал (в тому числі парильня) на 2.0 год.: загальна вартість (тариф) - 99,00 грн., пільгова вартість (тариф) - 22,00 грн., сума відшкодування - 77,00 грн.; душ на 1,0 год.: загальна вартість (тариф) - 94,00 грн., пільгова вартість (тариф) - 22,00 грн., сума відшкодування - 72,00.

У послідуючому, рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 30.03.2023 №691 «Про встановлення тарифів на послуги лазні, що надаються КП «Комбінат комунальних підприємств» встановлено тарифи на послуги лазні, що надаються КП «Комбінат комунальних підприємств»: загальний зал (в тому числі парильня) на 2 год - 220,00 грн з ПДВ; душ на 1 год - 211,00 грн з ПДВ.

В зв'язку із встановленням з 01.04.2023р. тарифів на послуги лазень КП «Комбінат комунальних підприємств» для жителів Вінницької міської територіальної громади, виконавчим комітетом Вінницької міської ради рішенням від 06.04.2023 №780 внесено зміни до рішення виконавчого комітету міської ради від 27.01.2022 №194 «Про затвердження Порядку надання муніципальних пільг на оплату послуг лазень жителям Вінницької міської територіальної громади з низьким рівнем доходів, які не мають комунальних зручностей за місцем проживання», зі змінами, яким тарифи на послуги лазні КП «Комбінат комунальних підприємств» з урахуванням податку на додану вартість були затверджені у такому розмірі: загальний зал (в тому числі парильня) на 2.0 год.: загальна вартість (тариф) - 220,00 грн., пільгова вартість (тариф) - 50,00 грн., сума відшкодування - 170,00 грн.; душ на 1,0 год.: загальна вартість (тариф) - 211,00 грн., пільгова вартість (тариф) - 50,00 грн., сума відшкодування - 161,00 грн.

Вважаючи таке рішення відповідача протиправним та таким, що не ґрунтуються на вимогах закону позивач звернувся до суду за захистом свої прав.

Надаючи оцінку спірним відносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

За змістом статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до підпункту 2 пункту «а» статті 28 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) до відання виконавчих органів міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованої постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Згідно з підпунктом 1 пункту «а» частини першої статті 34 Закону №280/97-BP до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.

Як встановлено судом, рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 28.02.2019 №509 «Про встановлення тарифів на послуги лазні, що надаються КП «Комбінат комунальних підприємств» були встановлені тарифи на послуги лазні, а саме: загальний зал (в тому числі пральня) на 2 год. - 99,00 грн.; душ 1 год. - 94,00 грн.

Рішенням Вінницької міської ради від 24.12.2021 №715 затверджено Комплексну програму «Основні напрямки соціальної політики Вінницької міської територіальної громади на 2022-2026 роки» (далі - Комплексна програма), метою якої є забезпечення додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту окремих категорій громадян Вінницької міської територіальної громади, впорядкування існуючої системи надання муніципальних допомог, пільг та компенсацій.

Так, згідно з п.п. 7.1.30 п.7.1. Розділу 7 Комплексної програми були передбачені обсяги фінансування на надання муніципальної пільги на оплату послуг лазень жителям Вінницької міської територіальної громади з низьким рівнем доходів, які не мають комунальних зручностей за місцем проживання, на 2023 рік 382 526,00 грн.

Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 27.01.2022 №194 затверджено Порядок надання муніципальних пільг на оплату послуг лазень жителям Вінницької міської територіальної громади з низьким рівнем доходів, які не мають комунальних зручностей за місцем проживання (далі - Порядок надання муніципальних пільг) та затверджено тарифи на послуги лазні, що надаються КП «Комбінат комунальних підприємств».

Відповідно до п.п. 4.1., 4.2 п.4 Порядку надання муніципальних пільг передбачено, що виконавчий комітет Вінницької міської ради визначає: розмір плати за користування послугами лазень для жителів територіальної громади, які мають низький рівень доходів, у вигляді пільгового тарифу; рівень доходів на одного жителя Вінницької міської територіальної громади, що дає право на користування послугами лазні КП «Комбінат комунальних підприємств» згідно з пільговим тарифом.

Згідно з п.5 Порядку надання муніципальних пільг, право на пільги мають жителі Вінницької міської територіальної громади, які зареєстровані і фактично постійно проживають на території населених пунктів Вінницької міської територіальної громади в помешканнях, у яких відсутні комунальні зручності з централізованого гарячого водопостачання і водовідведення; газові, електричні водонагрівачі або пічне обладнання, які використовуються для підігріву води для ванної або душової кімнати і середньомісячний сукупний дохід сім'ї яких обчислений відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року №632 (зі змінами), в розрахунку на одного члена сім'ї є нижчим від рівня, встановленого виконавчим комітетом Вінницької міської ради.

Так, Пунктом 3 рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 27.01.2022 №194 встановлено рівень доходів на одного жителя Вінницької міської територіальної громади в розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, на місяць, який дає право на користування послугами лазні КП «Комбінат комунальних підприємств» за пільговими тарифами.

Пунктом 27 Порядку надання муніципальних пільг встановлено, що втрати підприємства за надані жителям територіальної громади послуги лазні за пільговими тарифами компенсуються надавачу даної послуги в розмірі різниці між загальним та пільговим тарифом (з урахуванням ПДВ) по кожному споживачу, який користується пільгами.

Пунктом 28 Порядку надання муніципальних пільг передбачено, що компенсацію втрат здійснює департамент соціальної політики міської ради за рахунок коштів бюджету Вінницької міської територіальної громади згідно з Порядком в межах сум, передбачених у бюджеті Вінницької міської територіальної громади на відповідний рік на підставі розрахунку, поданого підприємством за формою згідно з Додатком 5 до даного Порядку.

З матеріалів справи слідує, що тарифи на послуги лазні КП «Комбінат комунальних підприємств» з урахуванням податку на додану вартість, згідно рішення виконавчого комітету міської ради від 27.01.2022 №194, були затверджені у такому розмірі:

загальний зал (в тому числі парильня) на 2.0 год.: загальна вартість (тариф) - 99,00 грн., пільгова вартість (тариф) - 22,00 грн., сума відшкодування - 77,00 грн.;

душ на 1,0 год.: загальна вартість (тариф) - 94,00 грн., пільгова вартість (тариф) - 22,00 грн., сума відшкодування - 72,00 грн.

Таким чином, жителі громади, які мали право на отримання муніципальних пільг на послуги лазні КП «Комбінат комунальних підприємств», сплачували біля 23% пільгової вартості (тарифу) від встановленої загальної вартості (тарифу).

У послідуючому, рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 30.03.2023 №691«Про встановлення тарифів на послуги лазні, що надаються КП «Комбінат комунальних підприємств» встановлено тарифи на послуги лазні, що надаються КП «Комбінат комунальних підприємств»: загальний зал (в тому числі парильня) на 2 год - 220,00 грн з ПДВ; душ на 1 год - 211,00 грн з ПДВ.

Таким чином, у зв'язку із встановленням з 01.04.2023р. тарифів на послуги лазень КП «Комбінат комунальних підприємств» для жителів Вінницької міської територіальної громади, виконавчим комітетом Вінницької міської ради рішенням від 06.04.2023 №780 внесено зміни до рішення виконавчого комітету міської ради від 27.01.2022 №194 «Про затвердження Порядку надання муніципальних пільг на оплату послуг лазень жителям Вінницької міської територіальної громади з низьким рівнем доходів, які не мають комунальних зручностей за місцем проживання», зі змінами, яким тарифи на послуги лазні КП «Комбінат комунальних підприємств» з урахуванням податку на додану вартість були затверджені у такому розмірі: загальний зал (в тому числі парильня) на 2.0 год.: загальна вартість (тариф) - 220,00 грн., пільгова вартість (тариф) - 50,00 грн., сума відшкодування - 170,00 грн.; душ на 1,0 год.: загальна вартість (тариф) - 211,00 грн., пільгова вартість (тариф) - 50,00 грн., сума відшкодування - 161,00 грн.

Отже, жителі громади, які мають право на отримання муніципальних пільг на послуги лазні КП «Комбінат комунальних підприємств», наразі сплачують також близько 23% пільгової вартості (тарифу) від встановленої загальної вартості (тарифу).

З матеріалів справи слідує, що до Комплексної програми рішенням Вінницької міської ради від 07.07.2023 №1720 внесено зміни, та передбачені орієнтовні обсяги фінансування на надання муніципальної пільги на оплату послуг лазень жителям Вінницької міської територіальної громади з низьким рівнем доходів, які не мають комунальних зручностей за місцем проживання, на 2023 рік 511 275,00 грн.

Згідно з п.п. 2, 3 Порядку надання муніципальних пільг, послуга загального залу тривалістю протягом 2,0 години або душ тривалістю протягом 1 (однієї) години, одній особі надається один раз на тиждень, але не більше чотирьох разів на місяць.

Підсумовуючи вищевказане, суд критично оцінює посилання позивача щодо не проведення належної оцінки рівня підняття доходів малозабезпечених верств населення, які користуються пільговим тарифом лазні та не врахування економічно обґрунтованої можливості сплати цими малозахищеними верствами населення ціни послуги лазні, оскільки рішеннями виконавчого комітету Вінницької міської ради не передбачено проведення такої оцінки, при цьому підпунктом 1 пункту "а" частини першої статті 34 Закону №280/97-BP встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать належать власні (самоврядні) повноваження встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.

При цьому, суд дійшов звертає увагу, що зміна пільгової вартості тарифів на послуги лазні КП «Комбінат комунальних підприємств» з квітня 2023 року згідно з оскаржуваним рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 06.04.2023 №780 відбулася з причини підняття загальної вартості (тарифу) згідно з рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 30.03.2023 №691 «Про встановлення тарифів на послуги лазні, що надаються КП «Комбінат комунальних підприємств».

На підставі зазначеного суд доходить висновку, що відповідачем під час розгляду справи доведено, що ним в межах повноважень та із дотриманням процедури, в порядок та спосіб, що передбачені законом, за наявності для цього фактичних та правових підстав було обґрунтовано прийнято оскаржуване рішення, а відповідно, відсутні правові підстави для його скасування.

За таких обставин, відсутні підстави і для задоволення похідної вимоги щодо зобов'язання голови виконавчого комітету Вінницької міської ради Моргунова С.А. подати новий проект змін до рішення №194 від 27.01.2022 та звіт суду про виконання рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994 серія A, № 303-A, п.29).

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бендерський проти України" від 15.11.2007, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На думку суду, позивач не обґрунтував протиправність прийняття відповідачами оскаржуваного рішення, натомість відповідачами доведено правомірність та обґрунтованість прийняття ними рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, а тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, в задоволенні позову необхідно відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач 1: Виконавчий комітет Вінницької міської ради (21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59, код ЄДРПОУ 03084813)

Відповідач 2: Голова виконавчого комітету Вінницької міської ради Моргунов Сергій Анатолійович (21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59)

Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович