Справа № 638/1250/24
Провадження № 3/638/1287/24
Іменем України
23 січня 2024 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Щепіхіна В. В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Харківського зонального відділу військової служби правопорядку про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Борова, Чугуївського району Харківської області, не одруженого, який проходить військову службу на посаді стрілець-санітар у військовій частині НОМЕР_1 у званні солдат, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До Дзержинського районного суду м. Харкова надійшов матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Ознайомившись з наданим матеріалом адмінстративної справи, до якого додана копія постанови Харківського районного суду Харківської області від 20.12.2023, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ДНХ-2/11271 від 31.10.2023, складеного відносно ОСОБА_1 , адміністративне правопорушення вчинене за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Лісне, вул. Харківське шоссе, б.5.
За адміністративно-територіальним устрієм с. Лісне відноситься до Малоданилівської селищної об'єднаної територіальної громади, яка розташована на території Дергачівського району Харківської області, який після прийняття Постанови Верховною Радою України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» увійшов до складу Харківського району Харківській області (з адміністративним центром у місті Харків).
Відповідно до статті 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Частиною першою статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» також передбачено, що судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності (надалі Закон).
Суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя
Місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна визначеної цим Законом системи судоустрою, необхідність забезпечення доступності правосуддя, оптимізації видатків державного бюджету або зміна адміністративно-територіального устрою.
Утворення суду може відбуватися шляхом створення нового суду або реорганізації (злиття, поділу) судів (стаття 19 Закону).
Наведені норми необхідно розуміти таким чином, що система судоустрою хоча і будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності, однак на практиці вона не завжди може співпадати з існуючим адміністративно-територіальним поділом держави.
Зміна ж адміністративно-територіального устрою може бути лише підставою для перегляду існуючої системи судоустрою в порядку, визначеному Конституцією та законами України.
Територіальна підсудність становить собою визначений процесуальним законодавством порядок розподілу справ між судами одного й того самого рівня залежно від території, на яку поширюється їхня юрисдикція. За правилами територіальної підсудності справу розглядає суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено правопорушення, або за місцем знаходження сторони (як правило, відповідача).
Як вказував у листі від 22.07.2020 голова Ради суддів України, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Також, Законом України від 1 грудня 2022 року № 2808-IX були внесені зміни до пункту 3-1 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів".
Відповідно до вказаного пункту у зміненій редакції до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX".
Отже, протокол про адміністративне правопорушення ДНХ-2/11271 від 31.10.2023 надісланий до Дзержинського районного суду м. Харкова з порушенням правил підсудності, оскільки до територіальної юрисдикції Дзержинського районного суду м. Харкова відноситься Шевченківський район міста Харькова.
З урахуванням вищевикладеного, справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 належить до територіальної юрисдикції Дергачівського районного суду Харківської області.
Розгляд справи Дзержинським районним судом м. Харкова про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 потягне за собою наслідки, передбачені ч. 2 ст. 293 КУпАП, та як наслідок, скасування рішення суду. Крім того, винесення Дзержинським районним судом м. Харкова постанови призведе до порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно якої кожен має право на розгляд його справи судом, встановленим законом.
Виходячи із змісту статті 257 КУпАП, місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, яка після його складання, направляє матеріали справи до органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до роз'яснень, викладених в п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року, якщо протокол про адміністративне правопорушення складено без додержання вимог ст. 256 КУпАП, вказаний протокол вмотивованою постановою судді має бути повернений відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
З огляду на зазначене суд доходить висновку про повернення матеріалів справи відносно ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для належного оформлення та визначення підсудності даної справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.256,276,278 КУпАП, суддя, -
Матеріали по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до ІНФОРМАЦІЯ_2 - для належного оформлення та визначення підсудності.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В. В. Щепіхіна