Справа №468/136/24
3/468/134/24
09.02.2024 року суддя Баштанського районного суду Миколаївської області Муругов В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої начальником Відділу розвитку культури і туризму виконавчого комітету Баштанської міської ради Миколаївської області,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 41-2 КУпАП,
Протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 інкримінується, вчинення 17.01.2023 року адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 41-2 КУпАП, а саме те, що в порушення ч.1 ст. 10 Закону України №2136 заробітна плата не виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Відповідно до колективного договору аванс виплачується до 12 числа, залишок заробітної плати - до 27 числа. Натомість саме заробітна плата за першу половину листопада 2023 року ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 нарахована в сумі 16791,00 гривень та виплачена 18.11.2023 року згідно платіжної інструкції від 16.11.2023 року № 465. Заробітна плата за першу половину грудня 2023 року ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 нарахована в сумі 8764,00 гривень та виплачена 19.12.2023 року згідно платіжної інструкції від 15.12.2023 року № 546.
В суді ОСОБА_1 заперечила свою вину у вчиненні інкримінованого їй правопорушення, вказавши, що в підпорядкуванні відділу культури перебуває цілий ряд будинків культури, працівникам яких вчасно нараховується та виплачуться заробітна плата, оскільки їх керівниками вчасно подаються табелі обліку робочого часу. Натомість викладені в протоколі про адміністративне правопорушення факти стосуються виключно працівників Плющівського будинку культури, оскільки його керівником несвоєчасно подаються табелі обліку робочого часу, без яких нарахування та виплата заробітної плати з бюджету не можливі. Так в листопаді 2023 року табель обліку робочого часу був поданий лише 16.11.2023 року, а в грудні 2023 року - 16.12.2023 року. Після подання таких табелів нарахування заробітної плати було проведене в найкоротші строки та, оскільки всім працівникам інших підрозділів відділу культури вже була нарахована та виплачена заробітна плата, то в платіжних інструкціях по виплаті заробітної плати працівникам Плющівського будинку культури у призначені платежу зазначено «Донарахування заробітної плати».
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали, що знаходяться в справі (протокол про адміністративне правопорушення; копію акту від 17.01.2024 року; копію колективного договору; копію розпорядження міського голови від 01.11.2022 року № 213-ро; копії табелів обліку використання робочого часу за листопад та грудень 2023 року; копії витягів з розрахунково-платіжної відомості за листопад та грудень 2023 року; копії платіжних відомостей за листопад 2023 року № 318 та грудень 2023 року № 328; копії платіжних інструкцій №465 від 16.11.2023 року та № 546 від 15.12.2023 року; пояснювальну записку ОСОБА_1 , додаткові пояснення ОСОБА_1 , копію наказу № 15 від 03.01.2023 року, копію положення про облік використання робочого часу, копії скріншотів електронних листів), суддя приходить до висновку про відсутність вини в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого 41-2 КУпАП.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з вимогами статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кіно зйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кіно зйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 41-2 КУпАП передбачена відповідальність за порушення чи невиконання зобов'язань щодо колективного договору, угоди особами, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, чи представниками трудових колективів
Однак з письмових доказів та пояснень ОСОБА_1 , вбачається, що викладені в протоколі факти щодо несвоєчасної виплати працівникам авансу були зумовлені не умисними протиправними діями ОСОБА_1 , а тим, що інша особа, яка відповідальна за своєчасність подання до відділу культури табелів обліку робочого часу, подавала їх пізніше встановленого в колективному договорі строку для виплати авансу, що унеможливлювало нарахування та виплату заробітної плати у визначені колективним договором строки.
При цьому, матеріали справи не містять жодних фактичних даних того, щозаробітна плата не виплачувалась вказаним в протоколі працівникам на умовах, визначених трудовим договором, саме з вини ОСОБА_1 .
Крім того, відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Із змісту вказаної норми слідує, що протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів та єдиною підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи, зокрема, про місце, час вчинення та суть правопорушення, спричинену матеріальну шкоду, а також про свідків і потерпілих. А тому предмет судового розгляду обмежений обставинами, які вказані у протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть. Суддя при цьому при розгляді протоколу не в праві виходити за межі викладених в ньому обставин.
Натомість протокол про адміністративне правопорушення містить суттєві розбіжності щодо часу його вчинення, яким в протоколі вказане 17.01.2023 року, натоміть далі описуються події листопада-грудня 2023 року.
За вище викладеного, складений відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення та долучені матеріали не дають змоги встановити в діях останньої склад правопорушення, передбачений ст. 41-2 КУпАП.
Відповідно до конституційного принципу, закріпленого в ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких обставин, протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 не є достатнім доказом вчинення особою правопорушення та не може бути підставою для притягнення останньої до адміністративної відповідальності за ст. 41-2 КУпАП, оскільки викладені в ньому обставини вчинення, на думку посадової особи, яка склала протокол, правопорушення спростовуються дослідженими суддею доказами та встановленими в судовому засіданні дійсними обставинами.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 41-2 КУпАП підлягає закриттю через відсутність в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 41-2 КУпАП.
На підставі викладеного та ст. 41-2 КУпАП, керуючись ст.ст. 247,252,280,283,284,285 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ст. 41-2 КУпАП щодо ОСОБА_1 закрити в зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 41-2 КУпАП.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.