Справа № 2-а-1324-131/11
провадження №6-а/457/1/24
22 січня 2024 року м. Трускавець
Трускавецький міський суд Львівської області
в складі головуючого-судді Марчук В.І.,
секретар судового засідання Ярова О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Трускавці звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення у справі № 2-а/1324/131/11,
за участі заявника ОСОБА_1 ,
представника ОСОБА_1 - адвоката Гринди Р.М., -
Постановою Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м.Трускавці Львівської області щодо не перерахунку та не виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 лютого 2011 року по 12 травня 2011 року та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у місті Трускавці Львівської області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01 лютого 2011 року перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії відповідно до положень ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлений ст. 28 Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням вже нарахованої та виплаченої пенсії.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 липня 2012 року вищевказану постанову залишено без змін.
Трускавецьким міським судом Львівської області 17 вересня 2012 року видано виконавчий лист №2а-1324-131/11 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у місті Трускавці Львівської області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01 лютого 2011 року перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії відповідно до положень ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлений ст. 28 №Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням вже нарахованої та виплаченої пенсії.
07 червня 2023 року представник ОСОБА_1 - адвокат Гринда Р.М звернувся до Трускавецького міського суду Львівської області із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року по справі № 2-а/1324/131/11.
Ухвалою Трускавецького міського суду Львівської області від 11 вересня 2023 рокузаяву представника ОСОБА_1 - адвоката Гринди Романа Михайловича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду справі № 2-а/1324/131/11 - задоволено та встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення у справі № 2-а/1324/131/11 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Трускавецького міського суду Львівської області звіт про виконання постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року у справі № 2-а/1324/131/11 у тридцятиденний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили.
13 жовтня 2023 року від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов звіт про виконання постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року у справі № 2-а-1324-131/11.
Ухвалою Трускавецького міського суду Львівської області від 14 грудня 2023 рокувідмовлено у прийнятті звіту від 13 жовтня 2023 року про виконання постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року у справі № 2-а-1324-131/11 та встановлено новий строк для подачі звіту суду про виконання постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року у справі № 2-а/1324/131/11 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Трускавецького міського суду Львівської області звіт про виконання постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року у справі № 2-а/1324/131/11 у тридцятиденний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили.
11 січня 2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов звіт про виконання постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року у справі № 2-а-1324-131/11.
Ухвалою Трускавецького міського суду Львівської області від 16 січня 2024 року поданий повторно звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №1300-5903-7/4595 від 09.01.2024 року про виконання постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року у справі № 2-а-1324-131/11 призначено до розгляду.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник - адвокат Гринда Р.М. наголошували що в повторному звіті нічого не змінилось, рішення суду є невиконаним, виплати за заборгованістю не здійснюються, а тому заперечили щодо прийняття звіту.
Суд, заслухавши думку учасників та перевіривши наявні у матеріалах справи докази, приходить до наступного висновку.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 2, 3ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої згаданої процесуальної норми суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту і накладенням штрафу.
Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.
Так, відповідно до ч.2 ст.382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, відповідно до вимог ст.382 КАС України, суд може:
1) прийняти звіт відповідача;
2) накласти штраф на відповідача;
3) встановити новий строк для подання звіту.
Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту.
Як встановлено судом, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, однак не виплачено заборгованість, яка виникла у зв'язку з перерахунком.
Отже, рішення Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року у справі № 2-а-1324-131/11 відповідачем у повному обсязі не виконано.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що повторно наданий звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 11 січня 2024 року не свідчить про виконання рішення Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року у справі № 2-а-1324-131/11, оскільки на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, тобто завдання адміністративного судочинства не реалізовано.
Таким чином, звіт про виконання судового рішення від 11 січня 2024 року не є звітом суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду в розумінні ст.382 КАС України, а тому не підлягає прийняттю.
З метою недопущення порушення прав позивача та надання можливості відповідачу виконати рішення суду, суд дійшов висновку про необхідність встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області новий строк для подання звіту про виконання рішення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 248, 370, 372, 382 КАС України, суд,-
Відмовити у прийнятті звіту від 11 січня 2024 року про виконання постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року у справі № 2-а-1324-131/11.
Встановити новий строк для подачі звіту суду про виконання постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року у справі № 2-а/1324/131/11 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Трускавецького міського суду Львівської області звіт про виконання постанови Трускавецького міського суду Львівської області від 27 травня 2011 року у справі № 2-а/1324/131/11 у тридцятиденний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя: В. І. Марчук