Справа № 452/5132/23
Іменем України
22 січня 2024 року м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючого - судді Галина В.П.
секретар судового засідання Задорожна В.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою Керівника Самбірської окружної прокуратури Олександра Теличка в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах - Новокалинівська міська рада Самбірського району Львівської області про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність,-
за участю представника прокуратури Коваленко Т.М.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
Керівник Самбірської окружної прокуратури Теличко О.О. звернувся до суду, в інтересах держави в особі Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області, із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність. В обґрунтування своїх вимог зазначив, що за результатами здійснення наданих законом повноважень, Самбірською окружною прокуратурою під час вивчення стану додержання вимог законодавства у сфері державної та комунальної власності встановлено, що на території Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області знаходиться нерухоме річ (майно), а саме: гідротехнічна споруда № 3: земляна гребля довжиною - 90 м, шириною - 3.0 м, висотою 2.5 м, яка знаходиться в урочищі «Широке» за межами населеного пункту с.Зарайське Новокалинівської міської ради Самбірського району, яке має ознаки безхазяйності. Зазначене майно не перебуває у власності фізичних чи юридичних осіб, держави чи територіальної громади, що підтверджується інформацією від 31.10.2023 р. № 01/5-170 КП ЛОР «Самбірське МБТІ», згідно якої право власності на вказану гідротехнічну споруду ні за ким не зареєстровано.
Встановлено, що рішенням від 23.11.2016 р. № 10 сесії Бабинської сільської ради Самбірського району «Про взяття на облік безхазяйних гідротехнічних споруд» взято на облік гідротехнічні споруди, в тому числі гідротехнічну споруду №3: земляну греблю довжиною - 90 м, шириною - 3.0 м, висотою 2.5 м, яка знаходиться за межами населеного пункту с.Зарайське Самбірського району (ставок орієнтовною площею 1.2 га).
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, гідротехнічну споруду № 3 за адресою Львівська обл., Самбірський район, Бабинська сільська рада, а саме: земляна греблю довжиною - 90 м, шириною - 3.0 м, висотою 2.5 м, 23.01.2018 р. взято на облік безхазяйного нерухомого майна відповідно до рішення державного реєстратора прав власності на нерухоме майно щодо об'єкта нерухомого майна індексний номер 39323197.
Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - нерухоме майно: гідротехнічна споруда № 3 за адресою Львівська обл. Самбірський район, Бабинська сільська рада, а саме: земляну греблю довжиною - 90 м, шириною - 3.0 м, висотою 2.5 м було взято на облік, як безхазяйне 23.01.2018 р. Державним реєстратором Самбірської РДА за номером запису про взяття на облік 12092.
Відповідно до оголошення в газеті «Голос Самбірщини» від 09.02.2018 р. Бабинська сільська рада Самбірського району оголосила про наявність безхазяйного нерухомого майна а саме: гідротехнічна споруда № 3 за адресою Львівська обл. Самбірський район, Бабинська сільська рада, а саме: земляну греблю - 90 м, шириною - 3.0 м, висотою 2.5 м.
З моменту оголошення Бабинською сільською радою Самбірського району в газеті інформації про наявність на території сільської ради безхазяйного нерухомого майна, ніхто у Бабинську сільську раду Самбірського району (так і до правонаступника Новокалинівську міську раду) не звертався з належними документами на право власності на вищевказану групу нежитлових приміщень, що підтверджується інформацією Новокалинівської міської ради Самбірського району від 24.10.2023 № 02/10-1535/1.
Отже, особи, які б претендували на вказану безхазяйну річ, своїх прав на неї, у встановлені законом терміни, не пред'явили та враховуючи те, що сплив один рік з дня взяття нерухомої речі на облік, що дає підстави для передачі судом даної нерухомої речі у комунальну власність.
Дана заява, як захід прокурорського реагування, подана в інтересах Новокалинівської міської рада Самбірського району, на території якої знаходиться майно - гідротехнічна споруда №3 за адресою Львівська обл. Самбірський район, Новокалинівська міська рада (колишня Бабинська сільська рада), а саме: земляну греблю довжиною 90 м, шириною - 3.0 м, висотою 2.5 м, яка знаходиться за межами населеного пункту с.Зарайське Самбірського району, має ознаки безхазяйності і не передане у власність територіальної громади.
Наявність на території Новокалинівської міської ради безхазяйного майна позбавляє орган місцевого самоврядування можливості здійснювати належне управління та розпорядження цим майном, використання його відповідно до вимог чинного законодавства з метою наповнення місцевого бюджету.
Перебування такого майна у безхазяйному стані тривалий час сприяє його руйнуванню, приведенню у непридатний до його використання стан, а тому зволікання із передачею об'єкта нерухомості є недопустимим.
Незважаючи на те, що право на звернення до суду у Новокалинівської міської ради Самбірського району щодо передачі безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади виникло ще з 23.01.2018 р., однак останньою у судовому порядку заходи до цього часу не здійснено.
Сам факт не звернення Новокалинівської міської ради Самбірського району із заявою до суду свідчить про те, що вказаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження щодо передачі безхазяйної нерухомої речі, а саме гідротехнічної споруди № 3 у власність територіальної громади.
Таким чином, у органів прокуратури виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади та звернення до суду з такою заявою з метою захисту інтересів Новокалинівської міської ради Самбірського району та передачі у комунальну власність безхазяйної гідротехнічної споруди.
Із врахуванням викладеного, Керівник Самбірської окружної прокуратури Теличко О.О. просить передати в комунальну власність Новокалинівської об'єднаної територіальної громади в особі Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області безхазяйне нерухоме майно гідротехнічну споруду № 3: земляну греблю довжиною - 90 м, шириною - 3.0 м, висотою 2.5 м, яка знаходиться за межами населеного пункту Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області.
Представник Самбірської окружної прокуратури Коваленко Т.М. в судовому засіданні заяву підтримала в повному обсязі, яку просила задовольнити.
Представник заявника - Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області Пенюк А.Є. у судовому засіданні заяву підтримав, просив задовольнити.
Вислухавши пояснення учасників судового процесу, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення заяви з таких підстав.
Як встановлено судом, рішенням сесії Бабинської сільської ради Самбірського району Львівської області від 23.11.2016 року № 10 вирішено звернутися до державного реєстратора речових прав на нерухоме майно із заявою про взяття на облік безхазяйних гідротехнічних споруд, у тому числі взяти на облік безхазяйну гідротехнічну споруду №3 ставок в урочищі «Широке» за межами населеного пункту с.Зарайське Самбірського району площею дзеркала 1.2 га: земляну греблю довжиною - 90 м, шириною - 3.0 м, висотою 2.5 м (а.с. 9).
Із Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна від 23.01.2018 року відомо, що гідротехнічну споруду № 3 за адресою Львівська обл., Самбірський район, Бабинська сільська рада, а саме: земляну греблю довжиною - 90 м, шириною - 3.0 м, висотою 2.5 м, 23.01.2018 року взято на облік безхазяйного нерухомого майна відповідно до рішення органу місцевого самоврядування № 10 від 23.11.2016 року, Державним реєстратором Самбірської РДА, номер запису взяття на облік - 12092; час взяття на облік - 23.01.2018 року (а.с. 13).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 25.10.2023 року відомо про наявність актуальної інформації про взяття на облік безхазяйного майна, а саме: взято на облік, як безхазяйне 23.01.2018 року Державним реєстратором Самбірської РДА за номером запису про взяття на облік 12092; відомості про об'єкт - гідротехнічна споруда № 3 за адресою Львівська обл. Самбірський район, Бабинська сільська рада, а саме: земляну греблю довжиною - 90 м, шириною - 3.0 м, висотою 2.5 м; документи подані для державної реєстрації - рішення органу місцевого самоврядування № 10 від 23.11.2016 року (а.с. 22).
Із оголошення в газеті «Голос Самбірщини» від 09.02.2018 року відомо, що Бабинська сільська рада Самбірського району Львівської області повідомляє про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна (гідротехнічні споруди) зокрема: гідротехнічна споруда № 3 за адресою Львівська обл. Самбірський район, Бабинська сільська рада, а саме: земляну греблю - 90 м, шириною - 3.0 м, висотою 2.5 м (а.с. 11-12).
Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно ч. ч. 3, 4 ст. 56 Цивільного процесуального кодексу України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі № 1-1/99, державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначають з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовують в заяві необхідність їх захисту та зазначають орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до статті 13 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією.
Згідно положень ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальної громади.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування. При цьому, відповідно до положень ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», одним із принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 року № 718-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області», рішення сесії Новокалинівської міської ради № 10 від 19.11.2020 р. «Про реорганізацію Бабинської сільської ради та Дублянської селищної ради шляхом приєднання до Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області», Новокалинівська міська рада Самбірського району є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Бабинської сільської ради Самбірського району Львівської області.
Дана заява, як захід прокурорського реагування, подана в інтересах Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області, на території якої знаходиться майно - гідротехнічна споруда №3 за адресою Львівська обл., Самбірський район, Новокалинівська міська рада (колишня Бабинська сільська рада), а саме: земляна гребля довжиною 90 м, шириною - 3.0 м, висотою 2.5 м, яка знаходиться за межами населеного пункту с.Зарайське Самбірського району має ознаки безхазяйності і не передане у власність територіальної громади.
Так, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.10.2019 року у справі № 903/129/18 зроблено висновок, що сам факт не звернення до суду селищної ради з позовом свідчить про те, що указаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження про повернення земельної ділянки, у зв'язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади та звернення до суду з таким позовом.
Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 р. у справі № 912/2385/18 зазначено, що звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.
Самбірською окружною прокуратурою Львівської області скеровано до Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області, як до уповноваженого органу, лист №14.56/05-22-4078 вих-23 від 06.10.2023 р., з метою встановлення вжитих ним заходів щодо прийняття у комунальну власність безхазяйної гідротехнічної споруди (а.с. 14-15).
Згідно відповіді Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області від 24.10.2023 року відомо, що Новокалинівська міська рада, як правонаступник Бабинської сільської ради рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - гідроспоруди № 3, не приймала, передача в комунальну власність не здійснювалась, до суду із заявою про передачу вказаної нерухомої речі у власність територіальної громади не зверталась. Вказана гідроспоруда станом на жовтень 2023 року перебуває як безхазяйне майно. Також відсутня інформація про звернення суб'єктів господарювання, фізичних або юридичних осіб, з моменту подання оголошення в газету про взяття на облік гідротехнічних споруд, з питань належності майна (а.с. 16).
Із повідомлення в.о. директора КП ЛОР «Самбірське МБТІ» від 31.10.2023 року відомо, що на об'єкт нерухомості, гідротехнічну споруду № 3 за адресою Новокалинівська міська рада (колишня Бабинська сільська рада) Самбірського району Львівської області право власності в КП ЛОР «Самбірське міжміське бюро технічної інвентаризації» зареєстровано не було (а.с. 19).
Заявника в особі Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області письмово повідомлено про представництво інтересів держави у даній справі, що підтверджується долученим до заяви повідомленням від 16.06.2023 року № 14.56/05-22-4078вих23).
Відповідно п. 7 ч. 1 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Згідно ст. 329 ЦПК України. заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
За приписами ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органом місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншим законами.
Відповідно до ч. 3, ч. 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Частиною 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Згідно ст. 333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Як встановлено судом, на території Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області, за межами населеного пункту, знаходиться безхазяйне нерухоме майно - гідротехнічна споруда № 3: земляна гребля довжиною 90 м, шириною 3.0 м, висотою 2.5 м.
Про взяття на облік даного безхазяйного нерухомого майна Бабинською сільською радою Самбірського району Львівської області було зроблене відповідне оголошення в газеті «Голос Самбірщини» 09 лютого 2018 року.
Із моменту оприлюднення вказаного оголошення, про наявність на території сільської ради безхазяйного нерухомого майна, ніхто не звертався до органу місцевого самоврядування про визнання права власності на зазначену в заяві гідротехнічну споруду. Отже, особи, які б претендували на вказану безхазяйну річ, своїх прав на неї, у встановлені законом терміни, не заявили, що дає підстави для передачі судом даної нерухомої речі у комунальну власність.
Відповідно до рішення І сесії VIII скликання Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області від 19 листопада 2020 року № 10 відомо про реорганізацію Бабинської сільської ради шляхом її приєднання до Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області, яка є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Бабинської сільської ради Самбірського району Львівської області.
Беручи до уваги наведене, суд доходить висновку, що подана заява підлягає до задоволення. Викладені в заяві обставини повністю підтверджуються долученими документами.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, судові витрати, пов'язані з розглядом справи про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність заявнику не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265, 294, 333 ЦПК України, суд
Заяву Керівника Самбірської окружної прокуратури задовольнити.
Передати в комунальну власність Новокалинівської об'єднаної територіальної громади в особі Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області безхазяйне нерухоме майно гідротехнічну споруду № 3 земляну греблю довжиною - 90 м., шириною - 3.0 м., висотою 2.5 м, яка знаходиться за межами населеного пункту Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області (номер запису про взяття на облік згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 12092).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Керівник Самбірської місцевої прокуратури, адреса м. Самбір, вул.Филипчака, 4-а, Львівська область, поштовий індекс 81400.
Заявник: Новокалинівська міська рада Самбірського району Львівської області, адреса місцезнаходження м. Новий Калинів, пл. Авіації, 1-а, Самбірського району Львівської області, поштовий індекс 81464, код ЄДРПОУ 25254925.
Повне судове рішення буде складено 26.01.2023 року.
Суддя