Рішення від 29.01.2024 по справі 905/1359/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

29.01.2024 Справа №905/1359/23

Господарський суд Донецької області у складі судді Огороднік Д.М., при секретарі судового засідання Власко С.В., розглянувши матеріали

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ОПИТНИЙ

ЗАВОД М” (код ЄДРПОУ 33330969, вул.Шаянська, буд.34, смт Вишково, Хустський р-н, Закарпатська обл., 90454)

до Комунального підприємства “Міське управління

капітального будівництва” (код ЄДРПОУ 04011733, вул.Купріна, буд.23-А, м.Маріуполь, Донецька обл., 87535)

третя особа-1

на стороні відповідача Міністерство розвитку громад, територій та

інфраструктури України (код ЄДРПОУ 37472062, проспект Берестейський, будинок 14, м.Київ, 01135).

третя особа-2

на стороні відповідача Міністерство фінансів України (код ЄДРПОУ 00013480,

вулиця Грушевського, будинок 12/2, м.Київ, 01008)

про стягнення заборгованості у розмірі 2816582,59 грн

За участю представників:

від позивача: Митровака Я.В.;

від відповідача: Бурикін К.О.;

від третьої особи

стороні відповідача 1: не з'явився;

від третьої особи

стороні відповідача 2: Лебідь Ю.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Предмет та підстави позову

На розгляд Господарського суду Донецької області передано позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ОПИТНИЙ ЗАВОД М” до Комунального підприємства “Міське управління капітального будівництва” про стягнення заборгованості у розмірі 2816582,59 грн.

Позов обґрунтований тим, що відповідачем не виконано грошові зобов'язань по договору про закупівлю робіт №198/2021 від 22.10.2021, у зв'язку з чим утворилась заборгованість, яку позивач просить стягнути в судовому порядку.

Заперечення учасників судового процесу

Відзив на позовну заяву

13.11.2023, через підсистему “Електронний суд”, надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідачем зазначено, що між позивачем та відповідачем підписаний договір підряду №198/2021 від 22.10.2021, за умовами якого визначено, що джерела фінансування робіт за цим договором є субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках “Надзвичайної кредитної програми для відновлення України” та/або кошти місцевих бюджетів. На виконання умов договору підряду, позивачем виконано, а відповідачем прийнято робіт на загальну суму 2816582,59 грн, що підтверджується підписаними між сторонами 09.12.2021 актом приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) №1 та довідкою про вартість виконаних робіт та витрати (КБ-3) на суму 2816582,59 грн. Проте, у зв'язку із закінченням бюджетного періоду, оплата виконаних робіт не була здійснена у 2021 році.

Наказом Міністерства розвитку громад та територій від 07.02.2022 №30 передбачено виділення субвенції за субпроектом “Комунальний дошкільний навчальний заклад комбінованого типу “Ясла-садок №106 “Горобинка по вул. Купріна, 25а в Центральному районі м.Маріуполя - капітальний ремонт (без зовнішніх мереж електропостачання)” у загальній сумі 14399282,00 грн. Розпорядженням міського голови м.Маріуполь від 18.02.2022 №37р було здійснено розподіл субвенції у 2022 році. Відповідач розпочав підготовку платіжних документів для направлення до Міністерства розвитку громад та територій, у відповідності у умовами Угоди про передачу коштів позики від 31.10.2019 №13010-05/168. Проте, у зв'язку з повномасштабною військовою агресією Російської Федерації проти України та перебування міста Маріуполь у тимчасовій окупації з 05.03.2022, відповідачем не завершена процедура розрахунків з позивачем та тимчасова була припинена діяльність, а документи, пов'язані з виконанням договору №198/2021 залишені на окупованій території. Та, вже з квітня 2022 відповідачем почався процес відновлення діяльності на підконтрольній території України. У зв'язку з відновленням роботи, відповідачем були отримані документи від позивача, що підтверджують підписання та виконання договору та розпочато процедуру підготовки документів щодо оплати виконаних позивачем робіт по договору, для передачі третій особі-1 для подальшого фінансування. 05.12.2022 відповідачем направлено на адресу третьої особи - 1 платіжні документи щодо виконання договору № 198/2021 супровідним листом. Проте, роботи по договору №198/2021 так і не було оплачені.

17.07.2023 відповідач отримав лист Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури від 14.07.2023 №6274/31/14-23 з повідомленням, що на засіданні Експертної робочої групи з питань ініціювання, підготовки, супроводження та реалізації спільних з Європейським інвестиційним банком проектів в рамках програми з відновлення України, яке відбулось 15 травня 2023 року, підтримано рішення щодо виключення 29 проектів та припинення фінансування 109 проектів, які розташовані на тимчасово окупованих територіях та в місцях, де ведуться активні бойові дії, що затверджені для реалізації в рамках надзвичайної кредитної програми для відновлення України.

Крім того, відповідач зазначає, що умова договору щодо попередньої оплати 100% вартості виконаних робіт передбачена п.12.1 договору підряду №198/2021 від 22.10.2021, не була виконана. Також, відповідач вказує на те, що за умовами договору оплата по договору відбувається шляхом оплати поточних платежів та проміжні розрахунку здійснюються відповідачем не більші ніж на 95 % від договірної вартості робіт, а остаточні розрахунку проводяться з позивачем після реєстрації декларації про готовність Об'єкта до експлуатації. При цьому, відповідач вказує на те, що вартість виконаних робіт є меншою ніж 95% загальної вартості робіт за договором і саме на суму, а саме 2816528,59 грн, що є меншою ніж 95 % від договірної вартості робіт відповідач направив на адресу третьої особи -1 платіжні документи.

Відповідь на відзив

13.11.2023, через підсистему “Електронний суд”, надійшла відповідь на відзив, в якому позивач заперечує проти доводів відповідача щодо неможливості оплатити виконані роботи через відсутність субвенції із державного бюджету за кредитною програмою. Позивач зазначає, що у договорі відсутні умови, які б встановлювали право замовника відстрочити оплату виконаних робіт у разі відсутності відповідного фінансування по вищезазначеній субвенції. Крім того, позивач посилається на п.11.2. договору яким визначено, що джерелами фінансування робіт за договором є субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках “Надзвичайної кредитної програми для відновлення України” та/або кошти місцевих бюджетів.

Позивач не погоджується з доводами відповідача щодо оплати вартості виконаних робіт лише в межах 95%, а кінцеві розрахунки у розмірі 5% та вважає їх такими, що є недоведеними та необґрунтованими.

Пояснення третьої особи - 1 Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України

21.12.2023, через підсистему “Електронний суд”, надійшли письмові пояснення Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України б/н від 20.12.2023 (вх.№07-10/6616/23), в яких останній просить суд: врахувати пояснення при розгляді та прийнятті рішення у господарській справі №905/1359/23; вирішити спір у справі №905/1359/23 відповідно до вимог законодавства; розгляд даної справи здійснити за відсутності представника Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

У своїх поясненнях Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури зазначає наступне.

У преамбулі договору про закупівлю робіт № 198/2021 від 22.10.2021 (далі - Договір № 198/2021 від 22.10.2021) зазначено, що Комунальне підприємство «Міське управління капітального будівництва», в особі начальника Орліченка М.П., що діє на підставі Статуту, Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком (Проект «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України», далі - Проект), ратифікованої Законом України від 22 квітня 2015 р. № 346- VIII, та Угоди про передачу коштів позики № 13010-05/168 від 31 жовтня 2019 між Міністерством фінансів України, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Маріупольською міською радою Донецької області, Департаментом розвитку житлово-комунальної інфраструктури Маріупольської міської ради Донецької області та Комунальним підприємством «Міське управління капітального будівництва». Відповідно до преамбули Угоди про передачу коштів позики №13010-05/168 від 31 жовтня 2019 року (далі - Угода № 13010-05/168 від 31.10.2019) вбачається, що її укладено між Міністерством фінансів України, Міністерством розвитку громад та територій, Маріупольською міською радою Донецької області, Департаментом розвитку житлово-комунальної інфраструктури Маріупольської міської ради Донецької області та Комунальним підприємством «Міське управління капітального будівництва». При цьому, згідно пункту 1-2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання використання коштів для реалізації проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України» від 25 листопада 2015 р. № 1068 (далі - Постанова № 1068) (у редакції від 13.08.2021, діючої на момент укладення Договору № 198/2021 від 22.10.2021) затверджено розподіл у 2021 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, передбаченої Міністерству розвитку громад та територій на здійснення видатків за програмою 2761600 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України» між місцевими бюджетами згідно з додатками 1 та 4 до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України. Про вказану постанову зазначено у пункті (Б) преамбули Угоди № 13010-05/168 від 31.10.2019.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 № 1068 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 р. № 187) затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України (далі - Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету).

Ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету (у редакції від 13.08.2021) місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України (далі - субвенція), що фінансуються відповідно до Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком (Проект «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України»), ратифікованої Законом України від 22 квітня 2015 р. № 346-VIII (далі - Фінансова угода).

Згідно абзаців першого, третього пункту 1 порядку та умов надання субвенції з державного бюджету джерелом формування субвенції за спеціальним фондом є кошти позики Європейського інвестиційного банку, залучені Україною відповідно до Фінансової угоди. Джерелом формування субвенції за загальним фондом є кошти державного бюджету.

Відповідно до пункту 2 порядку та умов надання субвенції з державного бюджету головним розпорядником субвенції є Мінрегіон.

Станом на 22.10.2021 на дату укладення між позивачем та відповідачем договору про закупівлю робіт №198/2021 головним розпорядником субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України був Мінрегіон.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2022 №1343 «Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» з метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади та відповідно до пунктів 9 і 9-1 статті 116 Конституції України перейменовано Міністерство інфраструктури на Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури (пункт 1). Реорганізовано Міністерство розвитку громад та територій шляхом приєднання до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури (пункт 2). Установлено, що Міністерство розвитку громад та територій, що припиняється згідно з цією постановою, продовжує виконувати функції та повноваження у визначених сферах до завершення здійснення заходів з приєднання до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, якому передаються функції та повноваження Міністерства розвитку громад та територій. Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури є правонаступником майна, прав і обов'язків Міністерства розвитку громад та територій, що реорганізується (пункт 3).

Фінансовою угодою між Україною та Європейським інвестиційним банком (Проект «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України») від 22.12.2014 Європейський інвестиційний банк погодився надати Україні позику з метою фінансування Проекту «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України» у сумі 200 000 000 (двісті мільйонів) євро. 25.11.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1068 «Деякі питання використання коштів для реалізації проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України». 30.08.2016 між Мінфіном та Мінрегіоном підписано Угоду про впровадження Проекту «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України за № 13010-05/88 (далі - Угода про впровадження). Відповідно до Угоди про впровадження частина коштів Позики є субвенція з Державного бюджету місцевим бюджетам для реалізації проектів в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України, що фінансуються відповідно до Фінансової угоди та постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 № 1068 «Деякі питання використання коштів для реалізації проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України». Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України, затверджено постановою постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 № 1068 (далі - Порядок № 1068).

Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон), згідно з додатковими вимогами і особливостям, які встановлені посібником «Процедура закупівель. Конкурсні торги за національними процедурами», за результатами проведених тендерних процедур укладено договір про закупівлю робіт від 02.03.2020 №26/2020 між Комунальним підприємством «Міське управління капітального будівництва» та ТОВ «ОПИТНИЙ ЗАВОД М».

Третьою особо проінформовано, що враховуючи звернення Комунального підприємства «Міське управління капітального будівництва», Експертною робочою групою з питань ініціювання, підготовки, супроводження та реалізації спільних з міжнародними фінансовими організаціями проектів схвалено збільшення фінансування субпроекту та погоджено виділення коштів та планів закупівель листом від ЄІБ від 04.10.2021 № OPS/NC-2/ 2014-0532 /SZ/sdo.

Пунктом 5 частини другої статті 40 Закону, визначено, що переговорна процедура закупівлі може застосовуватись замовником, як виняток, у разі, якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника. Можливість і умови таких додаткових робіт чи послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендера. Закупівля додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення тендера.

Комунальним підприємством «Міське управління капітального будівництва» відповідно до законодавства проведено переговорну процедуру закупівлі та укладено договір від 22.10.2021 № 198/2021 на додаткові роботи з тим самим учасником, а також договір від 08.11.2021 № 220/2021 на здійснення технічного нагляду за будівництвом об'єкта з відповідним виконавцем.

Направлення 09.12.2022 Комунальним підприємством «Міське управління капітального будівництва» з урахуванням листа Мінфіну від 25.11.2022 №19030-08-5/27901 щодо граничного строку прийняття платіжних документів фактично позбавило можливості надсилання Мінрегіоном зазначених документів Комунального підприємства «Міське управління капітального будівництва» на розгляд та погодження до Міністерства фінансів України. При цьому, отримані 09.12.2022 від Комунального підприємства «Міське управління капітального будівництва» документи потребували повторного їх розгляду (лист Мінфіну від 25.11.2022 № 19030-08-5/27901 щодо граничного строку прийняття платіжних документів додається).

Зважаючи на ситуацію, яка склалась в Україні, враховуючи наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами) та беручи до уваги «зони безпеки» ЄІБ на засіданні Експертної робочої групи з питань ініціювання, підготовки, супроводження та реалізації спільних з Європейським інвестиційним банком проектів в рамках програми з відновлення України та Надзвичайної кредитної програми для відновлення України, яке відбулось 15.05.2023, рекомендовано припинення фінансування проектів, які розташовані на тимчасово окупованих територіях та в місцях, де ведуться активні бойові дії.

Відповідно до Фінансової угоди кінцевий термін перерозподілу коштів був 30.06.2023, здійснення нового перерозподілу коштів для коригування вартості проекту неможливе. Однак, наразі ведуться переговори з ЄІБ щодо продовження реалізації НКПВУ до 31.12.2025, після продовження якої, буде можливо здійснити перерозподілу коштів, за умови такого погодження ЄІБ. Разом з тим, при здійсненні розподілу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України між місцевими бюджетами не передбачено асигнувань на 2023 рік для тимчасово окупованих територій та територій, де ведуться активні бойові дії, окрім проектів Торецької, Покровської міської територіальної громади та Станично-Луганської селищної територіальної громади, у розмірі відповідно до актів виконаних робіт, по яких є рішення суду або ведуться судові процеси щодо оплати виконаних робіт, що були здійснені до 24.02.2022.

Пояснення третьої особи -2 Міністерства фінансів України

29.11.2023, через підсистему “Електронний суд” надійшли письмові пояснення Міністерства фінансів України б/н від 28.11.2023 (вх.№07-10/5807/23), в яких останній просить врахувати пояснення при винесенні рішення у справі.

З наданих пояснень вбачається, що у рамках реалізації спільного з Європейським інвестиційним банком проекту «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України» платіжні документи для оплати робіт технічного нагляду за субпроектом «Заходи з посилення конструкцій. Капітальний ремонт комунального дошкільного навчального закладу комбінованого типу «Ясла садок № 106 «Горобинка» за адресою: вул. Купріна, 25а в Центральному районі» (без зовнішніх мереж електропостачання)» на суму 286582,59 грн до Міністерства фінансів не надходили.

Хід розгляду справи та процесуальні дії

Ухвалою суду від 30.10.2023 постановлено: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №905/1359/23; справу №905/1359/23 розглядати за правилами спрощеного позовного провадження; підготовче засідання призначити на 15.11.2023.

13.11.2023, через підсистему “Електронний суд” надійшло клопотання Комунального підприємства “Міське управління капітального будівництва” б/н, від 13.11.2023 (вх.№10532/23), в якому останній просить суд: залучити до участі у справі Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України третьою особою, яке не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача та залучити до участі у справі Міністерство фінансів України третьою особою, яке не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Ухвалою суду від 15.11.2023 постановлено: задовольнити клопотання відповідача про залучення третіх осіб без самостійних вимог; залучити у якості третьої особи - 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України (код ЄДРПОУ 37472062); залучити у якості третьої особи - 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерство фінансів України (код ЄДРПОУ 00013480);відкласти підготовче засідання на 29.11.2023.

Ухвалою суду від 29.11.2023 відкладено підготовче засідання на 13.12.2023.

Протокольною ухвалою суду від 13.12.2023 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 26.12.2023.

Ухвалою суду 13.12.2023 повідомлено Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України про оголошену перерву у підготовчому засіданні до 26.12.2023.

Ухвалою суду від 26.12.2023 постановлено: закрити підготовче провадження та призначити справу №905/1359/23 до судового розгляду по суті; призначити судове засідання на 16.01.2024.

Ухвалою суду від 16.01.2024 відкладено судове засідання на 24.01.2024.

18.01.2024, через підсистему “Електронний суд”, надійшло клопотання третьої особи на стороні відповідача -1 Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України б/н від 18.01.2024 (вх.№07-07/593/24) про розгляд справи за відсутності представника Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Протокольною ухвалою суду від 24.01.2024 та 25.01.2024 оголошено перерву у судовому засіданні до 29.01.2024.

У судове засідання призначене 29.01.2024 з'явився представник позивача, відповідача, третьої особи -1 на стороні відповідача, представник третьої особи-2 на стороні відповідача у судове засідання не з'явився.

Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд

ВСТАНОВИВ:

Фактичні обставини справи та перевірка їх доказами

До матеріалів справи додано угоду про передачу коштів позики №13010-05/168 від 31.10.2019 підписану між Міністерством фінансів України, Міністерством розвитку громад та територій України, Маріупольською міською радою, Департаментом розвитку житлово-комунальної інфраструктури Маріупольської міської ради та Комунальним підприємством “Міське управління капітального будівництва” (далі -угода).

Відповідно до п.2.1 угоди Мінфін, у співпраці з Мінрегіоном, надає Кінцевому бенефіціару частину коштів позики у розмірі до 425 532 940, 00 грн (без ПДВ) (далі - частина коштів позики) на безповоротній основі відповідно до умов цієї угоди, Фінансової угоди, Угоди про впровадження та порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України, затверджених постановою кабінету Міністрів України від 25.11.2015 №1068 «Деякі питання використання коштів для реалізації проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України» (далі - Порядок та умови надання субвенції).

Згідно з п.2.2 угоди кінцевий бенефіціар зобов?язується використовувати надані кошти на цілі фінансування вартості субпроектів, зокрема, «Комунальний дошкільний навчальний заклад комбінованого типу "Ясла-садок №106 "Горобинка" по вул. Купріна, 25а в Центральному районі м.Маріуполь - капітальний ремонт (без зовнішніх мереж електропостачання)” із затвердженням до нього проектом будівництва “Капітальний ремонт комунального дошкільного навчального закладу комбінованого типу “Ясла-садок №106 “Горобинка” за адресою: вул. Купріна, 25а в Центральному районі м.Маріуполь (без зовнішніх мереж електропостачання)” у сумі до 38418945,00 грн (без ПДВ).

Відповідно до п.п.4.4.-4.5. угоди надання частини коштів позики кінцевому бенефіціару здійснюється шляхом їх перерахування безпосередньо виконавцю робіт (постачальнику товарів, робіт, послуг) за договорами, укладеними кінцевим бенефіціаром в рамках реалізації субпроектів. Платіжні документи для зняття частини коштів позики з проектного рахунку повинні містити підписи уповноважених осіб розпорядника субвенції за місцевим бюджетом, кінцевого бенефіціара, Мінфіну та Мінрегіону.

Для реалізації пункту 4.5. цієї угоди, розпорядник субвенції за місцевим бюджетом, кінцевий бенефіціар та Мінрегіон до першого подання платіжних документів зобов'язані надати Мінфіну необхідні докази повноважень та зразки підпису (підписів) особи (осіб), яка (які мають 0 право підписувати платіжні документи від імені розпорядника субвенції за місцевим бюджетом, Кінцевого бенефіціара та Мінрегіону відповідно.

Угода припиняє свою дію з дня, наступного за днем, в якому сторонами було виконано всі зобов'язання, передбачені угодою (п.19.2 угоди).

Протоколом №2 від 27.08.2021 засідання комітету Експертної робочої групи з питань ініціювання, підготовки, супроводження та реалізації спільних з міжнародними фінансовими організаціями проектів вирішили збільшити фінансування проектів в межах 10% від вартості укладених договорів за проектами, зокрема, заходи з посилення конструкцій, капітальний ремонт комунального дошкільного навчального закладу комбінованого типу “Ясла-садок №106 “Горобинка” за адресою: вул.Купріна, 25а, у Центральному районі м.Маріуполь.

22.10.2021, між Комунальним підприємством “Міське управління капітального будівництва” (відповідач, замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Опитний завод М” (позивач, підрядник) підписаний договір про закупівлю робіт №198/2021 додаткова закупівля робіт за проектом “Заходи з посилення конструкцій. Капітальний ремонт комунального дошкільного навчального закладу комбінованого типу “Ясла-садок№106 “Горобинка” за адресою: вул.Купріна, 25а в Центральному районі, м.Маріуполь” (без зовнішніх мереж електропостачання) (від 02.03.2020 №26/2020).

Договір підписаний з боку відповідача, на підставі статуту, Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком (Проект “Надзвичайна кредитна програми для відновлення України”, далі-проекти), ратифікованої Законом України від 22 квітня 2015 року №346-VIII та Угоди про передачу коштів позики №13010-05/168 від 31.10.2019 між Міністерством фінансів України, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Маріупольською міською радою Донецької області, Департаментом розвитку житлово-комунальної інфраструктури Маріупольської міської ради Донецької області та Комунальним підприємством “Міське управління капітального будівництва”, з однієї сторони, і позивачем, що діє на підставі статуту з іншої сторони.

Відповідно до умов договору замовник доручає, а підрядник зобов'язується відповідно до проектної документації та умов цього договору виконати роботи з “Заходи з посилення конструкцій. Капітальний ремонт комунального дошкільного навчального закладу комбінованого типу “Ясла-садок №106 “Горобинка” за адресою: вул.Купріна, 25а в Центральному районі, м.Маріуполь” (без зовнішніх мереж електропостачання) (коригування), код ДК 021:2015:45453000-7 “Капітальний ремонт і реставрація” на об'єкті (п.1.1. договору).

Згідно з п. 1.4. договору останній набирає чинності з моменту схвалення Європейським інвестиційним банком (далі - ЄІБ) запиту на виділення коштів для реалізації відповідного проекту. У разі ненадання ЄІБ схвалення запиту на виділення коштів для реалізації відповідного проекту договірні відносини вважаються такими, що не розпочинались. Жодна зі сторін не несе відповідальності за схвалення ЄІБ.

Пунктами 2.1-2.2. договору встановлено, що підрядник розпочне виконання робіт після набрання чинності цього Договору. Початок та закінчення робіт визначається календарним графіком виконання робіт, який є невід'ємною частиною договору (додаток №2).

Договірна ціна складає: а) сума без ПДВ: 2512259,95 грн; б) ПДВ у сумі 502451,99 грн; разом: 3014711,94 грн. Договірна ціна є додатком (Додаток №1) до цього договору. Договірна ціна є твердою (п.3.1. Договору).

Відповідно до пп.4.2.2 п.4.2. договору замовник зобов'язаний прийняти від підрядника в установленому порядку виконані роботи та оплатити їх у разі прийняття.

Згідно з п.п.9.1 договору замовник за актом передає підряднику об'єкт та всю супроводжувальну документацію протягом 2 (двох) робочих днів з дня набрання чинності договору. Підрядник у порядку, визначеному нормативними документами та Договором, веде і передає Замовнику після завершення робіт документи про виконання Договору.

Пунктом 9.6. договору визначено, що підрядник у порядку, визначеному нормативними документами та договором, веде і передає замовнику після завершення робіт документи про виконання договору. Підрядник зобов'язаний протягом 2 (двох) робочих днів після завершення виконання робіт звільнити Об'єкт та прилеглу до нього територію від сміття, будівельних машин та механізмів, тимчасових споруд та приміщень.

За умовами розділу 11 договору фінансування робіт порядок та строки фінансування за цим договором визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1070 “Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти”, постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1764 “Про затвердження Порядку державного фінансування капітального будівництва”, умовами цього договору та узгодженим сторонами планом фінансування виконаних робіт (додаток № 3), який є невід'ємною частиною договору, план фінансування виконаних робіт складається з урахуванням календарного графіку виконання робіт (додаток 2) і порядку проведення розрахунків за виконані роботи.

Джерелами фінансування робіт за цим договором є субвенція з державного бюджету, місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України та/або кошти місцевих бюджетів.

Приписами пункту 12.1. договору передбачено, що оплата за підряд відбувається шляхом поточних платежів. Проміжні розрахунки за виконані роботи здійснюються замовником в межах не більше як 95 відсотків їх загальної вартості за договірною ціною на підставі підписаних актів приймання виконаних будівельних робіт (Форми - Кб-2в), довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (Форми - КБ-2), та/або підписаних актів приймання-передачі обладнання і рахунку на оплату. Акти приймання виконаних будівельних робіт (Форми - КБ-2в), довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (Форми - КБ2), акти приймання-передачі обладнання підписуються замовником за наявності у нього всіх необхідних виконавчих документів. Підрядник надає разом із формами КБ-2в, КБ-3 (у 4-х примірниках) замовнику до 25 числа поточного місяця на паперових і магнітних носіях документи, що підтверджують виконання робіт, всю необхідну виконавчу документацію (сертифікати на застосовані матеріали, паспорти на конструкції та обладнання, акти на приховані роботи, документи, що підтверджують фактичні витрати на відрядження та ін.), відомість ресурсів, яка підписана головним бухгалтером або керівником підприємства та підтверджена печаткою, а також реєстр накладних застосованих матеріалів і устаткування із зазначенням вартості, завірений підписом керівника і печаткою.

Акти приймання виконаних робіт приймаються замовником по мірі виконання робіт (пп.12.1.1 п.12.1. Договору).

Строки оплати рахунку (кількість днів з моменту отримання Замовником якісно оформлених документів згідно з переліком) - 45 (сорок п'ять) календарних днів (пп.12.1.2 п.12.1. Договору).

Згідно з п. 12.2. договору кінцеві розрахунки між замовником та підрядником у розмірі 5 відсотків від Договірної ціни здійснюються у термін до 45 (сорока п'яти) календарних днів після реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Приймання-передача закінчених робіт буде здійснюватися відповідно до вимог загальних умов та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 01.08.2015 №668 та інших нормативних актів, які регламентують прийняття закінчених об'єктів в експлуатацію (п.13.1. Договору).

Згідно з п.18.1. договору останній вважається укладеним з моменту укладання схвалення Європейським інвестиційним банком (далі ЄІБ) запиту на виділення коштів для реалізації відповідного проекту. У разі ненадання ЄІБ схвалення запиту на виділення коштів для реалізації відповідного проекту договірні відносини вважаються такими, що не розпочались. Жодна зі сторін не несе відповідальності за схвалення ЄІБ. Договір діє до 30.06.2022, а у частині виконання зобов'язань сторін - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором.

Відповідно до п. 19.4. договору останній укладено у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу - по одному примірнику для кожної сторони.

Додатки (невід'ємна частина цього договору): №1 договірна ціна; №2 календарний графік виконання робіт; №3 план фінансування виконаних робіт; №4 зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва; №5 “Пакт про згоду щодо професійної чесності” (з підписом та печаткою англійською та українською мовами); №6 “Пакт щодо дотримання екологічних та соціальних стандартів” (з підписом та печаткою англійською та українською мовами).

Додатковою угодою №1 від 18.11.2021 до договору про закупівлю робіт (договору підряду) №198/2021 сторони дійшли згоди, що з метою виправлення технічних помилок викласти додаток №1 до договору “Договірна ціна” в новій редакції, згідно додатку до даної додаткової угоди. Судом відзначається, що в матеріалах справи міститься примірник копії договірної ціни тільки першого аркушу без другого, на якому повинні міститись підписи та печатки сторін. Жодною із сторін, не надано примірник договірної ціни в редакції додаткової угоди №1.

Додатковою угодою №2 від 15.02.2022 до договору про закупівлю робіт (договору підряду) №198/2021 з метою уточнення строків фінансування робіт за договором, сторони дійшли згоди викласти додаток №3 до договору “План фінансування виконаних робіт” в новій редакції, що є невід'ємною частиною цієї додаткової угоди. Позивачем до матеріалів справи надано план фінансування в редакції додаткової угоди №2, в якому погоджено остаточний розрахунок по договору у березні 2022.

Згідно Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", який затверджений Верховною Радою України 24.02.2022 Законом №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє й станом на сьогодні.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" Наказом №309 від 22.12.2022 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що додається; визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 "Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року", зареєстрований Міністерством юстиції України 25 квітня 2022 року №453/37789 (зі змінами).

Відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією вбачається, що територія Маріупольського району тимчасово окупована з 05.03.2022 та станом на сьогодні окупація не завершена.

30.06.2022, між Комунальним підприємством “Міське управління капітального будівництва” в особі т.в.о. начальника підприємства Курічкова Олега Євгеновича та Товариством з обмеженою відповідальністю “Опитний завод М” в особі директора Сапьолкіної Наталі Василівни підписано додаткову угоду №3 від 30.06.2022 із зазначенням про те, що угоду підписано у м.Маріуполь.

Повноваження Комунального підприємства “Міське управління капітального будівництва” в особі т.в.о. начальника підприємства Курічкова Олега Євгеновича щодо підписання додаткової угоди №3 в матеріалах справи відсутні.

Додатковою угодою №3 внесено зміни до договору підряду №168/2021 від 22.10.2021 виклавши п.18.1. розділу 18 “СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ” у новій редакції наступного змісту: “18.1 Цей договір вважається укладеним з моменту укладання схвалення Європейським інвестиційним банком (далі ЄІБ) запиту на виділення коштів для реалізації відповідного проекту. У разі ненадання ЄІБ схвалення запиту на виділення коштів для реалізації відповідного проекту договірні відносини вважаються такими, що не розпочались. Жодна зі сторін не несе відповідальності за схвалення ЄІБ. Договір діє до 31.12.2022, а у частині виконання зобов'язань сторін - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором.”

Додатковою угодою №4 від 19.08.2022 до договору про закупівлю робіт (договору підряду) №198/2021 з метою уточнення строків фінансування робіт за договором, сторони дійшли згоди викласти додаток №3 до договору “План фінансування виконаних робіт” в новій редакції, згідно додатку №1, що є невід'ємною частиною цієї додаткової угоди. Крім того, внесено зміни до розділу 20 “МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ ТА БАНКІВСЬКІ РЕКВІЗИТИ СТОРІН”, в частині “Підрядник”. Позивачем до матеріалів справи надано план фінансування в редакції додаткової угоди №2, в якому погоджено остаточний розрахунок по договору у серпні 2022.

Додаткову угоду №4 від 19.08.2022 підписано начальником Комунального підприємства “Міське управління капітального будівництва” О.В. Левченка, директором Товариства з обмеженою відповідальністю Н.В.Сапьолкіна та скріплено печатками підприємств. Зі змісту угоди вбачається, із зазначенням про те, що угоду підписано у м.Маріуполь.

Повноваження начальника Комунального підприємства “Міське управління капітального будівництва” О.В. Левченка підтверджуються Розпорядженням міського голови м.Маріуполь №421ос від 29.07.2022 та Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

01.12.2022, між Комунальним підприємством “Міське управління капітального будівництва” в особі начальника підприємства Левченка О.В. та Товариством з обмеженою відповідальністю “Опитний завод М” в особі директора Сапьолкіної Наталі Василівни підписано додаткову угоду №5 у м. Запоріжжя.

Додатковою угодою №5 внесено зміни до договору підряду №168/2021 від 22.10.2021 виклавши п.18.1. розділу 18 “СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ” у новій редакції наступного змісту: “18.1 Цей договір вважається укладеним з моменту укладання схвалення Європейським інвестиційним банком (далі ЄІБ) запиту на виділення коштів для реалізації відповідного проекту. У разі ненадання ЄІБ схвалення запиту на виділення коштів для реалізації відповідного проекту договірні відносини вважаються такими, що не розпочались. Жодна зі сторін не несе відповідальності за схвалення ЄІБ. Договір діє до 31.12.2023, а у частині виконання зобов'язань сторін - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором.”

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцем реєстрації Комунального підприємства “Міське управління капітального будівництва” (код ЄДРПОУ 04011733) є вул.Купріна, буд.23-А, м.Маріуполь, Донецька обл., 87535.

Відповідно до ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Під час проведення судового засідання представником відповідача було надано пояснення, що Комунальне підприємством “Міське управління капітального будівництва” після повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України не здійснювало свою діяльність до квітня 2022 року.

З квітня 2022 року Комунальне підприємством “Міське управління капітального будівництва” почало відновлювати свою діяльність на підконтрольній території України у м.Запоріжжі.

З додаткових угод №3 від 30.06.2022, №4 від 19.08.2022 вбачається, що останні були підписані між позивачем та відповідачем в м.Маріуполь.

У судовому засіданні представником відповідача було надано пояснення, що підписання додаткових угод здійснювалось шляхом листування між позивачем і відповідачем наступним чином, відповідач готував проект додаткових угод та направляв їх в електронному вигляді на електронну пошту позивача, позивач в свою чергу виготовляв додаткові угоди у паперовому вигляді підписував їх, скріплював печаткою товариства та направляв за допомогою послуг Товариства з обмеженою відповідальністю “Нова Пошта” керівнику Комунального підприємства “Міське управління капітального будівництва” у м.Запоріжжя.

Отже, як пояснили представники сторін, додаткові угоди № 3, №4, №5 були підписані у м. Запоріжжя.

На підтвердження виконання договору №198/2021 на загальну суму 2816582,59 грн, позивачем до матеріалів справи додано: акт №1 приймання виконаних робіт за грудень 2021 року (форма КБ-2в) на суму 2816582,59 грн та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2021 на суму 2816582,59 грн (форма КБ-3).

Довідка (форма КБ-3) та акт (форма КБ-2в) за грудень 2021 року на суму 2816582,59 грн підписані 09.12.2021 начальником Комунального підприємства “Міське управління капітального будівництва” Орліченко М.П., директором Товариства з обмеженою відповідальністю “Опитний завод М” Сапьолкіною Н.В. та скріплені печатками підприємств.

Крім того, позивачем надано: розрахунок вартості заготівельно-складських витрат; підсумкову відомість ресурсів; розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №7-1-2/109/2017-ГПсм1; розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису №7-1-4 на МАФ.

Позивачем виставлений відповідачу рахунок на оплату №002 від 04.07.2023 на суму 2816582,59 грн.

Відповідачем не надано жодних доказів на підтвердження виконання ним грошових зобов'язань. Представник відповідача, в судовому засіданні пояснив, що відповідачем не виконані грошові зобов'язання по договору, проте не через вину останнього, а через обставини, які від нього не залежали, а саме через тимчасову окупацію міста Маріуполь з 05.03.2022.

Представник відповідача пояснив, що у 2021 році відповідач не подавав документи до третьої особи - 1 для оплати.

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України №30 від 07.02.2022 року внесено зміни до Переліку проектів, що фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України (1 Пул) та Переліку проектів, що фінансуються за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України (2а, 3 та 4 Пули).

За вказаним переліком обсяг субвенції на 2022 рік на капітальний ремонт комунального дошкільного навчального закладу комбінованого типу “Ясла-садок №106 “Горобинка” за адресою: вул.Купріна, 25а в Центральному районі, м.Маріуполь” (без зовнішніх мереж електропостачання) всього виділено 14399282,00 грн.

Як пояснено представником відповідача, задля виконання грошових зобов'язань по договору № 198/2021, відповідач 05.12.2022 направив до Міністерства розвитку громад та територій платіжні документи супровідним листом від 30.11.2023 №136.

З пояснень Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України вбачається, що з метою здійснення розрахунків за виконані роботи за зазначеним субпроєктом за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для реалізації проектів у рамках НКПВУ Комунальне підприємство «Міське управління капітального будівництва» листом від 30.11.2022 № 136 надало відповідний пакет документів на оплату. За результатами опрацювання та перевірки Департаментом впровадження пріоритетних проектів регіонального розвитку та Фінансовим департаментом Мінрегіону наданого пакету документів в робочому порядку надано зауваження.

В подальшому, Комунальним підприємством «Міське управління капітального будівництва» надіслано до Мінрегіону платіжну інструкцію, підписану о 13:50 год. 09.12.2022 за допомогою електронного кваліфікаційного підпису та скріплено електронною печаткою о 13:56 год. 09.12.2022, що підтверджується копією платіжної інструкції та протокол перевірки підпису, печатки.

До матеріалів справи додано платіжну інструкцію кредитового переказу №4 на суму 2347152,16 грн, з призначенням платежу: “Часткова оплата виконаної роботи за договором 198/2021 від 22.10.2021, згідно акту №1 від 09.12.2021 до угоди 13010-05/168 від 31.10.2019 без ПДВ”.

Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України надано пояснення, що направлення 09.12.2022 Комунальним підприємством «Міське управління капітального будівництва» з урахуванням листа Мінфіну від 25.11.2022 № 19030-08-5/27901 щодо граничного строку прийняття платіжних документів фактично позбавило можливості надсилання Мінрегіоном зазначених документів Комунального підприємства «Міське управління капітального будівництва» на розгляд та погодження до Міністерства фінансів України. При цьому, отримані 09.12.2022 від Комунального підприємства «Міське управління капітального будівництва» потребували повторного їх розгляду (лист Мінфіну від 25.11.2022 № 19030-08-5/27901 щодо граничного строку прийняття платіжних документів додається).

За таких обставин, платіжна інструкція кредитового переказу №4 на суму 2347152,16 грн, з призначенням платежу: “Часткова оплата виконаної роботи за договором 198/2021 від 22.10.2021, згідно акту №1 від 09.12.2021 до угоди 13010-05/168 від 31.10.2019 без ПДВ”, третьою особою - 1 н було виконано та не передано для оплати до третьої особи - 2.

Отже, матеріалами справи та представниками учасників справи підтверджується, що оплату позивачу по договору № 198/2021 здійснено не було. у 2021-2022 роках.

Відповідно до витягу із протоколу №1 від 15.05.2023 засідання Експертної робочої групи з питань ініціювання, підготовки, супроводження та реалізації спільних з Європейським інвестиційним банком проектів в рамках Програми з відновлення України та Надзвичайної кредитної програми для відновлення України вбачається, що відповідно до Фінансової угоди проектів в рамках НКПВУ можуть реалізуватися тільки на території підконтрольній Уряду України, тому враховуючи наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 (зі змінами), пропонується припинити фінансування проектів на тимчасово окупованих територіях та в місцях де ведуться активні бойові дії (109 проектів).

Отже, фінансування капітального ремонту комунального дошкільного навчального закладу комбінованого типу “Ясла-садок №106 “Горобинка” за адресою: вул.Купріна, 25а в Центральному районі, м.Маріуполь” (без зовнішніх мереж електропостачання) на 2023 рік було припинено.

Позивач звернувся до відповідача з листом №04-07-4 від 04.07.2023, разом з яким надав рахунок на оплату робіт та просив його оплатити протягом 45 днів з моменту його отримання на банківський рахунок підрядника. Вказаний лист отриманий відповідачем нарочно 14.08.2023 за вх. №02-2023, про що свідчить відмітки на цьому листі.

Доказів оплати виконаних робіт у сумі 2863976,34 грн матеріали справи не містять.

Посилаючись на порушення відповідачем зобов'язання зі своєчасної оплати виконаних робіт, позивач звернувся до суду з позовом у даній справі про стягнення з відповідача заборгованості за договором про закупівлю робіт №198/2021 від 22.10.2021 у розмірі 2816582,59 грн.

Оцінка аргументів учасників справи та мотиви рішення суд

У преамбулі договору про закупівлю робіт № 198/2021 від 22.10.2021 зазначено, що Комунальне підприємство «Міське управління капітального будівництва», в особі начальника Орліченка М.П., що діє на підставі Статуту, Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком (Проект «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України», далі - Проект), ратифікованої Законом України від 22 квітня 2015 р. № 346- VIII, та Угоди про передачу коштів позики № 13010-05/168 від 31.10.2019 між Міністерством фінансів України, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Маріупольською міською радою Донецької області, Департаментом розвитку житлово-комунальної інфраструктури Маріупольської міської ради Донецької області та Комунальним підприємством «Міське управління капітального будівництва».

Згідно з п. 1-2 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання використання коштів для реалізації проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України» від 25.11.2015 № 1068 (далі - Постанова № 1068) (у редакції від 13.08.2021, діючої на момент укладення Договору № 198/2021 від 22.10.2021) затверджено розподіл у 2021 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, передбаченої Міністерству розвитку громад та територій на здійснення видатків за програмою 2761600 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України» між місцевими бюджетами згідно з додатками 1 та 4 до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України.

Відповідно до п.2 Постанова №1068 затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України, що додаються.

Згідно з п.2 порядку ці порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України (далі - субвенція), що фінансуються відповідно до Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком (Проект “Надзвичайна кредитна програма для відновлення України”), ратифікованої Законом України від 22 квітня 2015 р. № 346-VIII (далі - Фінансова угода).

Джерелом формування субвенції за спеціальним фондом є кошти позики Європейського інвестиційного банку, залучені Україною відповідно до Фінансової угоди. Джерелом формування субвенції за загальним фондом є кошти державного бюджету.

Відповідно до п. 2 порядку та умов надання субвенції з державного бюджету головним розпорядником субвенції є Мінрегіон.

Третьою особою надано пояснення, що відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон), згідно з додатковими вимогами і особливостям, які встановлені посібником «Процедура закупівель. Конкурсні торги за національними процедурами», за результатами проведених тендерних процедур укладено договір про закупівлю робіт від 02.03.2020 № 26/2020 між Комунальним підприємством «Міське управління капітального будівництва» та ТОВ «ОПИТНИЙ ЗАВОД М».

Відповідно до п.5 ч.2 ст.і 40 Закону, визначено, що переговорна процедура закупівлі може застосовуватись замовником, як виняток, у разі, якщо після укладення договору про закупівлю у замовника виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника. Можливість і умови таких додаткових робіт чи послуг можуть бути передбачені в основному договорі про закупівлю, який укладений за результатами проведення тендера. Закупівля додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника здійснюється протягом трьох років після укладення договору про закупівлю, якщо загальна вартість таких робіт чи послуг не перевищує 50 відсотків ціни основного договору про закупівлю, укладеного за результатами проведення тендера.

Комунальним підприємством «Міське управління капітального будівництва» відповідно до законодавства проведено переговорну процедуру закупівлі та укладено договір від 22.10.2021 № 198/2021 на додаткові роботи з тим самим учасником.

Як визначено положеннями ст. 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до умов укладеного договору.

При цьому, приписи ч.7 ст. 193 Господарського кодексу України та ст.525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст.629 Цивільного кодексу України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.

Згідно приписів частини першої статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Оцінивши зміст правовідносин, що виникли між позивачем та відповідачем та оцінивши зміст зазначеного договору, з якої виникли цивільні права та обов'язки сторін, суд дійшов висновку, що укладений правочин за своїм змістом та правовою природою містить елементи договору підряду та підпадає під регулювання статей 837-864 Цивільного кодексу України.

Відповідно до статті 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Згідно з ч.1, 2 ст. 875 Цивільного кодексу України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.

Відповідно до ч. 4 статті 882 Цивільного кодексу України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.

Матеріали справи свідчать, що на виконання умов договору №198/2021 від 22.10.2020 року сторони підписали акт №1 від 09.12.2021 приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за грудень 2021 на загальну вартість 2816582,59 грн, довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма КБ-3).

Акт з боку відповідача підписаний без зауважень чи заперечень щодо якості та об'ємів робіт.

Позивач виписав відповідачу рахунок на оплату №002 від 04.07.2023 року на суму 28166582,59 грн з ПДВ.

Відповідно до ч. 4 ст. 879 Цивільного кодексу України оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.

Сторони визначили у пп.12.1.2 п.12.1. договору, що строки оплати рахунку (кількість днів з моменту отримання замовником якісно оформлених документів згідно з переліком) - 45 (сорок п'ять) календарних днів.

Разом з цим, п.12.2. договору, що кінцеві розрахунки між замовником і підрядником у розмірі 5% від договірної ціни здійснюються у термін до 45 календарних днів після реєстрації декларації про готовність Об'єкта до експлуатації.

Сторонами не надано до матеріалів справи декларації про готовність Об'єкта до експлуатації.

Представником в судовому засідання пояснено, що таку декларацію не можливо було зареєструвати, оскільки предметом договору, було будівництво об'єкта, для введення в експлуатацію якого нормами чинного законодавства не передбачена реєстрації декларації, а передбачено підписання акту про готовність, підписання якого не залежало від позивача. Представником відповідача пояснено, що сума заявлена до стягнення є сумою меншою ніж 95 % від договірної вартості робот. Отже, така норма договору не застосовується в даному випадку.

При вирішенні питання щодо строку оплати вартості робіт, то судом відзначається, що сума предявлена до стягнення є сумою, що не перевищує 95 % від договірної ціни, тому розрахунку повинні були бути проведені на підставі п.п.п12.1.2 договору.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Таким чином, кінцевий строк розрахунку за виконані будівельні роботи за грудень 2021 року за актом №1 від 09.12.2021 року є таким, що настав 24.01.2022 (23.01.2022 вихідний день) включно.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст.ст. 611, 612 Цивільного кодексу України).

Матеріалами справи підтверджено факт невиконання відповідачем прийнятого на себе зобов'язання по оплаті у належні строки та розмірі за договором №198/2021 від 22.10.2021 року вартості виконаних позивачем підрядних робіт.

Відповідач зазначає, що відповідно до п.11.2 договору джерела фінансування робіт за договором підряду №198/2021 від 22.10.2021 є субвенція з державного бюджету місцевим бюджетом на реалізацію проектів у рамках “Надзвичайної кредитної програми для відновлення України” та/або кошти місцевих бюджетів.

Відповідачем направлено до Міністерства розвитку громад та територій платіжні документи на оплату за виконані роботи за договором підряду №198/2021 від 22.10.2021 у сумі 2816582,59 грн, які не були оплачені.

Частиною першою статті 96 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

Частина 2 статті 218 Господарського кодексу України та стаття 617 Цивільного кодексу України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставинами, які є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання.

Відповідно до положень статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Суду як джерело права.

Європейським судом з прав людини в рішенні від 18.10.2005 у справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» та в рішенні від 30.11.2004 у справі «Бакалов проти України» зазначено, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

Аналогічний правовий висновок про те, що сама собою відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання викладено в постанові ВСУ від 22.03.2017 у справі №3-77гс17, у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.03.2018 у справах №925/246/17, №925/974/17, від 07.11.2019 у справі № 916/1345/18, а також у постановах ВП ВС від 10.04.2018 у справі №12-46гс18, від 17.04.2018 у справі №911/4249/16

Та обставина, що кошти сплачуються в межах наданих відповідачу субвенцій, не свідчить про перекладення обов'язку по оплаті на іншу особу. До того ж умови договору підряду не містять жодних положень про те, що грошові зобов'язання виконуються не замовником, тобто відповідачем, навпаки в п. 12.1 договору чітко сторонами погоджено, що розрахунки за виконані роботи здійснюються замовником (відповідачем).

Також, судом відмічається, що відповідно до п. 18.1 договору, останній діє до 30.06.2022, а у частині виконання зобов'язань сторін - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором. Сторонами до матеріалів справи надані додаткові угоди, які були підписані між позивачем та відповідачем та погоджені умови щодо продовження строку дії договору до 31.12.2023. В судовому засіданні судом було з'ясовано порядок їх підписання та встановлено, що додаткові угоди між сторонами підписані у м. Запоріжжя, а не як зазначено у них у м. Маріуполь. Керівництво відповідача знаходилось у 2022 році у місті Запоріжжя і станом на сьогодні відповідач не має єдиного офісу, а працівники працюють дистанційно зі своїх домашніх адрес. При цьому у суду відсутня можливість перевірити повноваження представника відповідача на підписання додаткової угоди № 3, оскільки відповідні документи відсутні в матеріалах справи. Разом з цим, оскільки договір був виконаний позивачем у 2021 році, то відповідно за загальними нормами права та умовами договору, договір діє в частині виконання зобов'язання сторін - до повного виконання сторонами їх зобов'язань по договору, тож незалежно від наявності або відсутності продовження строку дії договору, відповідач зобов'язаний виконати грошові зобов'язання з оплати вартості прийнятих ним та виконаних позивачем підрядних робіт.

Відповідно до ст. 129 Конституції України та ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з ст.ст. 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення 2816582,59 грн заборгованості є обґрунтованими, підлягають задоволенню, а вказана сума стягненню з відповідача на користь позивача.

Судові витрати

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 2, 13, 73-76, 79, 86, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства “Міське управління капітального будівництва” (код ЄДРПОУ 04011733, вул.Купріна, буд.23-А, м.Маріуполь, Донецька обл., 87535) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ОПИТНИЙ ЗАВОД М” (код ЄДРПОУ 33330969, вул.Шаянська, буд.34, смт Вишково, Хустський р-н, Закарпатська обл., 90454) заборгованість у розмірі 2816582 (два мільйони вісімсот шістнадцять тисяч п'ятсот вісімдесят дві) грн 59 коп та судовий збір у розмірі 42248 (сорок дві тисячі двісті сорок вісім) грн 74 коп.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядки та строки передбачені ст. 240, 241 Господарського процесуального кодексу України.

Апеляційна скарга може бути подано учасниками справи у порядку та строки передбаченими ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

29.01.2024 складено, підписано та оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення складено та підписано 08.02.2024.

Суддя Д.М. Огороднік