Справа №443/1581/22
Провадження №3-в/443/2/24
08 лютого 2024 року суддя Жидачівського районного суду Львівської області Сливка С.І., розглянувши матеріали подання провідного інспектора Стрийського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Коцуровської В., погодженого з начальником Кобзою П., про вирішення питання пов'язаного з виконанням постанови Жидачівського районного суду Львівської області від 30.01.2023 року про накладення адміністративного стягнення по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП,
провідний інспектор Стрийського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Коцуровська В., за погодженням із начальником ОСОБА_2 , звернулася до суду з поданням про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП, а саме про зміну адміністративного стягнення громадських робі штрафом.
Подання мотивує тим, що на обліку Стрийського РС №1 філії ДУ «Центр пробації» у Львівській області Корпан Я.Я. перебуває з 20.02.2023 року. Відповідно до повідомлення першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 №583 від 06.03.2023 року стало відомо, що ОСОБА_1 13.01.2023 року призваний на військову службу по мобілізації у військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ). Перебування порушника на військовій службі по мобілізації під час війського стану унеможливлює виконання постанови суду, а відтак просить вирішити питання про заміну адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом.
Дослідивши матеріали подання, особової справи, суддя дійшов наступного висновку.
Постановою Жидачівського районного суду Львівської області від 30.01.2023 року по справі №443/1581/22 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді громадських робіт на строк 60 (шістдесят) годин. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави в особі ДСА України 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень, 80 копійок судового збору.
Згідно ст. 304 КУпАП. питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ст. 30-1 КУпАП. громадські роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування.
Згідно ст. 298 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року "Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт" (далі Порядок).
Так, згідно розділу 1 Порядку, виконання постанови суду (судді) (далі - постанова суду) про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації.
Одночасно розділом V Порядку визначено підстави та порядок зняття порушників, на яких накладено адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт, з обліку уповноваженого органу з питань пробації.
Відповідно до п.5.1. Порядку, виконання стягнення у вигляді громадських робіт припиняється, а порушник знімається з обліку у зв'язку зокрема з наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення.
Відповідно до п.5.2. Порядку, у день отримання документів, вказаних у пункті 5.1 цього розділу, посадова особа уповноваженого органу з питань пробації готує довідку про зняття порушника з обліку.
Зняття порушника з обліку здійснюється начальником уповноваженого органу з питань пробації, про що ним накладається письмова резолюція на зазначену довідку.
Згідно п. 5.3 Порядку, про дату та підстави для зняття порушника з обліку робиться відповідний запис у журналі обліку порушників, на титульному аркуші обкладинки його особової справи та в обліковій картці.
У триденний строк уповноважений орган з питань пробації надсилає до суду, який виніс постанову, повідомлення про зняття порушника з обліку (додаток 14).
Із системного аналізу вищевказаних норм законодавства, можна зробити висновок, що у випадку наявності підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення, виконання стягнення у вигляді громадських робіт припиняється, а порушник знімається з обліку та орган пробації надсилає до суду, який виніс постанову, повідомлення про зняття порушника з обліку.
Відповідно до ч.3 ст.321-1 КУпАП у разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
В матеріалах матеріали справи, наявний лист начальника першого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 №583 від 06.03.2023 року, відповідно до якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 призваний на військову службу за мобілізацією у військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) 13.01.2023 року (а.с.27 особової справи №11/2023 р).
Враховуючи викладене, встановлено, що ОСОБА_1 не ухиляється від відбування громадських робіт, оскільки призваний на військову службу по мобілізації, а не на строкову службу, реально відбути стягнення у виді громадських робіт не має можливості, тобто існують об'єктивні та істотні обставини, які унеможливлюють виконання постанови суду, тобто підстави для зміни порушнику адміністративного стягнення у виді громадських робіт штрафом відсутні.
За таких обставин, дослідивши матеріали подання, суддя приходить до висновку, що матеріали подання слід повернути до Стрийського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області без розгляду та для виконання вимог розділу V Порядку виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 304, 321-1, 321-4 КУпАП,
Матеріали подання провідного інспектора Стрийського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області Коцуровської В., погодженого з начальником Кобзою П., про вирішення питання пов'язаного з виконанням постанови Жидачівського районного суду Львівської області від 30.01.2023 року про накладення адміністративного стягнення по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП- повернути до Стрийського районного сектору №1 філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.І. Сливка