Справа № 317/729/24
Провадження № 3/317/582/2024
06 лютого 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Каряка Д.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, заступника командира 2 піхотної роти військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -
06.02.2024 на розгляд до Запорізького районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення А4943 № 77 від 22.01.2024 відносно ОСОБА_1 , в якому вказано, що 11 січня 2024 року заступником командира 2 піхотної роти в/ч НОМЕР_1 з морально-психологічного забезпечення, старшим лейтенантом ОСОБА_2 було проведено службове розслідування щодо фактів недбалого ставлення до військової служби лейтенантом ОСОБА_3 . Під час службового розслідування встановлено, що ОСОБА_3 безвідповідально та поверхнево ставиться до військової служби та не контролює ввірений йому особовий склад підрозділу, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП. Оскільки відповідно Указу Президента України №65/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року затвердженого Законом України від 03 березня 2022 року №2105-ІХ зі змінами відповідно до Указу Президента України №342/2022 затвердженого Законом України від 22 травня 2022 року №2264-ІХ, на території України почав діяти особливий період, який триває до теперішнього часу, за таких обставин вірно застосовувати ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, коли правопорушення вчинено в умовах особливого періоду.
В ст. 278 КУпАП визначено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Статтею 256 КУпАП визначено форму та основні елементи змісту протоколу. Зокрема, у протоколі зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, вищевказані вимоги не дотримані.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення Серії А4943 № 77 від 22.01.2024 він складений відносно ОСОБА_1 , особу було встановлено за військовим квитком, серія НОМЕР_2 , проте, згідно військового квитка він є ОСОБА_3 .
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення складений відносно іншої особи, тобто з порушенням вимог ст. 256 КУпАП.
Крім того, частина 2 статті 172-15 КУпАП передбачає притягнення військово службовця до адміністративної відповідальності за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
В порушення ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення Серії А4943 № 77 від 22.01.2024 не розписана об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме: яке саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, що саме вчинив ОСОБА_1 та які норми закону або нормативного акту, статуту порушив. Крім того, в протоколі не вказано місце вчинення адміністративного правопорушення, що унеможливлює розгляд справи, так як не можливо встановити підсудність справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-15 КУпАП розглядаються протягом доби з дня одержання органом, правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
В протоколі про адміністративне правопорушення в/ч НОМЕР_1 №77 від 22.01.2024, ОСОБА_1 пояснень щодо визнання або невизнання провини не надав. Будь які інші пояснення правопорушника або заяви, в матеріалах справи відсутні.
Станом на 06.02.2024 в судове засідання правопорушник ОСОБА_1 не з'явився та доставлений не був.
Оскільки протокол складений відносно іншої особи, не розписана об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, не вказане місце вчинення адміністративного правопорушення, а також повідомити особу, яка притягується до адміністративної відповідальності про розгляд справи та розглянути справу протягом доби суд позбавлений можливості, то є підстави для повернення справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення.
Керуючись, ст.ст. 256, 277, 278, 283-285 КУпАП, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП повернути до військової частини НОМЕР_1 , для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д.О. Каряка