08 лютого 2024 рокуЛьвівСправа № 460/5988/23 пров. № А/857/25944/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Затолочного В.С., Качмара В.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року, головуючий суддя - Махаринець Д.Є., ухвалене у м. Рівне, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В березні 2023 року позивач - ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ГУПФУ в Рівненській області, в якому просила визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку та виплату пенсії позивача, яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи із 22 серпня 2022 року, з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 21.08.2014 року по 21.08.2022 року; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи із 22 серпня 2022 року, з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 21.08.2014 року по 21.08.2022 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилалася на те, що після набуття спеціального стажу роботи на прокурорсько-слідчих посадах призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», яка у зв'язку з тим, що позивач продовжила працювати на прокурорсько-слідчих посадах, обчислюється у розмірі пенсії за віком за правилами, встановленими Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після призначення позивачу пенсії у 2014 році, незважаючи на факт роботи позивача та сплати внесків із заробітної плати, її пенсія обчислюється без змін загального страхового стажу та виключно із заробітної плати за періоди страхового стажу з липня 2000 року до липня 2014 року. Продовжуючи працювати після призначення пенсії позивач набула право на черговий перерахунок пенсії та подала відповідну заяву відповідачу 22.08.2022 року. Проте, відповідач, листом від 19.08.2022 року повідомив позивача, що перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для визначення розміру пенсії за нормами цього Закону особам, пенсії яким призначено згідно із Законом України «Про прокуратуру», не передбачено.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року адміністративний позов задоволено; визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 , яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи із 22 серпня 2022 року, з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 21.08.2014 року по 21.08.2022 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи із 22 серпня 2022 року, з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 21.08.2014 року по 21.08.2022 року.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ГУПФУ в Рівненській області оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що перерахунок пенсії з врахуванням стажу та заробітної особам, яким призначена пенсія за вислугою років прокурорсько-слідчих працівникам, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачена.
На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 , з 20.08.2014 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» як прокурорсько-слідчому працівнику, що підтверджується протоколом від 18.12.2014 року №15535.
За змістом розпорядження про перерахунок пенсії від 17.12.2014 року №15535 пенсія ОСОБА_1 з 20.08.2014 року обчислюється виходячи із загального страхового стажу 24 роки 8 місяців 13 днів. Розмір пенсії з обмеженням склав 5817,476 грн., виходячи із 70% від заробітку 8310,68 грн. Пенсія призначена до виплати щомісячно в сумі 2335,96 грн. відповідно до шифру виплати 101. Пенсія обчислена виходячи із заробітної плати за період страхового стажу з 01.07.2000 року по 31.07.2014 року.
22.08.2022 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії з додаванням стажу та з урахуванням заробітної плати, здобутих після призначення пенсії, зарахувавши до страхового стажу період роботи із серпня 2014 року по серпень 2022 року та заробітну плату для обчислення пенсії за цей період.
Листом відповідача від 19.08.2022 року №17085-16784/Т-02/8-1700/22 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для визначення розміру пенсії за нормами цього Закону особам, пенсії яким призначено згідно із Законом України «Про прокуратуру», не передбачено.
Вважаючи протиправною таку відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, позивач звернулася до суду з позовною заявою.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку її пенсії на підставі заяви від 22.08.2022 року.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
За правилами пункту 13-1 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону №1058-IV, з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) на умовах законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність” у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.
Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.
Як слідує з матеріалів справи, у зв'язку з роботою позивача на прокурорсько-слідчих посадах, з жовтня 2017 року позивачу виплачується пенсія у розмірі, обчисленому відповідно до Закону №1058-IV.
У відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп ? Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно із ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
За правилами ч. 4 ст. 40 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Як слідує з матеріалів справи, з 20.08.2014 року по серпень 2022 року продовжувала працювати в Прокуратурі Рівненської області (згодом Рівненській обласній прокуратурі).
Таким чином, позивач набула право на перерахунок пенсії, оскільки після призначення пенсії вона продовжувала працювати та після призначення (перерахунку) пенсії здобула не менше 24 місяці страхового стажу.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду попередньої інстанції про те, що відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку її пенсії на підставі заяви від 22.08.2022 року, через що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, відтак підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2023 року у справі №460/5988/23 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л. Я. Гудим
судді В. С. Затолочний
В. Я. Качмар