Рішення від 07.02.2024 по справі 420/32798/23

Справа № 420/32798/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Бойко О.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 на дату її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , вирішив адміністративний позов задовольнити.

І. Суть спору:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом позивача, ОСОБА_1 , до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги на поховання ОСОБА_2 у неповному розмірі;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 на дату її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , який складає 8 455,68 грн. за банківськими реквізитами: ПАТ «МТБ БАНК», МФО 328168, р/р НОМЕР_1 з урахуванням раніше виплаченої суми.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція позивача

Позивачка зазначила, що здійснила поховання своєї двоюрідної бабусі ОСОБА_2 та звернулась до відповідача за отриманням допомоги на поховання на підставі ст.53 Закону України від 09.07.2003 № 1053-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої, у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті. При цьому, позивачка звернула увагу, що згідно з вказаною нормою вона має право на отримання допомоги на поховання у розмірі 8455,68 грн., але відповідач здійснив виплату лише 2113,92 грн.

Позивачка вважає, що відповідач такими діями порушив принцип належного урядування та допустив невірне тлумачення законодавства, яке регулює дане питання, оскільки під розміром пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, слід розуміти повний загальний розмір пенсії, який був призначений органом пенсійного забезпечення особі у зв'язку з досягненням нею передбаченого законом пенсійного віку. При цьому, факт перерахування за особистою заявою пенсіонера частини пенсії до установи (закладу), де він перебуває на повному державному утриманні, не є зміною розміру отримуваної пенсії, а є лише використання частини пенсійної виплати на користь закладу, у якому він перебуває. Таким чином, на думку позивачки, відповідач помилково ототожнює розмір отримуваної пенсії із розміром фактично виплачених сум пенсії.

(б) Позиція відповідача

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, належним чином та своєчасно повідомлений про розгляд вказано справи.

ІІІ. Процесуальні дії у справі

27.11.2023 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

IV. Обставини, встановлені судом

Позивачка є внучатою племінницею та спадкоємицею за заповітом від 23.02.2021 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яка знаходилась на обліку у відповідача та отримувала пенсію за віком з 25.09.1991.

З 19.10.2022 по 02.08.2023 ОСОБА_2 перебувала у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання у Комунальній установі «Центр надання соціальних послуг Ананьївської міської ради» на підставі Наказу КУ «Центр надання соціальних послуг АМР» від 18.10.2022 № 11 на повному державному утриманні.

Відповідно до рішення № 951130110874 від 20.07.2023 розмір пенсії з надбавками ОСОБА_2 становив 4227,84 грн., виплата у зв'язку з перебуванням на повному держутриманні (25%).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .

03.08.2023 позивачка здійснила організацію та оплату поховання ОСОБА_2 , витрати якого склали 17 030,00 грн.

17.08.2023 позивачка звернулась до відповідача із заявою про виплату допомоги на поховання ОСОБА_2 .

21.08.2023 на розрахунковий рахунок позивачки надійшла виплата від відповідача у розмірі 2 113,92 грн.

На адвокатський запит представника позивача від 10.10.2023 № 121/23 щодо виплати допомоги на поховання у неповному обсязі відповідач листом від 17.10.2023 за № 1500-0503-8/147114 повідомив, що розпорядженням Головного управління від 20 липня 2023 року № 951130110874 ОСОБА_2 з 01 липня 2023 року здійснено перерахунок пенсії і її розмір становив 4227,84 грн., тобто розмір пенсії, який підлягає виплаті під час перебування на повному державному утриманні згідно вимог статті 48 Закону № 1058 на момент смерті становив 1056,96 грн. (4227,84 грн.*25%). Крім того, у листі відповідач повідомив, що на підставі заяви позивачки від 17.08.2023, довідки комунальної установи від 17.08.2023 № 196, згідно якої поховання ОСОБА_2 проводилось за кошти позивачки та відповідно до статті 53 Закону № 1058 позивачці 17.08.2023 на її поточний рахунок, відкритий у банківській установі АТ «Державний ощадний банк України» перерахована допомога на поховання за померлу ОСОБА_2 в сумі 2113,92 грн. (1056,96 грн.*2).

V. Джерела права та висновки суду.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначаєЗакон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV(далі Закон № 1058-IV).

Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з статтею 53 Закону № 1058-IVу разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до частин 1, 3статті 48 Закону № 1058-ІVпід час перебування пенсіонера на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі) йому виплачується 25 відсотків призначеної пенсії. У випадках, якщо розмір його пенсії перевищує вартість утримання, виплачується різниця між пенсією і вартістю утримання, але не менше 25 відсотків призначеної пенсії. Частина пенсії, що залишилася після виплати суми пенсії пенсіонеру та членам його сім'ї відповідно до частин першої і другої цієї статті, перераховується до установи (закладу), де пенсіонер перебуває на повному державному утриманні, за його особистою заявою. Зазначені кошти зараховуються на банківські рахунки цих установ понад бюджетні асигнування і спрямовуються виключно на поліпшення умов проживання в них пенсіонерів у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок звернення за допомогою на поховання визначено розділом V Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1(далі Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 5.1 розділу V Порядку № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 7), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Пунктом 5.2. Порядку № 22-1 визначено, що керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), на звороті довідки про смерть, або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть, чи копії свідоцтва про смерть, або іншого документа, що підтверджує факт смерті, виданого компетентним органом іноземної держави, для виплати допомоги на поховання робиться запис із зазначенням дати та суми, яка належить до виплати, і завіряється печаткою цього органу.

На документах, згідно з якими проведено виплату допомоги на поховання, після підтвердження її виплати проставляється штамп «Оплачено» із зазначенням дати виплати.

Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.

Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).

З аналізу вищенаведених норм, суд дійшов висновку, що під розміром пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, слід розуміти повний загальний розмір пенсії, який був призначений органом пенсійного забезпечення особі у зв'язку з досягненням нею передбаченого законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю.

Факт перерахування за особистою заявою пенсіонерки частини пенсії до установи (закладу), де вона перебуває на повному державному утриманні, не є зміною розміру отримуваної пенсії, а є лише способом використання частини пенсійної виплати.

На переконання суду, у даному випадку відповідач помилково ототожнює розмір отримуваної пенсії із розміром фактично виплачених сум пенсії.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що при визначенні розміру допомоги на поховання має враховуватись повний розмір призначеної пенсії, яку отримувала пенсіонерка на момент смерті та ким було здійснено поховання померлої особи.

Як вже встановлено судом, за життя ОСОБА_2 перебувала на обліку у відповідача та отримувала пенсію за віком.

Також матеріалами справи підтверджено, що саме позивачка здійснила поховання пенсіонерки ОСОБА_2 , зокрема: накладною № 8 від 02.08.2023, виданою ФОП ОСОБА_3 ; рахунком на оплату № 03/08 від 3 серпня 2023 року, виданим ФОП ОСОБА_4 ; актом наданих послуг № 03/08 від 03.08.2023.

Водночас, відповідач виплатив позивачці допомогу на поховання пенсіонера у розмірі 2113,92 грн., а саме у розмірі 2 х 25%, тобто в меншому розмірі ніж двомісячна пенсії, яку отримувала пенсіонер ОСОБА_2 на момент смерті.

Таким чином, відповідач безпідставно, в порушення статті 53 Закону № 1058-ІV не виплатив позивачці допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 , а тому заявлені позовні вимоги належать до задоволення шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачці допомоги на поховання ОСОБА_2 у неповному розмірі; зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачці допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 на дату її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше виплаченої суми.

При цьому, суд зауважує, що вимога позивачки про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити допомогу на поховання за банківськими реквізитами стосується встановлення порядку виконання судового рішення, при цьому відповідно до частини 6 статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України порядок виконання рішення суду встановлюється судом у разі необхідності. Зважаючи на те, що позивачкою не обґрунтовано необхідність встановлення зазначеного ним порядку виконання рішення суду і судом із матеріалів справи такої необхідності не встановлено, підстави для встановлення порядку виконання судового рішення шляхом зобов'язання відповідача здійснити виплату нарахованої допомоги на поховання за банківськими реквізитами відсутні.

VI. Судові витрати

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги на поховання ОСОБА_2 у неповному розмірі;

3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 на дату її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше виплаченої суми.

4.Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три),60 грн.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна, 83 м. Одеса, 65012; код ЄДРПОУ 20987385.

Суддя Оксана БОЙКО