Ухвала від 08.02.2024 по справі 420/14378/22

Справа № 420/14378/22

УХВАЛА

08 лютого 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в письмовому провадженні клопотання представника ОСОБА_1 про накладення на керівника Головного управління ПФУ в Одеській області штрафу за невиконання судового рішення у справі №420/14378/22,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 року визнано протиправними, відображені в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 29.08.2022 за вих. №1500-0308-8/87059 дії, вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з обмеження ОСОБА_1 розміру пенсії з 01.09.2022 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити з 01.09.2022 року пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.06.2021 року №33/36-1176 без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням усіх підвищень, надбавок, доплат та індексації пенсії та раніше виплачених сум.

Вказане рішення набрало законної сили 31.01.2023 року.

21.04.2023 року від представника ОСОБА_1 надійшла заява про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення суду (згідно ст.383 КАС України), в якій остання просить: визнати протиправними, відображені в листі відповідача від 11.04.2023 за вих. №1500-0308-8/43492 дії, вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області при виконанні рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 по справі №420/14378/22, а саме: з обмеження ОСОБА_1 розміру пенсії з 01.04.2023 сумою 28 004 грн. 21 коп.

Ухвалою від 26.04.2023 року задоволено заяву представника ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення суду (згідно ст.383 КАС України). Визнано протиправними дії, вчинені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області при виконанні рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 по справі №420/14378/22, а саме: з обмеження ОСОБА_1 розміру пенсії з 01.04.2023 сумою 28 004 грн. 21 коп.

17.05.2023 року через канцелярію суду від представника ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення.

Ухвалою від 18.05.2023 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №420/14378/22. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом одного місяця з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 року у справі №420/14378/22.

15.06.2023 року до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду у справі №420/14378/22.

Ухвалою від 27.06.2023 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №420/14378/22. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом двох місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 року у справі №420/14378/22. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення на керівника Головного управління ПФУ в Одеській області штрафу за невиконання судового рішення відмовлено.

21.08.2023 року до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду у справі №420/14378/22.

Ухвалою від 30.08.2023 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №420/14378/22. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом двох місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 року у справі №420/14378/22. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення на керівника Головного управління ПФУ в Одеській області штрафу за невиконання судового рішення відмовлено.

26.10.2023 року до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду у справі №420/14378/22.

Ухвалою від 06.11.2023 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 420/14378/22. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом двох місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 року у справі №420/14378/22. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення на керівника Головного управління ПФУ в Одеській області штрафу за невиконання судового рішення відмовлено.

03.01.2024 року до суду через канцелярію надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду у справі №№420/14378/22.

Ухвалою від 04.01.2024 року звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 03.01.2024 року (вих. №1500-0902-7/184458 від 28.12.2023 року) про виконання рішення суду по справі №420/14378/22 повернуто заявнику без розгляду.

26.01.2024 року до суду від представника ОСОБА_1 надійшло клопотання про накладення на керівника Головного управління ПФУ в Одеській області штрафу за невиконання судового рішення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 КАС передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Положеннями ч.2 ст.14 КАС України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містяться в статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 КАС України.

Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Головна мета судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає, насамперед, у реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується винесенням судового рішення, а також передбачає його виконання.

Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень визначено статтею 382 КАС України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, системний аналіз вищенаведених законодавчих приписів свідчить про те, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду суд уповноважено прийняти одне із рішень, які передбачено ч.2 ст.382 КАС України, у тому числі, про встановлення нового строку подання звіту.

Як зазначено в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 12.01.2022 у справі №826/9960/15, обов'язковою умовою для накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу в порядку, передбаченому частиною другою статті 382 КАС України, є встановлення для такого суб'єкта владних повноважень строку на подання звіту про виконання судового рішення та в подальшому неподання такого звіту у встановлений строк. Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за діяльність очолюваного ним державного органу, яким не забезпечено виконання судового рішення у встановлений судом строк.

Ухвалою від 06.11.2023 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 420/14378/22. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом двох місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 року у справі №420/14378/22. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення на керівника Головного управління ПФУ в Одеській області штрафу за невиконання судового рішення відмовлено.

Згідно довідки про доставку електронного листа, копія зазначеної ухвали доставлена до електронного кабінету ГУ ПФУ в Одеській області 08.11.2023 о 07:01 год.

Оскільки два місяці у пенсійного органу завершувались 07.01.2024 року, що припадало не неділю, останнім днем подачі звіту, на виконання ухвали суду від 06.11.2023 року, було 08.01.2024 року.

ГУ ПФУ в Одеській області 03.01.2024 року, тобто у строк встановлений судом для подачі звіту, надало до суду звіт про виконання рішення суду у справі №420/14378/22.

Суд зазначає, що за наслідком дослідження матеріалів справи, у контексті вирішення ініційованого позивачем питання, судом не установлено обставин, які б безумовно свідчать про умисне невиконання керівником Головного управління ПФУ в Одеській області рішення суду у справі №420/14378/22, що могло би стати підставою для накладення такого штрафу.

Крім того, в діях керівника вказаного вище суб'єкта владних повноважень не вбачається дій (допущення протиправної бездіяльності), які б вказували про ухилення останнього від виконання рішення суду.

Переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, зокрема, у публічно-правових спорах, адміністративні суди повинні зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, щоб це не призводило до порушення основоположних засад адміністративного судочинства та щоб такі засоби не були надмірними за визначених умов та не призводили до порушення прав, гарантованих Конституцією та законами України, а також Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Вказане означає, що негативні наслідки недобровільного виконання судового рішення мають бути пропорційними та збалансованими, а санкції, накладені судом у зв'язку з невиконанням судового рішення, не повинні бути надмірними; при цьому мають враховуватися усі обставини, які стали причиною невиконання судового рішення, надаватися оцінка діям боржника, спрямованим на таке виконання, міру його вини тощо.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.12.2022 по справі №420/14378/22, та з урахуванням ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 18.05.2023, ОСОБА_1 20.03.2023 та 09.06.2023 проведено перерахунок пенсії по інвалідності, призначеної відповідно Закону України № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з 01.09.2022 на підставі довідки ДУ “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області” від 24.06.2021 № 33/36-1176 без обмеження максимального розміру пенсії.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2023 становить 29570,22 грн. Сума доплати за період з 01.09.2022 по 30.06.2023 з урахуванням фактично виплачених сум складає 32443,10 грн. та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.

Суд наголошує, що фактична невиплата заборгованості зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості їх прийняття.

Покладені рішенням суду на відповідача зобов'язання можуть бути виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області, після надходження відповідних коштів з Державного бюджету України.

Отже, суд дійшов висновку, що невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області рішення суду в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

З огляду на вищевикладене, суд не вбачає підстав для накладення на керівника Головного управління ПФУ в Одеській області штрафу за невиконання даного судового рішення.

Керуючись ч.9 ст.205, ч.4 ст.229, ст.ст. 248, 256, 293, 370, 382 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про накладення на керівника Головного управління ПФУ в Одеській області штрафу за невиконання судового рішення у справі №420/14378/22 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня складення ухвали.

Суддя В.В. Андрухів