05 лютого 2024 рокусправа № 380/23362/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Світчай» (вул. Жасминова, 5, м. Львів, код ЄДРПОУ 30051782) до Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, код ЄДРПОУ 43968090) про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень, -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «Світчай» до Головного управління ДПС у Львівській області, у якій позивач, просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 07.06.2023 №13108/13-01-04-07, від 07.06.2023 №13112/13-01-04-07, від 08.06.2023 №13243/13-01-04-07, від 08.06.2023 №13244/13-01-04-07, від 12.06.2023 №13421/13-01-04-07, в частині залишеній без змін рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 05.09.2023 №25830/6/99- 00-06-03-02-06, та від 08.06.2023 №13242/13-01-04-07.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що висновки відповідача про наявність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення строків реєстрації податкових накладних не відповідають вимогам закону, оскільки при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень слід було враховувати п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, яким заборонено застосування штрафних санкцій до платників податків на період карантину. Оскільки на час проведення перевірки вже набрали чинності зміни до Податкового кодексу України, які пом'якшують відповідальність платника податку за порушення строків реєстрації податкової накладної (зменшують розмір штрафу), контролюючий орган має обчислювати суму штрафу згідно нових, зменшених розмірів. З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 11.10.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 08.11.2023.
Відповідач проти позову заперечив, подав відзиву на позовну заяву. Стверджує, що Законом №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022 року, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому, підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Отже, норма пункту 521 підрозділу 10 розділу XX ПК України щодо незастосування штрафів в зв'язку з мораторієм тимчасово не застосовується з 27.05.2022 року. У зв'язку з тим, що Закон №2260 вступив в дію 27.05.2022 року, розрахунок днів порушення строку реєстрації починається не з дати складання податкової накладної, а саме з дати дії вказаного Закону, тобто з 27.05.2022 року. Отже, допущення платником податку податкового правопорушення щодо нереєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН має наслідком застосування відповідальності у вигляді штрафу. У даному випадку, відповідачем правомірно нараховано штрафні санкції починаючи з 27.05.2022 по день реєстрації в ЄРПН податкових накладних. Норми Закону № 2876 - IX не містять прямої вказівки щодо поширення їх змісту на правовідносини стосовно зменшення штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію ПН, які мали місце у попередніх періодах, а відтак, дія закону Закону № 2876 - IX не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом. Таким чином, штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання починаючи з 16 січня 2023 року. При цьому порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/ РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120.1.1 статті 120.1 Кодексу. Враховуючи вищенаведене, до спірних правовідносин неможливо застосовувати положення пункту 90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, оскільки з акта перевірки вбачається, що штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних застосовано щодо накладних, граничні строки реєстрації яких припадають на 2022 рік, тобто до дня набрання чинності Законом № 2876-ІХ. Вважає, що штрафні санкції до позивача застосовані правомірно, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
03.12.2023 представник позивача подав заяву про зміну предмета позову, змінив позовні вимоги та виклав їх у такій редакції:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 20.11.2023 №26645/13-01-04-07/30051782, №26635/13-01-04-07/30051782, №26619/13-01-04-07/30051782, №26618/13-01- 04-07/30051782, №26614/13-01-04-07 та від 08.06.2023 №13242/13-01-04-07.
В обґрунтування зміни предмету позову, представник позивача зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 07.06.2023 №13108/13-01-04-07, від 07.06.2023 №13112/13-01-04-07, від 08.06.2023 №13243/13-01-04-07, від 08.06.2023 №13244/13-01-04-07, від 12.06.2023 №13421/13-01-04-07, в частині залишеній без змін рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 05.09.2023 №25830/6/99-00-06-03-02-06, вважаються відкликаними, у зв'язку з прийняттям відповідачем податкових повідомлень-рішень від 20.11.2023, а тому не можуть бути предметом оскарження у даній справі. Вказує, що фактичні підстави позову та всі доводи, які підтверджують наявність обставин, на які посилається позивач є спільними як для первинно заявлених позовних вимог, так і для змінених позовних вимог. Відповідно, викладені у первинній позовній заяві підстави та доводи повторно не наводяться.
08.11.2023 підготовче засідання відкладено на 22.11.2023 для подання додаткових доказів.
22.11.2023 підготовче засідання відкладено на 06.12.2023 у зв'язку із технічними причинами.
06.12.2023 підготовче засідання відкладено на 20.12.2023 у зв'язку із оголошенням повітряної тривоги на території України через загрозу ракетного удару.
20.12.2023 ухвалою суду прийнято до розгляду заяву представника позивача про уточнення позовних вимоги, закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 24.01.2024.
В судовому засіданні 24.01.2024 судом поставлено на обговорення питання про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження. Заслухавши думку представників сторін, які підтримали перехід до письмового провадження, суд протокольною ухвалою перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
01.02.2024 до суду від представника відповідача надійшли додаткові пояснення у справі. Проте, такі додаткові пояснення не можуть братись судом до уваги, оскільки суд 24.01.2024 перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Приватне підприємство «Світчай», код ЄДРПОУ 30051782, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є платником податків.
ГУ ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку ПП «Світчай», за результатами якої складено Акт «Про результати камеральної перевірки дотримання вимог п. 192.1 ст. 192, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) ТЗОВ «Світчай» (код ЄДРПОУ 30051782)» від 19.04.2023 № 9082/13-01-04-07/30051782 (надалі - Акт).
Відповідно до Акту перевіркою встановлено, що ПП «СВІТЧАЙ» відповідно до ст.192, ст.120-1, п.201.10 ст.201 та підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, штрафна санкція становить 2407076 грн.
На підставі даного акту ГУ ДПС у Львівській області прийнято наступні податкові повідомлення-рішення: від 07.06.2023 №13108/13-01-04-07 про застосування штрафу в розмірі 500579,63 грн., від 07.06.2023 №13112/13-01-04-07 про застосування штрафу в розмірі 607650,15 грн., від 08.06.2023 №13242/13-01-04-07 про застосування штрафу в розмірі 389558,74 грн., від 08.06.2023 №13243/13-01-04-07 про застосування штрафу в розмірі 481518,17 грн., від 08.06.2023 №13244/13-01-04-07 про застосування штрафу в розмірі 333049,86 грн. та від 12.06.2023 №13421/13-01-04-07 про застосування штрафу в розмірі 107311,67 грн.
Рішенням ДПС України від 05.09.2023 №25830/6/99-00-06-03-02-06 скасовано податкові повідомлення-рішення від 07.06.2023 №13108/13-01-04-07 в сумі 950,52 грн., від 07.06.2023 №13112/13-01-04-07 в сумі 4040,19 грн., від 08.06.2023 №13243/13- 01-04-07 в сумі 5788,26 грн., від 08.06.2023 №13244/13-01-04-07 в сумі 1552,77 грн., від 12.06.2023 №13421/13-01-04-07 в сумі 260,71 грн., а в іншій частині вказані податкові повідомлення-рішення та податкове повідомлення рішення від 08.06.2023 №13242/13-01-04-07 залишено без змін, а скаргу ПП «СВІТЧАЙ» - без задоволення.
Оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 07.06.2023 №13108/13-01-04-07, від 07.06.2023 №13112/13-01-04-07, від 08.06.2023 №13243/13-01- 04-07, від 08.06.2023 №13244/13-01-04-07, від 12.06.2023 №13421/13-01-04-07, в частині залишеній без змін рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 05.09.2023 №25830/6/99-00-06-03-02-06, вважаються відкликаними, у зв'язку з прийняттям відповідачем податкових повідомлень-рішень від 20.11.2023: №26645/13-01-04-07/30051782, яким визначено штраф в розмірі 475729,91 грн.; №26635/13-01-04-07/30051782, яким визначено штраф в розмірі 107050,96 грн.; №26619/13-01-04-07/30051782, яким визначено штраф в розмірі 603609,96 грн.; №26618/13-01-04-07/30051782, яким визначено штраф у розмірі 331497,09 грн.; №26614/13-01-04-07, яким визначено штраф в розмірі 499629,11 грн.
Не погоджуючись із прийнятими відповідачем податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Даючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).
Згідно підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10частини другої статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».
Пунктом 11 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України передбачено, що з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Абзацом 1 пункту 201.10 ст.201 Кодексу визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
На момент виникнення спірних правовідносин абзацом 3 п.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України було передбачено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Підпунктом 120-1 статті 120-1 ПК України визначено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно допункту198.5статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).
Пунктом 5 Порядку №1246 визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а також з урахуванням Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 12-15 вказаного Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС. У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Як ПК України так і Порядком №1246 передбачено, що у разі отримання контролюючим органом податкової накладної від платника податку, за результатами проведення перевірки яких, платнику податку надсилається квитанція про прийняття, неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Судом встановлено, що складені позивачем податкові накладні за липень-вересень 2022 року, зазначені в акті перевірки від 19.04.2023, зареєстровані ним з порушенням термінів реєстрації від 3 до 118 календарних днів.
Наявність порушення не заперечується й позивачем, водночас він зауважує, що на дату застосування штрафних санкцій ГУ ДПС у Львівській області повинно було керуватись пунктами 80-90 підрозділу 2 ПК України, якими передбачено інший розмір штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.
Законом України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 № 2876-IX (який набрав законної сили 08.02.2023) внесено зміни до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України такі зміни: а саме підрозділ 2 доповнено пунктами 89 та 90.
Згідно п. 89 підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, визначено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
Відповідно до п. 90 даного розділу тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: - 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Із врахуванням рішення ДПС України про результати розгляду скарги від 05.09.2023 №25830/6/99-00-06-03-02-06, ГУ ДПС у Львівській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 20.11.2023, а саме: №26645/13-01-04-07/30051782, яким визначено штраф в розмірі 475729,91 грн.; №26635/13-01-04-07/30051782, яким визначено штраф в розмірі 107050,96 грн.; №26619/13-01-04-07/30051782, яким визначено штраф в розмірі 603609,96 грн.; №26618/13-01-04-07/30051782, яким визначено штраф у розмірі 331497,09 грн.; №26614/13-01-04-07, яким визначено штраф в розмірі 499629,11 грн.
На момент реєстрації податкових накладних позивачем (липень-вересень 2022 року) норми пункту 201.10 статті 201 ПК України визначали граничні терміни реєстрації в ЄРПН податкової накладної та граничні розміри штрафу.
Законом №2876-IX не визначено особливостей застосування тих чи інших положень та дати, з якої відповідні положення мають застосовуватись.
На момент винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень вже набули чинності зміни, внесені Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ до ПК України, в частині доповнення підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України пунктами 89 та 90, які, зокрема, пом'якшили відповідальність платника на період дії воєнного стану та порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.
Пунктом 11 підрозділу10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України визначено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Таким чином, на день прийняття рішення щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, з урахуванням триваючого воєнного стану на території України, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірах визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Відповідачем сума штрафу за порушення позивачем граничного строку для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахована згідно положень пункту120-1.1статті120 ПК України.
Виходячи з приписів пункту 11 підрозділу 10 розділу ХІХ «Перехідні положення» ПК України, відповідач при визначенні розміру штрафу повинен був керуватися саме нормами Закону № 2876 -ІХ.
Тому суд приходить до висновку про неправомірність розрахунку суми штрафу в оскаржуваномих податкових повідомленнях-рішеннях, що в свою чергу свідчить про їх невідповідність критеріям, визначеним частини 2статті 2 КАС України.
Згідно з п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПК України саме контролюючі органи, а не суд мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків. Функція судового контролю під час розгляду справ про адміністративні правопорушення полягає у перевірці правомірності винесеного рішення податкового органу і не може виражатися у здійсненні замість суб'єкта владних повноважень його службової діяльності, яка полягає у визначенні у порядку, встановленому цим законодавством, сум податкових та грошових зобов'язань платників податків.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач позовні вимоги не спростував.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до вимог ст.139 КАС України, судові витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 20.11.2023 №26645/13-01-04-07/30051782, №26635/13-01-04-07/30051782, №26619/13-01-04-07/30051782, №26618/13-01- 04-07/30051782, №26614/13-01-04-07 та від 08.06.2023 №13242/13-01-04-07.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, код ЄДРПОУ 43968090) на користь Приватного підприємства «Світчай» (вул. Жасминова, 5, м. Львів, код ЄДРПОУ 30051782) судовий збір у розмірі 21472 (двадцять одна тисяча чотириста сімдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 05.02.2024 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович