Рішення від 07.02.2024 по справі 320/15228/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2024 року 320/15228/23

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Балаклицького А.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Ресурс» про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (далі також - Головне управління, позивач) із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Ресурс» (далі також - ТОВ «Газ-Ресурс», відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача штрафну санкцію на суму 34 000, 00 грн в дохід державного бюджету: ГУК у Хмел.обл/Хмельн.р-н/21081100; код отримувача ЄДРПОУ 37971775; Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.) UA418999980313070106000022490.

Ухвалою суду від 08.05.2023 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача непогашеної у встановлений чинним законодавством строк адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу, застосованого до товариства за порушення законодавства про ціни та ціноутворення згідно відповідного рішення від 28.06.2022 № 21.

За час розгляду справи відповідачем не надано суду відзиву або будь-якого іншого документа, з якого було б можливим встановити його ставлення до заявлених позовних вимог.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив таке.

Як вбачається з матеріалів справи, 13.06.2022 на підставі наказу від 10.06.2022 № 807 та направлення від 10.06.2022 № 839, спеціалістами Головного управління був здійснений вихід на проведення позапланового заходу АЗС ТОВ «Газ-Ресурс», за адресою: м. Хмельницький, вул. Толстого, 12 щодо дотримання вимог чинного законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін.

Під час виходу на позапланову перевірку регіональному представнику ТОВ «Газ-Ресурс» Хомовському А.А. були представлені документи перевіряючих та вручені направлення на проведення перевірки та Вимога щодо надання документів необхідних для здійснення позапланового заходу (перевірки).

15.06.2022 на адресу Головного управління надійшов лист від 14.06.2022 вих № 83 за підписом директора ТОВ «Газ-Ресурс» з додатками документів на 28 арк.

Ознайомившись із листом та доданими документами, відповідачем встановлено, що документи, які зазначені у Вимозі, і які є необхідними при перевірці дотримання вимог чинного законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін товариством, відсутні, тобто надісланих товариством документів недостатньо для прийняття відповідних рішень. До кінцевого терміну перевірки ніяких додаткових документів від товариства на адресу Головного управління не надходило.

24.06.2022 за результатами позапланового заходу складений акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановленні та застосуванні державних регульованих цін № 18, де зафіксовано, що уповноваженою особою (регіональним представником) були створені перешкоди для виконання покладених на Головне управління функцій по контролю за регульованими цінами, а саме: ненадання документів, що зазначені у Вимозі щодо надання документів необхідних для здійснення позапланового заходу (перевірки) про роздрібну реалізацію у період з 24.02.2022 по 18.05.2022 дизельного палива та бензинів марок А-92, А-95, щоденних звітів РРО по АЗС у вищезазначений період та перелік суб'єктів господарювання, які поставляли пальне АЗС та ін.

З актом перевірки регіональний представник Хомовський А.А. ознайомився, підписав, зауважень не зазначав.

На підставі виявлених порушень, за результатами перевірки, Головним управлінням винесено рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення від 28.06.2022 року № 21 із застосуванням до ТОВ «Газ-Ресурс» штрафу у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на суму 34 000, 00 грн.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфер ціноутворення, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері ціноутворення визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V) та Законом України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 №5007-VI (далі - Закон №5007-VI).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, за змістом норм ч. 1 ст. 16 Закону №5007-VI органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону №5007-VI повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.

Статтею 17 Закону №5007-VI визначено основні функції уповноважених органів, а саме: 1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; 3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.

Положеннями ст. 18 Закону № 5007-VI встановлено, що уповноважені органи мають право:

1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін; наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;

2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;

3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу;

4) робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;

5) вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

6) приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

7) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

8) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

У силу положень п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону №5007-VI до суб'єктів господарювання уповноваженими органами застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених цією статтею, визначається Господарським кодексом України.

Наведена норма Закону №5007-VI не суперечить ч. 1 ст. 12 Закону №877-V, якою передбачено, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

З наявних матеріалів справи суд встановив, що до відповідача рішенням від 28.06.2022 року № 21 було застосовано адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу у розмірі 34 000, 00 грн. на підставі п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону №5007-VI та ст. 12 Закону №877-V внаслідок створення ним перешкод для виконання покладених функцій на посадових осіб Головного управління шляхом ненадання документів (інформації) необхідних для здійснення позапланової перевірки.

Відповідач у добровільному порядку суму штрафу в розмірі 34 000, 00 грн не сплатив. Водночас матеріали справи не свідчать про незгоду відповідача за таким рішенням позивача.

Враховуючи наведене та те, що ТОВ «Газ-Ресурс» добровільно не сплатило суму штрафу, накладеного на нього зазначеним рішенням Головного управління від 28.06.2022 року № 21, суд дійшов висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача вказаної суми.

Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (29001, місто Хмельницький, вулиця Шевченка, будинок 53; код ЄДРПОУ 40358308) до товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Ресурс» (03061, місто Київ, проспект Відрадний, будинок 95-Ю; код ЄДРПОУ 32297445) про стягнення штрафу - задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Ресурс» штрафну санкцію на суму 34 000, 00 грн в дохід державного бюджету за такими реквізитами: ГУК у Хмел.обл/Хмельн.р-н/21081100; код отримувача ЄДРПОУ 37971775; Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.) UA418999980313070106000022490.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Балаклицький А. І.