Справа № 761/1118/24
Провадження № 1-кс/761/1523/2024
18 січня 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши т.в.о. старшого слідчого відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУ НП в Київській області капітан поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , -
Т.в.о. старшого слідчого відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУ НП в Київській області капітан поліції ОСОБА_3 звернулась до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням по кримінальному провадженню №12022110000000385 від 29.09.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 15 ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 357, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 358 КК України про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 .
Своє клопотання слідчий обґрунтовує тим, що на території Київської області діє організована злочинна група, яка незаконно переправляє іноземців через державний кордон України, а також шахрайським шляхом вчиняє дії пов'язані із складанням ліцензованих іспитів «КРОК».
Під час досудового розслідування встановлено, що з початку фактичної окупації ІНФОРМАЦІЯ_2 (КДМУ), окупаційна влада блокувала всю діяльність університету, заборонила доступ до архіву та особових справ студентів, а ректор перший проректор професори та доценти перейшли на бік окупаційної влади. Не маючи доступу до будь-якого із кабінетів з документацією університету, а студенти, які навчалися в КДМУ забажали, за наявної державної програми, перевестися до іншого вузу, а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 , для отримання диплому державного зразка. Таких студентів було 84 чоловіка тільки громадян Індії, всього таких студентів було близько 7 тис. чоловік, які виїжджали у період березня по травень 2014.
Також з анексією АР Крим, ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою уникнення фальсифікації в історіях студентів, закрило КДМУ доступ до Єдиної електронної державної бази студентів ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ).
Так з урахуванням вказаної ситуації МОН України прийняло 4 накази про зарахування студентів медиків до медичних вузів України, на той курс на якому вони навчалися до анексії АР Крим, згідно історії студента в ІНФОРМАЦІЯ_6 . Вказане зарахування здійснювалося тільки на підставі історії студента в ІНФОРМАЦІЯ_6 , і вже після зарахування, університетом прийнявши студента формувалась академічна довідка, знову ж таки на підставі інформації з ІНФОРМАЦІЯ_6 . Згідно наказів, університети, маючи доступ до історії студента в базі ІНФОРМАЦІЯ_6 , мали право виготовляти академічні довідки студентам КДМУ, згідної їх історії. Однак маючи такі повноваження ряд осіб перевищуючи свої службові повноваження, зловживаючи своїми повноваженнями з корисливих мотивів підробляли такі довідки майбутнім студентам іноземцям, не маючи жодного на те підтвердження та історії студента в базі ІНФОРМАЦІЯ_6 .
На той час ректор ІНФОРМАЦІЯ_3 використовуючи власні зв'язки заключив домовленість з гр. Індії - контрактером, у якого був ексклюзивний контракт на постачання громадян індії до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Також в той час, при ЛДМУ існувала фірма (надавала консультативні правові послуги для студентів). Всі іноземні студенти, які вступали на навчання до ІНФОРМАЦІЯ_7 мали пройти через вказану фірму, яка оформлювала на них відповідні документи. За вказані послуги фірма отримувала від 3 до 5 тис. доларів за кожного студента.
Враховуючи вказану інформацію та ситуацію, що склалась яскраво функціонує наступна злочинна схема зарахування іноземних студентів до медичних вузів, в тому числі МАЕМ та ЛДМУ: Студенти іноземці, які навчалися в КДМУ, маючи відповідну історію в ЄДБО за 1-2 курси, зверталися до посадових осіб медичних навчальних закладів, які на підставі наказу МОН, виготовляли фіктивні (підроблені) академічні довідки, а саме академічні довідки за 1-4 курс, на підставі яких вже останні зараховувались на 4-5 курс, хоча мали зараховуватися тільки на 1-2 курси. Після зарахувати студента на навчання обов'язково здійснювалась перевірка (верифікація) академічної довідки.
Переважна більшість студентів з КДМУ перейшли на навчання до ЛДМУ. Так університет який зарахував студента на навчання, проводить верифікацію академічної довідки, тобто за підписом ректора та першого проректора, надсилає запит про підтвердження довідки до університету, який надав до ДО «Центр міжнародних програм ІНФОРМАЦІЯ_8 » ( АДРЕСА_2 ). Таким університетом був ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки в ньому, за попередньою змовою, та з відома усіх працювали ректором, проректором по іноземним студентам, помічником по іноземним студентам, які своїми підписами фактично узаконювали виготовлені академічні довідки.
Також узаконення вказаним академічним довідкам, надавав ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », який підтверджував факт навчання цих студентів, які мали підробні академічні довідки. Без відома та погодження ДУ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », будь-який медичний навчальний заклад не мав права надавати та видавати дипломи про вищу медичну освіту.
За такою злочинною схемою отримали дипломи гр. Індії, а також 42 громадянина Саудовської Аравії, Кувейта, Ірака, Лівії, Сирії, ОДЕ які були зараховані на 5й курс спеціальність стоматології до МАЕМ, по академічним довідками ІНФОРМАЦІЯ_10 , підписані ректором, які фактично не навчалися на жодному із початкових курсів університетів України.
29.09.2022 з матеріалів кримінального провадження №12019110000000892 від 24.10.2019, постановою прокурора, матеріали відносно невстановлених осіб виділенні в окреме провадження, якому Єдиним реєстром досудових розслідувань автоматично присвоєно № 12022110000000385 від 29.09.2022.
Матеріали кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_13 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 15 ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 357, ч. 2 ст. 15 ч. 3 ст. 357, ч. 2 ст. 15 ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 357, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 358 ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України, спрямовано до Шевченківського районного суду м. Києва.
В подальшому в рамках кримінального провадження № 12022110000000385 від 29.09.2022 в якості свідка допитано ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , який надав викривальні покази відносно уповноважених осіб, різних установ, підприємств та організацій, в тому числі і ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які можуть бути причетними до ряду кримінальних правопорушень.
З огляду на вище викладене встановлено, що у розпорядженні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » знаходяться наступні документи, які мають значення для досудового розслідування та в сукупності з іншими матеріалами, мають суттєве значення для встановлення істини, важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані, як доказ під час судового розгляду і потребують подальшого дослідження при призначенні відповідних експертиз, допитах свідків та проведенні інших слідчих дій, в яких виникне необхідність.
В судове засідання слідчий не з'явилась, через канцелярію суду подала заяву, в якій просить розглянути вказане клопотання без її участі, додатково зазначає, що клопотання підтримує в повному обсязі.
Особа, у володінні якої знаходяться такі документи, в судове засідання викликалась належним чином, між тим у судове засідання не з'явилась, поважність причин неявки та причини неприбуття у судове засідання не повідомила, у зв'язку із чим слідчий суддя, на підставі ч. 4 ст. 163 КПК України, ухвалив проводити розгляд клопотання у відсутності представника Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Частиною 4 цієї ж статті передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За змістом ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що дані документи перебувають лише у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », можуть бути використані під час досудового розслідування кримінального провадження за №12022110000000385 від 29.09.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 15 ч. 3 ст. 28 ч. 3 ст. 357, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 358 КК України, тому слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання.
За таких обставин, керуючись вимогами ст.ст. 132, 159, 163 КПК України, слідчий суддя
Клопотання т.в.о. старшого слідчого відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУ НП в Київській області капітана поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати т.в.о. старшого слідчого відділення розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУ НП в Київській області капітану поліції ОСОБА_3 тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх копій у Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , а саме інформації (списки студентів) з бази даних ностерифікації, верифікації та апостилізації про студентів іноземців, які пройшли/ провели ностерифікацію, верифікацію академічних довідок і дипломів про вищу освіту та їх апостилізацію 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020 навчальні роки.
Роз'яснити представнику Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що у відповідності до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього кодексу з метою відшукування та вилучення речей і документів.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1