Справа № 303/1319/24
Провадження № 3/303/470/24
08 лютого 2024 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Маргитич О.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Відділу поліції №1 Мукачівського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України,
- за частиною 1 статті 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
08 лютого 2024 року до суду надійшли матеріали стосовно ОСОБА_1 щодо вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого частиною 1 статті 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, 02 лютого 2024 року о 11.50 годині ОСОБА_1 в селі Верхній Коропець по вулиці Великогірній(бічній), Мукачівського району, переносив тютюнові вироби, а саме сигарети марки «Compliment», в кількості 150 пачок без марки акцизного збору.
В судовому засіданні правопорушник свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, пояснив, що сигарети придбав у незнайомої жінки для власного вживання. ОСОБА_1 заперечив факт здійснення підприємницької діяльності.
Вивчивши надані матеріали слід прийти до наступного.
Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з вимогами статті 280 Кодексу України про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Слід зазначити, що вказаний вище протокол про адміністративне правопорушення складений з порушенням вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою визначено - у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Зокрема, протокол про адміністративне правопорушення та додані матеріали стосовно ОСОБА_1 не місять відомостей про здійснення останнім підприємницької діяльності або що він є продавцем тютюнових виробів.
Відповідальність за адміністративне правопорушення передбачене частиною 1 статті 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає в разі зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Суб'єктом адміністративного правопорушення є посадові особи підприємств- виробників, імпортерів і продавців алкогольних напоїв або тютюнових виробів. Правопорушення у своєму складі передбачає спеціального суб'єкта, а його предметом є товари (алкогольні напої чи тютюнові вироби) з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку.
Матеріали, долучені до протоколу про адміністративне правопорушення, не містять відомостей про те, що ОСОБА_1 є посадовою особою підприємств - виробників, імпортерів і продавців алкогольних напоїв чи тютюнових виробів. Відсутні будь-які документальні підтвердження, що особа, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення безпосередньо здійснює підприємницьку діяльність.
Слід зазначити, що само по собі перенесення(носіння) тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка, про що вказано у протоколі про адміністративне правопорушення, не є достатньою підставою вважати про закінчений склад правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Такі неточності, у матеріалах про адміністративне правопорушення, викликають певного роду сумніви, унеможливлюють законний та обґрунтований розгляд справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності та позбавляють можливості суд спростувати доводи правопорушника.
При наявності недоліків в протоколі та інших документах адміністративного матеріалу, які роблять неможливим їх законний та обґрунтований розгляд, вони повертаються органу, що порушив адміністративне переслідування.
Відповідно до пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспортні», визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративне правопорушення, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, протокол про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 , складений 02 лютого 2024 року слід повернути до Відділу поліції №1 Мукачівського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області для виконання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Керуючись статтями 256,283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Протокол серії ВАВ №943586 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , складений 02 лютого 2024 року повернути до Відділу поліції №1 Мукачівського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області для виконання вимог статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Мукачівського
міськрайонного суду Оксана МАРГИТИЧ