Справа № 359/9662/23
Провадження № 3/359/61/2024
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
08 січня 2024 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Кабанячий Ю.В., розглянувши за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адміністративні матеріали, що надійшли від ВРПП Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків не встановлено, за ч.1 ст.130 КУпАП,
23.09.2023 о 20 год. 40 хв. в Київська обл., Бориспільський р-н, с. Щасливе, вул. Л.Українки, 20А, водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Mercedes-Benz S550» д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку водій ОСОБА_1 у присутності двох свідків відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України, у зв'язку з чим його дії були кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, надав пояснення в яких просить проводити судове засідання в його відсутність та просить провадження по справі закрити у зв'язку з відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 за наявними у справі письмовими доказами.
В своїх письмових пояснення ОСОБА_1 пояснив, що 23.09.2023 року, біля 20.40 год. знаходився на роботі та вийшовши з роботи його стан здоров'я погіршився, що спонукало його викликати свого товариша для супроводу його додому, оскільки він був не впевнений у швидкості своєї реакції за кермом автомобіля, з ним залишився його колега, щоб дочекатись товариша та вони разом з колегою сіли у його припаркований автомобіль, який стояв за адресою: Київська область, Бориспільський район, с. Щасливе по вул. Л. Українки, 20-а. Під час перебування у авто вони з колегою вирішили тихенько послухати музику. В цей час до вікна автомобіля підійшли працівники Добровольчого формування територіальної громади (далі за текстом ДФТГ) та наставили на нього зброю у вікно автомобіля, свою поведінку пояснили тим, що начебто вони гучно слухають музику та перебувають у стані алкогольного сп'яніння, чим порушили громадський порядок. З початку відеозапису долученого працівниками поліції до матеріалів адміністративної справи № 359/9662/23 вбачається, як він вже стоячи у кайданах на значній відстані від автомобіля та відповідає на питання співробітників ДФТГ, що виключає саме по собі здійснення ним адміністративного правопорушення за ч. 1. ст. 130 КУпАП у вигляді керування транспортним засобом. Пізніше під'їхали працівники поліції та з не зрозумілих причин навіть не запропонували йому пройти медичний огляд на стан сп'яніння, почали розповідати, що їм повідомили працівники ДФТГ, що він перебуває в стані алкогольного сп'яніння, однак факт керування автомобілем працівниками поліції зафіксований не був, всупереч закону та здоровому глузду, ними був складений адміністративний протокол: по-перше із значним розбігом у часі з начебто здійсненим адміністративним правопорушення, а саме дата та час скоєння правопорушення 23.09.2023 о 20.40 год, у той час як сам протокол складений того ж дня о 21.55 год; по -друге у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 199676 поліцейським вказано, що він керував транспортним засобом, що не відповідає дійсності та ніде ніким не зафіксовано; по -третє на відеозаписі долученому до матеріалів справи чітко відображено дату та час здійснення відеозйомки з місця події, так з відеозапису вбачається, що 23.09.2023 р. з 21.57 години по 22.02 годин того ж дня працівники поліції взагалі не фігурували на місці події під час виконання своїх безпосередніх обов'язків, оскільки не зафіксовано початку спілкування з ним, ніхто йому не представився, він навіть і не зрозумів з ким спілкується, так як на той момент він вже був затриманий працівниками ДФТГ та фізично не міг керувати транспортним засобом, отже час складання протоколу о 21.55 год не є дійсним відтворенням того, що відбувалось взагалі. Такі дії працівників поліції спростовують інкримінацію йому вчиненого адміністративного правопорушення та законність фіксації такого порушення в цілому. В момент складання протоколу він неодноразово пояснював, що автомобілем він не керував, а лише сидів та слухав музику, автомобіль навіть не заводив. Однак працівниками поліції було неправомірно складено відносно нього протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Ніяких свідків при цьому не було, окрім працівників ДФТГ, саме вони і поставили свої підписи у протоколі про адміністративне правопорушення в якості свідків. Своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення він не визнає. Вважає, що під час складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно нього співробітниками поліції були недотримані вимоги норм чинного законодавства України та допущені істотні порушення Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та Міністерства охорони здоров'я від 09.11.2015 року.
Стаття 251 КУпАП зазначає, що доказами по справі є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Дослідивши матеріали справи прихожу до наступних висновків.
У рішенні по справі «О'Голлоран та Франціс проти Сполученого королівства» від 29 червня 2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завадити серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілем та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Постановою «Про Правила дорожнього руху» від 10 жовтня 2001 № 1306 визначено, що водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин та передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у стані алкогольного сп'яніння, під впливом наркотичних чи токсичних речовин, у хворобливому стані, у стані стомлення або під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції і увагу. Водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я i оформлення його результатів визначено наказом МВС України від 09 листопада 2015 №1452/735 про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, зареєстрованої в МЮУ 11 листопада 2015 №1413/27858.
Відповідно до вказаної Інструкції встановлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції уповноваженими особами поліції з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту у видихуваному повітрі мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в уповноваженої особи поліції є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: а) запах алкоголю з порожнини рота; б) порушення координації рухів; в) порушення мови; г) виражене тремтіння пальців рук; ґ) різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; д) поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно чинного законодавства огляд водія (іншої особи) з використанням технічних засобів, експрес-тестів або інших методів проводиться працівником поліції в присутності двох понятих (не можуть бути залучені як свідки працівники поліції або особи, щодо неупередженості яких є сумніви). При цьому працівник поліції має одержати згоду особи на її огляд для встановлення стану сп'яніння з використанням технічних засобів, експрес-тестів або інших методів.
Згідно ЗУ «Про дорожній рух» від 30.06.1993 передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані: знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух; виконувати розпорядження поліцейського, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами; не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.
Відповідно п.2.5. Р. II Постанови КМУ України «Про правила дорожнього руху» № 1306 від 10.10.2001, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
У рішенні по справі «О'Голлоран та Франціс проти Сполученого королівства» від 29 червня 2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завадити серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілем та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Вина ОСОБА_1 підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами: даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення від 23.09.2023 серії ААД № 199676 (а.с.2); довідкою про відсутність повторності вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 КУпАП (а.с.4); довідкою про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія на право керування транспортними засобами (а.с.5); актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу (а.с.6); направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (а.с.7); письмовими поясненнями свідків (а.с.9,10); відеозаписом з обставинами вчинення даного правопорушення (а.с.11).
Крім того, письмові пояснення свідків (а.с. 9-10), ОСОБА_1 жодним чином не спростовані та суд їх приймає як належний та допустимий доказ.
Суд звертає увагу, що з дослідженого відеозапису наданого працівниками поліції, автомобіль ОСОБА_1 стоїть на проїжджій частині дороги та з цих підстав суд враховує пояснення свідків, які повідомили в своїх письмових пояснення, що ними був виявлений автомобіль в якому гучно грала музика та здійснював рух та в подальшому був зупинений співробітниками ДФТГ.
Таким чином, аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, доведена повністю.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
Відповідно до статті 24 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 30 КУпАП позбавлення права керування транспортними засобами застосовується за грубе або систематичне порушення порядку користування цим правом, що й було встановлено по справі.
Враховуючи характер скоєного, особу правопорушника, матеріали справи, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік в межах санкції статті, за якою він притягується до відповідальності.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" слід стягнути з правопорушника, на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 605,60 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 23, 33, 40-1, ч.1 ст. 130, ст. 283-285 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків не встановлено, визнати винним в скоєні правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з перерахуванням суми штрафу в дохід держави на розрахунковий рахунок UA488999980313030149000010001; отримувач - ГУК у Київ.обл./м.Київ/21081300; код отримувача (ЄДРПОУ) 37955989; банк отримувача - Казначейство України; код банку МФО 899998; код класифікації доходів бюджету 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків не встановлено, судовий збір в розмірі 605,60 грн. на користь державного бюджету України за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106 код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету 22030106.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бориспільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя Ю.В. Кабанячий
Постанова суду набрала законної сили ___________________.