провадження №1-кс/279/200/24
Справа № 279/909/24
08 лютого 2024 року місто Коростень
Слідчий суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Коростенської окружної прокуратури ОСОБА_3 . по кримінальному провадженню №42022062350000204 від 14.10.2022 за ч.4 ст. 190 КК України про тимчасовий доступ до речей і документів,-
У провадженні СВ Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області перебуває кримінальне провадження № 42022062350000204 від 14.10.2022, за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.
Згідно матеріалів провадження, у квітні 2021 року невстановленими посадовими особами КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄРДПОУ - НОМЕР_1 ) здійснено заволодіння шляхом обману 280 земельними ділянками площею 741,2709 га, а в подальшому у листопаді 2021 року 105 ділянок площею 396,2714 га передано посадовими особами КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за розподільним балансом в статутний фонд ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ), чим заподіяно Чоповицькій територіальній громаді шкоду в особливо великих розмірах.
У ході досудового розслідування було встановлено факт реєстрації невстановленими посадовими особами КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ) права власності на 280 земельних ділянок площею 741,2709 га. у квітні 2021 року. Причому під час реєстрації, реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 не вказане походження права на земельні ділянки КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ).
В подальшому, в листопаді 2021 року 105 ділянок площею 396,2114 га передано КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ), за розподільчим балансом в статутний фонд ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ), про що внесені відповідні зміни до реєстру.
Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» та постанови Кабінету Міністрів України від 12 лютого 1996 року № 187 ( 187-96-п) «Про станреформування земельних відносин» паюванню підлягають сільськогосподарсі угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарські підприємствам (КСП), сільськогосподарським кооперативам сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на бг радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювані земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємс здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарсь підприємства. Паювання земель передбачає визначення розміру земельної часті (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективної сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооператив; сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянс в натурі (на місцевості).
На підставі вищевказаного Указу розроблено Методичні рекомендації щод паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарський підприємствам і організаціям Затверджені наказом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20 лютого 1996 року № 11 за погодженням ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_5 від 09 січня 1996 року.
На підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 народних депутатів СВАІ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виданий Державний акт від 19.02.1998 серії ЖТ № 17-01 00000 про право колективної власності на землю. Невід'ємною частиною вказаного акр являється додаток в якому вказані всі члени (пайовики) вказаного підприємстві які мають право на земельні ділянки із масиву відповідно до акту про праве колективної власності та законодавства України. Важливо - підставою ті правовстановлюючим документом для оформлення права власності на земельну ділянку із земель колективної власності являється майновий сертифікат члена ІНФОРМАЦІЯ_7 , який видавався органом самоврядування відповідно до вищевказаного додатку.
Розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_8 від 04.06.2004 за № 272 (із змінами відповідно до розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_8 від 23 серпня 2005 року № 305) надано дозвіл НВФ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на розборку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) реформованих КСП, яким було здійснено розпаювання земель відповідно до кількості пайовиків.
Розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_8 від 18.08.2004 за №364 «Про надання дозволів на розробку документів із землеустрою, передачу земельної ділянки та внесення доповнень до додатку розпорядження голови райдержадміністрації від 11.03.2004 за № 109 «Про утворення районної комісії по вибору земельних ділянок», надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) реформованого радгоспу с. Барвінки (СВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») 678 особам, тобто власникам земельних часток.
У зв'язку з набранням чинності 01.01.2019 ЗУ «Про внесення до деяких законодавчих актів України до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначенням, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10.07.2018 № 2498-VIII, який вносить у розділ III Земельного кодексу України зміни, а саме: п. 21 установити, що землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважається власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.
Всупереч вищевказаним нормам чинного законодавства державний кадастровий реєстратор відділу у Малинському районі Житомирської області, діючи за попередньою змовою із засновниками КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснив реєстрацію технічної документації із землеустрою розробленої ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) щодо встановлення меж: 280 земельних ділянок в натурі за КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » без передбаченого Законом України «Про землеустрій» та Земельного кодексу України погодження органу державної влади або місцевого самоврядування на таку розробку (Барвінківська сільська рада ліквідована 2020 року), видав 28.04.2021 витяги про зареєстроване право власності за СВК « ІНФОРМАЦІЯ_11 » на земельні ділянки для реєстрації речового права на них на підставі не відповідних документів, а саме лише на підставі державного акту від 19.02.1998 серії ЖТ № 17-01 000001 про право колективної власності на землю, статуту кооперативу та технічної документації розробленої ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » на вихідних даних проектів організації земельних ділянок (паїв) реформованих КСП виготовлених в 2006 році НВФ « ІНФОРМАЦІЯ_9 ».
Так державним кадастровим реєстратором не було враховано невід'ємний додаток до акту де зазначені всі фактичні власники земельних ділянок (паїв) та які мають право на реєстрацію вказаних земельних ділянок на підставі сертифікатів, а також технічна документація із землеустрою на вищевказані земельні ділянки була розроблена на вихідних даних проектів організації земельних ділянок (паїв) реформованого КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Барвінківської сільської ради Малинського району Житомирської області в 2006 році.
Вищевказані проекти погоджені лише сільським головою ІНФОРМАЦІЯ_6 , хоча станом на 2006 рік, відповідно до ст. 186 ЗКУкраїни , вказані проекти повинні бути погоджені головою ІНФОРМАЦІЯ_12 , а ІНФОРМАЦІЯ_13 припинила існування 2020 року. Також КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не являється правонаступником СВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та відповідно не має будь яких прав на земельні ділянки вищевказаного підприємства. Відповідно до конфігурації земель наданих у власність СВАТ та проектів НВФ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » вони не відповідають один одному.
Державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_14 на підставі державного акту від 19.02.1998 серії ЖТ № 17-01 000001 про право колективної власності на землю, статуту кооперативу, були прийняті рішення про державну реєстрацію права власності на 280 земельних ділянок із кадастровими номерами, за КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Для проведення державної реєстрації права власності КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на перелічені вище земельні ділянки державному реєстратору не було долучено документів, що підтверджують набуття права власності на ці земельні ділянки КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », оскільки державний акт на право колективної власності на землю від 19.02.1998 серії ЖТ № 17-01 000001, поданий державному реєстратору, не містить кадастрових номерів земельних ділянок, щодо яких проведено державну реєстрацію виникнення права власності КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а має містити та містить лише виключний перелік осіб які мають право на власність відповідно до майнових сертифікатів, які у даному випадку являються правовстановлюючим документом.
Більше того, реєстратором не встановлено суперечностей у поданих документах, що обмежують реєстрацію права приватної власності, а саме, що засновники КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не включені до додатку до акту та не являються власниками майнових сертифікатів реформованого КСП. А також що вищевказані земельні ділянки не входять до статутного капіталу кооперативу та виділення їх не погоджено відповідним органом самоврядування так як ІНФОРМАЦІЯ_13 , як окремий орган ліквідована в 2020 році.
Також для реєстрації не подано документів, які б підтверджувати факт передачі вище перелічених земельних ділянок від КСП до СВАТ (передавальний акт, акт приймання-передачі земельних ділянок тощо), а подані документи у сукупності не дозволяють встановити виникнення такого права саме на ті земельні ділянки, щодо яких воно зареєстровано.
Частиною 2 статті 19 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Всупереч вищевказаним нормам чинного законодавства державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 на підставі: витягу з Державного земельного кадастру виданого ІНФОРМАЦІЯ_15 14.04.2021 НВ-1815363072021 за клопотанням КСП " ІНФОРМАЦІЯ_1 " виданого 28.04.2021, були прийняті рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на підставі яких відкрито розділи у Державному реєстрі прав та проведено державну реєстрацію права власності на вище вказані 280 земельних ділянок.
Встановлено, що підготовкою документів про створення КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », підписантами офіційних документів, що стали підставою заволодіння земельними ділянками, а також та організацією процесу з незаконного набуття у власність КСП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » земельних ділянок Чоповицької громади - є особи причетні до вчинення даного злочину, а саме:
1) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , уродженець та мешканець АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_4 , паспорт НОМЕР_5 орган, що видав 1824, який у користуванні має абонентський номер мобільного телефону НОМЕР_6 ;
2) ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_17 уродженець та мешканець АДРЕСА_2 зареєстрований за адресою АДРЕСА_3 , паспорт серія НОМЕР_7 від 10.04.1997 виданий Малинським МВ УМВС України в Житомирській області, іпн НОМЕР_8 , який у користуванні мас абонентські номери мобільного телефону НОМЕР_9 , НОМЕР_10 ;
3) ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , уродженка та мешканка АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код - НОМЕР_11 , паспорт гр. України НОМЕР_12 від 05.12.1996 видавник Малинський РВ УМВС України в Житомирській області, яка у користуванні має абонентський номер мобільного телефону НОМЕР_13 ;
4) ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_19 уродженець та мешканець АДРЕСА_5 та АДРЕСА_6 , ідентифікаційний код - НОМЕР_14 паспорт гр. України НОМЕР_15 який у користуванні має абонентський номер мобільного телефону НОМЕР_16 .
5) ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_20 уродженець та мешканець АДРЕСА_7 та АДРЕСА_8 , паспорт гр. України НОМЕР_17 від 29.11.1995 виданий Корольовським РВ УМВС України в Житомирській області, ідентифікаційний код - НОМЕР_18 , який у користуванні мас абонентський номер мобільного телефону НОМЕР_19 ;
6) ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , уродженець та мешканець АДРЕСА_9 та АДРЕСА_10 , паспорт гр. України НОМЕР_20 від 04.10.2006 виданий Малинським РВ УМВС України в Житомирській області, ідентифікаційний код НОМЕР_21 , який у користуванні має абонентський номер мобільного телефон) НОМЕР_22 ;
7) ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , уродженка та мешканка АДРЕСА_11 та АДРЕСА_12 , , паспорт гр. України НОМЕР_23 від 05.12.2002 виданий Овруцьким РВ УМВС України в Житомирській область ідентифікаційний код НОМЕР_24 , яка у користуванні має абонентські номери мобільного телефону НОМЕР_25 , НОМЕР_26 ;
8) ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , уродженка та мешканка АДРЕСА_13 та АДРЕСА_14 , ідентифікаційний код - НОМЕР_27 , паспорт гр. України НОМЕР_28 від 05.02.2000 виданий Малинським РВ УМВС України в Житомирській області, яка у користуванні має абонентська номери мобільного телефону НОМЕР_29 та НОМЕР_30 ;
9) ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , уродженка та мешканка АДРЕСА_15 , паспорт гр. України НОМЕР_31 від 04.09.1997 виданий Харківським РУ ГУ МВС України в м. Києві ідентифікаційний код - НОМЕР_32 , яка у користуванні має абонентські номери мобільного телефону НОМЕР_33 , НОМЕР_34 );
10) ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , уродженець та мешканець АДРЕСА_16 , паспорт гр. України НОМЕР_35 від 04.01.1998 виданий Жашківським РВ УМВС України в Черкаській області, ідентифікаційний код - НОМЕР_36 , який у користуванні має абонентський номер мобільного телефону НОМЕР_37 ;
11) ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , уродженка та мешканка АДРЕСА_17 ідентифікаційний код - НОМЕР_38 , паспорт № НОМЕР_39 орган, що видав 3238 від 19.03.2019, яка у користуванні має абонентський номер мобільного телефон: НОМЕР_40 ;
12) ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_27 уродженка м. Жашків Черкаської області, мешканка АДРЕСА_18 та АДРЕСА_19 ідентифікаційний код - НОМЕР_41 , паспорт гр. України НОМЕР_42 від 14.09.20 виданий Голосіївським РВ ГУДМС України в м. Києві, яка у користуванні має абонентський номер мобільного телефону НОМЕР_43 .
Наразі в органу досудового розслідування виникла необхідність інформації по абонентам з'єднання стільникового зв'язку за вказаними номерами мобільних телефонів.
Однак документи, що містять інформацію, що необхідна для встановленню істини у провадженні, перебуває у володінні оператора мобільного зв'язку: ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_28 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » і її отримати шляхом проведення слідчих дії (вилучення в ході огляду, проведення обшуку, витребовування через письмови: запит) - не можливо, так як дані відомості містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що воно підлягає до задоволення, виходячи з таких підстав.
У відповідності до вимог ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом вилучити їх.
За правилами ч.2ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.
Отримавши доступ до вказаних документів, досудове слідство зможе отримати документи, що містять інформацію у вигляді роздруківок телефонних дзвінків у оператора мобільного зв'язку : ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_28 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 »,що дасть можливість встановити особу, яка скоїла кримінальне правопорушення, або користується цим телефоном та може бути причетною до вчинення цього кримінального правопорушення.
Таким чином, з врахуванням того, що за результатами вказаної слідчої дії можуть бути отримані докази, які самостійно та в сукупності з іншими доказами мають суттєве значення для обставин кримінального правопорушення і встановлення осіб, які його вчинили, а відомості про зазначені документи неможливо отримати в інший спосіб, окрім як надання доступу до вказаних документів, слідчий суддя вважає необхідним клопотання задовольнити.
Дії, передбачені ст.159,п.7ст.162 КПК України є заходами забезпечення кримінального провадження, дозвіл на застосування яких надає слідчий суддя суду першої інстанції, при цьому відомості щодо таких дій не становлять державної таємниці, тобто тимчасовий доступ надається до документів, які містять інформацію про зв'язок абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалість, зміст (вихідні чи вхідні з'єднання, SMS, MMS тощо) , і не дають можливості втрутитися у приватне спілкування, тобто отримати доступ до змісту інформації , що передається.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 159- 166 КПК України, -
Задовольнити клопотання та надати слідчим СВ Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , прокурора Коростенської окружної прокуратури ОСОБА_3 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, що містять інформацію, яка перебуває у володінні оператора мобільного зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » шляхом отримання роздруківок з'єднань мобільних терміналів і SIM-картками: № НОМЕР_29 , № НОМЕР_34 , № НОМЕР_43 телекомунікаційній мережі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » в період часу з 01.01.2020 по 01.01.2023 з наданням виду, дати, часу, тривалості з'єднання, номера абонент «А», ІМЕІ абонента «А», номера абонента «Б», LAC, CID, азимут базової станції адреси розташування перерахованих базових станцій, з яких виходили на зв'язс власники мобільних терміналів із зазначеними абонентськими номерами, яв перебуває у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 », за адресою: АДРЕСА_20 , з можливістю вилучення документів які містять зазначену інформацію.
Зобов'язати ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_29 » виготовити на паперовому та електронном (диск, флешкарта тощо) носії зазначені документи, що містять наведен інформацію та видати її працівникам Коростенського РУП ГУНП в Житомирські області яким доручено проведення досудового розслідування, або прокурора Коростенської окружної прокуратури, що здійснюють процесуальне керівництво у даному кримінальному провадженні.
Відповідно до ст.165 КПК України - "1. Особа, яка зазначена в ухвалі слідчої - судді про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду. 2. Зазначена в ухвалі слідчої- судді особа зобов'язана пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію. 3. Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, суду. 4. На вимогу володільця особою, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, має бути залишено копію вилучених документів. Копії вилучених документів виготовляються з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів.
Роз'яснити, що згідно ст.166 КПК України - У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів. 2. У разі якщо дозвіл на проведення обшуку надано за клопотанням сторони захисту, слідчий суддя, суд доручає забезпечення його проведення слідчому, прокурору або органу внутрішніх справ за місцем проведення слідчих дій. Проведення обшуку здійснюється за участю особи, за клопотанням якої надано дозвіл на його проведення, згідно з положеннями цього Кодек
Строк дії ухвали становить два місяці з дня її винесення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_22