г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/400/24
Номер провадження 3/213/436/24
07 лютого 2024 року м. Кривий Ріг
Суддя Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Мазуренко В.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.4 ст.130, ч.5 ст.126, ч.2 ст. 130, ч.4 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
14 січня 2024 року о 00:59 год. по вул. Чумацький шлях (електроопора №170) в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21061, номерний знак НОМЕР_2 та після транспортного засобу співробітниками поліції вживав алкогольні напої, а саме пиво «Львівське», об'ємом 0,5 л. міцністю 4,0%. Від керування транспортним засобом відсторонений відповідно до ст. 266 КУпАП. Фіксація здійснювалась на боді камери 475220, 475476, 475469, 475215 (протокол ААД №638008 від 14.01.2024).
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані як порушення п. 2.10 «є» Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.4 ст. 130 КУпАП.
Окрім того, 16 січня 2023 року о 16:20 год. по автодорозі Р-74 м. Кривий Ріг - смт. Широке, БП 2112, ОСОБА_1 керував т/з ВАЗ 2106, номерний знак НОМЕР_2 , не маючи право керування таким транспортним засобом. Правопорушення вчинено повторно протягом року, чим порушив п. 2.1 (а) ПДР України, за що передбачена відповідальність частиною 5 ст. 126 КУпАП (протокол ААД №490685 від 16.01.2024).
Також, 16 січня 2023 року о 16:20 год. по автодорозі Р-74 м. Кривий Ріг - смт. Широке, БП 2112, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2106, номерний знак НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився за згоди водія на місці зупинки транспортного засобу за допомогою технічного приладу Drager ALCOTEST №6810, результат огляду - 1,82 проміле, тест №120. Від подальшого керування транспортним засобом ОСОБА_1 відсторонений (протокол ААД №490686 від 16.01.2024).
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані як порушення п. 2.9 «а» Правил Дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст. 130 КУпАП.
16 січня 2024 року о 16:20 год. по по автодорозі Р-74 м. Кривий Ріг - смт. Широке, БП 2112, ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 21061, номерний знак НОМЕР_2 та після транспортного засобу співробітниками поліції вживав алкогольні напої (пиво). Від керування транспортним засобом відсторонений (протокол ААД №490684 від 16.01.2024).
Вказані дії кваліфіковані як порушення п. 2.10 «є» Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.4 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, будучи обізнаним про складання щодо нього протоколів про адміністративні правопорушення, повідомленим про день, час та місце розгляду справи, згідно положень ст. ст. 268, 277-2 КУпАП, про причини неявки не повідомив, письмових пояснень, заяв, заперечень суду не надав. Ураховуючи зазначені правові норми, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини (рішення «Пономарьов проти України»), відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, а також ураховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, вважаю за можливе провести розгляд даної справ за відсутності ОСОБА_1 , оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Дослідив матеріали справи у їх сукупності, приходжу до таких висновків.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (далі - ПДР), що кореспондується з п.1.9 ПДР на учасників дорожнього руху покладений обов'язок знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, за порушення цих Правил вони несуть відповідальність згідно з законодавством.
Відповідно до підпункту «а» п.2.1 Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортними засобами відповідної категорії.
Частиною 5 статті 126 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частиною другою - четвертою цієї статті, які в свою чергу передбачають накладення стягнення за керування транспортним засобом особою, яка не має право керування таким транспортним засобом.
Відповідно до підпункту «а» п.2.9 Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення зазначеної вимоги ПДР України передбачена статтею 130 КУпАП. Повторне протягом року вчинення правопорушення, в тому числі відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння кваліфікується за ч.2 ст. 130 КУпАП.
Вживання особою, яка керувала транспортним засобом, алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду тягне адміністративну відповідальність за ч.4 ст. 130 КУпАП.
Порядок встановлення стану сп'яніння особи, яка керує транспортним засобом, передбачений Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України від 09 листопада 2015 року № 1452/7350 (далі Інструкція), відповідно до якої огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. За наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Відповідно до п.6, п.7 розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я.
Результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
Із матеріалів справи встановлено, що 16.01.2024 поліцейськими, при зупинці транспортного засобу, зі згоди водія ОСОБА_1 проведено його огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Drager Alcotest 6810, прилад №ARВН-0535, тест №120 від 16.01.2024, результат огляду - 1,82 проміле, що підтверджується тестуванням на алкоголь та зазначено в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, які підписано водієм. Тестування проведено в присутності двох свідків, які надали письмові пояснення щодо вказаної обставини.
Окрім того, встановлено, що після зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 14.01.2024 та 16.01.2024 останній вживав алкогольні напої - пиво, що зафіксовано на службову відеокамеру.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП (із змінами) огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
При цьому, логічне тлумачення вказаних положень дає підстави вважати, що застосування поліцейськими технічних засобів відеозапису є належним та допустимим доказом під час провадження у справах за ч. 1 ст. 130 КУпАП, не залежно від того, чи технічними засобами відеозапису зафіксовано сам огляд особи на стан сп'яніння, що проводився на місці, чи такими засобами зафіксовано відмову особи від огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Залучення свідків до огляду на стан сп'яніння, а так само фіксації відмови водія від огляду, є обов'язковим у разі неможливості застосування поліцейськими технічних засобів відеозапису.
Встановлено, що згідно наявних облікових баз, ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами, що підтверджується відповідною довідкою.
Постановою від 06.07.2023 на ОСОБА_1 накладено стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 126 КУпАП у виді штрафу, що видно із картки обліку адміністративного правопорушення.
Також ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності 07 грудня 2023 року Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, зокрема, у справах «Кобець проти України» від 14.02.2008, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001, «Леванте проти Латвії» від 07.11.2002 неодноразово зазначав, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
Таким чином, протоколи про адміністративні правопорушення та додані до них матеріали, відеозаписи з нагрудних камер поліцейських не містять розбіжностей та в сукупності підтверджують фактичні обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 130, ч.5 ст. 126, ч.2 ст. 130, ч.4 ст. 130 КУпАП.
Згідно з положеннями ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Вказані вище протоколи про адміністративні правопорушення складені у відношенні однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд.
Отже, вважаю за необхідне розглянути зазначені протоколи про адміністративне правопорушення одночасно в одному провадженні (справи №213/374/24, №213/399/24, 213/400/24, 213/401/24), та призначити адміністративне стягнення за правилами, встановленими ст. 36 КУпАП в межах санкції ст. 126 ч.5 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 років та без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки він не є власністю ОСОБА_1 .
Також слід стягнути з останнього судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, ст.4 Закону України “Про судовий збір”.
Керуючись ст. ст. 23, 27, 30, 36, 40-1, 126 ч.5, 130 ч.3, 251, 268, 283-285 КУпАП,
Адміністративні справи №213/374/24, №213/399/24, №213/400/24, №213/401/24, відносноОСОБА_1 за скоєння адміністративних порушень за ч.4 ст.130, ч.5 ст. 126, ч.2 ст. 130, ч.4 ст. 130 КУпАП - об'єднати в одне провадження.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень за ч.4 ст.130, ч.5 ст. 126, ч.2 ст. 130, ч.4 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач: ГУК у Дніпр-кій обл./Дн-ка об.21081300, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37988155, Банк отримувача - Казначейство України, Код банку отримувача (МФО) - 899998, Рахунок отримувача: UA758999980313020149000004001, Код класифікації доходів бюджету - 21081300.
Стягнути ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. (Отримувач коштів: ГУК у Дн-кiй обл/Iнгул.р. 2203010; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA288999980313121206000004649, Код класифікації доходів бюджету: 22030101).
Постанова набирає законної сили після спливу строку подачі апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя В.В. Мазуренко